men wij waar zeer verzachtende omstan digheden zijn kortweg een fout, maar natuurlijk van hem en niet van de ontslage nen. In dit verband halen wij uit het verslag der N. S, Ct. van 20 dezer deze woorden aan van den heer Groenewegen, meester knecht en medestander van den heer Wil- leman: »die mensehen (de ontslagenen) zijn voor het meerendeel net en fatsoenlijk". De N. S. Cl. beweert telkens dat de sigaren- makersbond socialistisch is. Reeds vroeger wezen wij er op, dat dit woord geen scherp be lij ode beteekenis heeft. Daarom kan men onmogelijk met succes beraadslagen, zoolang niet wederzijds omtrent de beteekenis van dit wo 3rd is overeengekomen wij hopen later de gelegenheid te hebben op de verschillende socialistische stroomingen te wijzen. Reeds nu verklaren wij voor vele socialisten inder daad eerbied te koesteren, voor andere slechts afschuw. Maar zelfs sociaal-democraten te ontslaan, die hun werk behoorlijk vervullen en het fabrieksgezag eerbiedigen, op grond hunner overtuiging alleen, achten wij een groot zedelijk onrecht en dom bovendien. Hedenmiddag omstreeks lialfdrie is J. van Katwijk, knecht bij de firma F. W. van der Eist Co., van een houtvlet in de Nieuwe Haven gevallen. Op zijn geroep kwam L. Amoureus, baas aan den houtzaagmolen sWijk den Toorn" van genoemde firma, hem met een roeiboot te liulp en had het geluk hem te redden. Sommige leden der Tweede Kamer meen den zoo lezen wij in het voorloopig verslag der staatsbegrooting dat toepassing der bestaande wettelijke regeling van het huwe lijksrecht op het huwelijk van H. M. de Ko ningin tot bezwaren aanleiding zou geven, in verband waarmede de vraag rees of het dan niet wenschelijk zou zijn zoo spoedig mogelijk eene speciale regeling omtrent het huwelijksrecht der Koningin en de privaat rechtelijke positie van haar gemaal vast te stellen. Sommige leden beantwoordden die vraag in bevestigenden zin, anderen zagen de nood zakelijkheid eener speciale regeling niet in. Men vroeg aan de regeering of zij eene speciale regeling van het huwelijksrecht der Koningin noodig acht. Een aantal leden der Tweede Kamer spra ken blijkens bet voorloopig verslag der staatsbegrooting hun afkeuring uit over de wijze, waarop de minister van binnen- landsche zaken bij de behandeling der kies wet in de Eerste Kamer anti-clericalisme en anti-protectionisme als strijdleus voor de aan staande verkiezingen had geproclameerd, en men meende dat hij gesproken hail namens het geheele ministerie. Is dit niet het geval, dan zou men zulks gaarne vernemen. Het uitspreken van zulk een wapenkreet voor de aanstaande verkiezingen werd door sommigen onpolitiek geacht en zonderling genoemd, waar juist de heer Van Houten vroeger had afgekeurd, dat de liberale partij haar heil in de leus van anti-clericalisme zou zoeken, omdat onder die leus vele met-liberalen zou den medeloopen. Anderen beschouwden de uitin;. als ongepast in den mond van eene regeering of van een minister, opgetreden en aan het bewind gebleven tengevolge van den steun van een deel dergenen, tegen wie de uiting gericht is. Eenige dezer leden ver klaarden echter, dat zij de uitlating des mi nisters met genoegen hadden gehoord, in zoo verre deze voor hen, die door den minister als tegenstanders werden aangewezen, eene aanleiding tot eendrachtige samenwerkiog bij de verkiezingen zou kunnen worden. In liet voorloopig verslag der Tweede Ka mer van de staatsbegrooting, hoofdstuk bui- tenland3che zaken, wordt herhaald de reeds ten vorigen jare geuite klacht dat de verla ging van het minimum-tarief voor den invoer van kaas, welke bij het tusschen Frankrijk en Zwitseiland gesloten handelsverdrag, door j Frankrijk aan Zwitserland is toegestaan, aan Nederland wordt onthouden, niettegenstaande wij daarop recht hebben, krachtens onze overeenkomst met Frankrijk. Men wenschte dat de regeering ook ten aanzien van het Duitsche tarief op gelijkstelling van Neder- landsche en Zwitsersche kaas zou aandringen. Vele Tweede-Kamei leden voerden aldus leest men in het voorloopig verslag der staats begrooting aan, dat de minister ten onrechte onder de buitengewone uitgaven, waarvoor zoo noodig geleend mag worden, blijft rang-chikken die voor spoorwegwerken, de verbetering van den Rotterdamschen Waterweg en de verlegging van den Maas-, mond. De behoefte aan verbeteringen en herstellingen, zooals bijvoorbeeld voor de herstelling van de kaaimuren van het station Feijenoord, doet zich telken jare voor en deze uitgaven behoorden daarom als gewone aan gemerkt te worden. De If. B. Ct. ontving gisteren van haren correspondent