FÉtgraflearlikeleii, 1H. I, COEBERGH, kick Lit TI GEZONDE GRATIS verkrijgt ieder mijn boek, Long- en Strottenhoofd- a Ri jkslandbouw-Winterschool Laatste Berichten. PEB T E L E G IIA A F. eclitza ken. t,e<1 b 1 ijk Niuws. AI) VERTEN TIEN. Koperen MelkkannenEm mers, Kruiwagens, Goten, Var kenshokken, Grampels, Palen, Planken en meerdere Bonw- mansgerccdsehappen. toestellen, platenpapier, kartons enz. voorhanden bij Ouden en jongen manner a amaammm aldaar, er in geslaagd zijn eene verfstof te bereiden, welke niet afblaart, zooals bij de lijnolieverven vaak voorkomt. Deze verf be hoeft slechts eenmaal op het hout gestreken te worden; daarna kan men met de gewone lijnolieverven in kleuren naar verkiezing er overheen verven, zonder dat er gevaar bestaat voor afvallen. De daarmede genomen proeven moeten gunstig geslaagd zijn. Het Doorgangshuis te Hoenderlo heeft van wege de Koningin eene gift van f 200 ont vangen. De »Mij. tot expl. van staatsspoorwegen" heeft den hulparbeider der staatsspoorwegen J. van Wijk, te Waardenburg, wien een paar maanden geleden met het rijden van de lorrie een been werd afgereden, bij het verlaten van het St. Barbaragesticht een som van f 300 ter hand gesteld. De man was slechts een dag bij de maatschappij werkzaam geweest. Dezer dagen is gemeld dat het in deze maand juist een eeuw geleden is dat men te Berlijn begonnen is met het nummeren van de huizen der straten, en dat dit de eerste stad der wereld was waar men zulks deed. Den loen Juli van het volgende jaar is het honderd jaar geleden dat men te Goes daar mee een aanvang heeft gemaakt. Alzoo was men daar Weenen en Parijs, waar men dit voorbeeld pas in 1803 en 1805 navolgde, nog voor. Tegen verkoudheid Men deelt een ui in vieren, kookt ze met kandij op en neemt van dit sap om de twee uren een kleinen theelepel. In behoorlijk dichtgemaakte llesschen kan men het langen tijd goed houden. van gelukwensching gezonden met Hare toe treding tot. de Kerk, wier geschiedenis is saa- mgeweven met die van Oranje en Nederland. I KXII tGK, 24 October. H. M. de Koningin is hedenmorgen als lid maat der Nederl. Hervormde kerk bevestigd in de groote benedenzaal van het paleis. 110 genoodigden waren bij deze plechtigheid tegenwoordig. De Koningin was gekleed in witzijden lange japon; zij droeg geen hoed. De Koningin-Regentes was gekleed in zwart zijden japon en drofg, als alle overige dames, een hoed. Het civiel en militair huis was in kleine tenue, niet-uriiformdragenden in rok met witte das. Toen alle genoodigden gezeten waren, kwamen Hare Majesteiten met gevolg itl de zaal onder het orgelspel van den orga nist Stortenbeker. De hofprediker, dr. G. J. van der Flier, ving daarna dadelijk met den dienst aan en had voor zijn toespraak tot tekst gekozen Open baring II 10c ïZijt getrouw tot den dood en ik zal u geven de kroon des levens". Gezon- i gen werd Voorzang Ps. 89 vers 1, tusschen- i zang Gez. 267 verzen 1 en 6 en Gez. 96. Na- I zang Gez. 274 vers 2. Op de gebruikelijke vragen antwoordde de Koningin met een krachtig Ja. f De toespraak van dr. Van der Flier maakte een treflenden indruk. Na afloop der plechtigheid hadden de ge- lukwenschen plaats in de appartementen der Vorstinnen. Dr. Van der Flier is uoor H. M. de Koningin- Regentes benoemd tot ridder van den Neder- landschen Leeuw. De N. R. Ct. ontving het volgende uit treksel van de toespraak van dr Van der Flier, tij de bevestiging van II, M. de Koningin De hofprediker ontwikkelde in aansluiting met den tekst den eisch, getrouw te zijn. Die eisch beteekent nietgetrouw aan eenig stelsel, maar getrouw aan den Heereen eisch, die met het volste recht aan ieder lidmaat der gemeente gesteld wordt. Immers niet het recht van macht en majesteit slechts, maar het zooveel hoogere recht van liefde is hier aan het woord. Van die liefde getuigt ieder menschenleven, ook dat der Koningin. En daarom is het ook haar roeping, getrouw te zijn. Wat die eisch omvat toonde spreker daarop aan. Trouw zijn wil niet minder zeg gen dan een volgen van den Heer onder alle omstandigheden, in lief en leed beide: een dienen van den Heer, want in dienende liefde is Hij zelf ons voorgegaaneen leven voor den Heer. Hij moet de inhoud en de kracht van ons geestelijk leven zijn. Aan het vervullen van