N°. 914a A0. 1896 Donderdag 1 October. Vijf tig-s t J aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: ODÉ. BCXKAIn BOTBR»T«itAT 70. Buitenlaiidsche Berichten. GOURAN i. .Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afionderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantl.lff Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wosdt tegen tweemaal berekend. E N G E L A N D. De czaar en zijne gemalin hebben Zondag met koningin Victoria en lord Salisbury de godsdienstoefening in de kerk van Crathie bijgewoond. Met geen enkel woord werd ïn de preek gezinspeeld op de aanwezigheid der hooge bezoekers; alleen in zijn dankgebed bad de geestelijke voor het langdurig en ge lukkig leven van den czaar en deczaritsaen de eenheid van hun volk. Naar de Daily Chronicle meldt heeft de czaar gedurende een uur vertrouwelijk met lord Salisbury geconfereerd. "Weer is een brief van lord Rosebery over de Armeensche kwestie gepubliceerd. Lord Rosebery hoopt, dat alle of eenige der groote mogendheden het ten slotte tegenover Turkije eens zullen worden. Een Europeeschen oorlog wil hij ten bate van de Armeniërs geenszins; integendeel, de Armeniërs zouden er door verdelgd worden. Gladstone heeft in de Nineteenth Century -een opstel geschreven waarin hij nogmaals terugkomt op wat hij in zijn redevoering te Liverpool over de Armeensche kwestie gezegd heeft. De Times bevat in een hoofdartikel een bestrijding van liet stuk van Gladstone over de Armeensche kwestie in het Octobernum- mer van de Nineteenth Centurygeen van beide opstellen bieden echter nieuwe gezichts punten aan. Volgens de Daily Mail zou het fenianisme in Engeland, speciaal te Londen, weer toe nemen. Er worden kantoren opgericht te Londen en te Dublin er. allerlei geheime con ferenties tusschen de aanvoerders gehouden. F R A N K R IJ K. Te Beaume zijn Zondag, in tegenwoordig heid van den onder-secretaris van staat, Del- peuch, en van eenige leden der familie Carn'ot, van generaal Brugère en a. m., twee monu menten onthuld, een voor de gevallenen van '70 en een voor Sadi Carnot, wiens geest -met Frankrijk zal zijn bij de Russische-Fran- sche feesten", zooals de officieele redenaar Delpeuch zich, uitdrukte. De post van Madagaskar brengt weer slechte berichten. De Fahavalo's gaan voort met rooven en plunderenmen zegt zelfs dat twee voorsteden van Tananarivo door hen aangevallen zijn. De telegrafische verbinding -tusschen dehoofdstad en Tamatave is nog altijd verbroken. ZWEDEN en NOORWEGEN. Te Stockholm is een sociaal-democraat voor de Zweedsche volksvertegenwoordiging geko zen. Hij is de eerste van zijn partij die in dit regeeringslichaam zitting neemt. O O 8 T E N R IJ K-H O N G A R IJE. Keizer Frans Jozef is Maandagochtend te 6 uur met den koning van Rumenië naar icharest vertrokken, waar zij door. de ko ningin en den kroonprins werden of vangen en door de bevolking toegejuicht. it Buda-Pest wordt gemeld, dat baron Banfty gemachtigd is de Hongaarsche Kamer 4 October te ontbinden. De onderhandelingen met de oppositie, aan wie een aantal mandaten worden toegezegd indien liet budget zonder obstructie werd bewilligd, hebben tot niets geleid. De Nette Freie Fresse meldt dat liet ge schil tusschen Frankrijk en Oostenrijk over de handelspolitiek bijgelegd is. Frankrijk wil niet langer de bepaling betreffende den invoer van wijnen in zijn voordeel uitleggen, Oosten rijk zijnerzijds die betreffende de behandeling als meest begunstigde natie in Tunis; ook zal het geen bezwaar maken tegen een tol verbond tusschen Frankrijk en Tunis. ITALIË. ilgens de Corriere di Napoli is het handelsverdrag tusschen Italië en Tunis nu geteekend, op den grondslag van de meest begunstigde natie de rechten by de eapi- tulatiën teegekend zouden in hun geheel gehandhaafd blijven. >!gens de Opinione zijn de reeders van het Nederlandsch stoomschip Doelwijk (naar men weet in de Roode zee, wegens het aan boord hebben van contrabande, door een Italiaansch oorlogsschip opgebracht) bij den minister van marine in verzet gekomen tegen deze inbeslagneming. SPANJE. De minister-president Canovas moet een brief hebben ontvangen van een Cubaanschen dokter, waarin hij dreigt naar Spanje te zul len overkomen met een heirleger bacillen van allerlei ziekten, om daarmee lucht en water te besmetten, als Spanje niet met 1 October de eischen van Cuba inwilligt. De Spanjaarden hebben wanneer wordt niet gemeld weer vijf overwinningen op de Cubaansche insurgenten behaald, waarbij deze natuurlijk groote verliezen leden. Ook zou de secretaris van een vrijbuiters- comité te New-York, dr. Castillo, te Key West gearresteerd zijn. De berichten van de Philippijnen name lijk de niet-officieele worden steeds ernstiger. De opstandelingen in de provincie Cavite hebben in Batanga willen doordringen en zijn slechts met groote moeite terug gehouden. Verder wordt nog gemeld, dat het aantal insurgenten 15,000 man bedraagt en dateriOO monniken vermoord zijn. Het schijnt dat er wapens van uit Hongkong worden ingevoerd. Uit Havana wordt aan de Impartial gemeld 'dat de politie bij een gasfabriek een bom gevonden heeft, met 14 pond dynamiet ge vuld. Er zijn verscheiden personen in hechte nis genomen. Bij Nieuw-Brunswijk moeten de kapitein en de