Zondag 4 en Maandag 5 October N°. 9146. Eerste Blad. KENNISGEVING. A0. 1896 Vijftigste J aarga 11 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdaj IT G E VER: X ODÉ. Builenlandsche Berichten. coiinm. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke notnmers f 1.85. - 2.50. 0.10. BV KB AH: BOTEIUTBAAT 7f Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantj> L10 Iedere gewone regel meer Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DU nummer bestaat uit drie bladen. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 10, punt 4 van het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1896 Staatsblad no. 76) Doen te weten, dat de vei kiezing voor zes leden van de Kamer van koophandel en fabrie ken aldaar, ter vervulling der vacaturen, wegens het verlaten der gemeente door den heer J. T. Willkampfwelke in 1898 aan de beurt van aftreding zou zijn, ea de periodieke aftreding in dit jaar van de beeren J. J. G. Nolet, J. II. Hout manS. A. Maas, P. M. J. A. Lageruieij en M, Jj. Honnerlage Grete zal plaats hebben op Woensdag den 4den November aanstaande, ten raadhuize aldaar, en dat de inlevering der stembiljetten zal aan vangen des voormiddags ten elf ure en voort duren tot des namiddags ten twee ure, na welk laatstgemeld uur onmiddellijk tot de opening der biljetten zal worden overgegaan. En is hiervan afkondiging gtsuhied, waar het behcoit, den 2den October 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent van de Times meent nu zeker te weten, dat de czaar na zijn verblijf te Parijs een bezoek zal brengen aan keizer Wilhelm te Potsdam. In de Donderdag gehouden zitting van den Bondsraad de eerste na de verdaging zijn het voorstel van Pruisen, houdende wij ziging der Gewerbeordnung, het ontwerp tot wijziging der verzekeringswetten voor den werkman, en hat wetsontwerp betreffende de beursregisters naar de commissiën verwezen. Van het wetsontwerp tot regeling der troons opvolgingskwestie in het vorstendom Lippe werd kennis genomen. Is de Deutsche Tageszeitung goed ingelicht, dan is het ministerie van onderwijs reeds gereed met een nieuw wetsontwerp tot rege ling der onderwijzersbezoldigingen in Pruisen, en zal dit weldra aan het ministerie van finan ciën, tot onderzoek van den financieelen kant der kwestie, opgezonden worden. In een bil lijker verdeeling der lasten, wat de groote steden betreft, wordt door het nieuwe wets ontwerp voorzien; de voorgestelde bezoldi gingen blijven overigens onveranderd. 's Keizers broeder, schout-by-nacht prins Hendrik van Pruisen, is benoemd tot chef van het le eskader, bestaande uit de pantser schepen Eönig Wilhelm, Sachscn en Würtem- ierg. De prins zal zijn broeder Zondag vertegen woordigen bij de grondstcenlegging der kerk te Holtenau ter herinnering aan de inwijding van het Keizer-Wilhelm-Kanaal. V dgens de Post zal het Pruisische minis terie van binnenlandsche zaken in den loop van October met alle staten, waar beurzen zijn, in onderhandeling treden betreffende de wijze van prijsnoteering der waren, waarin van 1 Januari 1897 af geen termijnhandel op de Duitsche beurzen mag worden gedre ven. Deze besprekingen zullen den grondslag vormen van de voorstellen tot wijziging der reglementen op de beurzen. De gemeenteraad van Munster heeft, met eenparige stemmen, 800,000 mark en zoo noodig nog meer beschikbaar gesteld voor den aanleg een er haven aan het Dortmund- Emshaven-Kanaal. r 11 A N K R IJ K. De waarnemende Russische minister van buitenlandsche zaken, Sjisjkin, is met minister Hanotaux te Rambouillet aangekomen en heeft daar Donderdag bij den president der repu bliek gedineerd. De waarnemende Russische minister van buitenlandsche zaken heeft het grootkruis van het Legioen van Eer gekregeu. De presidenten van den Senaat en de Kamer zullen nu toch te Cherbourg den czaar verwelkomen. Het garnizoen te Parijs zal tijdens het verblijf van den czaar met 4600 man worden versterkt. Woensdagmorgen zal de czaar aan het paleis van justitie ontvangen worden door den minister van justitie met de kabinets chefs, de presidenten van het hof van cassatie, van het hot van appèl te Parijs en van de rechtbank, alsmede de hoofdambtenaren van het tot die rechtscolleges behoorende open baar ministerie. De geheele magistratuur te Parijs is opgeroepen om zich in plechtgewaad beneden aan de groote trap in de cour d'hon- neur te scharen het keizerlijke paar zal zich dan langs hunne rijen naar de Sainte-Chapelle begeven. Het paleis wordt zeer sober versierd. Een officieuse nota zegt: ïHet is volkomen onjuist dat, gelijk eenige bladen meldden, de Marseillaise nergens zou voorkomen op het programma van de feeste lijkheden ter gelegenheid van het bezoek van den czaar. De Marseillaise zal by alle plech tigheden dadelijk na het Russische volkslied gespeeld worden." De meeste Europeesche legers ontvangen de hen inspecteerende souvereinen met'hoera's. Het Fransche leger doet dit niet, maar daarvoor wacht den czaar nu na afloop der revue eene treffende ceremonie. Al de aan wezige vaandels en standaarden met hun kolonel en vaandelwachten stellen zich voor de tribune van den czaar en den president opop een gegeven signaal neigen al deze vaandels zich ter