(A0. 1896. Zaterdag 3 October 'N°. 9145. KENNISGEVING. Lotin NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. ijftigst© Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ÜITGJ X ODÉ. kostelooze inenting en herinenting iegen pokken. Vrijdag en Zaterdag, den 23sten en 24.s<en October 1896, DE NIEUWE STRIJD. Buil,entandsche Berichten, CO f AN". Abonnementsprijs, per kivaitaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTERITRAAT ÏO. Advertentieprijs van 110 gewone rsgste met inbegrip van eene Courantj 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. '18 tier wet van tien 4den December '1872 Staatsblad No. 13-i) tot voorziening tegen besmettelijke ziekten Brengen bij dezen ter kennis van de inge zetenen, dat ten huize van den stadsheel meester, den heer J. A. RUTSCHY, aan de Nieuwstraat, no. 30. driemaan delijks, en wel op den eersten 'Dinsdag van elk kwartaal, gelegenheid zal bestaan tot Schiedam, den 2n October 1895. Burgemeester on wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÊUE. VOOR DE Burgemeester en wethouders van Schiedam geven bij dezen kennis, dat de LOTING der in lie loopend jaar voor de lichting der Nationale Militie voor 1897 ingeschrevenen in deze gemeente, door den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie, bij besluit van 18 September 1896, A, no. 2424, (2de Afd.) Brov. Blad no. 54, is bepaald op telkens des voormiddags ten 10 De belanghebbenden worden mitsdien opgeroepen om op gemelde dagen te verschijnen in he gebouw de fit. 'iris-Doelt aan het Doeleplein alhier, alwaar de loting zal worden gehouden, en wel: voor de lotelingen wier geslachtsnamen beginnen wet een der letters A tot en met M, op VRIJDAG 23 OCTOBERen voor de lotelingen wier geslachtsnamen beginnen met een der letters N tot en metZ, op ZATERDAG- 24 OCTOBER 1896. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats geluid, kunnen tegen de wijze, waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde Staten dezei Provincie bezwaren worden ingebracht door belanghebbende lotelingenof door hun vade. of voogd, bij verzoekschrift op ongezegeid papier, onder teekend door hem die de bezwaren inbrengt; -volk verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burge meester dezer gemeente Voorts wordt ter kennis van de lo, elingen gebracht, dat op Zaterdag 21 en Maandag 23 November 1896, telkens des voormiddags van 10 tot 12 ure, ten raadhuize der gemeente, zitting zal wor 'en gehouden tot het opmaken van de getuigschriften, bedoeld hij alinea 2 en 3 van art. 53 dei wet betiekkelijk de Nationale Militie van 19 Augustus 1801 staatsblad no, 72), en wel tot het opmaken van de getuig schriften ter bekoming van vrijsteU ng wegens broederdienst op eersigemdden dag en oor liet op maken van die ter bekoming van vrijstelling als eenige tceltige zoon op laatstgemelden dag. De betrokken lotelingen zullen tot da t einde moe ten verschijnen met twee ter goeder nuarn en faam staande meerderjarige ingezetenen dezer gemeente, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift kunnen onder teekenen. Tevens worden de lotelingen er uitdrukkelijk op gewezendat het opgeven van de redenen van vrijstelling bij gelegenheid der loting aan den Militie- Commissaris, en het indienen van de noodige be wijsstukken aan den Burgemeester of ter secretarie, niet voldoende is om zich de vrijstelling te verzekeren, waaiop zij meenen aanspraak te kunnen maken, maar Jat hun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de eerste zitting van den militieraad, die zitting zal hoyden in de maand December a.sop een nader bekend te maken dag. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 2den October 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG De secretaris, VEUNÈDE. Is het zedelijk gerechtvaardigd een over tuiging te straffen met honger en gebrek? Zoo vroegen wij eergisteren, om practische redenen liet antwoord uitstellend. Wij willen het thans geven met een beslist neen. Een overtuiging wortelt in het hart en in den geestzy mag slechts bestreden worden met geestelijke middelen. Andere middelen vermogen ook niets tegen haarzij kunnen er slechts de uiting van tegengaan en daar door huichelarij en onwaarheid kweeken. Wie deze waarheid niet voelt en begrijpt, heeft nooit een echte, zelfgewonnen over tuiging gehad. Het bovenstaande past op liet geval van den heer Willeman, den schrijver van het ingezonden stuk in ons nommer van 1.1. Vrij dag, waar hij zegt »de kwestie isalleen daarover, dat deze sigarenmakers lid zijn van een vereeni- ging, die door hare daden eiken twyfel om trent haar beginselen uitsluit." Het past niet meer op den heer W,, die verklaart aan den Burgemeester dat hij tegen het lidmaatschap van eenige vereeniging geen overwegend bezwaar heeft. Doet die verandering van den heer W. niet waarschijnlijk worden het beweren der werklieden, dat in deze zaak anderen een rol spelen, andere menschen en ook andere motieven? Al spreekt het vanzelf om misverstand te voorkomen willen wij het uitdrukkelijk verklarenernstige verstoring van den goeden gang van zaken op een fabriek, ondermijning van het gezag, belemmering der gepaste vrijheid van anderen leveren ongetwijfeld een volkomen rechtvaardiging van ontslag van den schuldige. Orde en gezag moet er zijn in het belang van den patroon niet alleen, maar ook in dat van den werkman zelf en van de