A0. 1896. N°. 915! Eerste Blad. KENMSGËYÏNÖr~ KofliiitL üfeüerL Marine-Reserve. Zondag 11 en IVSaandag 12 October, ij f t i g s t e aargan 8T- Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag* UIT GEVE J TT" ODÉ. Binnenlandsche Berichten. J COUH,III. Abonnementsprijs, per kwartaal ....it, 1,85. franco per post, door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. B U 16 Bv A S BOTSISTBAAT 8*0. Advertentieprijs van 110 gewone r.egefs met inbegrip van eene Courantj 1.10 Iedere gewone iegel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Bit nummer bestaat uit drie Maden. De burgemeester van Schiedam, gezien de missive van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland van den 3den October 1890, A, no. 2578 (2de afd.), doet te weten dat bij Koninklijk besluit van 7 September 1896, no. 23, is vastgesteld eene regeling van het personeel der Koninklijke Nederlandsche marine-reserveen dat een exemplaar van de voorwaarden van dienstneming bij die leserve voor een ieder ter inzage is nedergelegd ten Raadhuize dezer ge meente. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lOden October 1896. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Schiedam, 10 October 1896. Een drukke week heeft de Fransche hoofd stad en met haar de Fransche regeering achter den rughet Russische keizerpaar is gekomen en weder gegaan, maar zeer zeker zal de indruk, dien het hooge bezoek in de Fransche republiek gemaakt heeft, niet spoe dig verloren gaan. De Russische heerscher heeft vrij wat te doen gehad gedurende zijn verblijf op Franschen bodemhet merkwaar dige, dat Parijs oplevert, is door hem in oogenschouw genomenhij stond o. a. bij het graf van den eersten Napoleon, maar was ook bij een voorstelling in het Huis van Molière. Hier moet Z. M. eenige woorden hebben gesproken, die ongetwijfeld de zoo ontvlambare gemoederen der Franschen in vervoering hebben gebracht. Het was de eerste maal, dat Z. M. het Huis van Molière be zocht; hij hoopte dit bezoek spoedig te kun nen herhalen". En al neemt men dit »spoe- dig" nu ook in nog zoo rekbare beteekenis op, 't vooruitzicht voor de Franschen is schoon! En wat is er nu van een bondgenootschap tusschen de beide nauw aaneengesloten lan den, tusschen deze onbeperkte monarchie en deze democratische republiek? De laatste dronk, door den czaar op Fransch grondge bied uitgebracht 't was aan den maaltijd te Chalons, na afloop van de schitterende wapen schouwing aldaar heeft eenig licht gebracht. De czaar heeft daar aldus gesprokenpin de haven van Cherbourg heb ik het Fransche eskader kunnen bewonderen. Op het punt van uw schoon land te verlaten, heb ik het genoegen gesmaakt het hoogst belangrijke militaire schouwspel bij te wonen van de revue der troepen op hun gewoon exercitie terrein. Frankrijk mag trotsch zijn op zijn leger. Gij hebt gelijk met te zeggen dat onze beide landen door een onveranderlijke vriend schap zijn verbonden, en evenzeer bestaat er tusschen de beide legers een diep gevoel van wapenbroederschap. Ik hef mijn glas ter eere van uw legers te land en ter zee en ik drink op de gezondheid van den president." Niet waar, dat is duidelijk genoeg, en verschilt vrij wat van de stroeve woorden, waarin de czaar zijn feestdronken bij gelegenheid van de samenkomsten met de keizers van Oosten rijk en van Duitschland had gekleed. Te midden van al die feestelijkheden en die drukte is in Frankrijk een man heen gegaan, wiens naam voor een goede kwart eeuw evenzeer op de lippen der Franschen was, als thans die van den czaar. Op een- entachtigjarigen leeftijd is namelijk te Tours in diepe vergetelheid overleden de generaal Trochu. Aan de oorlogen van het tweede keizerrijk, in de Krim en in Italië nam hij deel, en onderscheidde zich telkens door groote krijgs talen ten. De gunst van Napoleon III verbeurde hij echter, toen hij een werk in het licht gaf »Het Fransche leger in 1867". De waar heid, de volle waarheid werd in dit werk ver meld, en die was geen andere, dan dat de geheele militaire organisatie in Frankrijk niet deugde en er derhalve groote gebreken in het leger bestonden. Dit werd hem door den keizer kwalijk genomen, en hij moest het aanzien, dat salon-generaals met een com mando werden bekleed, terwijl hij werd voorbijgegaan. Toen echter de nood aan den man kwam, wendde men zich tot Trochu, die na de proclamatie der republiek tot hoofd van het bewind der nationale verdediging werd benoemd. De uitslag is bekendTrochu heeft de capitulatie van Parijs niet kunnen beletten. Na het sluiten van den vrede was de generaal nog voor korten tijd lid van de Nationale Vergaderingmaar weldra trok hij zich terug, om verder in rust zijn dagen te slijten. Een levende getuige van Frankrijks diepe vernedering is er dus minder. De Fransche pers heeft zich dezer dagen krachtig geweerd, en zondert men enkele heet hoofden uit, als een Cassagnac, die den presi dent der republiek uitscheldt wegens vleierij van den czaar, dan is de toon wezenlijk kalm te noemen. Nadruk wordt gelegd op de om standigheid, dat het bezoek van den czaar is een bezoek aan de Fransche natie. De bezadigde Temps svjjst er op, dat het bezoek van den czaar aan de geheele wereld den indruk moet geven van veiligheid, van een krachtigen en onverstoorbaren