SP ORT. Letteren, Kunst en Wetenschap, j Gemengde Berichten. PER TE L E GIIA AF." P°st en Teiegraphie. Land- en Tuinbouw. O n d e r w ij s. Re chtzak n. Yisscherij. Kerknieuws. aanklacht ingediend -wegens onttrekking van een minderjarige aan het wettig over haar gestelde gezag en verberging van een derge lijke minderjarige (artt. 279 en 280 straf wetboek). Vrijdag reed door de Kalfjeslaan bij Am sterdam een detachement cavalerie, juist toen een jonge vrouw zich in de sloot had gewor pen, met het doel zich van het leven te berooven. "We weten niet of het vaderland in gevaar was, of welk ander groot belang er op het spel stond, maar niemand van het detache ment stak een hand uit om de vrouw te redden. Alleen riep een der officieren eenige werk lieden toe: sdaar ligt een vrouw in het water". Deze werklieden waarschuwden de heeren J. F. en J. R., daar toevallig aan wezig, die zich op hun fiets naar de aange duide plek begaven. Met behulp van een visscher werd de dren kelinge bewusteloos aan wal gebracht, waar na de heer F. zeer oordeelkundig de voor schriften voor het behandelen van drenkelin gen toepaste. De vrouw werd vervolgens naar het Kalfje" vervoerd. Hier vond men wel niet veel hulpmiddelen, maar vandaar kon de vrouw toch per rader- baar naar het gasthuis aldaar worden over gebracht. De vrouw zal, als ze in het leven blijft, dit ongetwijfeld te danken hebben aan het op treden van de twee wielrijders. Alleen op de wereld. Op het politie bureau aan de Raampoort te Amsterdam kwam Maandagnacht een twaalfjarige knaap om een onderkomen te vragen. ®Maar heb je dan geen tehuis?" werd hem gevraagd. uNeen", en in weinige woorden was de ellende verteld. Vader was dood en moeder was weg- geloopen, en nu stond hij alleen en wist niet tot wie zich om hulp te wenden. Een agent girg rr et den jongen naar zijn ouderlijk huis, maar !e deur was dicht en er was niemand in huis. De politie-agent nam toen den armen verlaten knaap weer mede naar het politie bureau. Daar kreeg hij een boterham en een kop koffie en werd hem voor den nacht een slaapplaats gegeven. En nu verder -/raagt het 2). v. d. D, Bene redding van schipbreukelingen. Men schiijft aan de N. CL uit Nieuwediep, d.d. 5. Octobei In de nabijheid van de Heldersche kust, te midden der kokende branding van de gevaarlijke Haaksgronden, is heden weder eene kloeke red ding volbracht. 'tWaa tegen zonsondergang hedenavond, toen door de kustwacht van Kijkduin naar het Haven kantoor alhier per telefoon 't bericht werd over gebracht dat in de Noordergronden een bom was gestrand en dat de opvarenden van het vaartuig door het afsteken van noodvuren de aandacht van den wal op zich zochten te ves tigen. Aanhoudend bleven de noodseinen zicht baar en geen wonder voorwaar't was storm weer, het bommetje werd met kracht over de gronden been gesleurd en zoodanig gebeukt, dat de bemanning ieder oogenblik haren ondergang tegemoet kon zien. Wat zou met zulk noodweer en in den don keren avond de reddingboot kunnen uitrichten Dat vroeg menigeen hier zich af, toen het beri at van de stranding werd ontvangen. Anderen echter waren van oordeel dat 't onverantwoord zou zijn, de arme schipbreukelingen aan hun lot over te laten en dat daarom in ieder geval beproefd moest worden hen te bereiken, 't Advies van Rijkers werd ingewonnen; Rijkers, dat is de schipper van de reddingboot. En wat men wel kon hebben voorzien gebeurde Rijkers aar zelde geen oogenblik, «Wij moeten gaan, zei hij, sen zien