Binnenlandsclie Berichten. De redacteur van de Triluna, het voor naamste orgaan der Rumeniërs in Hongarije, is door de rechtbank te Klausenburg ver oordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf en 300 fl. boete, wegens ophitsing tegen de Hongaarsche natie. T B K IJ E, De Porte iaat officieel verzekeren dat de toestand te Konstantinopel bij den dag een meer geruststellende gedaante aanneemt, tengevolge van het ontdekken van veie bom men, het in hechtenis nemen van de personen bij wie die gevonden waren, en liet verbannen van alle verdachte elementen uit de hoofdstad. Dit is werkelijk uiterst geruststellend. Als er nu maar niet bij ongeluk een enkele bom niet ontdekt is, of een sverdacht element" niet verbannen. Volgens een bericht uit Philippopel zijn in de laatste dagen ettelijke Turken, onder anderen softa's, aangehouden, omdat men ze verdenkt van woelingen in Jong-Turkschea geest. De vreemde en de Turksche officieren die benoemd zijn tot leden van de hoogste mili taire commissie, hebben last gekregen een gerechtelijk onderzoek in te stellen tegen de personen die zich bij de laatste onlusten schuldig hebben gemaakt aan plichtverzuim, betzy die personen behooren tot het leger, de vloot of de politie. Voorzitter is Kamp- hövener pacha. E O Y 1' T De correspondent van de Daily News schrijft dat men in Kaïro zeer het geval be spreekt, dat de khedive weer tehuis gekomen is zonder den sultan bezocht te hebben. Men schrijft dit toe aan het bevel, dat hem door tusschenkomst van de Turksche gezan ten te Weenen en Parijs is toegekomen, om onmiddellijk naar Egypte terug te keeren. A M E K I K A. De vice-president der Vereenigde Staten, Stevenson, heeft Zaterdag te St.-Louis in de National Association of democratic clubs ten gunste van Bryan gesproken. Hïj aarzelde nret trouw te blijven aan zijn partij, zoo verklaarde hij, vooreerst omdat hij, door een overwinning der republikeinen, het herstel van een McKinley-tarief vreest, de onrecht vaardigste en hatelijkste wet die hij kende en in de tweede plaats wijl hg aan het bime- 'tallisme den voorspoed van vroeger, en aan de verlaging van de waarde van het zilver voor een niet gering deel de ongunstige om standigheden van heden toeschrijft. De oud-gouverneur van Ohio, James E. Campbell, heeft zich voor Bryan verklaard en zal Ohio, Indiana en West-Virginia afreizen om diens verkiezing te bevorderen. Uit New-York wordt aan de Daily Mail geseind, dat, volgens eene depêche uit Was hington, ingevolge de concessies door Enge land gedaan, het Venezuelaansche geschil op het punt staat uit den weg geruimd te worden. Reeds weer is de rustin Ecuador verstoord. Een honderdtal uitgeweken opstandelingen zijn aan de grens van Peru in botsing met de troepen gekomen27 hunner werden gedood, en hun wapenen en krijgsvoorraad vielen in handen der troepen. Al de politieke gevangenen te Guayaquil ï'yn op last van president Alfaro vrijgelaten. AFRIKA. De Daily Telegraph heeft uit Pretoria een telegram ontvangen over een onderhoud met president Kruger. Kruger zou daarin gezegd hebben, dat de nieuwe perswet tegen tuchte- looze bladen noodig was; bleek echter, dat de wet de vrijheid van de fatsoenlijke pers belemmerde, dan zou Kruger in de volgende zitting van den Volksraad het schrappen van de schadelijke artikelen voorstellen De uït- banningswet, zeide de president verder, zou niet tot wraakneming gebruikt worden. De Volksstem meldt, dat het met mevrouw Kruger weer slecht gaaf- De heer C. E. Ziervogel, te Pretoria, heeft 10,000 p. st. beschikbaar gesteld voor een opvoedingsfonds, bestemd om in de Z.-A. republiek geboren jongelieden een hoog weten schappelijke opleiding te geven. Uit Buluwajo wordt gemeld dat majoor Thorold met 20 man en een maxim uit Gwelo naar Fort Gibbs is vertrokkenkolonel Paget doorkruist nu het gebied van Ndema. Te Buluwajo is een kruitmagaziju in de lucht gevlogen, waarbij vijf blanken gedood en vele anderen ernstig gekwetst zijn. Ver scheidene tientallen negers zijn mede gedood door de neervallende rotsblokken, anderen zijn zwaar verminkt. De huizen zijn ernstig beschadigd en de straten zijn versperd door het puin. De géheele bevolking zergt voor de gewondende gevangenis en de markt zgn als hospitalen ingericht. De ontploffing wordt toegeschreven aan een kogel uit een geweer, die voor een havik bestemd was, maar in het magazijn terecht kwam. De ongelukkige schutter is ook onder de gewonden. Het magazijn bevatte 80 kisten springgalatine, 725 kisten dynamiet en 4000 doozen detonators. De omtrek moet er droevig uitzien. Volgens het officieele bericht zijn by de dynamiet-ontploffing gedood 2 blanken en 8 inbooilingen en gewond 3 blanken ernstig en 4 licht, benevens 22 