N°. 9157, Tweede Blad. A0. 1896. Woensdag 21 October. "V f t i g* s t Jaargang. Binnenlandsclie Berichten. Verschijn! dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J ODÉ. BVB8AV: BOTBRlTRAiT 70. Land- en Tuinbouw. COURANT Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene CourantJ 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 20 October 1806. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 22 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 17 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 2,039,686.32 en by dz betaalmeesters. - 2,703,629.03Vs Te zamenf 4,743,315.35Va By ministerieele beschikking is bepaald, dat met 2 November a.s. de in-, uit- en doorvoer van ontplofbare stoffen alleen ver gund is langs: Delfzijl, Den Helder, IJmui- den, Hellevoetsluis, den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar zee, het kanaal van Terneuzen en de Westers^"lde, de beide laatste wegen alleen voor zooveel betreft doorvoer zonder overlading naar België, naar zee en omgekeerd, terwijl als plaatsen, waar op de uitzonderingsbepalingen op het vervoer van ontplofbare stoffen met zeeschepen niet toepasselijk zijn, zijn aangewezen u. buiten huizen b. de Oostpunt van Rozenburgc. Amsterdam en Rotterdam. Beide laatstgenoemde plaatsen evenwel alleen voor zooveel betreft het vervoer van buskruit en munitiën waarin buskruit voor komt naar zee, mits deze stoffen zijn gebor gen in eene ten genoegen van den commis saris der Koningin in de betrokken provincie, behoorlijk ingerichte kruitkamer, welke in geval van brand gemakkelijk onder water kan worden gezet, en onverminderd voorts de bepalingen by algemeene of bijzondere pobtiereglementen voor die havens vastgesteld. Naar de N. B. Ct. verneemt, is de gezond heidstoestand van den minister van staat, Cremers, lid der Eerste Kamer, die sedert geruimen tijd te Davos vertoeft, zorgwekkend. Zijne familie in Den Haag is naar den lijder vertrokken. Voor de a.s. najaarsvergadering der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland zijn o. a. de volgende onderwerpen op de agenda ge bracht Verkiezing van een lid van Gedep. Staten ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van mr. C. A. van der Kemp, bij missive dd. 9 October j.l. Voorstel tot overbrenging op de provinciale begrooting, dienst 1897, van een gedeelte, groot f 150,000, van het aan Leiden toegekend subsidie in de kosten van op- en inrichting van het krankzinnigengesticht op Endegeest. Mededeeling van bet door Ged. Staten aan H. M. de Koningin-Regentes gericht verzoek schrift, waarbij wordt aangedrongen op eene zeer ingrijpende wijziging van de wettelijke regeling der visschery. In afwachting van het gevolg dat aan dit verzoekschrift mocht worden gegeven, meenen Ged. Staten vooralsnog geene voorstellen om trent wijziging van het bestaande reglement op de uitoefening der jacht en visschery in deze provincie aan de Staten te moeten doen. Missive van Gedep. Staten omtrent het al dan niet opnemen van bepalingen omtrent maximum-arbeidstyd en minimum-loon in de bestekken betreffende de verbetering van de Gouwe. Het college meent dat in de -oorwaarden van een besteding voor die werken geen be palingen moeten voorkomen omtrent mini mumloon. Omtrent den arbeidsduur zouden Ged. Staten daarin eene bepaling als de volgende wenschen opgenomen te zien Tenzij met bijzondere vergunning der di rectie mogen geen werklieden langer per dag arbeiden dan elf uren, de schaftijden niet daaronder begrepen. Deze bepaling is niet van toepassing op weiklieden, die van elders komende brj het werk verblijf houden en ploegsgewijze, bij onderaanneming door prijsbepaling per een heid, hun werk verrichten. Zij stellen den Staten voor hieraan hunne goedkeuring te hechten. Atjeli. De N. B. Ct. ontving gisteren van haren correspondent te Batavia de volgende tele grammen: ïTwee bataljons hebben een aanval gedaan op de bergen bezuiden Biloel. De vijand werd verdreven. Gewond werden de le luitenant der infanterie C. G. Meerburg en 8 minderen, gedood 1 mindere." jVan gouvernementswege wordt bericht, dat verspreide benden in de XXII Moekims lusschen Mampreh en Biloel tot diep in het gebergte vervolgd werden. Alle kampongs en sterkten werden verbrand en verwoest. De vyand leed vrij zware verliezen." Het blad voegt hieraan toe: Het terrein, waarop nu geageerd werd en waaruit onze vroegere post te Biloel menig- I maal werd verontrust, ligt' aan den voet en tegen de steile hellingen van het 900 metei s hooge gebergte, dat de vallei ten zuidoosten van Biloel en ten zuiden van het beruchte Lamkrak afsluit, De actie in dit met lang gras en struiken begroeid, steil hellend, rots- 1 achtig terrein is zoo afmattend, dat van de 200 manschappen, die daar in Maart 1879 onder kapitein Schoggers tot 300 meters hoogte