A0. 1896. Donderdag 22 October N°. 9158, ij it i g s t J aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT GEVE R: J ODÉ. Buiten landscheBerich ten. jfljtii AnoKNCHEN'i'SPRns, per kwartaal Srancn per poft, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUKRAl »T BI AT ?0. Anvcp.TENTiEPRusvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ODITSCHLAO. De keizer en de keizerin zijn Zondagavond van Minden naar "Wiesbaden vertrokken, waar .zij Maandagochtend te half 10 aankwamen. In een gesloten rijtuig begaven zij zich door de feestelijk versierde straten terstond naar het slot en brachten van daar te 12 uur een bezoek aan grootvorstin Konstantijn. Kort daarna vertrok de keizer, alleen door een adjudant vergezeld, naar Darmstadt, waar hij door den groothertog van Hessen ver welkomd werd en met dezen naar het paleis reed, waar ook de czaar en diens gemalin gelogeerd zijn. Te 4 uur keerde de keizer naar Wiesbaden terug. De czaar, grootvorst Sergius en de groot hertog van Hessen kwamen gisteren te 12.40 te Wiesbaden aan. Keizer Wilhelm, gekleed in Russische uniform, ontving zijn gasten aan het station. De czaar droeg Pruisische uniform. Troepen waren opgesteld langs den weg van het station tot het koninklijk slot. Eene volksmenigte juichte de vorstelijke per sonen geestdriftig toe. Te half 3 keerde de czaar naar Darmstadt terug. Keizer Wilhelm vergezelde hem tot'het station. Te Breslau hecht men aan het bezoek, dat keizer Wilhelm Maandagmiddag te Darmstadt nan den czaar bracht en aan het tegenbezoek dat de czaar en de czaritsa gisteren te Wies- baden aan bet keizerlijk paar brachten, geen politieke beteekenis, maar beschouwt men die als gewone familiebezoeken. Dat zij, zooals men te Weenen onderstelt, bedoeld zouden zijn als een koudwaterstraal voor de door het czarenbezoek zoo verhitte Pary zenaars, wordt door de Nat. Zeitg. en de Kreuzzeitg. beslist ontkend. De Köln. Zeitg. weet zelfs te melden dat 's keizers reis naar Wiesbaden alleen ten doel had de opvoering bij te wonen van eene nieuwe opera, waai van de tekst door graaf Sporck, een vriend des keizers, geschreven is en dat tot die reis reeds maanden geleden besloten was. Juist wanneer de keizer dat plan thans had opgegeven, zegt het blad, zou dit tot politieke gevolgtrekkingen kunnen leiden. De voormalige directeur der koloniale af- öeeling van het ministerie van buitenl. zaken, dr. Kayser, presideerde Maandag voor de laat ste maal de vergadering van den Kolonialen Raad. In zijne openingsrede deelde hij zyn ontslag mede, met de verklaring dat hij reeds meermalen verzocht had van den zwaren last, dien zyn ambt hem oplegde, te worden ont heven, maar dat dit verzoek telkens werd van de hand gewezen en dat ook thans nog van verschillende zijden beproefd was hem van zijn besluit terug te brengen. En wanneer h daaraan niet heeft toegegeven :s dat niet het gevolg van de héftige en laaghartige aanvallen, waaraan hij heeft blootgestaan van een kleine kliek van personen, die hij niet wenschte aan de kaak te stellen, ofschoon hij alle middelen daartoe beschikbaar had. Van verschillende andere zijden is zijn werk, dat hij steeds met de grootste toewijding vervulde, erkend. Vervolgens gaf hij een over zicht van wat tijdens zijn directeurschap op koloniaal gebied verricht is en van de moeilijk heden, welke daarbij moesten overwonnen worden, terwijl hij zijne afkeuring uitsprak over de onbescheidenheid van alle, zelfs de meest ondergeschikte ambtenaren, die uit Afrika terugkeeren om als helden te