A0. 1896 Woensdag 7 October >N°. 9147. Eerste Blad Vijftigste Jaargang. Buitenlanclsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UIT GEVE Ï7 ODÉ. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzondeilijke nommers - 0.10. BVHKAll: H O T K H I» T R .ft A V 70. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. De czaar en zijn gemalin zijn Zaterdagavond te 11 uur uit Ballater vertrokken en Zondag ochtend omstreeks 9 uur te Preston aange komen, waar zij door het spoorwegbestuur werden verwelkomd. De toegang tot het station was voor het publiek gestreng ver boden. De vorstelijke personen en hun gevolg dejeuneerden aan het stations-buffet en zet ten daarna de reis naar Portsmouth voort. De czaar heeft Zondagavond aan boord van zijn jacht Poolster ter reede van Portsmouth nog een schitterend feest gegeven, waaraan de hertog en de hertogin van Connaught, de hertog en de hertogin van Albany, de Rus sische gezant, de eerste lord der admiraliteit Goschen en tal van officieren van leger en vloot deelnamen. Het weer was Zondag den geheelen dag slecht, zoodat de Britsche vloot de haven van Spithead niet kon binnenloopen. Het met Russische en Engelsche vlaggen versierde paviljoen op de kade van Ports mouth is geheel door regen en wind vernield. De czaar heeft met kwistige hand geschen ken uitgedeeld onder de officieren en bedien den, die hem en zijne gemalin waren toege voegd. Gisterochtend zijn de czaar en zijn gemalin naar Cherbourg vertrokken. "Volgens de Standard, liet orgaan van lord Salisbury, bestaat er grond om te gelooven, dat er bij de ontmoeting van den czaar met den Britschen minister-president te Balmoral een vaste grondslag is gelegd tusschen Rus land en Engeland voor eene overeenkomst, die bet invoeren van hervormingen in Turkjje beoogt. De toestemming van Frankrijk en het Drievoudig Verbond, zegt het blad, mag worden aangenomen, en het gelooft, dat de uitwerking van dit bericht in Turkije zoo groot zal zijn, dat een gewapend optreden niet eens noodig zal worden. De Weener correspondent van de Daily Mail bevestigt dit bericht. De Press Association daarentegen beweert van een hoogen ambtenaar van het ministerie van buitenl. zaken vernomen te hebben, dat dit gerucht allen grond mist en dat die ver klaring door alle gezantschappen te Londen bevestigd wordt. F It A N K R IJ K. De twee Russische keizerlijke jachten {Poolster en Standart) zijn, door het Fransche eskader begeleid, om twee uur te Cherbourg voor anker gekomen. De czaar stond op de commandobrug van de Poolster en beant woordde de hoera's der Fransche matrozen met het militair saluut. Toen de schepen op de reede aankwamen, vuurden de batterijen geschut-salvo's. De president der republiek wachtte de majesteiten in het arsenaal af met den president van den Senaat Loubet, den Kamerpresident Brisson, den premier Méline, den minister van buitenlandsche zaken Hano- taux, dien van marine Bernard, den Russischen gezant Mohrenheim, den Russischen minister Schischkine, de Russische ambassade, admi raal Gervais enz. Om drie uur zijn de Russische souvereinen ontscheept. Op het oogenblik dat de Poolster aan wal kwam, ontstond er averij aan den vloer van de landingsbrug. Het karweitje is natuurlijk dadelijk opgeknapt. Toen stapten czaar en czaritsa aan wal. en aan het gejuich van alle kanten scheen geen einde te komen. Onbeschrijfelijke geestdrift. sLeve de czaar! Leve Rusland 1" De czaar droeg op zijn marine-uniform het lint van het grootkruis van het Legioen van Eer. Faure kuste de hand der czaritsa, en reikte de hand aan den czaar, die haar met warmte drukte en vasthield, luisterend naar de woorden van welkom welke de president der republiek tot hem richtte. enkele woorden bedankte de czaar. De czaritsa werden drie manden met bloemen aangeboden. De czaar zei aan den president hoeveel pleizier het hem deed een plan te kunnen uitvoeren, sinds zóo langen tijd gevormd, en Frankrijk te bezoeken. Met het oog op de vermoeienis van den overtocht, werd der czaritsa voorgesteld geen deel te nemen aan de revue der vloot, maar zij antwoordde, te zeer er op gesteld te zijn voet te zetten op een Fransch schip, om dit genoegen te willen derven. Zy vergezelde dus den czaar op de Man en bezocht met hem het pantserschip Uoche, waar beiden zich met den admiraal onderhielden. Gedu rende het verblijf op de iElan onderhield de czaar zich heri.oaldelyk met de voorzitters van Kamer en Senart. De revue der vloct is zonder incidenten afgeloopen. Voor het diner, dat om halfzeven zou plaats hebben, is de president dtr republiek, ver gezeld van de presidenten dei Kamers, den voorzitter van den ministerraad, en voorts van admiralen en generaals, den czaar na de revue van de vloot aan boord van de Poolster gaan halen. D. w. z., de president der repu bliek begaf zich alleen aan boord. Daarna ontscheping. De czaar kwam met Faure de eetzaal binnen, vervolgens de anderegasten. De president der republiek stelde een dronk in op de Russische souvereinen. Het is zeide hij met groote vreugde, dat ik heden, vergezeld van de presidenten, van Kamer en Senaat, Uwe Keizerlijke Majesteit en Hare Majesteit de czaritsa heb