inboorlingen, TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Kamers van arbeid. De r-;eniorie van antwoord is verschenen be treffende het wetsontwerp tot oprichting van Kamers van arbeid. De regeering wijst er op dat de verwachting niet ongegrond is, dat door gemeenschappelijke vergaderingen en besprekingen van de patroons en de weiklieden wederkeerige belangstelling en vertrouwen za! worden gekweekt Tegenover de leden, die oprichting der Kamers aan bet particu lier imtatief willen overlaten, onder begunstiging van regeeringswege, wijst de memorie op de ziens wijze van andere leden, die regeling van over heidswege onmisbaar oordeeien. De bepalingfen van dit ontwerp zijn zóo gesteld, dat de nieuwe instellingen niet in hunne vrijheid van beweging worden belemmerd. Ter voldoening aan den wensch naar eenige mededeelingon aangaande de werking der ïConseils de l'industrie du travail" in Belgié, worden, dank zij de medewerking der Belgische regeering, verschillende inlichtingen in de mem. v. antw. verstrekt. De conclusie der Belgische regeering luidt, dat genoemde conseils bevredigende uitkomsten hebben opgeleverd. Het is aan de ministers van justitie en water staat niet gelukt te ontdekken waaruit bij som mige leden de indruk is ontstaan, dat de bedoeling der regeering zou zijn door de voorgestelde Kamers de patroons tegen de werklieden te bescheimen. Noch de belangen vat; de patr >ons noch die van de arbeiders werden met uitsluiting van een dier catsgurien aan de Kamers van arbeid opgedragen. Het wetsontwerp gaat uit van de overtuiging, dat bij den arbeid zoowel de belangen van de patroons als van de werk lieden betrokken zijn, en de bepalingen zijn dan ook daarnaar geregeld. Dat beider belangen beter zouden behartigd worden, door vertegenwoordigers van beide groepen afzonderlijk te doon vergaderen, acht da reg. niet wel aan te nemen. Daarom schijnt het dan ook niet wenschelijk patroons en werklieden in afzonderlijke sectien te doen ver gaderen. Niet enkel voor adviezen, maar ook tot liet opheffen of vooi komen van geschillen wil de reg. de Kamers van at beid doen stichten. Om duidelijk de bevoegdheid van de Kamers aan te geven, is in art. 2 een nieuwe letter c inge voegd De reg. betuigt hare instemming met hetgeen in het voorl. verslag wordt aangevoerd tegen het denkbeeld, om aan de Kamers van arbeid de bevoegdheid te verleenen dwingende voorschriften vast te stellen omtrent den inhoud van arbeids contract, arbeidsduur, loon, enz. Aan het uitgesproken verlangen om aan de afdeelingen der Kamers en aan de Kamers zon der afdeelingen eene gelijkvormige organisatie en den naam van zArbeidskamers'te geven heeft de reg. voldaan. Het voorstel om vAlgemeene Kamers van arbeid" in te stellen, waai in afge vaardigden van verschillende gewone Kamers van arbeid zitting zouden hebben, kon de reg. niet overnemen. Uit het gewijzigd artikel 1 blijkt thans, dat de voordracht tot vestiging of opheffing van eene Kamer zal moeten uitgaan van het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid, hoewel de medewerking van den ministar van justitie niet. wel gemist zal kunnen worden. De bedoeling van artikel 1 is thans duidelijk weergegeven door de oprichting eener Kamer gebiedend voor te schrijven, indien de beide in de wet gestelde voorwaarden zijn vervuld. De oplichting afhankelijk te stellen van bet oordeel van het gemeentebestuur zou zeer ongelijkmatig werken. Ook acht de reg. het niet geraden tot oprichting te verplichten bij daartoe strekkend verzoek van een aan de bevolking geévenredigd aantal patroons of werklieden. De afdeelingen der Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de algemeene beschouwingen en de hoofdstukken I, If, VIIA, XI en middelen der staatsbegrooting 1897 de heeren Kerdijk, Viruly Verbrugge, Drucker, Pijnappel en Van Delden. Over hoofdstuk III de heeren Cremer, C. van Bj'landt, F. van Bvlandt, v. d. Berch v. Heem stede en Michiels van Verduynen, en over hoofd stuk IV de beeren Hartogh, De Kanter, Willinge, Rink en Borgesius. SCHIEDAM, 7 October 1896. Door een '12-jarige loopmeid werd gister- namiddag van een klein meisje in de Warande alhier, onder voorgeven dat haar oorbelletjes los waren en zij deze zou vastmaken, de bel- letjes-gestolen. Door de politie is de meid opgespoord, f evenwel waren de belletjes niet meer in haar bezitzij had die verkocht in een huis van verkoop met recht van wederinkoop en hot daarvoor ontvangen geld versnoept. By kon. besl. is aan jhr. mr. J. C. N. van Eys, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van zaakgelastigde met den persoonlijken titel van minister-resident te Bucharest, en is hg gesteld in disponi- biliteit. De Koningin-Regentes heeft aan den blin den musicus E. A. Jonas te Dordrecht f 200 geschonken voor aankoop van een pianino. De St.