mSIZOSDEN. K o I o n n. Onderwijs. Van lij» tot 5« 8« Na die krotten, z»lfs was dit oog een eere- naam voor zulke verblijven, tot den grond toe te hebben afgebroken, zoodra zij onlangs daar van eigenaren is geworden, beeft zij op die zelfde plaats nieuwe woningen doen verrijzen, welke aan alle eischen eencr gezonde en doel matige arbeiderswoning beantwoorden en 1o. November zullen worden betrokken door ge schikte oppassende gezinnen. Allengs verdwijnt op deze wijze weder een der vele buurten in onze Hofstad, welke haar niet tot eere strekken en waar vroeger dronkenschap en daarop gevolgde ernstige mishandelingen aan de orde van den dag waren. In vroegere jaren is door dezelfde Vereeniging in de onmiddellijke nabijheid van het zoogenaamde Slijkeinde met een gedeelte van den daaraan grenzendan Noordwal in de behoefte aan doelmatige arbeiderswoningen voorzien. Die geheels buurt is thans veübeterd. Te Dokkum kwam per stoomboot van Gro ningen aan Antje v. d. Schaaf, 75 jaar oud. Zij liep op krukken en zou een bezoek brengen aan hare 96-jarige moeder, de wed. v. d. Schaaf-Dorhout te Ferwerd, twee uur van Dokkum. Hare moeder heeft nog twee zusters, die 83 en 81 jaar oud zijn en Antje is nog in 't bezit van een broeder die 72 en van twee zusters, die 63 en 61 jaar oud zijn. Toen Antje vroeger bezig was met steenbikken, viel een muur om, waaronder zij bedolven werd en zoodanig bezeerd, dat zij sedert dien tjjd op krukken moet loopen. 's-Gravenhage, Jhr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, gezant van de Zuidafrikaan- sche republiek in Frankrijk, is Zaterdag naar Parijs vertrokken teneinde zijne plaats in te nemen in het diplomatieke corps aldaar, bij de voorstelling van de vreemde gezanten aan den czaar. leidon. Dank zij der »3-Oetober-Ver- eeniging" is Zaterdag het jaarlijksch feest alhier weder met de noodige opgewektheid gevierd. Zaterdagmorgen begon de feestviering met een uitdeeling van brood aan 3071 vrouwen en van tabak, pijpen en bier aan 2735 mannen. Te halfnegen verzamelden zich velen in 't Van-der-Werffpark rondom 't gelauwerde monument van Van der WerfF, waar 100 zangers eenige koraalliederen ten beste gaven met begeleiding van het muziekkorps der d,d. schutterij. Ook in de godsdienstoefe ningen werd het feit herdacht. Cp den Vestwal bij de voormalige Koepoort hadden om 12 uur verschillende wedstrijden plaats. Vooreerst in het langzaam rijden op een tweewieler van grappig gecostumeerde personen; eencigaretten-race; een gecombi neerde race, de eene helft der baan snel- loopende met liet wiel aan de hand, de andere rijdende; een wedstrijd met hinder nissen, en eindelijk ringsteken op tweewielers. Op het terrein Haagweg en Kweekschool voor Zeevaart werden versieringswedstrijden 1 gehouden van groepen van minstens vier 1 wielrijders en van enkele personen of groepen van minder dan 1 wielrijders, terwijl er ook nog een wedstrijd gehouden werd tusschen i rijwielhandelaars, ter reclame. Na afloop van de wedstrijden werd een j optocht door de stad gehouden, vergezeld door de muziekkorpsen van 't 4e en de dd. schutterij, en voorts 't bestuur van de »3- I October-Vereeniging", de juryleden en eene onafzienbare menigte. i In den namiddag werd op 't Schuttersveld I kermis gehouden, die daar 's avonds is voort gezet, opgeluisterd door concerten van drie i muziekkorpsen. Het feest werd besloten door een