kantongerechten werden daarentegen ver worpen. Er zullen dit jaar nu nog volksstemmingen worden gehouden over de overname der spoorwegen door den staat en over de ont eigeningswet. 1 T A t I E. De koning heeft aan den Franschen minis ter van buitenlandsche zaken, Hanotaux, het grootkruis der orde van de H.H. Mauritius en Lazarus verleend en aan den Franschen gezant te Rome, Billot, liet grootkruis der Kroon van Italië. Op Sicilië zijn weer werkstakingen onder de wetklieden in de zwavelmijnen uitgebro ken. In 30 gemeenten hadden inhechtenis nemingen plaats. SPANJE. De markies Cabridana is vrijgesproken in het proces dat door den oud-minister Doge tegen hem was ingesteld. Zooals men weet heeft deze edelman indertijd een campagne tegen het corrupte gemeentebestuur van Madrid geopend. Op Cuba duren de overwinningen der Spanjaarden en de arrestaties van separa tisten, die met insurgenten heulen, steeds TOort. Een schoener, onder Britsche vlag varend, en die een bende vrijbuiters op Cuba aan land had gezet, is door een Spaansch oorlogs schip te Havana binnengebracht. R M E N I E. Het bericht van het tot stand komen eener militaire conventie tusschen Oostenrijk en Rumenië wordt uit Bucharest tegengespro ken. T U B K IJ E. De Londensche Morning Poet verneemt uit Konstantinopel dat de regeering vermoe delijk door een groep financiers te Parijs en te Petersburg uit hare geldelijke moeilijk heden zal geholpen worden en dat de regeering bereid is zich daarvoor alle noodzakelijke opofferingen te getroosten. In Stamboel zijn Donderdagnacht weer bloedige tooneelen voorgevallen. Een aantal Softa's hielden des nachts een betooging voor het Yitdiz-paleiszij werden door de troepen omsingeld, die er verscheidenen doodden en de overigen terugdreven. Aan de hoofdmoskeeën heeft men schaaps vellen vastgespijkerd gevonden, waarop met rooden inkt oproerige proclamaties tegen de Christenen en de Europeesche souvereinen stonden geschreven. Het aantal slachtoffers van de moorden te Equin blykt niet duizend maar tweeduizend te bedragen. Een bericht uit Konstantinopel, dat echter nog nadere bevestiging behoeft, meldt dat Erzeroem, de hoofdstad van Armenië, Zater dag door de in opstand vei keerende Kurden in brand is gestoken. Uit Athene wordt gemeld, dat in Mace donië aan den voet van den Olympus een hevig gevecht heeft plaats gehad tusschen opstandelingen en eene afdeeling Turksche troepen, welke laatste met verlies van 35 dooden en 15 krijgsgevangenen verslagen werd. I O fT E. De khedive heeft aan den sirdar van het Egyptische leger, generaal Kitchener, naar aanleiding van de inneming van Dongola het rootkruis der Osraanie-orde verleend. De sirdar is te Dongola teruggekeerd, na Merawi, Korti en El Debbeh geïnspecteerd te hebben. De berichten over de moedeloos heid onder de denvischen worden bevestigd. Bryan heeft nu verklaard, de candidatuur der populisten te aanvaarden. Hij zegt in zijn manifest dat de bimetallisten van alle partyen met een grooten slag Amerika moeten vrij maken van de financieele voogdy van het buitenland. Uit Panauw wordt gemeld dat een samen zwering is ontdekt tegen het leven van den president van Nicaragua, Zelega. Vele perso nen zijn in hechtenis genomen. De werkstaking van de telegrafiisten der Canadian Pacific is feitelijk geëindigd. Langs de heele lijn gaan de werkstakers weer aan den arbeid. Reizigers- en goederenverkeer gaan zonder stoornis door. Binnenlaiiflsche Berichten. SCHIEDAM, 6 October 185JG. De afd. Schiedam van den »Ned. Intern. Sigarenm.- en Tabaksbewerkersbond" zal morgen (Woensdag)avond te 8 uur eene ver gadering houden in het café-Geeradts, aan de Hoofdstraat alhier. Als spreker zal optreden A. Boerkoel van Amsterdam. Zaterdagavond heeft het dochtertje van den timmerman F. Spriksel een bankbiljet van H004 op straat gevonden, waarvan de vader onmid dellijk aangifte deed by de politie. Gisteren kwam het weder in het bezit van den eigenaar. Gistermorgen is de 24-jarige H. Windhorst, spoelinghaler, komende van Vlaardingen, van de spoelingkiat gevallen, doordien de zijplank van den bok brak, en onder de wielen van het voertuig geraakt, die beide over zijn beenen boven de knie gingen. In de branderij van den heer Kleipool gebracht, bleek het dokter Elzevier Dom, wiens hulp