October N". 9151 Tweede Blad Feuilleton. Jessie's Voogd. A0. 1896. Zondag 11 en Maandag 12 ijftigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT GEVE: ODÉ. Buit cnlandsche Her iel» ten. X-iirn rUHA Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BCKBAII: II O T BRNTBA AT 70. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantj 1.10' Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. e It A N K It IJ K. Donderdagmorgen om halfelf zijn de czaar en de czaritsa met Félix Faure naar het Louvre gegaan, de czaar in uniform, de czaritsa in het v.'it en de president in gekleede jas. Als altijd was het enthousiasme zeergroot: alleen schijnt het dat de keizerin meer het hart der Parijzenaars heeft weten te stelen dan de keizer. 's Middags zijn de gasten naar de fabriek tan Sèvres-porselein gereden. Het was prach tig weerthans had de czaar een minder koel air dan bij den intocht. Vervolgens is men naar Versailles gereden, waar de kleine grootvorstin Olga reeds per trein was ge arriveerd. Daar heerschte eenige ontstemming, om dat afgevaardigden en genoodigden de toegang tot het kasteel geweigerd werd. Dit is trou wens een opmerking die heel veel gen oord werd, dat het protocol wat al te streng is te werk gegaan. Zoo moeten vooral de gezan- t«n zeer ontevreden ziju. Overigens trok het in diplomatieke kringen de aandacht, dat de czaar zoo'n lang onder houd met den pauselijken nuntius gehad heeft. Men spreekt reeds van een toenadering iusschen het Vaticaan en Rusland. Te halfvijf arriveerde de stoet te Versailles. De paarden van het rijtuig van den minister van financiën Cochery schrikten van het kanon gebulder, sprongen op zij en sloegen op den holhierdoor werden verscheidene menschen gekwetst, waaronder vijf vrij ernstig. Er zijn trouwens nog meer ongelukken gebeurd, o. a. bij een charge van gendarmes te paard, die zeer veel ontevredenheid heeft verwekt. Het was prachtig weer toen het keizerlijk paar aan het paleis te Versailles aankwam. De menigte juichte. Zij bezochten Trianon, maakten daarna een toer door de tuinen, be zichtigden de groote waterwerken, en keerden in het paleis terug, waar zij zich op het balkon van de galerie des glacés vertoonden. De genoodigden, waaronder veel senatoren en afgevaardigden, die in de tuinen waren toe gelaten, juichten hen levendig toe. De keizer, de keizerin en president Faure waren zicht baar zeer vermoeid, maar overigens welvarend. Om halfacht was er galadiner, waaraan on geveer 100 personen hebben deelgenomen. Gistermorgen zijn de czaar en de czaritsa naar het kamp van Chalons vertrokken. De trein met den czaar en de czaritsa is te halfelf aan het station-Bouy aangekomen, de trein met president Faure een kwartier vroeger. Het hooge gezelschap begaf zich daarop naar het kamp, waar het te 12.20 aankwam en ontvangen werd met geestdriftig gejuich der zeer talrijke menigte. Daarop is de wapenschouwing aangevangen. De czaar te paard en de czaritsa met presi dent Faure in een rijtuig, reden, gevolgd door een schitterenden staf, voorbij de troepen. Een ontzaglijke menigte was bij het schouw spel tegenwoordig en juichte in groote op gewondenheid. De souvereinen hebben daarop met Faure de eere-tribune bestegen, waarna het defileeren der troepen is begonnen. Het was vrij mooi weer. De revue was te 1 uur geëindigd. De presidenten van Kamer en Senaat en al de ministers waren er bij tegenwoordig. Na afloop der revue liet de czaar den minister van oorlog, generaal Billot, roepen, betuigde hem zijn groote voldoening en onder hield zich eenigen tijd met hem, waarna hij hem zijn portret, rijk met diamanten ver sierd, overhandigde. Aan het déjeuner na de wapenschouwing hield de president der republiek den vol genden toost »Uwe Majesteit gaat ons thans verlaten na een verblijf dat in de geschiedenis der beide landen een onuitwischbare herinnering zal achterlaten. Als een glimlach van gelukkige voorbeduiding is de bekoring van de aanwe zigheid der keizerin liefderijk aan dit bezoek verbonden. Te Parijs zijn uwe Majesteiten toegejuicht door de geheele natiete Cher bourg en te Chalons zijn zy toegejuicht door wat Frankrijk het naast aan het hart ligt het leger en de vloot. Het Fransche leger brengt Uwe Majesteiten zijn groet. Op iederen gedenkdag van het roemrijk verleden zenden de Fransche zeelieden en soldaten hunnen broeders n Rusland |het getuigenis hunner hartelijke gevoelens en wenschen. In naam van leger en vloot verzoek ik Uwe Majesteit voor haar legers te land en ter zee de plech tige verzekering onzer onveranderlijke vriend schap te aanvaarden. Ik drink op het Rus sische leger en vloot en hef mijn glas ter eere van den keizer en de keizerin." De muziek speelde het Russische volks lied. De czaar stiet aan met den president en zeide daarna nln de haven van Cherbourg heb ik het Fransche eskader kunnen bewonderen. Op het punt van uw schoon land te verlaten heb ik het genoegen gesmaakt het heogst belang rijke militaire schouwspel bij te wonen van de revue der troepen op hun gewoon exer citieterrein. Frankrijk mag trotsch zijn op zijn leger. Gij hebt gelijk met te zeggen dat onze beide landen door een onveranderlijke vriend schap zijn verbonden; en evenzoo bestaat er tusschen de beide legers een diep gevoel van