een tocht ondernamen, meer dan de helft den volgenden dag onbekwaam waren opnieuw uit te rukken. De vijand wordt dus wel krachiig vervolgd, zelfs tot in zijne bijna ontoegankelijke schuilhoeken. Om te voorko men, dat de guerilla-benden zich opnieuw organiseeren en ons te machtig worden, zoo als na de verovering der vallei door generaal Van der Heijden plaats vond, zal er van onze mobiele colonnes in de drie sagi's wel nog menigmaal groote krachtsinspanning moeten worden gevorderd. Het Hbld. ontving gisteren van zijn cor respondent te Batavia het volgende telegram nZondag hebben twee bataljons infanterie, vergezeld van marechaussees, een excursie ge maakt naar Mompreh, ten zuiden van onze stelling. Een mindere sneuveldenegen wer den gewond." Blijkens eene mededeeling iD de Stct. zyn bij het departement van koloniën ontvangen twee, van 18 en 19 dezer gedagteekende, oiogrammen van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, luidende: s Van Vliet benoemd tot gouverneur van Atjeh. nActueele toestand in Groot-Atjeh: ïTerugkeer gevlucht volk blijft voortduren hoofden en bevolking, behalve in landstreek van Moeroe tot Selimoen, onze macht betrou wend, tekenen op onze bescherming; ver spreide benden alleen in gebergten der XXII Moekims. nlngeleverd 526 geweren, waarvan 190 achterlaad." Borneo. Het telegram van den 19en, hierboven be doeld, bevat verder nog de volgende mede deeling omtrent het landschap Pasir (resi dentie Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo). »Sultan van Pasir afgezet en vervangen. Zonder stoornis afgeloopen. Afgezette sultan vervoerd naar Bandjermasin." Dell. Aan het Hbld. werd gisteren nog geseind ïDonderdag heeft bij Deli Toewa, ten zui den van Medan, aan de Delirivier gelegen, een koelieoploop plaats gehad. De te hulp geroepen gewapende politie doodde twee Chineezen en wondde er zes." De (lib.) Nederlander deelt mede, dat het door het bestuur der Liberale Unie ontwor pen program van actie slechts enkele duide lijk geformuleerde punten bevat, zooals: in voering van een stelsel van verplichte ver zekering tegen de nadeelen, waaraan de arbeid1 blootstaat tengevolge van ongevallen, ziekte, invaliditeit en ongelukken met bij drage van den staat; invoering van wette- ly ken leerplicht ook voor herhalingsonderwijs opneming van bepalingen omtrent minimum loon en maximum arbeidstijd in rijksbestek ken verbetering van den rechtstoestand der 1 vrouw. Het bureau van informatie der sNederl. Zuidafrik. Vereeniging", Rokin 60, te Am sterdam, deelt aan het N. v. d. D. mede, dat in Transvaal voortdurend groote behoefte bestaat aan flinke dienstboden, vooral aan zulke, die goed kunnen koken. Er worden flinke loonen gegeven, doch zij moeten ge woonlijk voor eigen overtochtskosten zorgen. Ook werd aan het bureau geschreven, dat een winkelbediende in het vak van manu facturen, goed op de hoogte van dit vak, bij eene Engelsche firma te Pretoria kan ge plaatst worden voor de Hollaudsche cliën- teele, flink salaris. Allen, die naar de Zuidafrik, republiek (Tiansvaal) wenschen te emigeeren, wenscht het bureau er met den meesten nadruk op te wijzen, dat het voor hen gewenscht is inlichtingen, die kosteloos worden verstrekt, te vragen, teneinde teleurstellingen te voor komen. Het bureau is geopend eiken Dinsdag en Vrijdag van 35 uren voor mondelinge in lichtingen en te allen tyde voor schriftelijke inlichtingen. Te Vlaardingen is Zaterdagmiddag op den korenmolen van den heer S. Terlaak de knecht L. Weerheym, die alleen op zolder was, op droevige wyze om het leven gekomen. Toen de molenaar boven kwam, vond hij den onge lukkige met ingedrukte borstkast tusschen de luias en het luitouw, dat hem eenige malen om het lijf gedraaid was. De ongelukkige laat eene weduwe met twee kinderen achter. Naar het Fad. verneemt, zal het huis van den heer Heemskerk, naast het Paleis, Noord einde, betrokken worden door baronesse Van Hardenbroek, benoemd grootmeesteres van het a.s. huis der Koningin. De directeur der Nederl. Bell-Telephoon- maatschappij te 's-Gravenhage heeft bij de politie aangifte gedaan dat een beambte ten nadeele dezer onderneming een bedrag van f500 heeft verduisterd. Van den heer P. W. Janssen te Amster dam is aan de te Alkmaar gevestigde huis- houd- en industrieschool eene gift ontvangen van f 1000 als blijk van zijne sympathie met die inrichting. Rijkslandbonvrwinterscliool te Dordrecht. De heer U. J. Mansbolt, njkslandbouwleeraar voor Zuid-Holland, tevens directeur der land- bouwwinterscbool te Dordrecht, verzoekt ons onderstaande mededeeling op te nemen. Binnenkort wordt er in Dordrecht eene rijks- landbouwwinterschool geopend zooals er ook reeds bestaan te Groningen, Goes en Silta.rd.' Deze inrichtingen hebben ten doel aan jonge,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5