inmiddels was ingeroepen, dat W. slechts eenige lichte kwetsuren had bekomen, zoodat hij kort daarna in staat was met de spoelingkist naar Vlaardingen terug te rijden, zich verheugende over den gelukkigen afloop. Het leggen van de nieuwe baan der Haar- lemsche tram is ondershands gegund aan den heer H. Wienhoven alhier voor f 5595. Naar aanleiding van het bericht in ons Eerste Blad van Zondag j.l. over het verkoo- pen van een Rijnschip aan een bewoner van Schiedam door den schipper zonder mede weten van zijn patroon, deelt men ons mede dat de kooper zelf den eigenaar van het schip het eerst in kennis stelde met de handeling van den schipper. Zonder eenige order en geheel builen weten van den kooper was de schipper met het schip van Rotterdam ver trokken. (29B. Ci.) Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat de kooper alhier was A. C. Frederiksen, die een Rynschip zocht voor zijn schoonzoon. De schipper, die met dat schip er van doorgegaan is, had de eigendomsbewijzen in bezit en heeft deze nog getoond aan Frederiksen. Wij vernemen dat die hem waren toevertrouwd om tot een openbaren verkoop of overschrij ving in Nederland te kunnen overgaan. In ieder geval heeft de kooper geen schade, daar er van betalen nog geen sprake was geweest. Frederiksen wilde zich eerst op de hoogte stellen of er soms een hypotheek op het schip stond, vandaar dat hjj te Rotterdam aan de beurs op de hoogte kwam wie de eigenlijke eigenaar van het schip was. H. M. de Koningin-Regentes zal "Vrijdag 9 dezer een bezoek brengen aan den vorst en vorstin van Bentheim-Steinfurt te Burgstein- furt. De hofdame baronesse Van Ittersum en de kamerheer baron Taets van Amerongen zullen Hare Majesteit vergezellen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 8dezer niet plaatshebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 3 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 1,205,247.86 en bij de betaalmeesters- 2,426,966.60 Te zamenf 3,632,214.46 Door den gouverneur-generaal van Nederl. Indië is uitzending gevraagd van 60 genie soldaten om dezen te krijgen zullen de gra tificatiën van f 200 op f 400 worden gebracht, waarvan de helft als inschrijving op de post spaarbank. De gelegenheid is opengesteld voor vrijwilligers en miliciens van het korps genietroepen. Atjeh. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgend van 4 dezer gedagtee- kende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, betreffende de krijgs verrichtingen in Atjeh en onderhoorigheden •Uit Lokgna bende uit vallei van Kroeng Lepond verdreven; waarbij gesneuveld een, gewond drie militairen beneden den rang van officier. Uit Tjot Mantjang bende uit Blang Aroen Loengkoe verjaagdkampong getuchtigd zon der verliezen onzerzijds. Uit Samnhant bende te Anak Glé bevoch ten, waarbjj gewond vijf militairen beneden den rang van officier." De 29. JR. Ct. ontving Zaterdag van hare correspondent te Batavia het volgende tele gram »Men verzekert dat de luitenant-kolonel C. P. J. van Vliet wegens ziekte met verlof naar Europa zal gaan." Door dit vertrek zegt het N. v. d. D. zou overste Van Vliet, die als chef van den staf onder generaal Üeykerhoff en nu laatste lijk onder generaal Vetter en kolonel Stem- foort chef van den staf in Atjeh geweest is, dus niet meer in aanmerking komen voor definitief gouverneur van Atjeh. De waar schijnlijkheid, dat de tegenwoordige generaal Stemfoort zich voor dezen belangrijken post heeft laten vinden, is thans grooter geworden. jLomboh. De N. B. Ct. ontving gisteren van haren correspondent te Batavia het volgende tele gram •Het stoomschip Atjeh heeft honderd matrozen aan land gezet. De kampongs Gon- dok en Kimbang werden verbrand40 op roerlingen werden gedood en 25 gevangen genomen. De vijand vluchtte. Wij leden geen verliezen meer. Het is nu rustig. Het blad voegt hieraan toe: In de laatste tijden zat de marine voor Atjeh met verlangeu uit te zien, dat ook zij zou kunnen deelnemen aan de gevechten, daar geleverd. Nu heeft zij op Lombok hare schade eenigszins kunnen inhalen en zich blijkbaar als vanouds kranig gedragen. Het beteugelen van verzet in aan de kust ge- gelegen kampongs was steeds haar van nature aangewezen taak en daarin slaagde zy dikwijls beter dan de expeditiën der land macht, die zich, door