vuurwerk. Jammer, dat het weer niet meewerkte. der maatschappij (op het Jan-Nienwenhuij- zen-Plein" alhier) de door Bart van Hove vervaardigde buste worden geplaatst van den volksvriend, die de eerbiedwaardige maat schappij te dezer stede stichtte. Er zullen enkele plechtigheden plaats hebben. Opening en sluiting der Spoorbrug over de Scbie nabij Schiedam. Voorlooplge opgave. Onvoorziene omstandigheden, door vertra ging van de treinen of door andere oorzaken ontstaan, voorbehouden, zal de brug gedu rende den winterdienst voor de scheepvaart geopend zijn: (Tijd van Greenwich.) (beh. in den nacht dag). (in den nacht van Zondag op Maandag). 432 1155 1237 1240 432 445 4C 505 525 615 626 700 710 952 «e 1003 1145 1243 151 203 212 220 «c 248 <x 259 <ac 415 429 455 507 546 527 652 722 731 746 755 84j 857 «c 923 944 De uren in de eerste kolom duiden het begin der opening, de uren in de tweede kolom het begin der sluiting aan. De uren tusschen 5.59 's avonds en 6 uur 's morgens zijn aangegeven door onderstre ping der minuutcijfers, bijv. HM. Wanneer de fac. treinen niet loopen, kan de brug op de tijden, dat zij hiervoor gesloten moet worden, geopend blijven. Medan, 5 September. Atjeh. Zaterdagnacht (5 Sept.) rukten het twaalfde en een compagnie van het derde uit, naar Selimoen. Tuffilang. Op 27 en 28 Augustus maakte de kapitein von Schauroth met het garnizoen van Seroeway een tweedaagsche tocht in de Serangdjaja streek, zonder iets bijzonders op te merken. Op geruchten van een aanstaanden inval van benden kwaadwilligen, die tusschen Seroeway en Kwala Simpang de rivier zouden willen over steken, werd als voorzichtigheids maat regel de achterwieler te Oepah gestationneerd, met een gewapend detachement aan boord, om in die streek te patrouilleeren. fN.R.Ct Gisteren aanvaardde dr. C. Winkler h«t hoog leraarsambt in de klinische en neuro-patholo- gie en psychiatrie aan de universiteit te Amster dam, met eene rede over de «doelmatige beweging in de natuur". Aan de Theol. School te Kampen is de nieuwe cursus begonnen met 58 tbeol. studenten; het gymnasium, aan die school, is begonnen met 58 leerlingen, samen dus 116. Edam. Thans is besloten op 22 dezer de viering te doen plaats hebben van het 100-jarig bestaan van ons Nuts-departement; op dienzelfden datum zal aan het Moederhuis Het gemeentebestuur van Beets (Noord-Holland) heeft aan de openbare onderwijzers aldaar eene toelage toegestaan, die eenig en alleen mag ge bruikt worden voor het sluiten van eene levens verzekering, aan te gaan met de maatschappij van het Nederl. Onderw.-Genootschap. De dezer dagen te Dresden overleden inspec teur van het onderwijs Berthelt heeft zijn gan- sche vermogen van ruim 300,000 mark, bijeen gegaard door de uitgifte van schoolboeken, ver maakt aan de Peslalozzi-vereeniging te Kunchen tot ondersteuning van behoeftige onderwijzers en hunne betrekkingen. Mijnheer de Redacteur. Gelieve een plaatsje af te staan voor het vol gende. Den 26n September 1.1. werd er een circu laire verspreid, uitgaande van den «Ned. Int. Sig.