die roeping zijn rijke belof ten verbonden. Dat toch geeft vrede zooals de mensch dien buiten Christus nergens vin den kan. Dat maakt waarlijk blijde, meer dan het hoogste genot dezer wereld. Dat sterkt in moeilijke dagen. Dat eindelijk geeft ook voor de toekomst de schoonste belofte. »Ik zal u geven de kroon des levens". Aardsche kronen ontvallen eens aan het dierbaarste hoofd. Die kroon is onverderfelijk en eeuwig. Hoe die roeping alleen kan vervuld worden Op die vraag gaf spreker een drievoudig ant woord. Vooreerst door te waken over ons hart, dat zoo licht wordt afgevoerd op een onhei- ligen stroom. Daarbij door het voortdurend gebed, dat te meer onmisbaar is voor wie door God op eene hooge plaats is gesteld. Eindelijk door te bouwen op de trouw van den Heer. Niet onze, maar Zijne trouw Is ten slotte de laatste en vaste grond onzer ver wachting. Ter gelegenheid van de aanuerning en be vestiging van H. M. de Koningin heeft de synodale commissie, als vertegenwoordigster der Nederl. Herv. Kerk, aan H. M. een adres Onlangs werd door de Belgische douanebe ambten bij Luik een wagen in beslag genomen, waarop 80 Kgr. saccharine uit Nederland België werd binnengesmokkeld. De rechtbank te Ton geren heeft thans in deze zaak uitspraak godaan. De gearresteerde voerman van den wagen werd vrijgesproken, daarentegen is de aanlegger van de smokkelarij, een inwoner van Maastricht, bij vei stek tot twee maanden gevangenisstraf en 300.000 francs boete veroordeeld. Mijnheer de Redacteur v. d. Schied. Courant. Wees zoo goed onderstaande in uw onpartijdig blad (zoo gij het noemt) te plaatsen. Zoo gij het noemt, zeg ik, daar ik het niet begrijp hoa een Redactie zoo maar zijn kolommen openzet voor elke aantijging, hoe verregaand ook, welke daarenboven niets met de zaak te maken heeft. Het is toch maar de kwestieheeft Mijnheer Willeman het recht, ja zelfs de plicht iemand om zijn brutaliteit ontslag te geven U schrijft wel dat dit niet de aanleidende oorzaak is ge weest, maar dat is tóch waar, al is het ook waar, dat het lidmaatschap van dien hond de aanleidende oorzaak is geweest van die brutaliteit. Want waar vandaan anders het gezegde van T. Htlkhuijzen ik zwijg niet meer waar mede liij natuurlijk doelde op de macht die hij bezat; dus wordt een patroon immers voor de keus gezet om te zwijgen óf die menschen te weren. Zoo stonden hier de zaken, waardoor T. Hilkhnijzen zijn ontslag kreeg, waar het hem (en dit is voor de alle nog werkende geen geheim) om te doen was. Door die redeneeringen van bedoelden persoon kon men de laatste weken ook het verzet van anderen bespeuren dus dat men toen een toestand kreeg waar verandering in moe-t komen, behoeft toch zeker geen nader be toog. Welnu die beslissing was nog niet gevallen, of men dacht op geweld. Dat geweld uitte zich in het gedrag op dien bewusten Maandagmorgen, toen de bewuste 9 sigarenmakers hun bonds courant om het brood hadden gewikkeld en toen ik boven kwam en mij op barschen toon gevraagd werd waarom bedoelde persoon zijn ontslag had gekregen waar ik, onvoorbereid als ik was, niet geheel volledig op geantwoord heb met te zeggen dat hij een socialist was en als opruier fungeerde daar toch in hoofdzaak zijn brutaliteit de oor zaak was daarop werd mij toen geantwoord als het soms was omdat hij bondslid was, ik ze dan allemaal wel weg kon sturen. Op mijn vraag waarom Staakman en Pierlot Let Zaterdag niet aan den Patioon hadden gezegd, kreeg ik ten nnt- woord «Toen had ik er geen zin in, maar nu wel, omdat men als men alléén staat geen macht heeft, maar nu wel". Waar dat op doelde weet ik niet, daar mijn patroon het alleen vioeg om hen voor den bederfelijken invloed van dien bond te waai schuwen wat toch niet andets zijn kon, wijl op de fabiiek nooit over dergelijke onderwerpen gesproken werd door den patroon of meesterknecht, met uitzondering van éen keer, toen een sigaren maker die zijn monster had gemaakt en van wien schrijver de/es had vernomen dat hij lid was van den Intern. Sig.-Bond en tevens een beslist socialist, hem het verder doorwerken werd geweigerd. Maar het staat toch een patrcon wel vrij een socialist te weren? Zoo ook komen wij op het thema, of het den patroon ook vrijstaat niet door zijn machtmaar door zijn recht een persoon te ontslaan al was het dan maar alleen om het lidmaatschap van den Intern. Sig.