willen poseeren en de middelen le willen aangeven, die alleen tot den bloei dier kolonie dienstig zijn. Tot zijne verdediging voerde dr. Kayser alleen aan dat tijdens zijne ernstige ziekte het Ryksdagslid dr. Arendt herhaaldelijk bij hem heeft aangedrongen om dr. Peters tot gouverneur van Oost-Afrika te benoemen, waarbij zelfs bedreigingen werden gebruikt. De vergadering hoorde met de grootste aandacht deze rede aan, betuigde dr. Kayser haren dank voor wat hij in het belang der koloniën gedaan heeft en haar leedwezen over zijn heengaan. f It A N K It IJ K. De minister van oorlog, generaal Billot, heeft Zondag te Brily de onthulling bijge woond van het gedenkteeken voor den aldaar geboren militairen arts Meillot, die bij het Afrikaansche leger de chinine tegen koorts ingevoerd heeft. Vooral in de eerste tijden der verovering hebben geheele contingenten, die anders aan moeraskoortsen zouden bezweken zijn, hieraan hun behoud te danken. In Algerië is reeds vroeger een standbeeld voor hem opgericht. Op het feestmaal wees de afge vaardigde van het arrondissement op de vader landsliefde der grensbevolking. De minister antwoordde dat zijn geheele leven aan het leger gewijd was geweest en hy daarom aan de verminkte grens gekomen was, waar by" overtuigd was eene verzameling van bevriende harten aan te treffen. De Figaro stelt voor, een gedenkzuil te bouwen bij het station Ranelagh-Passy, waar de czaar ontvangen is door den president der republiek. Tynan is Maandag te Cherbourg aange komen en vertrekt met de Saaievan de Nordd. Lloyd, naar de Vereenigde Staten. Door de regeering is de benoeming van mgr. Clary, bisschop van Viterbo, tol nuntius te Parijs, bekrachtigd. DENEMARKEN. De minister-president Von Reedtz-Tott heeft in zyn antwoord bij de begrootings- debatten o. a. verklaard dat de zoo beruchte svoorloopige" begrootings-decreten, waaraan het Folkething zijn goedkeuring niet heeft gehecht, voor de toekomst wel niet geheel onmogelijk zijn, maar dat de regeering zich hield aan het bestaande compromis, volgens hetwelk door regeering en oppositie zooveel mogelijk naar vermijding van begrootings- conflicteu zou worden gestreefd. De minister van oorlog verklaarde dat van het bouwen van een nieuw fort op Amagar voorlopig was afgezien. De minister van justitie besprak in nogal onbeduidende termen de Kopenhaagscho politie-kwestie, vei zekerde dat de agitatie hem niet ongegrond maar wel wat overdreven voorkwam, en dat hy" bezig was met de zaak te onderzoeken. ZWEDEN en NOORWEGEN. De Zweedsche regeering zal bij deri Rijksdag een krediet van 10 millioen kronen aanvragen voor den bouw van nieuwe pantserschepen, grootere bedragen voor torpedobooten en kruisers, benevens 6 millioen als eerste termijn voor den aanleg van vestingwerken te Norr- botten. Volgens het Morgenllai van Christiania zijn de Noorsche en Zweedsche leden van de com missie voor het handelsverdrag tusschen Zweden en Noorwegen eenparig van oordeel dat er een nieuw verdrag moet worden ge sloten, maar is omtrent de verschillende onderdeelen van het verdrag geen eenstem migheid verkregen. Het ontwerp voor een voorloopig verdrag berust op vrijdom van rechten, maar met uitzondei ing van indus- trieele en verschillende landbouwvoortbreng- selen, OOSTENRIJ K-H O N G A li IJ E. De Hongaarsche minister-president, baron Banffy, hield Maandag eene redevoering voor zijne kiezers te Szilagy-Somlyo, waarin hij verklaarde dat omtrent het aandeel van Hon garije in de kosten van gemeenschappelijk be stuur nog geen