Zaterdag 10 October. IM°. 9150. Feuilleton. A°. 1896. Jessie's Voogd. Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT GEVE X ODÉ. Buitenlandsclie Berichten. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85, - 2.50. - 0.10. BDRBAll: BOTEriTBAAt 70. Aiwertentieprus van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10' Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K R IJ K. De czaar en de czaritsa brachten Woens dag ook een bezoek aan het Hötel des Inva lides. Bij hunne aankomst stonden de oudjes langs de groote trap die tot den Dóme toe gang geelt, geschaard. In den grafkelder van Napoleon daalden alleen de czaar, de minister van oorlog, generaal Arnoux en eenige Russi sche officieren af. President Faure bleef met de czaritsa boven, aan den rand der heerlijk- schoon e rotonde. Bij het bezoek aan de Munt werd de medaille van Chaplain gegoten. Indrukwekkend was de intieme ontvangst in de académie franchise. De tijdelijke presi dent, Ernest Legouvé, sprak, nadat de souve- reinen met Faure door den minister Ram- baud, den vicornte De Vogüé en den secretaris •Gaston Boissier waren binnengeleid, een wel komstrede uit. Hy herinnerde er aan dat Peter de Groote twee eeuwen geleden de jrèrgadering van de académie had bijgewoond in zeide dat Nicolaas nu meer deed, hy bracht er de keizerin mee. «Uwe tegen woordigheid, mevrouw, zal aan onze ernstige vergadering iets zeer ongewoons bijbrengen de bekoorlijkheid.'' Dit groote blijk van sym pathie, zeide hij verder, beteekende ook een hulde aan de Fransche taal, die voor de majesteiten geen vreemde taal was. Na in het boek der académie hun hand- teekening gezet te hebben, namen de czaar en de czaritsa weer in de fluweelen fauteuils plaats, waarna Franfois Coppée een vers voor droeg. Daarna las de graaf d'Haussonville zijn geschrift voor, dat tot opschrift draagt: De waarheid over het bezoek van Peter den Groote te Parijs, in welk werk vooral de czaar levendig belang scheen te stellen. En daarna wijdden de onsterfelijken eenige mi nuten in tegenwoordigheid der hoogebezoe- 37. Aan een der boeken, tegenover een pandjes huis, bleef Jefferson plotseling staan en keek verlegen rond als iemand, die geheel in de war is. Een heer kwam voorbij, getooid met boogen cilinder, donker pak en garen handschoenen. «Neem mij niet kwalijk, Sir," sprak Simon Jef ferson den bem onbekenden heer op gejaagden toon aan »ik ben hier verdwaald. Zoudt gij mij niet kunnen zeggen hoe ik uit dit ver- wenschte doolhof weder in den omtrek van Piccadilly kom?" De aangesprokene bleef een oogenblik staan, keek den vrager vluchtig maar scherp genoeg kers aan hun gewonen, moeizamen arbeid: het Woordenboek. Aan den ingang van bet Hutel-de-Ville, met een baldakijn overhuifd, hief een groot koor by de aankomst der majesteiten het Russische volkslied aan. De voorzitter van den gemeenteraad Baudin ontving. Men wan delde het gebouw rond, hoorde een concert, gebruikte iets en verliet om half 6 het Hótel- de-Ville onder een schitterende illuminatie. Voor het heengaan verleende de czaar aan den prefect der Seine de Selves het groot kruis der orde van Sint Anna. Men reed toen eindelijk naar de Russische ambassade, waar Faure. gfscheid nam om te halfacht terug te keeren voor het diner. Dit droeg een meer vertrouwelijk karakter dan dat van den vorigen dag; de heeren waren er in rok. Faure werd hijj den ingang van de groote receptie-zaal door den czaar ont vangen. Mevrouw Faure was eenige oogen- blikken