Binnenlandse!»e Bericht en. Het tweede gevecht had plaats met 700 insurgenten, waarvan een honderdtal werden gedood en '200 gekwetst. Aan de zijde der Spanjaarden werden'16 soldaten en 2 officieren gedood, 165 soldaten en 9 officieren gekwetst. De Cubaansche opstandelingen hebben ver- de. nog vijf nederlagen geleden en twee aan- "•oerders verloren. Het heet dat de toestand veel verbeterd is en dat het vertrouwen in de Spaansche regee- ring terugkeert. Het stoomschip Montserat is te Manilla aangekomen met versterkingen. Volgens een bericht uit Madrid zijn de opstandelingen uit de landengte van Noveleta verdreven. De Times verneemt uit Havanna: 1500 man regeeringst roepen hebben de opstande lingen ten zuiden van Bahia Honda aange vallen, maar werden teruggeslagen2000 man herhaalden vruchteloos den aanval;beide malen leden de Spanjaarden zware verliezen. It U H E N 1 E. De koning heeft een brief gericht aan den minister-president, Demeter Sturdza, om hem zijn groote tevredenheid te betuigen over de waardige en hartelijke ontvangst die de natie aan zijn gast, keizer Frans Jozef, heeft bereid, over de orde, die er gebeerscht heeft, de medewerking van alle burgers, de goede houding van 't leger, en niet het minst de vaderlandlievende stemming ge durende het feest. De koning had in die stemming een hernieuwd bewijs van liefde en vertrouwen gezien. Hij bedankt daarom allen en ieder in 't bijzonder, en verzoekt den minister-president het volk daarvan te verwittigen. GRIEKENLAND. In den nacht van Zondag heeft op de Grieksch-Turksche grens nabij Kalabaka een gevecht plaats gehad tusschen Grieksclie en Turksche troepen, waarbij eenige Turken gedood werden. De Grieksehe regeering heeft terstond maatregelen genomen ter voor koming dat de hierdoor veroorzaakte opge wondenheid tot eene uitbarsting kome. T U R K IJ E. Do Daily Mail ontving van haar corres pondent te Weenen nadere mededeeüngen over de voorwaarden, waarop de mogend heden tot een beslissende handeling in het Turksche rijk zouden willen overgaan. Vol gens dit bericht bevat de overeenkomst de diie volgende punten: lo. de vorming van een christelijke zone, waarin de Armeniërs volle zekerheid hebben zullen voor leven en eigendom. Deze strook zal zoo worden bepaald, dat de mogendheden waarborgen kunnen geven voor de handhaving der rust en voor een goed bestuur. Men hoopt hierin de kiem te vinden voor eeu Armenischen staat, waarvan de ontwikke lingsgang evenwijdig loopen zal met dien der Balkanstaten 2o. Vuor de veiligheid van deze zone zullen afdoende maatregelen worden genomen, door een combinatie uit de mogendheden, waaraan natuurlijk niet allen behoeven deel te nemen; 3o. indien actieve operaties noodig worden, dan zullen die ondernomen worden door En geland, Frankrijk en Rusland; desnoods zal Italië medewerken. "Wat Engeland betreft, zal de haven van Smyrna een belangrijke rol spelen in de eindoplossing. De Daily Chronicle verneemt uit Konstanti- nopelDe militaire commissie, onlangs door de Porte benoemd om onderzoek te doen naar het deelnemen van Turksche soldaten aan de laatste slachting van Armeniërs en bestaande uit twee Engelsche, een Oostenrijkschen, een Duitschen en een Franschen pacha, vond, toen zij op Yiidis Kiosk kwam, reeds een officieel rapport gereedliggen en werd uitge- noodigd dat maar te onderteekenen. De twee Engelschen en de Oostenrijker waren daartoe bereid, maar de Franschman en de Duitsclier wei irden volstrekt voor zij zelf een onder zoek hadden ingesteld. Daarmede zijn zrj nu bezig. De Engelsche vice-consul, tevens Fransche postmeester te Dedeagatsch, is Zaterdag grof beleedigd, toen hij den douanebeambten wei gerde, de mailzakken, die hij bezig was