-Ct. no. 235 bevat den Franschen en Nederlandschen tekst der op 20 Septem ber 1893 te Bern onderteekende additioneele verklaring tot de internationale overeenkomst van 14 October 1890 betreffende het goede renvervoer op spoorwegen. Deze verklaring treedt in werking te reke nen van 21 September 1896. Wy vernemen, dat de Belgische regeering voornemens is eerlang de grenzen weer te sluiten wegens het voorkomen van mond en klauwzeer op verscheidene plaatsen in Nederland. Vad Zeebrieven. In de dezer dagen te Venetië gehouden zitting van het nlnstituut voor Internationaal Recht" is oa. behandeld het namens eene I commissie uit het Instituut door de heeren mr. T. M. C. Asser, lid van den Nederland schen staatsraad, en lord Reay, lid van het Engelsche H oogerhuis, uitgebracht rapport over de nationaliteit der koopvaardijschepen i en de te stellen voorwaarden voor ,het ver- i - i 't fl krygen tan zeebrieven. Bg afwezigheid van eerstgenoemdem rap porteur heeft lord Reay de voorgestelde con- clusiën verdedigd. Het instituut heeft met bijna algemeene stemmen de conclusiën goedgekeurd en dus aangewezen welke, naar zijn oordeel, de j eischen zijn, welke uit een internationaal oogpunt voor het uitreiken van eenzecbrief behooren gesteld te worden. Men mag ver wachten dat de genomen besluiten weldra zullen openbaargemaakt worden. Zooals men zich zal herinneren, heeft de minister van buitenlandsche zaken bij de behandeling van de staatsbegrooting van dit jaar in de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal verklaard, dat de regeering, alvorens een wetsontwerp tot wijziging van de Neder- landsche wet op de zeebrieven in te dienen, wenschte af te wachten wat door het insti tuut zou worden besloten. De uitspraak van een dergelijk lichaam, uit de voornaamste beoefenaren van het internationale recht in de verschillende landen samengesteld, is hier natuurlijk van groot gewicht. Zondagmiddag werd te Amsterdam onder leiding van den lieer C. V. Gerritsen de jaar- lïjksche algemeene vergadering gehouden van den radicalen bond. In de plaats der niet herkiesbare aftredende leden, de heeren J. Boer Hzn., Th. de Rot en YV. P. Zeilmaker en de heeren W. Tarns en E. Bonsema, die eene benoeming in de vorige vergadering niet aannamen, werden tot be stuursleden gekozen de heeren P. W. J. van Hasselt te Utrecht; H. A. van de Houwen te DelftS. Jansma te Leeuwarden J. de Jong ■fzn. te Rotterdam en H. L. van der Sleen te Hoogeveen. Op voorstel van dr. Vrendenberg uit Zaan dam werd besloten dat het bestuur een ont- werp-verkiezirigsprogram aan de vergadering zal voorleggen, waarna later de Kwestie van overleg met andere vereenigingen zal volgen. Op verzoek van den voorzitter werden uit den boezem der vergadering eenige wenken gegeven over de punten van dit program. Veendam meende, dat in een verkiezings- program behooren het arbeiderscontract verzekering tegen invaliditeit en ongelukken verplichte pensionneering door den staat; woningtoezichtherziening der onteigenings wet een redactie om uit te drukken het ge voel van anti-militairismeleerplicht en vak onderwijs. Een ander voegt hieraan toe droogleggen der Zuiderzee; Delft-acht allereerst noodig uitbreiding van het kiesrecht en Dordrecht meent, dat de band van het verkiezingsprogram niet te nauw worde aangehaald, doch dat het alleen de grondslag van actie zij. De diergaarde van het Kon. Zoölogisch Ge nootschap sNatura Artis Magistra" te Amster dam heeft een groot verlies geleden. Het kolossale Nijlpaard, de laatst overgeblevene van het prachtige paar, in 1860 door het genootschap aangekocht, is gisteren aan ver val van krachten bezweken. Het genootschap was dus gedurende 36 jaren in het gelukkig bezit van dit dier, dat een der groote attrac ties van de dierenverzameling uitmaakte. Het paar werd in 1860 voor f12,960 aan gekocht van den dierenhandelaar Casanova, wiens echtgenoote toen met de beide jonge dieren rondreisde. Van 1862 tot 1876 werden van dit paar 44 jongen geboren, waarvan twee werden verkocht, een in 1865 voor fl2,0U) naar New-York, en het andere in 1877 voor f9600 aan de Zoölogischen Tuin te Londen. De vorige week is te Amsterdam, zooals men weet, een meisje van 22 jaar, dat van het protestantisme tot het katholicisme wenschte over te gaan, door haar broeder, gemachtigd door haar vader, uit de kerk ge haald vóór dat de herdooping had plaats gehad. Is het HM. goed ingelicht, dan is tegen het joDgemensch een vervolging ingesteld wegens huisvredebreuk, daar hij by zijn op treden tegen den wil van den pastoor de pastorie was binnengedrongen (art. 438 straf- wetb,). Tegen den pastoor is intusschen een

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2