vroeger gekomen. Aan den maaltijd schijnt niet getoost te zijn. En 's avonds de half-gala-voorstelling in het Tliéétre-franfais, waarvan de zaal zeer smaakvol met planten en bloemen versierd was. De keizerlijke loge bevond zich in het midden der eerste balkonser was een baldakijn over gemaakt, waarhoven de keizers kroon prijkte. De groote trap was geheel met een rood tapijt bedekt en gobelins waren langs de trapwanden gehangen. Om kwart voor tien verscheen het hooge gezelschapde czaar in rok, de czaritsa in frambozenroode zijde, met schitterende dia manten en diadeem. Jules Claretie leidde hen naar hun plaatsen. De czaar, de czaritsa en president Faure hebben gisteren het kasteel en park van Ver sailles bezocht. Zij vonden bij een groot aantal genoodigden, onder wie de leden van den Senaat en van de Kamer, en eene talrijke menigte eene warme ontvangst. Het is de tweede maal" dat Frankrijk een aan en antwoordde toen vriendelijk en gedienstig: »Gij zijt verdwaald, Sir. Wel, zoo iets overkomt hÏ8r menigeen. Ik moet toevallig ook den weg op naar Piccadilly. Als gij 't goedvindt, kunnen we gevoeglijk samen gaan. Den weg aanduiden, dat gaat in de Zeven Dials niet best." «Gij zoudt mij werkelijk verplichten," ant woordde Jefferson beleefd, en beiden gingen samen verder. «Ziet gij, Sir," praatte de vreemdeling verder, »om in de Zeven Dials den weg te vinden, daar behoort meer dan gewone oofening toe. Ik heb iemand gekend, die bier een huis gekocht had en het later niet kon terugvinden. Hij heeft er zeven jaren tevergeefs naar gezocht. Ziet gij, daarvoor moet men iets koopen in de Zeven Dials." uDat is haast niet te gelooven," antwoordde Jefferson, die de vertelling van zijn nieuwen kennis uit beleefdheid voor waar aannam. zijner bekende generaals verliest terwijl het de Russische vrienden ontvangt. Tijdens het bezoek van admiraal Avellan en zijn zeelieden stierf maarschalk Mac-Mahon, en Dinsdag nacht, terwijl Parijs feestvierde ter eere van het bezoek van den czaar, blies generaal Trochu, de verdediger van Parijs tijdens het beleg, aldaar den laatsten adem uit. ENGELAND. Volgens de Daily Telegraph, lijdt koningin Victoria nL'- aan staar, maar aan verzwakking van het gezicht, een natuurlijk gevolg van den ouden dag. Lord Rosebery heeft aan den hoofdwhip Ellis'kennis gegeven, dat hij het leiderschap der partij nederlegtin zijn brief zegt Rose bery dat de jongste gebeurtenissen een zui vering van den politieken dampkring nood zakelijk makenitusschen een belangrijke fractie der liberale party en mij" zoo schrijft hij «blijkt verschil van meening te bestaan in zake de Turksche kwestie, en ook met Gladstone, wiens invloed op de partij steeds o aangevochten moet blijven. Van schier geen enkele zijde ontvang ik den noodzake- lijken steun. Behalve wat Gladstone betreft is deze staat van zaken niet nieuw. Maar ik maak niemand daarvan verwijten, ik betreur 't alleen, dat ik de liberale krachten blijf verdeeld houden en het vertrouwen in de liberale partij blijf op de proef stellen, maar de hoofdvraag gaat boven persoonlijke over wegingen. Wanneer ik in den loop der week het woord ga voeren, moet ik ronduit kunnen spreken zonder partijoverwegingen, als vrij man. Ik gevoel diepe dankbaarheid en tevens leedwezen bij het afscheid nemen van hen, die, gelijk gij, mij zoo getrouw hebben ge steund onder zoo moeilyke omstandigheden". Deze brief, eerst gisteren te middernacht te Londen aangekomen terwyi Ellis in Wales is, maakt op alle