ontvangen. De president der republiek verklaarde zeker te zijn, overeenkomstig het gevoelen der gansche natie te handelen, waar hij zich tot tolk maakte van de algemeene zegenwenschen die Frankrijk vormt voor de keizerlijke familie, voor de glorie van des czaren regeering en voor het geluk van Rusland. Morgen te Parijs zullen Uwe Majesteiten 'net hart van het Fransche volk voelen kloppen en de ontvangst aan Uwe Majesteiten bereid, zal de oprechtheid van onze vriendschap be wijzen. •Uwe Majesteit heeft in Frankrijk willen aankomen vergezeld van een onzer eskaders. De Fransche marine is daar dankbaar voor. ïn herinnert zich met trots de vele blijken van sympathie, waarmede zij door Uw Door lach tigen Vader werd omgeven en het deel dat zij heeft mogen nemen aan de betoogin gen van Cronstadt en Toulon. Uwe Majesteiten welkom heetend op liet grondgebied der Fiansche republiek, hef ik het glas op ter eere van Uwe Keizerlijke Majesteiten." De muziek speelde het Russische volkslied. De czaar antwoordde Ik ben getroffen door de sympathieke en welgemeende <"it- vaiigst die ons hier te Cherbourg ten deel valt. Het eskader, dat ons heeft begeleid, heb ik zeer bewonderd evenals de Amiral Hoche. Komend op het grondgebied van een bevriende natie, deel ik de gevoelens, waai aan zooeven uiting is gegeven door u, mynheer de president. Ik hef mijn glas op ter eere van de Fransche natie, van de Fransche vloot en van de moe dige mannen der marine, en ik dank u, mijn heer de president, voor de gevoelens door u uitgesproken. Weer speelde de muziek het Russische volks lied en daarop de Marseillaise. Te halfnegen is de trein met den czaar, kwartier voor negenen de trein met den president der republiek vertrokken. De czaritsa heeft geen deel genomen aan het diner. De ministerraad heeft bepaald, dat op groote schaal begenadingen zullen verleend worden ter gelegenheid van het keizerlijk bezoek. De kwijtscheldingen van rtraf zijn vooral toepasselijk op veroordeelden in het leger en bij de marine. De gemeenteraad van Ryssel heeft aange nomen een adres van sympathie met liet Russische volk en verworpen een adres van welkomst voor den czaar. Groot kabaal des wege in de pers. DUITSCIILAND. De rijkskanselier is Zondagavond te Berlijn teruggekeerd. Naar aanleiding van de toenadering tus schen Frankrijk en Italië schrijft de Uamb. Jstachr., het orgaan van vorst Bismarck, in antwoord op een artikel der offleieuse Nordd, Allgem. Zeitg.sliet is niet de rol van Duitsehland, eene toenadering tusschen Frank rijk en Italië met ingenomenheid te begroeten. Hoe meer de betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië gespannen zijn, hoe zekerder dit laatste voor het Drievoudig Verbond is. Het weerstandsvermogen van Italië tegen de voor stellen van Fiankrijk moet niet op een te harde proef worden gesteld. De omstandig heden zouden kunnen maken, dat Frankrijk een soort van beschermheerschap over Italië ging uitoefenen en een dergelijke loestaud zou zijn het begin van het einde der deel neming van Italië aan het Drievoudig Ver bond." De nationaal-liberale partijdag, die Zaterdag te Berlijn is geopend, heeft met aanzienlijke meerderheid van stemmen de volgende motie aangenomen »De nationaal-hberale partijdag acht het onder de tegenwoordige politieke om standigheden zeer noodzakelijk, de oude grondslagen te bevestigen: het vaderland boven de partij, het algemeen welzijn boven alle bijzondere belangen, onafhankelijkheid naar rechts, naar links en tegenover de re geering; volkomen inachtneming der con- stitutioneele rechten; bestrijding van alle reactie en voortdurend streven naar onaf gebroken uitbreiding van alle instellingen van het openbaar leven; vastberaden alles steunen, wat de macht en de veiligheid van het rijk en de bescherming van de Duitsche nationaliteit tegen aanvallen, van welke zijde ook, eischen; krachtig strijden voor alle bilirjke wenschen en bezwaren van het volk. »De nationaal-liberale partij handhaaft op economisch gebied haar karakter van midden- parti en moet dus eischen terugwijzen, die bij eenzijdige inachtneming van de belangen van een enkel beroep andere voor den Staat even belangrijke beroepen ernstig zouden benadeelen of de grondslagen van onze econo mische politiek zouden omverwerpen. De nationaal-liberale party acht liet haar plicht een dergelijk streven te bestryden. Dit is evenzoo de plicht van eene regeering, die het welzijn van den Staat tot richtsnoer heeft." OÜSTENRII It-H 0 N G A R IJE. Zaterdag is in beide Huizen van den Hon- gaarschen 'Rijksdag een keizerlijk schiijven voorgelezen, waarbij de wetgevende periode wordt gesloten verklaard. Omtrent de ontbin ding van den Oostenrijkschen Rijksdag is nog niets bekend. Keizer Frans Jozef heeft Zondagnamiddag de nieuwe brug over den Donau te Pest, die naar hem genoemd is, op plechtige wyze ingewyd. ZWITSERLAND. Bij de Zondag gehouden volksstemming werd het wetsontwerp in zake de compta- büteit der spoorweg-maatschappijen met 210,000 tegen 190,000 stemmen aangenomen. De wetsontwerpen betreffende den handel in vee en tot wyziging der strafvoi dering bij da

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1