H i ii h e ii I a n d sc li e Bericht ëiT. de ministers, de bureaux van Senaat en Kamer, vele algevaardigden en senatoren ont vangen, die hunne gelukwenschen kwamen aanbieden bij gelegenheid van het huwelijk van den kroonprins. Ter beantwoording van een voorgelezen adres zeide de koningde bewijzen van gehechtheid, die van alle zijden worden ontvangen, zijn een bevestiging dat bet land gevoelt hoe mijn huis één is met het Italiaansche volkde beide dynastieën, die zich vereenigen, hebben gemeen tie dapper heid, de vaderlandsliefde en de edelmoedige pogingen om het volk uit den toestand van slrtjvfcchheid te bevrijden. De gedachte om het vaderland groot, sterk en gelukkig te maken is het doel waaraan geheel mijn leven zich •wqdt." Volgens de Ay enz ia Stefani herneemt Car- valho, die de koningin van Portugal verge zelt, weder zijn post als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Italiaan sche hot en zal er eerlang ook weder een dergelijke waardigheidsbekleder van de zijde van Italië naar Lissabon gaan, In brieven uit Choa heet het, dat de Abes- syniörs het talmen moede zijn en onmiddel lijk vrede of een heropening der vijandelijk heden eischen. Ook de negus Menelik moet niet van plan zijn veel tijd met "onderhandelen te verdoen. Het bericht ziet er eenigszins tendentieus uit. SPANJE. Te Madrid is overleden maarschalk Pavia, markies van Novaliches, de bewerker van de staatsgreep van 2 Januari 1874. Zijn militaire loopbaan is schitterend en veelbewogen geweest. In 1866 nam de toen malige kapitein Pavia deel aan het pronun- ciamento van generaal Prim tegen Isabella's regeering. De beweging mislukte, Pavia week uit en keerde in '68 terug. Prim hielp hem toen voort, zoodat hij het weldra tot brigade-generaal gebracht had. Na de uitroe ping van de republiek in '73 werd hij com mandant van het Noorderleger, tegen de Car- listen uitgezonden. In die betrekking deed hij niét veel, maar kort daarirn dempte hij de opstanden in het zuiden en werd tot luitenant- generaal bevorderd. Castelar benoemde hem tot kapitein-generaal van Madrid. Toen be raamde hij met Serrano en Sagasta de staats greep. Pavia was in 1834 geboren. GRIEKENLAND. De adjudant van den koning, kolonel Rei- neck, heeft aan de Parijsche Temps mede gedeeld dat het bezoek zijns konings aan 'Weenen geen de minste politieke beteekenis heeft, maar alleen een beleefdheidsbezoek aan keizer Frans Jozef zijn zal, evenals dat aan den president der Fransche republiek. Maar haast u. llalfsea-Castle is een hel. Reeds drie weken heb ik koude en honger geleden. O, kom spoedig, mijn dierbare, eenige vriend, en help uw ongelukkige, door allen verlatene J. J." Bleek van aandoening, met ingehouden adem bad Strehlen met veel moeite deze woorden uit de oude kiant opgediept. Nu stond hij daar als door den bliksem getroffen eri staarde de be- zorgster van deze verschrikkelijke tijding sprake loos aan. »Ja, ja, zoo is het," zei Taddy, als ried zij zijne gedachten vdokter Commins is een bedrie ger, een aartsschelm. Dat heb ik allang geweten. En als gij hem een goed pak slaag wilt toedienen, zeg het mij maarik wil graag meehelpen. Ik heb van hem en zijn vrouw genoeg moeten uitstaan voor een armzalig paar shillingen." sMaar dat is ontzettend! Eene darae als Mis3 Jefferson zoo zonder omslag als een gevangene op te sluiten en te behandelensprak Strehlen meer tot zich zei ven dan tegen Taddy. iDat overkomt daar zoo menigeen »Maar wat zal er moeten gebeuren om de BllLfii EIJ E, Op verzoek van den minister-president StoilofT heeft vorst Ferdinand zijne toestem ming gegeven tot ontbinding der Kamer. De ministerraad is op het oogenblik vergaderd. T U R K IJ E. Te Konstantinopel heerscht groote ontstel tenis tengevolge van het uit Londen verspreid gerucht dat een Arrnenisch comité een aanslag op Yildiz-Kiosk voorbereidt. Het algemeen wantrouwen, dat door dit gerucht is in het leven geroepen, is zoo groot, dat het tot een gevecht is gekomen tusschen de Albaneesche en de Turksche wacht van liet paleis des sul tans, waarbij verscheidene dooden en gewon den moeten zijn gevallen. De buiteniandsche leden van den gezond heidsraad te Konstantinopel dringen aan op maatregelen, op de kerkhoven en in de buur ten waar de moorden plaats gehad hebbenjen hebben verlof gevraagd om ter plaatse een onderzoek te mogen instellen. "Volgens een bericht uit Konstantinopel is het Russische Zwarte-zee-eskader Woensdag te Trebizonde aangekomen, vanwaar het na 24 uren oponthoud weer vertrokken is. De komst van dat eskader moet onder de Turk sche bevolking zoo groote ontsteltenis hebben veroorzaakt, dat zijeene schuilplaats zocht in de woningen der Christenen, voor namelijk in die der Armeniërs. Het is thans gebleken dat de moorden op rijke Armeniërs in den Kaukasus in het begin dezes jaars niet het werk zijn van het Arrne nisch revolutionnair comité, maar van een bende gewone misdadigers, die met behulp van vervalschte stukken, waarop ook het nage maakte zegel van bedoeld comité was afge drukt, rijke Christenen geld trachtten af te persen. De schuldigen zitten achter slot en grendel. De Porte heeft in de Macedonische vilayets Saloniki en Monastir den staat van beleg afgekondigd en een verbod van het dragen van wapenen uitgevaardigd. De gezanten te Konstantinopel moeten daartegen echter protest hebben aangeteekend. De Toss. Zeitg. meent, dat de opstand in Macedonië geëindigd zal zijn voordat de win ter invalt, ondanks alle pogingen om den strijd kunstmatig te rekken. De Porte beschikt over 25,000 man iti de beide vilayets, de opstandelingen kunnen hoogstens 3000 man op de been brengen. Aan de kust kruisen drie Turksche oorlogsschepen en zijn torpedo's gelegd, daar men vreest dat Engel sche oor logsschepen het landen van vrijkorpsen zul len beschermen. De Grieksche vrijwillige ben den vinden in Macedonië niet veel steun. Alleen als Bulgaarsche vrijkorpsen de grenzen overtrekken, kari de toestand ernstig worden, want de groote meerderheid van de bewoners dame zou spoedig mogelijk uit dat moordhol te redden sGij moet ze schaken. Met dokter Commins is niets aan te vangen. Hij zal voor het gerecht zweren, dat zij krankzinnig is. Zooveel weet ik er al van. Het'is een doortrapte schurk." «Maar haar oom aDie dikke 1" ija, Mr. Jefferson." sAhal Die heeft ze bij ons gebracht. Dat gaat gewoonlijk zoo. De lieve bloedverwanten, die graag een der h' nnen willen missen, brengen hem bij ons. Daar zit hem juist de knoop. Daarom is het zoo moeilijk ora zoo een weer vrij te maken. Zij zijn het met dokter Commins eens. Dat is het juist." Langzamerhand herwon dokter Strehlen zijn gewone bedaardheid en liet zich nu door Taddy in lichten omtrent alle bijzonderheden, die bij Jessie's opneming of liever gevangenzetting in het gesticht hadden plaats gegrepen. Daarna vroeg hij haar rEn waar houdt gij hier verblijf?" Uk heb nog geen