naar de mailboot te vervoeren, te openen. Een Turksche soldaat gaf den postmeester een oorveeg. Het Armenisch comité heeft in een schrij ven aan de gezanten te Konstantinopel ge wezen op het voortbestaan van den treurigen toestand in het Turksche rijk en op de mis lukking van de inmenging der mogendheden. Het comité doet opnieuw een beroep op de gezanten en protesteert met kracht tegen het vprteisel, dat liet comité voornemens zou zijn aanslagen op de gezantschappen te plegen. Volgens de Brusselsche Soir heeft de Turksche regeering aan de verschillende hoven, waar zij diplomatisch is vertegenwoor digd, doen verzoeken om den uitvper van wapenen naar het Oosten te verbieden. Het blad betwijfelt echter of de Belgische regee ring daartoe bevoegd is en bovendien of zij ook bereid zal zijn de belangen der Luiksche wapenfabrikanten zoo ernstig te schaden, waar deze geen politiek maar alleen handel drijven. P E R Z I E. De shall heeft besloten een nieuwe brigade kozakken op te richtten. Aan het hoofd daarvan zal een Russisch kolonel komen te staan. AFRIKA. Aan het slot van een artikel, waarin hij liet Transvaalsche volk uit zijne geschiedenis en het land zijner inwoning tracht te ver klaren, komt een correspondent der Times te Pretoria tot de volgende slotsom. Wij mogen de Boeren noemen uitmuntende pioniers met een verwonderlijk physiek volhardingsver mogen een dapper, zelfbewust volk met hooge militaire eigenschappen hebbende den vrede lief, maar altijd gereed om zijne onafhanke lijkheid te verdedigen moeilijk in beweging te brengen, maar verbitterd en koppig, als zij eenmaal opgestaan zijnachterdochtig maar goedgeloovig, en gevoelig voor^spot en ciitlekvriendelijk, gastvrij en liefhebbend in de verhouding tot hunne betrekkingen een volk met een ruim hart, en, als een ge volg van bun streng leven, in liet bezit van een gezond verstand, gelijk niet altijd door een hoogontwikkeld volk bereikt wordtmaar tegelijkertijd een volk, dat uit afkeer voor den strijd van het moderne leven en orider den invloed vc» zifns omgeving, vadzig is ge worden en alle eerzucht, behalve die van on afhankelijk te zijn, mist; te kort schietend in eerlijkheid en betrouwbaarheid, dom, behou dend en in zeer belangrijke opzichten twee eeuwen bij andere Europeesciie natiën ten achteren." TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De minister van financiën heeft een wetsont werp ingediend slrekkende om de bevoegdheid, om krachtens de wetten van 1870 en 1879 bij algemeenen bestuuismaatregel in het belang van handel, nijverheid of scheepvaart afwijkingen toe te staan van de voorschriften der belasting wetten, omtrent de formaliteiten, in acht te nemen bij invoer, uitvoer, doorvoer of vervoer van goederen en omtrent de nederlagen in het terrein van teozicht langs de grenzen, te bestendigen, zonder voor die verlenging, gelijk tot dusverre geschied was, een termijn te be palen, dit laatste overeenkomstig een in de Tweede ICamer te kennen gegeven werisch. De minister geeft hierbij te kennen, dat de tijd nog niet geschikt is, om eene nieuwe algemeene wet vast te stellen nopens den in-, uit- en doorvoer en de heffing van de invoerrechten en aceiji zen. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend, houdende toekenning van eenige bevoegdheden aan de besturen van waterschappen, enz. Dit ontwerp is nagenoeg onveranderd overgenemen uit dat, hetwelk de staatscommissie ad hoc van 21 April 1892 omtrent deze zaak had ingediend, en heeft ten doel om in de wet van 9 October 1841 eenige leemten aan te vullen, eenige be palingen op te nemen, die door andere wetten zijn vervallen en andere artikelen in overeen stemming te brengen met de bestaande wetgeviDg. In tegenstelling met de wet van 1841 wordt van lechtsmacht der genoemde colleges niet gesproken, omdat deze geen rechtsmacht hebben, wijl art. 155 der Grondwet bepaalt dat de rechterlijke macht alleen wordt uitgeoefend door rechters die de wet aanwijst, en die colleges door geen wet daartoe worden aangewezen. Het is overigens niet de bedoeling alle bevoegd heden van die besturen in de wet te omschrijven, zoodat het ontwerp zich bepaalt tot die bevoegd beden, die steun moeten vinden in de wet, ter wijl het die voor zooveel noodig regelt. Onze wetgeving gaat van het beginsel uit, dat de dijkszorg wordt opgedragen aan de water schappen. Wel zijn er nog enkele gemeenten die het beheer over waterkeeringen voeren, maar de regeering acht 't noodig voor die taak aan deze gemeentebesturen ^geeri afzonderlijke be voegdheden toe te kennen. Volgens den staat, gevoegd bij de memorie van toelichting tot het wetsontwerp, regelende de fin.mcieele verhouding tusschen Rijk en ge meenten en herziening van de regeling der plaatse lijke belastingen, worden onder de gemeenten in Nedeiland met meer dan 10,000 zielen er slechts drie aangetroffen, waar geen hoofdelijke omslag of andere plaatselijke directe belasting, als bedoeld art. 243"dei>-Gemeentewet, en dus ook geen opcenten op het personeel worden ge heven en wel te Kampen, Rheden en Roermond. Vijf gemeenten zijn er, waar wel hoofdelijke omslag, doch geen opcenten op de personeele belasting worden geheven, zijnde de gemeenten Menaldnmadeei, Sneek, Tjietjerkstradeel, Venlo en Zutfen. SCHIEDAM, 8 October 1800. Door de arrondissements-rechtbank te Rot terdam is, ter vervulling van de vacature van kantonrechteralhier, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling mr. H. M. G. Kloppenburg, kantonrechter te Terneuzen mr. J, W, Mulder en mr. C. van der Zweep, substituut-griffiers bij de arrondissements rechtbanken te Amsterdam ea te Rotterdam. Op de voordracht voor plaatsvervangend hoofd aan de openbare school met uitgebreid leerplan voor meisjes alhier (hoofd mej. Van Driel) zijn geplaatst I. mej. M. L. Dooremans, onderwijzeres te Dordrecht; II. mej. A. S. van Andel, onderwijzeres te AssenIII. mej. C. Rem- melts, onderwijzeres te Winschoten, 1 De »Vereeniging tot bevordering van de Vakopleiding voor Handwerkslieden in Neder- land" zal binnen eenige dagen aan de inge zetenen. van wie verwacht mag worden dat zij in genoemde vereeniging belangstellen, circulaires worden aangeboden, waarin het doel en de middelen om het te bereiken, zijn omschreven. Het lidmaatschap bedraagt f 1.— als dona- teur toetredende betaalt men f 2.50 per jaar. Het correspondeerend lid voor Schiedam en omstreken, de heer J. A. Hingraan, direc teur der burger-avondschool alhier, is gaarne bereid inlichtingen te geven. Gisteravond hield de afd. Schiedam van den jNederl. Intern. Sigarenm.- en Tabak- bewerkersbond" weder eene openbare verga- 1 dering in het café-Geeradts aan de Hoofdstraat t alhier, waar als spreker optrad A. Boerkoel van Amsterdam. De president, Th. J. Hilkhuijzen, opende i de vergadering en betreurde het dat de op komst niet grooter was. De werkman gevoelt hier nog weinig voor het vereenigingsleven en voor het streven om toestanden in het leven te roepen ter verbetering van zijn positie, j Alsnu kwam aan het woord A. Boer koel van Amsterdam, die begon met zijn excuus over zijn afwezigheid op Maandag 28 Sept. 1.!., waarvan een misverstand de oorzaak was. Vervolgens zette spreker doel en werking van genoemden bond uiteen. Deze is niet socia listisch, maar ontstaan uit den drang der om standigheden, omdat steeds meer en meer door fabrikanten op de loonen beknibbeld was en voorzeker heeft toch ook de werkman het recht daartegen in verzet te komen. De werklieden konden dit niet ieder voor zich doen, samenwerken was noodig om met eenij succes op te treden, vandaar het ontstaan van den bond. Godsdienst had met deze zaak Diets te maken, het gold de maagkwestie en spreker was nog niet tot de ervaring geko men dat een katholieke maag minder noodig had dan een protestantsche of Israëlietische, Hij noemde daarom het optreden van den »R.