wat we er van terechtbrengen." En men ging dusde reddingboot werd door een tiental beproefde zeelui bemand, met Rijkers aan het roer, en door de sleepboot Hercules op sleeptouw genomen om «aar de strandingsplaats te worden gebracht. »'t Is om verantwoord te zijn", zeiden velen dergenen, die de boot zagen afsteken, in de stellige overtuiging dat detocht wel vruchteloos zou zijn, bij zulk weer en in den donkeren avcnd. Aan boord van de bom bleef men maar steeds met vuur gooien, tot eindelijk de seinen van de reddingboot konden worden beantwoord. Het gestrande vaartuig werd met ontzettende kracht heen en weer geslingerd en door de bianding gebeukt, wat men uit de reddingboot duidelijk kon waarnemen, telkens wanneer de elkander snel opvolgende bliksemstralen de omgeving helder verlichtten. Die aanbiik s-bonk den redders de overtuiging dat er spoedig gehandeld moest worden, dat er anders geen spaander van terecht zou komen. Maar 't kostte moeite om er door te komen. Meermalen werji de boot teruggeslagen en als 't ware onder de golven bedolven, "t Moeten flinke kerels zijn geweest, die op de riemen zaten, om onder zulke omstandigheden niet terug te schrikken Elkaar aanvurende tot meerdere krachtsinspanning, steeds weer, kwamen de red ders nader en nader en eindelijk was de bom bereikt, 't Noodgeschrei van de schipbreukelingen moet hartverscheurend zijn geweest. »Ik heb er reeds menigeen heipen redden" verklaarde een der redders later arnaar nooit heb ik ze zoo hooren schreeuwen als nu deze Scheveningers". 't Was het gekerm van met den dood worstelenden. Men kan zich dus de vreugde dezer menschen voorstelren, toen zij de hulp zoo nabij zagen. Gemakkelijk was het geens zins die te verleenen. Bij het redden van schip breukelingen van een groot schip kunnen de man nen een noppertje" zoeken, waarvan hier na tuurlijk geen sprake was. Zonder eenige beschut ting, had men aan alle kanten hooge zee en branding, terwijl, tot ovennaat van alle ellende, op het beslissende oogenblik een zware hagel bui uit het Westen het reddingswerk nog kwam bemoeilijken. Maar alle schipbreukelingen 9 in getal kwamen gelukkig behouden over. De doorgestane doodsangst had hen geheel van streek gebracht. Zij bleven schreien en een hun ner, een jongen, riep onophoudelijk om zijn va der, ofschoon deze in de boot goed en wel naast hem zat. Nadat de schipbreukelingen op de Hercules waren overgebracht, ging de reddingboot ander maal naar de strandplaats terug om te trachten de gestrande schuit te behouden. Deze was in middels over de gronden heengeslagen en vlot- gekomcnzij werd nu door de boot op sleeptouw genomen en eveneens naar de Hercules gebracht dit alles werd in een paar uren tijds volbracht. En zoo kwam dan de Hercules omstreeks 9 uur in de haven terug, met de schipbreukelingen aan boord en de deerlijk gehavende schuit (deScha- veningsche bom Sch. 168, schipper Jol) in zin kenden staat op sleeptouw. Het mag bijna overbodig heeten, te vermelden dat de flinke redders, aan wal stappende, wel verplicht waren tot het in entvangst nemen v3n menigen gelukwensch met het welslagen van hun edele daad. De namen dier redders zijnTh. Rijkers, schipper, C. Beneker, C. Mmnebos, K. Bijl, P. Lastdrager, R. Spits, P. Jonker, P. Bruin, G. Oostendorp, A. van der Made en A. Arends, roeiers. Deze mannen hebben weder eene schoone bladzijde toegevoegd aan de geschiedenis der Noord-en Zuidholiandsche Reddingmaatschappij. Te Silvolde kwam zekere Ten P. met