- en Tabakbewerkersbond", met het doel om de Schiedarasche burgerij op de hoogte te stel len van het ontslag van elf werklieden bij den heer Willeman alhier en waarin tevens het oor deel gevraagd werd van de Scbiedamsche bur gerij, Of nu dat oordeel ten gunste is uitgeval len van den heer W. of van de ontslagenen, weet ik niet, doch aan de houding te zien van den heer W. en voornamelijk van zijn personeel zou ik het laatste meenen en dat ligt niet aan de ontslagenen, noch aan het publiek neen, het ligt aan de daad van den heer W. zelie, een daad, die door elk rechtgeaard mensch wordt afgekeurd. En wat deden de bestuurders der afdeeling Schiedam van den «Ned. Int. Sig.-Bond" nog meer? Zij lieten het bij geen circulaire, neen, zij hielden tevens een openbare vergadering en noo- digden den heer W. en zijn personeel uit om zich te kunnen verdedigen tegenover de ontsla genen. De vergadering is gehouden, maar de heer W. noch éen van zijn personeel is er ge weest. Maar ziet, acht dagen na het verschijnen van de circulaire van den «Ned. Sig.-Bond"' afdeeling Schiedam verschijnt er een circulaire, onderteekend door ede vakafdeeling der Sig. van don Ned. R-K. "Volksbond" afdeeling Schiedam, dienende als protest tegen de circulaire van den «Ned. Sig.- en Tab.-B»nd" afdeeling Schiedam. Wie nu beide circulaires heeft gelezen en deze met elkaar vergelijkt, die zal, mijns inziens, tot de erkenning moeten komen, dat er een groot verschil bestaat tusschen beide circulaires. Die van den Ned. Sig.-Bond geeft alleen feiten aan, die voorgevallen zijn op de fabriek van den heer W.daarin wordt over geen loon gesproken of iets dergelijks, daaruit spreekt geen haat of nijd, hoofdzakelijk wordt daarin geklaagd over het belemmeren van iemands overtuiging. En leest men nu die van de vakafd. van den R.-K. Volksbond, dan kan men den haat (voor namelijk tegen dien hoofdman) tusschen de regels door lezen. Nu, het getuigt ook wel van een slecht gedrag, als men bijna acht dagen moet prakkezeeren om dien hoofdman toch maar door het slijk te slingeren. Maar zij weten nog meer, want er staat im mers in die circulaire»om maar iets op te noemen"? d. w. z-, «om nu maar een klein staaltje (uit de honderd andere) op te noemen, dat de Patroon enz." Hoe kan de Patroon W. klagen over socialistische uitdrukkingen De eenige woorden, die ik met den heer W. heb gesproken, in den tijd dat ik bij hem werkzaam was (éen jaar), zijn anders niet geweest dan «goedenavond, mijnheer" en «dank u wel" bij het rekenen. En dan komt de dooddoener, «Verregaande luiheid". Vooruit, Schiedammers! schopt dien vent de Maas in, of neen, wacht nog een paar dagen, dan zult ge nog meer hoorenhij moet eerst nog dronkenlap en Maandaghouder worden, misschien nog wol een dief dus wacht nog wat Geloof me, Mijnheer de Redacteur, als zij iets positiefs op dien Hoofdman wisten aan te mer ken, dat het de wereld door gebazuind zou worden. Wanneer het de Hoofdman was geweest, die dronken op de fabriek had staan dansen (Nieuw jaar twee), als het die Hoofdman geweest was, die 3, 4 uren onder de tafel had liggen slapen, als het de Hoofdman was, die van de fabriek een chocolaad-lotenj heeft gemaakt, en als het de Hoofdman was, die van de fabriek een Iees- salon had gemaakt dan hadden al deze feiten in de circulaire gestaan. En nu ten slotte als het de Hoofdman was geweest die, na als afgevaardigde naar het Con gres in Haarlem ven den Ned. R.-K. Volksbond afd. Sig.