een trein van koelies gevolgd, niet zoo snel over land naar een bedreigd punt kunnen spoeden en dus den vijand gelegenheid geven zijne macht te ver zamelen en zyne verdediging in te richten. Als het noodig blijkt de door onze janmaats verslagen opstandelingen verder in het bin nenland te vervolgen, dan zal de landmacht, als daartoe beter geëigend, hun zoo goed aangevangen werk wel overnemen en zeker zal het niet ondienstig zijn der Sassaksche bevolking voor eens en voor altijd te leeren, dat opstand en verzet onmiddellijk en krach tig worden gestraft; want daardoor zal ons later veel moeilijkheid worden bespaard. Het Hbld. ontving heden van zijn corres pondent uit Batavia het volgende telegram •Acht kampongs op Oost-Lombok waren tegen ons in opstand gekomen. Honderd mari niers zyn daarop geland en hebben drie kam pongs verbrand. Veertig opstandelingen wer den gedood, vijfentwintig werden gevangen genomen, de overige op de vlucht geslagen. Vijftig soldaten onder bevel van twee offi cieren ondersteunden het optreden der mari niers. De rust is hersteld." Gisteren is het te Rotterdam liggend eska der beslaande uit de pantserschepen Everlsen, Piet Hein en Eortenaer ontbonden. Bes namiddags zijn de schepen naar de Noordzee vertrokken, het admiraalsschip het laatst. Naar de N. R. Ct. verneemt, zyn de dy- namietmannen Kearney en Haines verleden Zaterdag met de boot van de Holland-Amerika lijn naar Amerika vertrokken. Aan het Haagsche Dagblad wordt verzekerd dat de commissie uit den Haagschen ge meenteraad in zake de haven te Schevenin- gen, overweegt aan de bezwaren van de Schreveningsche visschersbevolking te gemoet te komen door een havenkom varï genoeg- zamen diepgang voor bomschuiten. Althans dat denkbeeld zou in die commissie ernstif worden voorgestaan, in verband met de zeker heid welke zou bekomen zijn dat het departe ment van oorlog voor een haven op de schaal als voorgenomen is, den eisch stelt tot forten- bouw. Ook zouden tergemeentewerf teekeningen onder handen zijn voor een 466 M lange pier in zee te Scheveningen. Zaterdagochtend is in den Hoagin deCasua- riestraat van het aldaar onder handen zijnde bouwwerk tot uitbreiding van deR.-K. kerk van den H, Anlonius aan den Boschkant een kluis ingestort. De 21-jarige, ongehuwde werkman J. v. d. Toorn was werkzaam in die kluis, bestemd voor het bergen van kerkelijke voorwerpen van waarde, onder toezicht van den onder baas van het werk. Plotseling, zonder dat men tot nu toe de oorzaak, kon vinden, stortte het gewelf ineen en werden beide mannen onder eenzwaren steenlaag bedolven. Hoewel onmiddellijk met de opruiming van het puin begonnen werdr bleek Van der Toorn reeds overleden. De onderbaas, per brancard naar het zieken huis vervoerd, had gelukkig slechts lichtere kneuzingen bekomen dan aanvankelijk werd vermoed. De substituut-officier van justitie mr. Van Buttingha Wichers, met den substituut-grif fier mr. Quarles van Ufford waren spoedig op het terrein aanwezigzoomede de hoofd commissaris van politie, de heer Van Scherm beek, met den commissaris der 2e afd., de heer Dietz en personeel van de bouwpolitie. Een gedeelte der ingestorte steenen werd in beslag genomen, teneinde uit te maken of het gebruik van minder goede bouwstoffen ook de oorzaak kan zijn van het ongeluk. De oorzaak van het ongeluk in de Casua- riestraat in Den Haag moet volgens het Dagblad gezocht worden iu het te vroeg wegnemen van het formeel; het versche mestelwerk kon dien steun nog niet missen en, alhoewel naar den eisch uitgevoerd, stort te het, van zyn steun beroofd, ineen. Blijkens het bestek van het werk zijn de werklieden tegen de gevolgen van ongeluk ken verzekerd. Het Haagsche Dagblad schrijft: Sedert jaren waren op het Ledig Erf te dezer stode, naast de achterzijde van de Gemeente school, eenige krotten van woningen, welke' niettegenstaande baren vervuilden, hoogst bouw vallige» toestand, toch steeds huurders vonden. Het was een bedroevend schouwspel, aldaar gezinnen met kinderen aan te treffen, welke in weerwil van al die onreinheid tot verhuizen niet waren te bewegen. Gelukkig heeft de Ver- eeniging tot vei betering der woningen van de arbeidende klassen, albier, zich deze zaak aan getrokken. AMERIKA.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2