te Batavia het volgende tele gram »De excursie over Djerir naar Pieng en Moeloe is uitgesteld wegens overstrooming der Atjeh-rivier." De heer M. van Hulsteyn, bij kon. besluit van 22 Aug. benoemd tot consul te Madrid, is in die boedanigheid door de Spaansche regeering erkend. De heer L. H. R. van Lennep, vice-consul der Nederlanden te Smyrna, is, op zijn ver zoek, eervol uit zijne betrekking als zoodanig ontslagen. Men leest in de Vaderlander Van wèi ingelichte zijde vernemen wij dat door eenige invloedrijke leden der Ned. Herv. Kerk een poging gewaagd wordt om te voor komen dat bij de aanstaande uitbreiding van het kiesrecht de meerderheid in de Kamer komt in handen van mannen, van wie de vaderlandsche kerk óf het ergste te duchten, óf een gevaarlijke neutraliteit te wachten heeft. Vrienden dier kei k worden dus drin gend verzocht zich nog tot niets te verbinden, en zich niet te laten inlijven bij een corps, dat niet volkomen betrouwbaar is. Volgens de Tel, beeft de ontslagen Amster- damsche onderwijzer Den Hartog thans van den mini-ter van binrienlandsche zaken de mededeelmg ontvangen, dat er voor tusschen- komst der regeering in zijne zaak geen ter men bestaan. Door het comité van vak- en werklieden- vereenigingen te Rotterdam is eene groote openbare vergadering uitgeschreven tegen Woensdag 28 October, des avonds te 8Vs uur in het feestlokaal (Willemstraat), waarin als sprekers zullen optreden over de nieuwe kieswet en hare gevolgen in de toekomst, de heeren C. V.Gerritsen en mr, A. Kerdijk, leden der Tweede Kamer, en D. de Klerk, lid van den raad van Rotterdam. NB. Ct.) Naar de If. B. Ct. verneemt, is namens het bestuur van den N. N. B. B. bij den nieuwen eigenaar van het bondsgebouw in de Boompjes aanzoek gedaan om huurder te kunnen worden. Een beslissing is nog niet genomen, doch de eigenaar wil bij verhuring aan dien bond met éen aansprakelijk persoon te doen hebben, die hem de huur garandeert. Bij de Rotterdamsche politie behoort sedert eenigen tijd een agent, die zijn ambt van die naar der politie als bijbaantje beschouwende, is: directeur eener coöperatieve verbruiksver- eeniging, logementhouder en houder van een gaarkeuken. Ter uitoefening dezer veel uit- eenloopende bedrijven heeft hij een paar huizen in huur op het Groote Kerkplein. (If. B. Ct.) Een firma te Rotterdam is tot de ont dekking gekomen, dat uit haar pakhuis niet minder dan 170 balen bloem zijn gestolen. Gebleken is dat de daders van tijd tot tijd eenige balen hebben verdonkeremaand,waarbij mannen van de Dienstverrichting werden aangenomen voor bet vervoer. Een knecht van den bestolene, op wien het vermoeden rust dat hij een medeplichtige of wel de hoofddader is, werd in arrest genomen. Het is gebleken dat de bloem aan twee uitdragers is verkocht, die ze weer aan een tiental bakkers hebben verkocht. In den Zuidhoek onder oud-Charlois is door de politie een jongen van 14 jaar dwalende gevonden, die sedert eenige dagen wegge- loopen was uit de ouderlijke woning te 's-Gravenhage. In de Donderdag te 's-Gravenhage gehouden vergadering van den Christelijk Nationalen Werkmansbond" sciietste de secretaris, de heer A. van Ooy, het ontstaan van den bond in 1S90 te Rotterdam en zijn krachtigen vooruitgang. De bond staat geenszins onder heerschappij der predikanten, al stelt hij veler steun op prijs. Het getal afdeelingen is thans tot 8 ge klommen, en veler sympathie is verworven. Het eerste boekjaar sluit met een klein batig saldo. Mr. R. A. van Laar, uit Utrecht, sprak daarna over de werkloosheid in dezen tijd, het gevolg van sterke verandering in de waarde van bepaalden arbeid en van de on regelmatigheden in het maatschappelijk raderwerk. Ook onvoldoende kennis is een gewichtige oorzaak van werkloosheid. Hij meende, dat het eenig geneesmiddel was, meer beweging en verplaatsing van arbeiders, door middel van de arbeidsbeurzen, geëxploi teerd door particulieren met staatshulp. Ds. O. Schrieke, predikant te Enschede, sprak over sGemeenschapsgevoel", en zette uiteen, dat ieders plicht is gerechtigheid te beoefenen. B(j den aanstaanden verkiezings strijd zullen ook de leden van dezen bond van gemeenschapsgevoel moeten blijk geven. De gemeenteraad van Loosduinen heeft, op verzoek van het hoofdbestuur der »Vereeni- ging tot afschaffing van sterken drank", be sloten, dat voortaan in de bestekken van aan bestedingen een verbod tegen het gebruiken van sterken drank op het werk zal worden opgenomen. De gemeenteraad van Leiden heeft gunstig beschikt op het adres van de »Vereeniging tot afschaffing van sterken drank," om