overeenstemming met Oos tenrijk is getroffen maar dat hij hoopt dat de voortdurende onderhandelingen tot eene bevredigende oplossing zullen voeren. De be slissing der kroon zal in deze echter in geen geval worden ingeroepende koning heeft tijdens de jongste feesten duidelijk bewezen dat hy met zijne Hongaarsche onderdanen medeleeft en dat het zijn streven is Hongarije als onafhankelijken staat te laten gelden, ook tegenover het buitenland. Daarom mag de kroon niet voor zulk een dilemna worden gesteld. De minister van financiën Lukacs trad Maandag voor zijne kiezers te Erlau op, waar hij verklaarde dat het voor Hongarije r.a- deelig zou zijn, aan het vergelijk van 1867 te tornen of het wederzijdsch tolgebied te scheiden. Ook hij hoopte een bevredigende oplossing van het quoten-vraagstuk en erkende de bewering der oppositie, dat Hongarije een eigen bank kon stichten, omdat de door zoodanige bank uit te geven biljetten zeker niet voor het volle bedrag door het buitenland zouden genomen worden, terwijl de voorge nomen munthervorming Hongarije's krediet zal veriioogen. ITALIË. Vorst Nikita van Montenegro is met kroon prins Mirka, de prinsessen Helena en Anna en den prins van Napels, die zijne bruid uit haar ouderlijk huis is komen afhalen, uit Cettinje naar Italië vertrokken. Vreemde gasten, weet men, komen niet op de bruiloft. Maar daaiom vergeet men het jonge paar toch niet. De Russische keizer in de eerste plaats laat zich ganschelijk niet on betuigd. Te Parijs heeft hij een diamanten parui e ter waarde van 2 millioen francs ge kocht als geschenk voor de bruid, en de prinses krijgt voorts ook van den keizer den bruidschat van een millioen roebel, die zijn vader, keizer Alexander III, indertijd aan de andere dochters van verst Nikita toen nog Rusland's neenige vriend" bij baar huwe lijk heeft gegeven. De koningin-moeder Maria Pia van Portu gal om de hertog van Oporto zijn over Marseille naar Rome vertrokken. De Portu- geesche gezant bij het Italiaansche hof de Carvalho, die na de weigering van den koning van Poitugal om naar Rome te komen werd teruggeroepen, zal nu ook op zyn post weder- keeren. De Maandagavond verschenen bladen deelen mede dat gisteravond de termijn verstreken is voor de inlevering van documenten door de belanghebbenden bij de in beslaggenomen JjoehdjJc. Zij voegen er bij, dat tot dusver het eenige verzet, bij de commissie ingeko men, afkomstig is van den reeder der Boel- wijh, die beweert dat de wapenen ontscheept hadden moeten worden te Djiboeti. De Capitole uit Rome verzekert, dat de paus aan de zangers van de Sixtijnsche kapel verboden heeft zich te Ban doen liooren bij de overgangsceremonie der prinses van Monte negro tot de katholieke kerk. Deze zal, naar men verneemt, maar zeer kort zyn. SPANJE. "Volgens een te Madrid ontvangen bericht uit Cuba heeft de kanonneerboot Oontra- maëstro bij Trinidad gevuurd op een vrijbui tersboot die ontsnapt is en die men veronder stelt de Laurada te zijn geweest. In Havanna is men zeer ontstemd tegen de Vereenigde Staten wegens de laatste ontscheping van vrijbuiters, die ondanks do verzekeringen van de regeering te Washington heeft plaats gehad. Het moet er voor de Cubaansche opstan delingen nu wel wanhopig uitzien. Sedert de laatste opgaaf zijn zy verslagen te Guanta- nama, Cabucito, Pueblo Viego, Olimpo, Ruda, Guillobar, Herradura, Rio Hando, Caridad, Algarrobas en Esperanza. Zy hebben verloren vyf met name genoemde aanvoerders gedood,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1