-Gilden geweest te zijn, niet eer beven water kwam (op de fabriek) dan 's Maandags- middags om 4 ure, lekker dronken, en direct ging liggen slapenik zeg nogmaals, wanneer dat de Hoofdman was geweest, dan had men hem zijn ontslag gegeven maar omdat hij het niet was, maar een ander, maakte men dien ander Meesterknecht. Waarom die menschen zoo spreken van den Hoofdmandat zit hem daarin, denk ik, dat die menschen zooveel hoofden kiezen totdat zij ten langen laatste hun eigen hoofd vergeten 1 Want hadden zij hun hoofd gebruikt, dan zouden zij in hun circulaire niet vragen om bewijzen of zij bevoordeeld werden, als leden van den R.-K. Volksbond, want die bewijzen geven zij zeiven reeds in hun circulaire, waar gezegd wordt; «De toestand op de fabriek van den heer Willeman behoeft geene verbetering'' (voor hen) m vorder: «waar de Patroon e*s goed, eerlijk, humaan behandelt." Zoo ziet ge, Mijnheer de R., dat zij het zelf al reeds betvijzen de ontslagenen die sullen en kunnen bewijzen, dat zij niet zoo goed, eerlijkhumaan behandeld zijn geworden. Waarom die circulaire is onderteekend door de vakafd, der sigarenmakers, begrijp ik niet, zij hadden haar evengoed kunnen laten onder teekenen door den heer Willemanimmers die vakafdeeling en de heer W. zijn éen Waaruit toch bestaat die afdeeling Toch maar uit zes leden, en wel vier sigarenmakers en twee mees terknechts van den heer W., dat is drie leden, en drie bestuurders, van welke drie laatstee twee meesterknecht zijn bij den heer W. Mijnheer de Red., ik ben al uitgebreid en zou toch nog veel uitgebreider kunnen worden, want de stof is groot genoeg maar in de eerste plaat-s verg ik te veel plaatsruimte van u en in de tweede plaats ben ik te lui om verder te schrijven. Ik zal daarom eindigen met te zeggen dat de loonlijst zooals in de circulaire vermeld wordt een grove leugen s, en is het geen leugen, maar waarheid, zooals die loonlijst de loonen aangeeft, welnu dan komen eerstdaags de ontslagenen hun halve stuivers terughalen, die de heer W. op zijn netst uitgedrukt zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. Tevens wil ik hier nog eenige gezegden laten volgen van de personen, die op dit oogenblik nog bij den heer W. werken. «Wij moeten ons best doen om het loon zoo te houden, want mijnheer wil het steeds ver lagen." j. h. en H. Gr. «Als Gr. (dat m de baas) eenmaal zegt, dat is wit, al is het dan zoo stuarf als roet, dan moet het toch wil blijven." J. H. en J. M. V. «Als Gr. alleen baas was, dan zou bet bij ons op de fabriek al veel minder zijn. J. M. V. «Ik wou dat ik in D. een baantje van 7 of 8 gulden kon krijgen, dan ging ik bier gauw vandaan." l. «Ik zal maar gauw naar een anderen winkel gaan zoeken, want het wordt hier muizen." C. v. V. «Als mijnheer zuo slecht bij kas is, dat hij göen licht meer kan betalen, dan zuilen wij de man maar 1 Va cent uitleggen, dan hebben wij toch licht." J, v V Ik meen, dat dit al voldoende is, en ik zeg dat nu zoo maar niet, neen, ik zal het ook be wijzen. Wij mogen nu wel geen gevoel van ridderlijkheid bezitten (volgens de circulaire), mar bewijzen zullen wij hetgeen ik hier gé schreven heb. Toe I hooge ridderlijke heeren daalt af van uw hoogte, en komt a.s. Woene- dag, October, ten 8 ure op onze openbare vergadering, dan toont ge dat ge nog eenigszms kerels zij tl Het beteekent niets om in eene circulaire of courant te lasteren, maar geeft ons de gelegenheid om u openlijk te woord te staan. Maar ik meen dat er nog iets anders schuilt in die circulaire. De gemoederen der ontslagenen zijn te kalm, die moeten wat opgehitst worden

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3