officieren van de Daintlcss, een schip dat ooilogscontrabande naar Cuba vervoerde, gearresteerd zijn. T R K IJ E. i olgens de Daily News heeft de sultan zyn tweede gemalin naar Arabié verbannen, omdat zij verdacht wordt samengespannen te hebben tegen hem met den afgezetten Marad bey en met den vermoedelijken troon opvolger. Eenige leden der hofkliek, die ook beschuldigd worden van betrokken le zijn in een komplot, zijn tegelijkertijd verbannen. De Porte heeft opnieuw in een nota ge protesteerd tegen de Armeensche agitatie in 'Engeland. De Konstantinopelsche correspondent van de Berlijner Fosl, die de Turken_ vrij goed gezind is, maar nu en dan over onafhanke lijke goede bronnen schijnt te beschikken, berekent thans dat tot nu toe in het geheel ongeveer 40,000 Armeniërs in de provinciën en 4000 te Konstantinopel geslacht zijn en dat deze 136,000 vrouwen en kinderen geheel zonder middel van bestaan hebben achter gelaten. Door uitplundering en brandschade zijn bovendien nog ongeveer 100,000 Arme niërs geheel tot den bedelstaf gebracht, zoo dat in ronde cijfers 236,000 Armeniërs, voor het grootste deel uit vrouwen en kinderen bestaande, in de diepste ellende verkeeren. Anderzijds zijn tengevolge van de opstanden n Anatolië, Macedonië, Syrië en op Kreta sinds twee jaren behalve de Turksche linie troepen nog 250,000 man van de Turksche landweer gemobiliseerd, die grootendeels ge zinshoofden zjn, zoodat minstens 800,000 Turksche vrouwen en kinderen zonder kost winners feitelijk aan armoede en honger prijs gegeven zijnhieruit is voor een deel de woede van het Turksche volk tegen de Armeniërs te verklaren. Reeds sinds lang ontvangen de Turksche troepen zoomin soldij als voldoend voedsel, zoodat de bij de bij de landweer dienenden den noodlijdenden gezinnen niet den geringsten onderstand kunnen bieden. De geldelijke moeilijkheden van Turkije hebben, volgens den correspondent, een on gelooflijke hoogte bereikt en de vrees heerscht, dat het rijk zich met de «itgihe van papie ren geld zal willen redden. Intusschen houdt de sultan zich bezig met het oude plan om de bezoldigingen der ambtenaren te vermin deren evenwel slechts voorzoover de hooge en hoogste waardigheidsbekleeders betreft, want onder de middelbare en lagere ambte naarsklassen, die reeds ontevreden zijn over de ongeregelde betaling, zouden in dat geval onlusten te vreezen zjjn. De correspondent dringt er op aan dat de groote mogendheden zich de financieele kwestie zullen aantrekken; want op eigen kracht steunend kan Turkije zich niet meer herstellen. De Duitsche gezant te Konstantinopel heeft aan den correspondent van de Berliner Lohal- Anzeïycr aldaar verklaard, geenerlei bezorgd heid aangaande de naaste toekomst te koeste ren. De sultan heeft den gezant op diens uitdrukkelijk verlangen zijn keizerlijk woord gegeven, \oortaan bij eventueele ongeregeld heden slechts de politie en de geregelde troe pen te laten optreden en het gebiuiken eener gewapende volksmenigte ten strengste te ver bieden. Hierdoor zou een genoegzame waar borg verkregen zijn. De mogelijkheid van een herhaling der buitensporigheden van de zijde der Turken houdt de gezant voor uitge sloten; gevaren voor de Europeanen die zich te Konstantinopel bevinden, bestaan naar zijn inzichten niet en inzonderheid niet voor de Duilsehers. In Klein-Azië zou volkomen rust heerschen. De commissie, die te Konstantinopel onder voorzitterschap van Marshal Shaker pacha vergaderde ter bespreking van de te nemen maatregelen in zake de Armenische vluch telingen, heeft de volgend^ besluiten genomen Uit Konstantinopel zullen geen Armeniërs meer verdreven worden; ook zullen er geen Armeniërs meer worden gearresteerd, zonder grondige redenen; de politie zal slechts die Armeniërs in hechtenis nemen, welke zich verzetten tegen de overheid zij zal de plaat sen bezoeken, waar Armenische sjouwers en werklieden een schuilplaats hebben gezocht, en haar best doen om zoowel het vertrouwen onder hen te herstellen als om hen aau te sporen het week te hervatten. Armeniërs, die in dienst van vreemdelingen zijn, zullen niet dan op uitdrukkelijk bevel van de con suls gevangengenomen kunnen worden. De Engelsche gezant Currie heeft een audiëntie van slechts tien minuten bij den sultan gehad, maar de Fran=che gezant Cambon -had een onderhoud van drie uur met den -sultan. De correspondent van de Temps hecht aan die audiëntie groot gewicht; volgens hem koestert men groote verwach tingen van een actieve tusschenkomst der Fransche diplomatie om de gemoederen tot rust te brengen. De algemeene uittocht duurt inmiddels voort; vele gezinnen van allerlei stand en nationaliteit verlaten de stad. De Engelsche consul Wrenh, die reeds 3000 vluchtelingen uit de stad geholpen heeft, maakt zich ver dienstelijk door Turksche paspoorten aan te vragen voor de Armeniërs, voor wie te Kon stantinopel geen vooruitzichten meer zijn. EflïPTE, Naar het heet, zou de geheime reis van den khedive naar Europa in verband staan met plannen om zijn gebied onafhankelijk te verklaren. Het daartoe ontworpen decreet zou, naar aanwijzingen van den khedive, zgn opgesteld door vijf voorname Egyptische amb tenaren, die bekendstaan om hunne voort-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1