wapenbroederschap. Ik hef mijn glas ter eere van uw legers te land en ter zee en ik drink op de gezondheid van den president." De muziek speelde de Marseillaise. Twee maal onder den toost van den czaar riepen alle aanwezige Russen hoera Na het déjeuner begaf het hooge gezel schap zich met zijn schilderachtig geleide van Arabische ruiters, dragonders en jagers naar den trein. Aan het station te Bouy nam de czaar afscheid van de presidenten van Senaat en Kamer en van de ministers. Aan den minister van binnenlandsche zaken betuigde hij vooral zijne hooge voldoening over de maatregelen, die de minister voor de orde genomen had. Toen stegen de czaar, de czaritsa en president Faure in den salon- wagen. Na eenige woorden gewisseld te heb ben, boog Faure voor de czaritsa en kuste haar de hand. De czaar en de president gaven elkaar met kracht de hand en omhels den elkaar toen. Te zes uur zette de trein zich in beweging onder een algemeen geroep van uLeve de keizer 1 Leve RuslandGene raal Boisdeflre en admiraal Gervais vergezel den HH. MM. naar de grens. Aan generaal Tournier, secretaris-generaal van het presidentschap, en aan den heerLe Gall, directeur van liet Kabinet, heeft de czaar gouden snuifdoozen met diamanten naam cijfer geschonken. Ook stelde de czaar aan generaal Boisdeflre 100,000 trs. ter hand voor de Parijsche armen. Generaal Trochu is niet te Parijs overleden, maar te Tours. De laatste jaren zijns levens besteed 'e hij aan het samenstellen zijner mémoires, die, 38. XVII. JesGie Jefferson had nu al drie weken van hare gevangenschap achter den rug maar die drie weken schenen haar zooveel jaren. Zij was in dezen korten tijd zooveel veranderd als in gewone omstandigheden misschien in geen drie jaar het geval zou geweest zijn. Haar zacht zinnig, lijdelijk karakter had plaats gemaakt voor iets scherps en hards, blijkbaar zelfs in hare bewegingenhare zucht om te phanta- seeren en luchtkasteelen te bouwen was ver drongen door koele berekening, en hare be deesdheid en levensmoeheid door een inwendi- gen, onweerstaanbaren drang naar vrijheid, den gewonen karaktertrek der Engelsche natie. Als de vogel in zijn traliénhuis had zij nu eerst de waarde van het leven in de vrije na tuur leeren kennen, maar geen oogenblik dacht zij er aan, als het redelooze dier, in haar lot te berusten. AI spoedig had zij ten volle begrepen, wat haar boven het hoofd hing. Dokter Commins was een aartsbedrieger, die van de rijke toe lagen, hem voor het onderhoud zijner patiën ten in handen gegeven, zich het leeuwendeel toeeigende en hun nauwelijks genoeg eten gunde. Jessie, de bezitster van milhoenen, had honger geleden. En daar zij in hare cel geen kachel had, maar deze slechts door cene pijp verwarmd werd en het in dien tijd van het jaar in Schotland geducht guur kan zijn het had in de laatste dagen onophoudelijk ge sneeuwd had Jessie ook kou geleden. Dik wijls, als zij op een stoel geklommen was om hare kiile handen te warmen aan de kachelpijp, dacht zij aan Westhampton-Court en het leven, dat zij daar gewoon was te leiden. Was dit ook wel het rechte leven geweest Zorgeloos, onder het genot van overvloed, dien zij niet op prijs stelde en waarbij hare zoogenaamde misschien denkbeeldige kwalen alieen eenige afwisseling aanboden, lijdelijk, door de om standigheden beheerscht, had zij nooit on dervonden wat het leven eigenlijk beteekende, noch wat het waard was. De waarheid dat leven, dat deugd strijd is, had voor haar niet bestaan tot nu toe Eerst op Halfsea-Castle werd zij zich bewust welk eene levenskracht er in haar school. Ja, zij wilde leven, zij wilde strijden, kampen voor hare vrijheid, om haar bestaan met alie kracht die in haar was, zedelijk en lichamelijk. Maar hoe bemoedigend, hoe versterkend deze gedachte op haar gemoed werkte, zij was toch eene vrouw, physiek en moreel zwak, maar werd gesteund door de liefde, die bron van alle kracht. Uit de schatten van Westhampton- Court was haar iets bijgebleven, dat zij hooger stelde dan al het andere de brief van dok ter Strehlen Hoe dikwijls zij hem gedurende hare gevan genschap al had overgelezen, wist zij niet. Zij had er zich uren mee beziggehouden. Zij ken de hem bijna van buiten, en toch las zij hem telkens en telkens weer. Zij droeg hem, in haar kleed verborgen, op de borst, droeg hem ook in hef hart. De behoefte aan een trouwen vriend, een steun op haar levensweg, drong zich thans veel meer dan vroeger aan haar op en wakkerde de liefdevlam aan tot een hellen glbed. Zij wist ook, dat Strehlen haar liefhad. Uit elk woord sprak die wederliefde en uit zijne oogen had zij gelezen hoe innig hij haar genegen was, zij het ook dat zij door haar wantrouwen en terug houdendheid hem belet had het tot eene open lijke liefdesverklaring te laten komen. Thans gold het de vraag op welke wijze zij dokter Strehlen bericht zou doen toekomen van haren toestand. Aanvankelijk dacht zij, dat dit gemakkelijk zou gaan, maar alras was zij er achter gekomen, dat dokter Commins alle brieven voor zijne patiënten en ook dio door hen werden afgezonden opende en las. Dat hij de brieven, waarvan de inhoud hem niet beviel, achterhield, sprak vanzelf. Sedert bepeinsde zij aanhoudend hoe een

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5