A0. 1896. Zondag 25 en Maandag 26 October. N°. 9161. Tweede Blad Feuilleton. Jessie's Voogd. V ij ftigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, P I T (t E V K R r jT O D ft. Buiten landsclieBer ie li ten. DENEMARKEN. G 01) II il Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. 0.10. B 11 14. IK A B O T B K S T K A A T 70. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone lege! meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. E S ft E 1 A S D; Naar men beweert heeft lord Salisbury eeD brief geschreven aan den Chineeschen gezant te Londen om de onmiddellijke vrij lating te eischen van den Chineeschen dokter Soenjatsen, die volgens den gezant mede plichtig is aan een samenzwering tegen het in China regeerende vorstenhuis. Soenjatsen moet door agenten van het gezantschap zijn gepakt en vervolgens in het gezantschaps gebouw zijn opgesloten, met de bedoeling hem later hein naar China te zenden. (Volgens-'de Daily Chronicle is Soenjatsen geboren te^Jlongkong en dus Engelsch onder daan.) Een nader bericht bevestigt dat de minister van buitenlandsche zaken, Salisbury, een brief heeft geschreven aan den Chineeschen gezant. De brief was in zeer besliste termen vervat. Daarop is een agent van politie door het ministerie van buitenlandsche zaken naar het gezantschapsgebouw gezonden om Soen jatsen af te halen. Deze is dan ook om 5 uur in vrijheid gesteld. Goschen en Chamberlain hebben Donder dag te Birmingham redevoeringen gehouden, eerstgenoemde als president voor dit jaar van het Birmingham and Midland Institute. -Goschen sprak over de internationale voor- oordeelen, en klaagde dat Engelands goede bedoelingen in het buitenland zoo zelden ge waardeerd wordenmen heeft dat zelfs bij Engelands optreden tegen de slavernij onder- •vonden, en nu dezer dagen weer in de Ar- jneensche kwestie. Door de pers en de lite ratuur was maar weinig gedaan om die mis vattingen te verminderen. Chamberlains toespraak was zeer kort, hij verklaarde o. a. niet te gelooven dat Enge land tegenwoordig meer dan vroeger te vree- zen had van internationale mededingers. Die concurrentie had zelfs het goede dat ze het Engelsche volk wakker houdt. Sir Charles Dilke, onlangs benoemd tot voorzitter van den Reedersbond, heeft in eene redevoering gewezen op het gebrek aan mau- schappen voor de koopvaardij en zich beklaagd dat de regeering niets doet om daaraan tege moet te komen, terwijl de geschiedenis leert dat het overwicht der Britsche vloot voor namelijk afhangt van de ontzaglijke reserve, welke haar door hare koopvaardijvloot gele verd wordt. Op het oogenblik worden een groot aantal Engelsche schepen gecomman deerd door vreemde officieren en zelfs gezag voerders. Een dergelijke toestand moet in tijd van oorlog tot ernstige moeilijkheden leiden. C D I I S C 11 L A S B. De officieele Beichsanzeiger bevat thans het volgende communiqué «Het samenvallen van het bezoek van Z. M. den keizer van Rusland aan Darmstadt met het verblijf van Z. M. den Duitcchen keizer in Wiesbaden heeft natuurlijk geleid tot het wisselen van begroetingen tusschen de twee monarchen. Deze begroetingen, vrij van alle officieel ceremonieel, droegen eenvoudig het karakter van intimiteit, die voortvloeit uit de traditioneele vriendschap en de nauwe verwantschap tusschen de beide heerschers." In de ZuTcunft van Max Harden wordt de volgende tot nu toe onbekende bijzonderheid medegedeeld. Bismarck zou zich als rijks kanselier zoo ten volle het vertrouwen van wijlen czaar Alexander III hebben weten te verwerven, dat een ondubbelzinnig gestelde overeenkomst tot .stand was gekomen, die aan het Duitsche rijk, voor het geval dat Frankrijk een aanvallenden ooi log begon, een welwillende onzijdige houding van Rusland waarborgde. Na Bismarck's ontslag is deze gewichtige toezegging, die aan een gevoel van zuiver persoonlijk vertrouwen haren oorsprong ontleende, niet vernieuwd. F HANK It IJ K. Binnenkort zullen eenige artisten uitge- noodigd worden om een wapen voor Fiankrijk te componeeren. Zooals men weet, is het gemis aan dit wapen tijdens de Fransch- Ru«sische feesten gevoeld. De Bigaro is bezig voorname buitenlanders over liet Fransch-Russische verbond te inter- vieuwen. Lombroso vindt bet treurig dat het vrije Frankrijk, het «brandpunt der bescha- vng" zich verbindt met den Oosterschen UiSocraat; Virchow kent het verbond nieten gelooft in een langdurigen vrede tusschen Duitschland en Rusland. In de Donderdag gehouden zitting van het Folkething verklaarde de minister-president, in antwoord op eene desbetreffende vraag, dat de regeering hare taak als afgedaan zou beschouwen, wanneer zich weer een onoplos baar begrootings-conflict mocht voordoen. De interpellant bedankte voor deze eerlijke ver klaring, waarin hij de belofte zag uitgesproken dat het tegenwoordige ministerie in geen ge val voorloopige fmancieele wetten zal uit vaardigen. RUSLAND. Het plan van een waterweg van Indie naar Petersburg woidt opnieuw in Rusland over wogen. Die weg zou door Afghanistan, langs de