zijn vrouw van de kermis te Terborg en kocht onderweg nog een broodmes, hetwelk in den binnenzak der jas geborgen werd. In de duisternis kwamen beiden te vallen. Het mes drong den man tot in het hart, zoodat hij spoedig daarna overleed. Toen een derde per soon voorbij kwam en beiden zag liggen dé man badende in zjjn bloed, de vrouw in zwjjm én van beiden geen gehoor ver kreeg, haastte hij zich de politie met de zaak in kennis te stellen, die, nadat de vrouw tot bewustzijn teruggebracht was, het boven staande kon constateeren. De ongelukkige laat een weduwe met een aantal kinderen achter. Een niet alledaagsch geval deed zich Don derdag j.l. te Nederhorst-den-Berg voor. De ambtenaar van den burgerlijken stand zat dien dag gereed om twee huwelijken te slui ten, toen hij de aanzegging kreeg, dat de 2i-jarige bruid van de eerste partij dien morgen besloten had den grnoten stap niet te doen, terwij1 de 67-jarige bruidegom van de tweede partij het evenmin aandurfde. 's-Gravenhage. Maandagavond werd alhier het Kruisverbond, vereeniging tot be strijding van het misbruik van sterken drank, opgericht. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren W. M. G. "Wittert van Hoog land, voorzitterdr. A. O. K. Teilegen, onder-voorzitter; Th. J. Zoetmulder, le secretaris W. J. F. Kouwenhoven, 2de secre taris, en H. W. Iserief, penningmeester. Dit dageljjksch bestuur is gekozen uit een raad van bestuur van 25 leden, waarvan, volgens de statuten, zooveel mogelijk deel moeten uitmaken 3 geestelijken, 2 leden der Staten-Generaal, 2 geneesheeren, 2 onder wijzers, 5 leden van werkliedenvereenigingen. {Sb.) Jaap Eden heeft Zondag te Antwerpen twee mooie overwinningen behaald. In een wedstrijd over 2000 M. kwam hij als eerste aan. Tweede was Gougoltz en derde Eros. j Tijd 3 m. 25 sec. Laatste ronde 20* 5 seconde, j Ook in den wedstrijd met voorgift over 800 M. won Jaap Eden den eersten prijs. Hij reed met Gougoltz van meet. Goognltz kwam tweede aan en Delelienne, die 30 M. voorgift had, derde. Tijd 1 min. '/s sec. De Engelsche dichter William Morris, wien na den dood van lord Tennyson het ambt van hofdichter werd aangeboden, maar die daarvoor bedankte met het oog op zijne socialistische neigingen, is Zondag overleden. Een jonkman wan buiten", die voor de czaar-feestelijkheden naar Parijs was gekomen, wandelde Vrijdagavond tegen 12 uur langs de boulevards, toen hij opeens werd aangesproken door een heer, met een rosetje in zijn knoops gat blijkbaar een ambtenaar van politie in burgerkleeding die hem in naam der wet ge- vangennam en met hem in een huurrijtuig stapte, om hem naar het bureau van politie te hrengen. Onderweg doorzocht de heer de zakken van den overbluften jonkman en nam hem zijn geld en zijn horloge af. Voor de deur van het politiebureau stapte de heer uit en beval op barschen toon den koet sier en nog eenige anderen, een oog te houden op den jonkman in het rijtuig, sliet is," zei hij seen gevaarlijk nihilist, die den czaar wil ver moorden." De jonkman wachtte echter tevergeefs op de terugkomst van den spolitie-beambte", en toen hij eindelijk voor den commissaris in het bureau werd gebracht, bleek hem, dat hij in hechtenis was genomen door een dief, wien het om zijn geld en hoi loge te doen was geweest en die nu natuurlijk nergens meer te vinden was. Zes visschersbooten uit de haven van Giul- vince in Bretagne zijn met 44 opvarenden vergaan. Niet minder dan 32 weduwen en 85 weezen zijn in deerniswaardigen