in bestekken het verbod op te nemen tegen het gebruik van sterken drank, alsmede de be paling om liet Soon op die werken in gepast geld uit te befalen. Te, Leiden zullen, blijkens advertentie in het Leidsch Dagblad, dezen winter bij vol doende deelneming vier voordrachten over socialisme worden gehouden door buiten- landsche socialisten, in het Fransch of in het Duitsch. De eerste voordracht zal gehouden worden in het begin van November door het Belgische kamerlid Emile Vandevelde, over Le collectivisme. Door de gemeente Oudewater zullen voort aan bij de nieuwe verbruikers van haar gas muntgasmeters worden geplaatst, terwijl zij tevens een lamp en komfoor ten geschenke ontvangen. Voor den bekenden weldoener, den heer P. W. Jansen te Amsterdam, zijn aangekocht ruim 5'/s HA land, waarop 3 woningen c.a. te Jubbega-Schurega, voor f 2655. Zooals bekend is, zijn indertijd door genoem den heer fondsen beschikbaar gesteld om daarvoor grond aan te koopen en gebouwen te stichten, met het doel om den grond pro ductief te maken. Door dezen aankoop kan weder aan vele personen werk en brood worden verschaft. Op de Rotterdamsche nachtboot, liggende in den Amstel te Amsterdam, had Donderdag de werkman W. Roelofs het ongeluk, met de linkerhand tusschen de raderen van de wins te geraken. De hand werd geheel verpletterd. Zwaar bloedend en in bewusteloozen toestand is de man nr-r het ziekenhuis vervoerd. Het departement Edam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen vierde Donderdag zijn 400-jarig bestaan op eenvoudige wijze. In bet huis, waar de Maatschappij is opge richt, plaatste het departement de buste van den stichter Jan Nieuwenhuyzen, door Bart van Hove vervaardigd. Dat het met de gortpellerij tegenwoordig niet voorspoedig gaat, blijkt duidelijk uit de groote waardevermindering der pelmolens in de Zaanstreek. Ongeveer 10 jaren geleden werd voor een pelmolen f 8000 a f 10.000 be steed ja, men weet zelfs van een geval, dat een pelmolen 15 jaar geleden voor f 17.000 werd verkocht. In tegenstelling hiermede werd dezer dagen de molen »de Boerenjon- ker" op een publieke veiling opgehouden- voor f 2000, Yan particuliere zijde te Groningen worden pogingen aangewend om aldaar een doorgangs huis voor krankzinnigen op te richten. Na afloop van de Zuidlaardermarkt hebben in den nacht van 20 op 21 dezer een 7-tat personen uit Groningen, die op de markt te Zuidlaren met een harmonica mnziek hadden gemaakt of met sigaren of iets dergelijks had den gevent, in het koffiehuis van Bulthuis, bij het station Vries-Zuidlaren, op ergerlijke wijze huis gehouden. Letterlijk geen ruit is in het geheele huis heel gebleven, terwijl binnen alles was vernield, zoodat het huis het aanzien heeft van een uitgebrand gebouw. Bovendien zijn alle bewonersman, vrouw, dochter en twee zoons, met messen, de een minder, de ander ernstiger, verwond. De daders zijn bekend. De weduwe van den pakmeester Gunther, die het slachtoffer werd van het ongeluk bij Harderwijk, zal van de Centraal-Spoor een wekeiijksche toelage ontvangen, waardoor zij voldoende in haar onderhoud zal kunnen voor zien. In t Friesch Volksblad komt een artikel voor uit Harlingen, geteekend met B, waarin woordelijk staatsdat het lantaarntje, door de drie personen, die te Britsum zijn inge broken, achtergelaten, toebehoort aan den bekenden Tj. Stienstra, en dat er nog veel meer is, dat aan de schuld van den Hooger- huizer doet twijfelen." Zooals bekend is, zjjn de drie gebrs, IIoo- gerhuis van Beetgum als de daders dezer dagen veroordeeld tot 12, 41 en 6 jaar ge vangenisstraf. Twee personen verklaren per tinent, dat het lantaarntje aan Tj. Stienstra toebehoort, die na de inbraak naar Amerika is vertrokken. Eenige personen dringen er nu bij de justitie op aan, om deze zaak opnieuw te onderzoeken. Stienstra woonde te Har lingen. Het is iemand te Utrecht gelukt iets nieuws te doen vervaardigen, namelijkzingende pendules dergelijke pendule, in sierlijk ver guld Louis XV model, is tentoongesteld in de etalage-kast van een magazijn van uurwerken in de Zadelstraat aldaar. Deze pendule zingt op zeer duidelijke wijze op een vooraf aange geven uur, door middel van een daarin aan gebrachte phonograaf, een gedeelte der meest bekende opera's en operettes en behoeft men niet, zooals tot hiertoe bij de phonograaf het geval is, de geleid-draden in het oor te bren gen, daar het geluid op fliaken afstand zeer duideijjk hoorbaar is. Uit Almelo schrijft men aan het N. v. d. D., dat de heeren J. Schreuder Zn., schilders

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2