A moe Darja, over de Caspische zee en door het Maiienskoi-kanaal en de Wolga naar de Oostzee leiden. De groote kwestie is, de Amoe Darja weder in haar vioegere bedding te leiden, welke naar de Caspische zee loopt. Verscheidene expedities zijn vroeger reeds uitgezonden om de oude bedding te onderzoeken, en zij kwa men tot de uitkomst, dat het herstellen van den vroegeren loop der groote rivier zeer goed mogelijk is. Thans is generaal Glonkhooskoi, onder wiens leiding de belangrijkste dier expedities werd volbracht, uitgezonden, om opnieuw een grondig onderzoek in te stellen, ook omtrent de verandering in den loop der rivier ge durende de laatste twaalf jaren. De nieuwe waterweg zou de steppen der Tuikomanen weer vruchtbaar maken en voor den handel op Indië van groot belang zijn. ITALIË. De koningin-moeder van Portugal en de hertog van Oporto zijn Donderdagmorgen vroeg te Rome aangekomen en door den koning, de koningin en de prinsen aan het station ontvangen. Om 9'/3 uur kwamen de prins van Napels en prinses Helena aan voor een plechtige ontvangst had de prins bedankt. De weg naar het Quirinaal was door troepen afgezet. Overal en, na aankomst, op het balkon van het paleis, werden zij warm en met geestdrift toegejuicht. De koning, de koningin er. de prins van Napels hebben gisteren, omringd door de leden van het militair huis, in plechtige audiëntie 41. 'Dokter Strehlen was te huis en hield zijn gewoon spreekuur, toen een vrouwspersooon bij hem binnentrad met korte rokken en hooge rijg laarzen, zooals de Hooglandsclie vrouwen die dragen. Een roodbonten wollen doek had zij om het hoofd. De dokter keek haar een weinig verwonderd aan. Zij scheen in het geheel niet ziek. «Zijt gij de man, wiens naam hierop staat V' vroeg Taddy en reikte hem den beschreven lap toe. Nog meer verwonderd nam Strehlen den linnen lap aan en las het adres. Wie kon die letters - er op gekrabbeld hebben T Wie kon op den inval komen zich op zoo zonderlinge wijze tot hem te wenden 1" «Ja, ik ben degene, wiens naam hier wordt aangeduid, goede vrouw. Maar wie zijt gij en wie zendt u hier?" »Ik heet Taddy, Taddy Snutterton, en ik kom van Miss Jessie Jefferson «Van wie?" riep Strehlen en sprong van zijn stoel op. «Van Miss Jefferson op Halfsea-Castle, het krankzinnigengesticht, u weet wel." »Is Miss Jefferson op Halfsea-Castle?" «Wel zeker, al drie weken, en het wordt hoog tijd, dat zij er vandaan komt, anders wordt zij ook gek, zooals de anderen." «Mijn hemel, wat beteekent dat alles? Hebt gij geen brief, geen besteling "Z M.oS Jefferson meegekregen 1" «Natuurlijk; daarvoor ben ik hier gekomen. Hier is de brief, zooals zij 't noemt. Maar wacht even. Eerst mijn geld! Miss Jefferson heeft mij honderd pond beloofd, als ik den brief hier bezorgde. Dus eerst het geld en dan de brief. Dan zeg ik u ook hoe gij hem moet lezen." Strehlen scheen spoedig te vatten hoe de za ken in elkander zaten. De linnen lap en de zoogenaamde brief spraken te duidelijk van dwang en harde gevangenschap, dan dat de toestand hem niet ras maar al te duidelijk zou zijn. Waarom heeft Miss Jefferson u die boodschap opgedragen vroeg hij nog voorzichtigheids halve. Komt gij uit Halfsea-Castle «Dat zou ik meenen. Ik ben er elf maanden dienstbaar geweest. Dat was ook elf maanden te lang. Ik ben uitgesneden en kom er nooit terug. Miss Jefferson zal mij een anderen dienst bezorgen en ook eenen nu, da's natuurlijk. Maar eerst het geld mijne honderd pond." De arts had zooveel geld niet beschikbaar. Hij zond zijn bediende naar zijn vader, die in hetzellde huis woonde, en het bij dezen het geld halen, dat hij aan de zonderlinge brievenbestei- ster uitbetaalde. Taddy werd half bezeten bij het zien van zooveel geld, dat nu haar eigendom was. Zij danste ais een kind in de kamer rond en klapte in de handen. «En ik dacht nog dat het allemaal kool was!" riep zij, «van die honderd pond en van dien besten dienst en van don neen hoor, het is alles echt, eerlijk werk. Nu, dan zult gij ook zien, dat Taddy eene eerlijke meid is. Ik wil u nu ook zeggen, hoe gij den brief moet lezen. Oindat de verpleegden op Ilaltsea Castle niets hebben om op te schrijven, heeft Miss Jefferson het zoo aan gelegd zij heelt alle woorden onderstreept, die gij achtereenvolgens op een blad moet schrijven, en daaruit kunt gij dan opmaken, wat zy u te zeggen heeft." Zonder uitstel ging nu dokter Strehlen aan den arbeid. Hij teekende alle onderstreepte zin nen en woorden naar volgorde op en kreeg zoo het navolgende bij elkaar r «Waarde vriend, ik ben vreeselijk gestraft voor de onbezonnenheid, waarmee ik uwe raadgeving in den wind geslagen heb. Onder het voorwendsel dat ik krankzinnig ben heeft men mij als'een gevangene opgesloten m eene cel met getraliede vensters, bijna zonder licht en vuur. Men slaat mij, als ik mij over die behandeling beklaag. Kom en red mijDoe alles wat gij kunt om mij uit dit verblijf, erger dan eene gevangenis, te verlossen. De hemel zal het u vergelden.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5