onderdak, maar dat is niemendalik heb nu geld." van Macedonië is Bulgaarsch, en volgt de wenken van het revolutionnaire comité te Sofia. Dit zal echter het sein voor den opstand niet geven, voordat het vooijaar is aange broken. Indien de Porte den winter gebruikt om ernstige hervormingen in Macedonië in te voeren, kan zij wellicht de uitbarsting voorkomen. Maar verzuimt zij dit, dan is een groote opstand in de volgende lente zeker. Uit nadere bijzonderheden over de jongste moordtooneelen in het district Diwrigi, vilajet Sivas, op 18 en 19 September, blijkt dat achtereenvolgens de dorpen Pingan, Kesmé en Zimarra door de Kurden werden aange vallen. Deze dorpen hebben een gemengde bevolking, en overal werden de Armeniërs, voor zoover zij niet de vlucht genomen had den, vermoord, mannen, vrouwenen kinderen. Sommigen waren in Turksche huizen ge vlucht, maar de Turken leverden hen uit. Alle Arnieensche huizen werden geplun derd. Pingan, een dorp van 200 huizen, ge heel Armeensch, ligt aan de Euphraat, zoo dat de bewoners slechts langs een steilen bergweg ontsnappen konden. Hier werden er dan ook 60 gedood. Vele vrouwen sprongen in de rivier, om niet door de woestelingen mishandeld te worden. Opmeiking verdient, schrijft Reuters be richtgever, dat een Turksche luitenant met 40 man Donderdag uit Diwrigi vertrok naar Kesmé, en Vrijdagmorgen van daar naar Pingan op dien Vrijdag werd Kesmé uitge moord. Zaterdag vertrokken de soldaten weer naar Kesmé en kort daarop werd Pingan ge plunderd en verbrand. De rook der brandende huizen en het schieten van de Kurden moeten door deze soldaten gezien en gehoord zyn. Het blijkt nu dat de Kurden geen schuld hebben aan de verwoesting van deArmeen- sche wijk te Egin, maar dat de Turksche be woners vau die stad de wandaden bedreven, A M E K I K A. Uit Washington wordt van gisteren gemeld: De gezant Pauncefote heeft heden een be zoek bij den minister Olney afgelegd, ten einde hem namens de Engelsche regeering eenige voorstellen te overhandigen, die, naar men hier meent, tot een regeling der Venezue- laansche grenskwestie leiden zullen. Men verzekert dat de gezant aan Olney ook voorstellen heeft overgebracht betref fende een tusschen Engeland en de Veree- nigde Staten te sluiten verdrag, waarbij zou worden vastgesteld om voortaan alle kwes ties tusschen de beide landen door een scheidsgerecht te doen uitmaken. Heden zal te New-York een groote betoo ging gehouden worden ten gunste eener ge zonde geldpolitiek (dubbele standaard). Zij zal beginnen met eene demonstratie te water, waaraan 400 schepen zullen deelnemen, en »Als gij met mij gaan wilt, zal ik u een goed en passend verblijf aanwijzen." sNatuurlijk wil ik dat." jMaar gij moet mij beloven de eerste dagen niet van woning te veranderen zonder er mij kennis van te geven. Het. kon toch gebeuren dat ik u bij mijn optreden op Halfsea-Castle noodig heb." »Ik zal altijd klaarstaan, als gij mij roept." sKoro dan maar, Taddy. Wij gaan dadelijk op weg. Er mag hier geen oogenblik verloren gaan." Nog wist dokter Strehlen niet hoe te zullen handelen, maar dat er gehandeld moest worden stond bij hem vast. En even zeker was het, dat hij, wilde hij slagen, met omzichtigheid tegen dokter Commins moest optreden, vooral ingeval tot list of geweld de toevlucht moest worden ge nomen. Bij het minste vergrijp tegen de Engel sche wetten, tegen verstoring van den huisvrede, tegen inbraak of tegen erkende