A0. 1896 Woensdag 14 October. N°. 9152. Tweede Blad ij f t i g s t J a a r g a n g. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVEË" ODÉ. BCREJldi B#THR»T»AAT ?0. Binnenlandsche Berichten. Post en Telegraphie. Letteren, Kunst en Wetenschap. De Dames- en Kindermode. COURANT Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50, Afzonderlijke nommers- 0.10. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 13 October 1806. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 10 dezer bedroeg bjj de Nederlandsche Bank f 509,805.01 V» en bij de betaalmeesters - 2,251,440.61 Vs Te zamenf 2,761,245.63 De commissie van rapporteurs der Tweede Kamer voor de algemeene beschouwingen over de financieele hoofdstukken der staats- begrooting heeft in haar gisteren gehouden vergadering reeds den voorbereidenden ar beid voor het voorloopig verslag aangevangen. Deze week zullen ook de andere commissiën voor de hoofdstukken der slaatsbegrooting vergaderen. Op hun jongste bijeenkomst besloten de katholieke leden der Tweede Kamer tot het vaststellen van een staatkundig program over te gaan. Tot dat einde benoemden zij eene com missie, bestaande uit de heeren Bahlmann, Dobbelmann, Schaepman, Travaglino en Ver meulen. Deze commissie heeft hare taak naar het Centrum, meldt -onmiddellijk aange vangen. Bf den penningmeester van het hoofd comité van het Nederl. pRoode Kruis", den heer mr. D. Polak Daniëls, zijn ingekomen de navolgende buitengewone bijdragen: Van het comité der vereeniging te Dord recht f500; van dat te Helder f 150. Lombok, Aan een particulier schrijven uit de laatste helft van Augustus ontleent het H. v. d. B. het volgende: Van de Baliërs hebben we werkelijk niets meer te vreezenin hun gebied is alles rus tig. Wanneer je in Tjakra Negara komt, dan laten ze je alles zien, zelfs de plaatsen, waar zij op ons zaten te schieten. Maar de Sasaks zijn zeer oproerig. Ze willen een groot Sa- saksch rijk stichten; eenige hoofden, die alleen door een omwenteling tot gezag en aanzien kunnen komen, werken daarvoor openlijk of in stilte, en maken van den Islam een werktuig, om de hunnen tegen ons, onge- loovigen, op te hitsen. Het civiel bestuur schijnt het nog niet geheel eens te zijn over de oprechtheid van den bekenden Goeroe Bangkol, het geestelijk hoofd van Proja, die volgens den een wèl, volgens den ander niet overal de hand in heeft. In elk geval zijn onze oude vrienden en bondgenooten, de Sasaks, heel ondankbare kerels, en het zou in het eind wel eens kun nen bljjken, dat de Baliërs nog niet zoo groot ongelijk hadden, om die lui flink kort te hou den. Het is nu voorloopig wel niet ru«tig, maar toch ook niet gevaarlijk, want als ze een geweer zien, gaan ze op den loop. Het zal wel neerkomen op veel marcheeren en weinig vechten. Men is nu druk in de weer met bevolkingspatrouilles, om de oproerlin gen ongeveer een 40-tal in handen te krijgen. Te Praja zijn tien opgepakt en zitten in het blok. Hedenmorgen (16 Aug.) kregen we bericht, dat een patrouille van ons in gevecht is geweest met 200 Sasaks en dat wij 4 gewonden gekregen hebben. De arme kerels. Ze moeten 20 paal ver in tandoe's hierheen gepikeld worden. Morgen gaan er 20 man heen ter versterking. Bij eene der watermolens, gelegen aan den Bergschehoek, is een vrouw bij het water scheppen in het water gevallen en levenloos opgehaald. Te Haarlem heeft de vereeniging »Eerste Haarlemsche Kinderspeeltuin" zich om finan cieele redenen moeten ontbinden, waardoor haar sinds 1889 bestaande tuin aan de Bakker straat is opgeheven. Aan den heer A. J. Mijerink werd, in dank voor zijne belanglooze diensten als directeur, het materiaal van den tuin aangeboden. Men schrijft uit Amsterdam aan het U. B., dat de nieuwe beurs, waai van de kosten thans geraamd worden op f 1,350,000, einde Maart of begin April zal worden aanbesteed. Het eerste automobiel, eigendom van een particulier, is hier te lande in gebruik ge nomen door notaris Backx te Wieringerwaard. 't Is een victoria, in beweging gebracht door een benzine-motor. De snelheid van het rijtuig kan bedragen 25 K.M. per uur en een vul ling is voldoende voor 200 kilometer afstand. Aanvankelijk voldoet het rijtuig goed. De directeur van de TJtrechtsche gasfabriek schrijft omtrent een eigenaardig gevo'g van het stelsel van muntgasmeters het volgende in het U. B. Er doet zich thans bij de toojiassing der muntgasmeters eene moeielijkheid voor, welke ik niet verwacht had er ontstaat langzamer hand gebrek aan 2'A-centstukken. In onze nu bijkans een-jange proef-periode ontvingen wij omsticeks f8000 aan deze munt stukken. In behoorlijk vei zegelde zakken van f25 inhoud, zijn deze wekelijks ingewisseld bij 's Rijks-betaalmeester. Er schijnen intusschen weinig menschen te zijn, die aan dit kantoor bij hoeveelheden van 1000 stuks deze munt stukken inwisselen. Zij blijven dus grootendeels aan de circulatie in Utrecht onttrokken, mei het noodwendig gevolg, dat vela uiuntgasverbruikeis thans zoodanig verlegen zijn om deze munt, dat sommigen zicli geen gas kunnen verschaffen. Het eeriige middel en waarover ik beschik, ora hieiin verbetering te biengen, zal ik de volgende week toepassen, ofschoon dit voor de beliokken peisoueu eene vnj lastige oplossing is Ik zal n.l. tweemaal 's weeks teikens een paar uur gelegenheid geven tot inwisseling op het kantoor der gasfabriek. Dit is echter voor de toekomst een halve maatregel, want wij zijn zeker pas op een derde van het aantal dezer gasverbruikers. Beter kunnen de loonbetalende ingezetenen hierin helpen, door 's wekelijks b.v. van het loon aan de muntgasverbruikende personon, in hun dienst, aan 2i/i-cts.