maatschappij. Hebben nu werkelijk een of meer der 11 ontslagenen zich aan dergeljjke dingen schul dig gemaakt? Ja zegt de eene, neen zegt de andere partij. Wij kunnen geen uitspraak doen. Wij wijzen wel op de eenstemmigheid der verklaringen van de ontslagenen, op hun bezadigde aitikelen, op hun onberispelijke houding sedert het ontslag, op hun onmid dellijk aanvaarden van een voorstel tot be middeling en verzoening. Dit alles pleit zeer voor iiun zaak. En ook wijzen wij er op, dat het waarlijk niet de eerste maal zou zijn, als de schuld eens bleek te liggen niet bij patroon of werkman, maar bij een tusschen- persoon, een baas of meesterknecht. Ons dunkt, dat het geval zich bij uitstek leent tot bemiddeling door een of vneer on partijdige personen. Door die bemiddeling reeds dadelijk zonder uitzicht te verklaren, heeft de heer W. zijn standpunt in de oogen van ieder weldenkende zeer verzwakt. Zelis aangenomen voor een oogenblik, dat de ont slagenen schuld hebben, een onpartijdig onderzoek daarnaar moet toch in 't voordeel van den patroon zijn en voor alle schuld is vergeving mogelijk. Verzoening schijnt ons niet moeilijk toe op dezen grondslag de v r ij h e i d van vereeniging blijve ongerept, maar de ontslagenen verbin den zich op de werkplaats ge e- nerlei storende of aanstoot gevende propaganda te drijven. Bij ons is de hoop op een schikking nog niet geheel verloren. Verbittering slijt met den tijd. Dat ieder zorge geen voedsel er aan te geven. f K A It 11 IJ K. De minister van buitenlandsche zaken Ha- noiaux deelde gisteren in de Vergadering van den ministerraad mee, dat er onmiddellijk tusschen Frankrijk en Italië een overeenkomst is geteekend, waarbij de beide hooge contrac tanten elkaar toestaan een behandeling op den voet der eigen natie ten aanzien van de hervatting der scheepvaart in hun respec tieve havens. De overeenkomst treedt den eersten November in werking. Sjisjkin, waarnemend Russisch minister van buitenlandsche zaken, is te Parijs aangekomen. De czaar heeft den wensch te kennen ge geven om den aartsbisschop van Parijs te ontvangen en door hem ontvangen te worden in de Notre Dame. De bijzonderheden van deze wederkeerige bezoeken zijn geregeld tusschen baron Mohrenheim en kardinaal Richard. Op den dag van zijn aankomst zal de czaar den aartsbisschop in de Russische ambassade ontvangen en den volgenden dag zal de czaar met de czaritsa naar de kathe draal gaan, waar hij aan den ingang zal worden ontvangen doer Am «artsbisschop. De minister van eeredienst, Darlan, zal den czaar daarbij vergezellen. Onder de toebereidselen voor de feestelijke ontvangst van den czaar te Parijs mag nog vermeld worden het plan van het vuurwerk dat van den Eifeltoren afgestoken zal wor den het hoofdnummer zal Ruslands bescherm heilige voorstellen, St.-Joris, met den draak. Ten slotte worden 15,000 raketten afgestoken. In de Justice en in de Journal wordt ge klaagd dat de Marseillaise in het geheel geen plaats op het programma der feestelijkheden gevonden heeft. De minister van koloniën heeft van Laroche op Madagascar een rapport ontvangen, mel dende dat Ankïsatra en andere dorpen door de Fahavalo's zijn aangevallen. De gouverneur der Ilova's en een zijner officieren zijn ge dood. Dorpen zijn geplunderd in het zuid oosten. In den omtrek der hoofdstad ont houden de rebellen zich van aanvallende bewegingen. De 'Temps ontkent met den meesten na druk dat de khedive van Egypte tijdens zijn jongste bezoek aan Europa het beweerd incognito-bezoek heeft gebracht aan Parijs. Ook de Parijsche correspondent van de Standard komt tegen het bericht op, onder bijvoeging, dat de Parijsche pers het als een verzinsel beschouwt, der moeite tan hot tegen spreken nauwelijks waardig. De minister van buitenlandsche zaken, Ifnnotaux, zegt de cor respondent, is een veel te bekwaam diplo maat, dan dat hij zijn goeden naam als zoo danig zou willen in de waagschaal stellen door een dergelijk geheim onderhoud. U U I T 8 O II L A N D. De Armeensche professor Thumajan heeft thans het Duitsche rijk verlaten en zich in Zwitserland gevestigd, waar hij ongehinderd zijne agitatie ten gunste zijner landgenooten kan voortzetten. Het keizerlijk gezondheidsbureau heeft eene brochure over de pokken en de pokkeninen- ting doen verschijnen, die het nut van de in enting aantoont en de bezwaren der tegen standers weerlegt. Het ministerie van eeredienst heeft alle provinciale school-colleges aange maand zich die brochure aan te schallen. Naar 't schijnt is men er te Stettin op uit, ook buitenlandsche reederyen bedrijfsbelasting te laten betalende Kon. Ned. Stoomvaart maatschappij te Amsterdam heeft van daal de uitnoodiging ontvangen, nauwkeurig op te geven wat zij door haar verkeer met Stettin verdient. Welk een storm van ver ontwaardiging, zoo schrijf men uit Amster dam aan de Vossische. Ztg., zou ongetwijfeld in Duitschland opgaan als het de Nederland- sche overheid eens in den zin kwam zulk een belasting te heffen van de zaken, gedaan door de Duitsche handelsreizigers die het lieele jaar door ons land overstroomen De socialisten hebben in den Landdag van Saksen-Coburg-Gotha niet minder dan 8 plaatsen veroverd van de 19, en er moeten nog herstemmingen plaats hebben. Voorde uitwerking der antisocialistische propaganda ten platten lande pleit dit resultaat zeker niet.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1