-Bond wijl het toch vaststaat dat die bond een beslist socialistisch karakter draagt, wat men kan be speuren aan het schrijven van dat orgaan, waarin duidelijk staat «eigendom kan nooit veikre- gen worden zonder diefstal". En waren er nog meer bewijzen noodig, de leider en socialist Boerkoe! heeft ze wezen brengen. Zoodoende komt men tor.h tot de redeneering dat U de onmogelijke denkwijze steunt van «eigendom is diefstal". Voorts vertrouw ik wel dat ieder patroon, zoo het hem mogelijk is, die werklieden zal weren. En met rechtwant gesteld dat zij die leuze daadwerkelijk gaan toepassen, wat dan t Zou dan nog maar de Schied. Courant schrijven van schending van het vereenigingsrecht Per slot. Dat zij U, met uwen strijd voor hen, ook al bitter slecht gelooven, is vvel het bewijs dat zij als antwoord op het geschrevene geven, waar gij zegt »Aan den anderen kant vinden wij het begeleiden zooals dit de laatste dagen geschiedt, van menschen mot wie men ernstig van meening verschilt, niet zoo onschuldig als de sigarenmakers het voorstellen het is toch in elk geval een openbare manifestatie en plagerij, een intimidatie, zonder eenig nut en met gevaar voor verbittering en handtastelijkheden. Wij raden op dezen grond den 11 ontslagenen aan, met het vergezellen der werklieden van den heer W. niet voort te gaan, wat hun zaak slechts ten goede zal komen" enz. Immers Donderdagavond heeft eene talrijke schare den sigarenmaker Van Wel naar huis geleid en hem daarenboven nog een paar stompen toegediend, wat zeker moest beteekenen Begint maar, wij zijn get eed. U dankzeggend voor de verleende plaats ruimte, vei blijf ik II. Groenewegen, Meesterknecht van den Heer Willeman. BURGERLIJKE STAN D. Gcbnren i 22 Oct. Johanna Wilhelmina, dochter van J. T. Wijzenbroek en W. J. Bokhorst, Hofje van Relais. Maartje Neeltje, dochter van A. van der Most en H. van Bart, Riet-Tleinstraat. 23, Hendrik, zoon van D. Hamerslag en M. Verbeek, Houtstraat. Adrianus Joseph Petrus Hu- bertus, zoon van A. de Jong en M. P. van dc-n Akker, Westmolenstraat. 24. Berend Pieter, zoon van J. A. Garrets en J. de Lange, Jacokastraat. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Broeder en Behuwdbroede, den heer CORNELIS MATHIAS HAM, betuigen wij onzen hartelijken dank. G. M. HAM. F, H. HAM—De Geoot. Voor de vele en hartelijke blijken van vriendschap en belangstelling, ons betoond bij ons Zilveren Huwelijksfeest, be luigen wij, ook namens onze Kinderen, onzen welgemeenden dank. A. VAN WOERKO.M. J. J. VAN WOERKOM, Van Meurs. De Deurwaarder A. BOSMAN is voor nemens op Woensdag 28 October 189G, des voormiddags ten ÏO ure, op het erf van den Heer BUSCHMANN, over de Schie, tegenover de voormalige Aurora" te S c h i e- d a rn, a contant, publiek teverkoopen: Vóór de vcrkonplng te zien. De Deurwaarder A. BOSMAN is voor nemens op Vrijdag 30 October a.s., des voormiddags ten IO ure, aan den Noord molen publiek te verkoopen: eiken en grenen Oelen en ltlnten, dstbakdelcn, Platen, Planken, Deu ren, Kamen cn Brandhout. TE UUHUHECIIT. Aangiften fan leerlingen voor den eersten Cursus, aanvangende kalf November, kunnen geschieden bij onder- geleekende, die alle gevraagde inlichtingen gaarne verschaft. Re Rirecteur U. J. MANSHOLT. lioe ik van mijn veeljarig lijden bevrijd ben! DAMP, Schiiïsoffizier a. D. Berlijn, lleinersdorferstrasse 12. ■wordt de ^ooovouvorsehoQen bekroonde I nieuwe mtg tra aanbevolen van don Mod.-Raad l)r. 31uilor ovor lenuut- en fyetikaeic/c met opgave voor radicale genezing. Na ontvangst van CO cent m post- zocols, to erena mg onder couvert. Eduurfl lteudt, Braunschweig. ui ii /it naar hoofd of borst, schitteringen voor de oogen, hoofdpijn en verstopping beliooren altijd zorg te dragen voor dagelijksclie ruime darmontlasting, De Zwitsersclie Pillen van Apotheker Richard Brandt, door tal van bekende professoren in de medicijnen beproefd en aanbevolen, zyn het eenige geneesmiddel dat op aangename, zekere en volkomen on schadelijke wijze werkt en dat slechts 3 Centen per dag kost. Niet anders te verkrijgen dan in doosjes a 70 Cents in de Apotheken: Hoofddepot F. E. VAN SANTEN KOLFF, Rotterdam,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3