-K. Volksbond", die steeds het kapitaal dient, een vereeniging die den werkman om den tuin leidt en die al het mogelijke doet om den werkman op het standpunt te houden waarop hij staat. Verbetering in zijn toestand te brengen, daarvan is bij dien bond geen sprake. Hij sommeerde de aanwezigen feiten te noemen waar de nR.-K. Volksbond" met eenig succes is opgetreden. Wat die bond nog deed, is ontstaan door den drang der omstandigheden. Spreker noemde zulk optreden huichelen en de redacteurs van bladen die daaraan medehieipen, noemde hij personen die hun pen hadden verkocht om het kapitaal ie dienen. Vervolgens schetste spreker den toestand van de Amsterdamsche sigarenmakers. In het begin hadden zij alles aangewend om langs geleidelijken weg verbetering te brengen in hun toestand, gesmeekt hadden zij om hun minimum-eischen ingewilligd te krijgen, maar steeds waren hun verzoeken in den wind geslagen, met ontslag waren vele werklieden gestraft, omdat zij voor hun rechten opkwa men dit ging ten slotte zoo ver, dat de siga- renmakersbond inzag dat het niet langer zoo kon, en eerst toen was men begonnen met werkstakingen te bevorderen; is dat nu socialistisch Een tafereeltje uit de vele verhaalde spre ker van de fabriek der firma Schumacher Verhulst te Amsterdam. Ook daar was steeds op de loonen beknibbeld, met het ge volg, dat het personeel het noodig oordeelde voor zijne rechten op te komen. Zoodra er bemerkt werd dat er eenige gisting was ontstaan, werden sommige werklieden ontsla gen, onder voorgeven dat dit ontslag waste wijten aan slapte. De werklieden van ge noemde fabriek sloegen echter geen geloof aan die mededeeling en benoemden een com missie uit hun midden, die alles zou nagaan, wat er gemaakt en afgeleverd werd. Daar er echter volstrekt geen sprake was van slapte, drongen de overige werklieden opnieuw aan hunne oude loonen uitbetaald te krijgen. De patroons begonnen met te laten over werken om zooveel voorraad te krijgen, dat zij desnoods geruimen tijd buiten hun werk lieden konden, om op die manier de eischen der werklieden te onderdrukken ergo over werken, dan Wordt er meer verdiend, maar later7 Hier was het dat de bond begon op te treden, omdat alle andere middelen waren uitgeput. Spreker vroeg daarop aan den redac teur van de N. ScJiied. Courant of nu de werklieden een bloeiende fabriek wilden ver nietigen of dat de patroons dit zelf hadden gedaan. Vervolgens leverde spreker een pleidooi voor het recht van vereeniging. Een ver krachting van de grondwet noemde hij de handelingen van de firma Regout te Maas tricht, het ontslag der sigarenmakers te Boxmeer en te Alphen. Het desbetreffend artikel in de grondwet werd daardoor tot een doode letter gemaakt. Schande noemde spreker het dat een Regout nog lid van de Eerste Kamer is. Of iedere uiting van werkliedengroepen, die verbetering in hun positie willen brengen, een socialistische is, trachtte spreker duide lijk te maken door het voorgevallene met de hoepelmakers te IJselstein; daar was het de afd. van den »R.-k. Volksbond" die voor de rechten der werklieden opkwam. VVas die uiting nu socialistisch 7 Spreker bekende socialist te zijn, maar daarmede is de geheele bond niet socialistisch

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2