persoonlijke rech ten zou Commins een beroep doen op de rech terlijke macht. Een langdurig proces, een wetenschappelijke eindigen met een fakkeltocht van 40,000 man. Een schitterend vuurwerk, ter waarde van een halve ton gouds, zal daarbij worden af gestoken. CHINA. De keizer heeft thans een besluit uitge vaardigd, waarbij de taotai Sheng benoemd werd tot directeur van den spoorweg van Peking naar Ilankow. Een Arnerikaansch syndicaat heeft een bedrag van 30 miilioen taels voorgeschoten voor den bouw van dien spoorweg, die 1000 kilometers lang zal zijn en waarvoor 27 rivieren overbrugd moeten worden. SCHIEDAM, 24 October 189C. De Staatscourant no. 250 bevat de koninklijk goedgekeurde statuten van de Voorschot bank voor Zuid-Afrika" te Amsterdam. Haar doel is het te leen verstrekken van gelden aan personen, die zich in Afrika -.vil len vestigen, en te goeder naam en faam bekendstaan. Leden der vereeniging zijn zij, die ten minste den aandeel in het grondkapitaal bezitten. Voor de eerste maal treden op als com missarissen de heereu mr. W. H. de Beaufort, J. L. Cluysenaer, G. Mesdag Jaczn., A. S. van- Reesema en mr. H. J. C. van Tienen, en als bestuursleden de heeren mr. J. E. Henny, mr J. B. Loman en mr. H. P. G. Quack. Kamers van Arbeid. Het Hbld., in de overtuiging dat er groote kans bestaat dat het ontwerp eindelijk wet zal worden, en de Kamer, met het oog op den aanstaanden stembusstrijd, in geenen deele »moreei onbevoegd" achtend om dit ontwerp nog at te doen, breekt nogmaals een lans voor het gezamenlijk vergaderen van patroons en arbeiders. Het is beter eerst samen te over leggen en vervolgens te besluiten, dan eerst afzonderlijk te besluiten en liet overleg daarop- te laten volgen. »De meeste geschillen tusschen arbeid- gevers en arbeidnemers ontstaan uit mis verstand, uit onbekendheid met grieven en wenschen, en vooral uit wantrouwen. In derr regel zouden ze nu reeds door overleg en be spreking worden uit den weg geruimd. Bij de K. v. A. moet deze fout voor alles worden vermeden. Men make haar onmogelijk door de afgevaardigden van beide partijen reeds aanstonds tot elkander te brengen in eene zaal, als leden derzelfde vergaderingdie niet besluit dan na het voor en tegen gehoord te hebben." Had het regeeringsantwoord nog in het vorig zittingjaar kunnen verschijnen, dan ware nu wellicht de beraadslaging reeds in vollen gang, zegt de J\T. B. Ctdie ook van oordeel strijd over hot al of niet bestaan van waanzin bij Miss Jefferson wilde dokter Strehlen vermij den. Maar wat dan Zijn ergste vijand was de voogd. Welke ook de aanleiding tot de plaatsing van Jessie in een verbetergesticht ge weest ware, zij was geschied met voorkennis en medewerking van den voogd, en dus wettig. De krankzinnigheid kon op wetenschappelijke gronden worden tegengesproken, het recht van de voogdijschap niet. Als Simon Jeffeison maar had willen toestemmen in de bevrijding zijner nicht, dan zouden alle moeilijkheden zijn op gelost. Men ware naar Halfsea-Castle gereden en had Jessie er vandaan gehaald. Maar van den eigenbatigen, onmeedoogenden Jefferson verwachtte Strehlen niets goeds. Eene aanklacht bij hot gerecht zelfs zou hem niet baten. Wat zou hij hem oo1* ten laste leggen Een krankzinnigendokter was Strehlen niet Jeffer son bad dokter Commins geraadpleegd en ge loofd hem niet dat was zijn eenig ver grijp- Wordt vervolgd.}

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6