toestand achtergelaten. De minister van marine, admiraal Besnard, beeft in den ministerraad een voorste! tot on verwijlde huipveileening gedaan. Bovendien heeft ieder minister een gift van 100 frs. en president Faure een gift van 2000 frs. geschonken. De storm heeft in Florida verschrikkelijke verwoestingen aangericht, vooral in het zuiden. De stad Clarkeys is geheel verwoest; twintig andere steden en dorpen zijn letterlijk omver- gewaaid en het aantal der daarbij omgekomen personen wordt op veertig d vijftig geschat. Te Boulogne en Billiards zijn de schoolgebouwen ingestort, waarbij twaalf kinderen het leven hebben verloren. Van het buitenverblijf van President Cleve land te Woodley, is het dak weggeslagen. HAABJLBM, 7 October. Tot lid van de Tweede Kamer is gekozen jhr. nr. A. J. Rethaaa Hacaré (lib.) met 959 van de 14 'tl uitgebrachte geldige stemmen. Dr. A. E. van Royen (anti-rev.) verkreeg 445 stemmen. De gelegenheid tot verzending der corresponden tie naar Ned. Oost-Indié (behalve Atjeh eh Pa- darig) bestaat door middel van het stoomschip Jjaixoe. De laatste buslichting aan het postkan toor te Rotterdam is bepaald op 10 dezer, des voormiddags ten 8.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. In de vorige maand werden aan het grens station Rozendaal ontsmet 927 veewagens, te genover 330 in September 1895. Berekend ii 10 stuks per waggon, vertegenwoordigt dit een meerderen uitvoer van 5970 stuks vee, ter waarde van f 625,000. Vier waggons kalfkoeien waren bestemd veer Spanje de overige waren bestemd voor Belgié en Frankrijk. Aan het Fiateishuis te Tilburg zal weldra een kweekschool ter opleiding van R.-K. onder wijzers verbonden worden. De bouw is reeds aanbesteed. Het O. M. bij da rechtbank te 's-Gravenhage heeft tegen den tuindersknecht G. v. L., te Naald wijk beklaagd wegens poging tot moord op de weduwe IC. aldaar, op 28 Mei j!. en voorts wegens oplichting eene gevangenisstraf van 15 jaren geeischt. De beklaagde, die eerst voor dan burgemeester van Naaldwijk en voor den rechter van instructie een uitvoerige bekentenis had afgelegd, verklaar de dat hij zich niets van het voorgevallene her innerde. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft hst vonnis bevestigd van de rechtbank te Winschoten, waarbij Etjc v. d. W., oud 51 jaar, arbeidster te Winsr-hoten, wegens het doen van aangifte van een strafbaar feit wetende dat dit niet ge pleegd was, veroordeeld is tot 3 maanden ge vangenisstraf. De rechtbank te Utrecht heeft de vrouw, die te Amersfooit een kind te vondeling legde, ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter mat kt alhier aangevoerd 6 zalmen, die f 1tot f 2.30 per Vs kilo opbrachten. Nog werden aangevoerd 7 St. Jacobszalmen en i winterznim. Jied.-Ilerv. Kerk. Beroepen: te Lettel bert en Enumatil en te Meedhuizen de heer C. Slampcnius, cand. te Luijegast. Aangenomen: naar Stavoren door den heer W. Groeneweg, cand. te Rotterdam. Bedankt: voor Hoogersmilde en voor Rithem door den heer D. Gerretsen, cand. te Oosterbierum voor Streefkerk door ds, P. J. Wauters, te Rozenburgvoor Elburg door ds. E. J. Homoet, te Staphorst. Gereformeerde Kerken. Drietal; te Balk en Wijckel ds. T. D, Prins te Bolsward, ds. O. Hoek te Schettens en Longerbouw, ds. R. H. Pel, te Scbraard. Roomsch-katliolleke Kerk. Pater C. H. Schmier, rector te Amsterdam, is benoemd tot pastoor aan de parochiekerk van de Wijnhaven te Rotterdam.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3