vrede, die alom gelegenheid geven zal zich zonder zorg voor te bereiden voor de groote bijeenkomst ter eere van njjyerheid en beschaving, die de Fran sche republiek heeft uitgeschreven ter inwij ding der komende eeuw. »De Fransche repu bliek huldigt niet in Nicolaas II den despoot; zij vergeet bij zijn bezoek, dat hij onbeperkt heerscher is; zij denkt slechts aan de wel daden der alliantie tusschen beide rijken. De politiek treedt op den achtergrond om plaats te maken voor de vaderlandsliefde, en het patriottisch geloof heeft dit voor, dat het niet redeneert of discussieert, maar dat het de zielen van alle goede burgers samenbrengt, vereenigt en doet opgaan in een enkele ziel. En die ziel van liet Fransche volk brengt heden, van de Noordzee tot de Pyreneeën, van Bre- tagne tot de Vogeezen, eerbiedige hulde en een hartelijk welkom aan de edele gasten van a' rankrijk. Met deze beschouwingen kan men zich best vereenigen, al dient niet vergeten te worden, dat liet eigenbelang, zoowel van Rusland, als van het voor vijf en twintig jaar zoo zwaar getioiïen Fiankrijk wel de eerste aanleiding tot de buitengewoon hartelijke verstandhouding is, waarvan in de laatste dagen zulke treilende proeven gegeven zijn. Dat de Duitsche pers in hare uitingen van de Fransche verschilt, is duidelijk. De Straats- 'ivner Zeitung hoeft zich bij deze gelegen heid uoor groote heftigheid onderscheiden, /olgens dit blad is de czaar voor de Fran schen slechts een afgod, die hun hunne vij anden hiermede worden natuurlijk de Duit- schers bedoeld zal overleveren. Kalmer, maar zeer waardig, redeneert de V'ossische Zeitung. Het gevaar, dat Duitsch land met Rusland in eeri oorlog zal worden gewikkeld, is altijd aanwezig. Dit gevaar wordt ons door het keizerlijk bezoek te Parijs met nadruk onder het oog gebracht. Toch gelooft dit blad niet dat Rusland zal afwijken van de voorzichtige staatkunde, waarin altijd met groote tijdperken rekening wordt gehouden, en dat het, door een glansrijk schouwspel verblind, een hooge inzet zou wezen op de kaart der Fransche republiek, is ondenkbaar. En nog een ander blad zegt, dat het bezoek van den czaar van zeer ernstige beteekenis is. Want het toont, dat Frankrijk zich geheel hersteld heeft van den vreeselijken slag van 1870—'71. En de gevolgen van dit bezoek zal men bespeuren op verschillende punten van den aardbolin Oost-Azië, aan den Njjl en elders. Het schijnt alvast zeker, dat het bezoek van den czaar aan Engeland en de diploma tieke onderhandelingen, bij die gelegenheid gevoerd, tot een betere verstandhouding tus schen Rusland en Engeland hebben geleid, bovenal met opzicht tot de Oostersche kwes tie. Dat de aigemeene uitingen van het En- gelsche volk daarbij niet zonder invloed zijn gebleven op den czaar, wordt hierbij als zeker aangenomen. De voorwaarden, waarop de grootste mo gendheden tot een beslissende handeling in het Turksche rijk zouden willen overgaan, worden reeds gepubliceerd. Ze zijn de volgende 1. De vorming van een christelijke zone of gordel, waarin de Armeniërs volle zeker- j heid zullen hebben voor leven en eigendom. Deze strook zal zoo worden bepaald, dat de mogendheden waarborgen kunnen geven vsor de handhaving der rust en voor een goed be- j stuur. Men hoopt hierin de kiem te vinden* voor een Armenischen staat, waarvan de ont wikkelingsgang evenwijdig loopen zal met dien der Baikanstaten 2. Voor de veiligheid van dezen gordel zullen afdoende maatregelen worden genomen, door een combinatie uit de mogendheden, waaraan natuurlijk niet allen behoeven deel te nemen; 3 Indien actieve operaties noodig worden, dan zullen die ondernomen worden door En geland, Frankrijk en Rusland; desnoods zal Italië medewerken. Wat Engeland betreft, zal de haven van Smyrna een belangrijke rol spelen in de eindoplossing. Dit laatste zinnetje teekent 1 Zou Engeland weer een belangrijk punt voor zich bedongen hebben? Spoedig zal dit wel tot klaarheid komen. I SCHIEDAM, 10 October 1896. j Bi; kon. besluit is het eereteeken tot beloo ning van eervollen werkelijken dienst bij de schutterijen toegekend aan A. de Biuijn, korporaal-tamboer-titulair bij de dienstdoende schutterij te Schiedam. Gisteravond heeft de kaarsenmakersveree- niging »Apollo" eene huishoudelijke verga dering gehouden, welke werd bijgewoond j door De Jonge, voorzitter van den N. N. B. B. te Rotterdam. Er werd besloten dat i de vereeniging eene afdeeling zal blijven van j genoemden bond. Het reglement werd ge wijzigd het bestuur aangevuld en de naam veranderd in kaarsenmakersvereenigin:; ^Voorwaarts". Bij het schoonmaken van een gistmachine had C. van Leeuwen, werkzaam in hetgist- pakhuis van den heer C. J. Wouterlood, gisteren het ongeluk met de linkerhand tus schen het rad te geraken tengevolge waar van hem de toppen van twee vingers werden afgeklemd. Door de politie alhier werd gisteravond op straat zwervende gevonden z„Kere A. de R., woonachtig te Schevenirgen. De man, die bleek niet wel by het hoofd te zijn, is heden onder politiegeleide naar zijn woonplaats ge bracht. Gistermorgen is de Koningin-Regentes met de prinses van Benlheim en hare gouver nante, vergezeld van de hofdame baronnesse van Ittersum en den kamerheer baron Taets

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1