kringen een diepen indruk, temeer omdat de hoofden der liberale partij «Niet bekend in Londen, Sir?" «Neen, Sir." «Dan opgepast, Sir. Men mag in Londen wel goed uit zijn oogen zien." Maar in de Zeven Dials kan men toch vei lig loopen." »Even veilig als in de City." »Nu,"j zei Simon eenigszins aarzelend, maar toch met den noodigen klem«nu, in de City mag men betrekkelijk veilig zijn, zoo geheel vei lig toch ook niet." «H4Hoe bedoelt gij dat, Sir «Ik heb, slechts enkele dagen geleden, hooren verteilen van een moord in de City en zoo ieu moest daar toch niet voorkomen." «Een moord? Niets van gehoord, Sir." «En toch is het waar. Het slachtoffer was een heer, dien ik zeer goed kende, een advo caat Finding, James Finding in Lincoln's-inn." «Zoo, en gij kendet Mr. Finding, Sic?" even overrompeld zijn als het geheele publiek. Vele gissingen gaan rond over de geopenbaarde of geheime drijfveer en van Rosebery, maar het meest vindt liet geloof ingang, dat het jongste optreden van Gladstone hem ge kwetst heeft. Alle bladen oordeelen, dat Harcourt de aan gewezen opvolger is, nu er van Gladstone immers geen sprake is. De Times voegt er bij, dat eene formeeie verkiezing onnoodig is. De meerderheid der bladen, de conser vatieve niet uitgesloten, betreui en Rosebery's heengaan. Eenige hopen nog. dat zijn besluit niet onherroepelijk zal zijn, maar dat hij zal aanblijven als de liberale partij haar onge schokt vertrouwen in hem uitspreekt. De radicale pers lijkt minder begeeiig Rosebery te behouden. De Daily Chronicle althans schijnt zijn ontslag eerder toe te juichen, als zou daarmede het voornaamste struikelblok voor het herstel van de eendracht in de libe rale paiti; uit den weg geruimd zijn. Ofschoon, het blad schijnt Harcourt ook niet geheel te vertrouwen. Aan de verdiensten van Rose bery voor den staat brengt de Daily Chronicle overigens alle hulde. Daar de mogendheden niet geneigd zijn een crisis uit te lokken, die den Europee- schen vrede in gevaar zou kunnen brengen en nieuwe moorden in Turkije ten gevolge hebben, zullen zij zich wachten voor alle overijlde daden ten aanzien van de Turksche aangelegenheden. Het is dus geenszins waar schijnlijk dat de toestand voor 't oogenblik een onrustbarend karakter zal aannemen. Men denkt dat de overeenstemming die tusschen Engeland, Frankryk en Rusland is bereikt, aanleiding zal geven tot het onverwijld afzen den ran een krachtige nota aan de Porte, waarin hervormingen worden geëischt ter verzekering van de veiligheid van de Armeen- sche onderdanen van den sultan. OOSTESB1J K-H O N G A It IJE. De verkiezingen voor den Hongaarschen «Ja. Ik heb hem meer dan eens over zaken geraadpleegd. En het ongelukkigste is, dat men den moordenaar nog niet op het spoor is. Wel heb ik gehoord, dat een neef van Finding, een zekere Mr. Riggs, er van beticht wordt." «Ah, dan weet ik er van. Ik heb hem ge vankelijk zien wegleiden, maar wist niet waar van hij beschuldigd werd." «Ik zou oordeelen," vervolgde Simon Jefferson op nog levendige toon, «dat men in den jongen man den werkelijken dader heeft gevonden. Denk maar eens nahij is de erfgenaam, die dus bij den dood tan den erfoom het grootste belang heefthij is jong, lustig wereldburger, zoo'n soort dandy, die veel geld kan gebruiken en het niet heeft." «Hm, hm «Hij heeft zich, zooals later gebleken is, in een opiumkit een hal ven roes gerookt, is on middellijk na, misschien wel tijdens de daad op

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1