aarde en alle muziekkorpsen en trompetten blazen het schoone signaal »het Vaandel" (Au drapeau). Dit is veel meer waard, zegt de Matin, dan alle vivat-roepen en zal zeker recht tot het hart van den Russischen souverein en zijn volk gaan. ENGELAND. De keizer van Rusland heeft lord Salisbury begiftigd met de Andreasorde en den hertog van Connaught gesteld o la suite van het regiment dragonders van Kieff, waarvan de prins van Wales chef is. De czaar en zijne gemalin zullen heden avond Balmoral verlaten en zich rechtstreeks naar Portsmouth begeven. Daar zullen de prins van Wales en de hertog van York van de Russische majesteiten afscheid nemen. Maandagmorgen aanvaardt het keizerlijk jacht de reis naar Cherbourg. Een gedeelte van het Britsche kanaal-eskader zal het tot op 30 Engelsche mijlen van Cherbourg uitge leide doen. Daar zal het Fransche Atlantische eskader den czaar opwachten. Waarschijnlijk zal het Russische keizerlijk paar de reis met de Poolster maken, aangezien de Standaard te lang is om aan de kade te Cherbourg te komen. Er dreigt eene werkstaking van machine makers te Manchester. Zij eischen f 1.20 opslag in de week. Wordt hun die heden niet bewilligd, dan staken zij, ten getale van 8000 ongeveer. In eene te Londen gehouden vergadering van den internationalen bond van dokwerkers heeft het Parlementslid Wilson de meening uitgesproken, dat eene algemeene werkstaking onvermijdelijk en aanstaande is, maar dat zij hoogstens 14 dagen zal duren. De werksta king te Hamburg is, volgens hem, slechts een voorproefje van wat in Engeland gebeu ren zal, wanneer de reeders de voorwaarden der werklieden niet aannemen. Tengevolge van de hooge graanprijzen, door aanhoudende droogte teweeggebracht, moeten vrij ernstige volksopstanden hebben plaats gehad te Cawnpore, Nagpore en Agra, in Engelsch Indië. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat de sultan bereid is een hof van appèl in te stellen met een Engelschen rechter als president, ingeval de overige mogendheden de consulaire recht banken willen opheffen. Of daarop veel kans bestaat valt te betwijfelen. Engeland heeft van den sultan van Marokko de autorisatie gekregen om op de reede van Tanger lichters te leggen als kolendepot. RUSLAND. De opheffing van het stelsel van verban ning bij wijze van administratieven maat regel", die sedert de troonsbestijging van czaar Nicolaas ernstig overwogen werd, zal nu wel spoedig worden afgekondigd. Het wetsontwerp, dat opgesteld is door den adlatus van het ministerie van bfnnenlandsche zaken, is thans goedgekeurd door het departement van wetten, en is toegezonden aan den rijks raad. Volgens een mededeeling uit Peters burg aan de Neue JTreie Presse bepaalt het ontwerp, dat de administratieve verbanning naar Siberië geheel wordt afgeschaft, en dat de verbanningen krachtens rechterlijk vonnis aanmerkelijk zullen worden verminderd, Alleen misdadigers van de zoogenaamde zware categorie, waaronder moord, brandstichting, plundering en roof wordt verstaan, zullen tot dwangarbeid in de mijnen van Siberië en tot gedwongen verblijf in de koloniën na het eindigen van hun straftijd worden veroor deeld. De toestand van graaf Schuwalofi, den gouverneur van Warschau, is thans hopeloos. Ook zijn hart is aangedaan. Moet men het JNoiccje Wremja gelooven, dan heeft men zich in Engeland te vroeg verheugd op eene vriendschappelijke gezind heid van de Russische pers. Zij heeft alleen "en nanr helpefdh»<dsphi,0'i!"n geuit in v-rhand met het bezoek van den czaar aan Balmoral. Als de czaar vetrokken is, zal men dat wel merken, zegt het blad. De BTowosti daaren tegen biedt Engeland Ruslnnds bijstand en bondgenootschap in de Armeensche kwestie aan, als Engeland nl. Egypte ontruimen wil. O O S T E N R IJ K-U O N G A It IJ E. De minister van financiën zeide Donder dag bij het indienen der begrooting bij den Rijksraad, dat de raming der ontvangsten, gebaseerd op die van het vorige jaar een overschot doet verwachten. Het budget zal nog wijzigingen ondergaan, omdat de uitga ven voor subsidies er niet meer in begrepen zullen zijn; deze zullen betaald worden uit een bijzondere leening van 30 millioen florij nen. De goudreserve is met 15 millioen toe genomen. De schulden zullen betaald worden met het overschot van de begrooiing. Alles is gereed voor de hervorming der grondbe lasting; de belasting op het personeel moet goedgekeurd worden in deze zitting van de wetgevende macht. De bankkwestie is, voor zoover de hoofdzaak betreft, geregeld. Komende op de valuta-kwestie, verklaarde de minister dat de regeering voornemens is, voor 112 millioen staatsbiljetten aan den omloop te onttrekken en aan de bank 80 a 90 millioen ter beschikking te laten; de bank zal voor dit bedrag biljetten van 10 kronen uitgegeven, en tegelijkertijd zullen stukken van 5 kronen in zilver tot een be drag van 32 millioen worden uitgegeven. In de Hongaarsche Kamer heeft Badeny onderdag, antwoordend op de aangekondigde interpellatie, het beweren gelogenstraft dat by de feestelijke opening van het kanaal door de IJzeren Poort niet voldoende het Hongaar sche karakter van dit werk op den voorgrond is gezet.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1