-stukken uit te betalen en daartoe van tijd rot tijd bij den betaalmeester f25 2'/2-cts.-stukken te laten inwisselen. Zaterdag bemerkte de douane te Esschen dat in een veewagen van vier koeien de uiers waren afgesneden. Het veo was bestemd voor België en op de Zwolsche veemarkt aange kocht. Men schrgft uit Maastricht aan het Volks dagblad dat de zaak van den glasblazer Robeers, die aanleiding gaf tot groote agitatie bij de glasblazers, nog niet ten einde is. De firma Regout wilde dezen man niet terug nemen in de fabriek, omdat er volgens haar geen plaats voor hem was. Dit nu is in zoo verre gewijzigd, dat Robeers wel mag gaan werken, maar als zoogen. relais" (ledige) tegen een loon van f 1.40 per dag, hoogstens, terwijl hij een meester-blazer is die gewoon lijk circa f 2.25 per dag verdient. Een broeder van Robeers, een bestuurslid der vereeniging sVerbroedering", is deze week uit zijn werk »geduwd", op deze wijze: Bij het begin der slaking vau de glasslijpers zijn van verschillende jongere meester-blazers de plaatsen stil gelegd, en werden deze meesters als srelais" aan het werk gehouden. Dit is ook met dezen Robeeis gebeurd en dat duurde reeds 22 weken. Nu kwamen de vorige week drie plaatsen voor meester-blazer vacant, waarb een van het soort werk van Robeers. Deze plaats werd echter bezet door een ander arbeider, die daartoe van knecht tot meester werd bevorderd. Dit is misschien het 25ste feit dat zich in den loop der laatste maanden voordeed, waarbij telkens een of meer arbeiders als slachtoffers vallen. De arbeiders gevoelen zich als menschen met een voortdurend ge vaar voor broodeloosheid boven zich hangend en dit heeft hun langzamerhand gebracht in een toestand van verbittering en agitatie. De bestuurders doen ongelooflijke moeite om de lieden te kalmeeren. Wat de stakende slijpers aangaat, zij zijn kalm, doch het 's een kalmte die niet natuur lijk is. Aan werken gaan bij Regout denkt niemand hunner. Als de staking mislukt, zal de groote meerderheid zich een weg zoeken in het buitenland. Een deel der aardewerkers heeft met het oog op de prijsverhoogingen van de waar die de firma Regout heeft ingevoeld, loonsver- hooging gevraagd. Er loopen geruchten dat de firma voorzorgen neemt om bij eventueele staking der faienciërs, de ovenwerkers te kunnen laten werken door het werk en bis cuit in te pakken. Te Heer (L.) is eene bijzondere school voor behoeftige meisjes geopend, waar de leerlingen tegen eene kleine vergoeding warme spijzen kunnen bekomen. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Maasdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 14 dezer, des voormid dag® ten 4.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Den 15en dezer wordt, blijkens circulaire, te Amsterdam voor ieder geneeskundige de ge legenheid geopend om zijn patiënten met Rönt genstralen te onderzoeken. Het tarief bedraagt voor enkele ^doorlichting" f 5, voor doorlichten en fotografische plaat f 10. Practlsohe handleiding bij het ver vaardigen van boven- en onder goed voor Dames en Hinderen. Onder Eedactie vau ALIDA VERHOOP. Uitgevers: Nijgh&Van DitmarteRotterdam. INHOUD van No. 23 (4e jaarg.) Afdeeling Kinderlcleedtng. 2 Gravures roet beschrijving, voorstellende: No. 1. Meisjes jurken voor den leeftijd van 4 en 8 jaar. No. 2. 18 Comstuums voor jongens en meisjes van 19 jaar. Afdeeling. Damcshleedimj. 7 Gravures met be schrijving, voorstellende: No. 1. Gekleede pele rine. No. 2. Bovenrokken. No. 3. Eenvoudig toilet met crème iaken gegarneerd. No. 4. Wandel-corsage. No. 5. Toilet met knoopjes en soutache gegarneerd. No. 6. Fietsmantel voor heeren. No. 7. Tailleur-costuum met pelerine. Modekroniek. Correspondentie. Voldaneaan- vragen. Raadgevingen. Bericht. Abon nementen. AdvertentiPn. Knippatronen. Blouse-pakje voor meisjes van 8 jaar. Jurk van Schotsche stof voor meisjes van 4 jaar. Pak met buisje voor jongens van 45 jaar. Jurk van fluweel voor kinderen van 23 jaar. Jurk met bretels voor meisjes van 78 jaar. Jockey v. d. jurk met fluweel gegarneerd voor meisjes van 89 jaar. Pak met rechte blouse voor jongens van 45 jaar. Mouw der jurk mot bandfluweel gegarneerd. Pak met fluweel gegarneerd voor jongens van 7 jaar. Jurk voor babies van 12 jaar. Gekleede pelerine. Pelerine van fluweel. Eenvoudig toilet met ctème laken gegarneerd. Toilet met knoopjes en soutache gegarneeni.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5