Letteren, Kunst en Wetenschap, Gemengde Berichten. Post en Telegraphïe. Land- en Tuinbouw. Onderwij s. Armenzorg. IReclitzak en. V ssclierij. K c r Je ii i e ii w s. Markt berichten. is, dat de zaak thans moet afgedaan worden. Dat 't de bedoeling der regeering met dit ontwerp zou zijn de patroons tegen de werk lieden te beschermen, kan het blad niet inzien; de regeering mag met volle recht aan deze ergerlijke onderstelling allen grond ontzeggen. Evenmin mag gezegd worden, dat de voor gestelde organisatie niet aan patroons en werklieden gelyken invloed zou waarborgen. En wat de samenwerking aangaat van pa troons en werklieden, antwoordt het blad op de vraagsBij wie zal in de practijk het overwicht liggen dat dit steeds liggen zal bij personen, e.i wel bij hen, die pa troon of werkman door degelijke gaven van verstand en karakter e eersten zijn en ook de eersten moeten zijn in het belang der zaak. De heeren A. Bikkers Zoon, brandspuit fabrikanten te Rotterdam, hebben bij hun fabriek in de Goudscbe Wagenstraat een daar voor geheel nieuw opgetrokken localiteit be stemd voor brandweermuseum en -bibliotheek. Woensdag a.s. zal een en ander voor het publiek geopend worden en ten allen tijde toegankelijk zijn tusschen des morgens 10 en des namiddags 4 uren. Het doel dat de heeren Bikkers, bekende ij veraars voor alle nieuwe verbeteringen op het gebied van brandblusch- middelen als zij zijn, voor oogen hebben, is een ieder, die iets wil weten of zien dat op de brandweer betrekking heeft, gratis daartoe gelegenheid aan te bieden, en hem bovendien in staat te stellen, zoo hij verkiest, in de daarvoor beschikbaar gestelde boeken en tijdschriften te studeeren. Voorloopig vindt men in de goed verlichte localiteit een 68 platen, waaronder zeer oude door Jan van der Heide zelf geteekend en dateerende van 1692. Men heeft er o. a. ook een geheele collectie afbeeldingen van den geweldigen schouwburgbrand te Amsterdam den 11 Mei 1772, den brand op de Leuve- haven alhier in 1779 enz. De bibliotheek telt reeds een 118 nommers. In de beschrijving der »nieuwlijks uitgevonden en geoctroyeerde slaDgbrandspuiten van Jan v. d. Heide en J, v. d. Heide de Jonge in 1690 te Amsterdam gedrukt bij den stads- 1 drukker Jan Rieuwertz" is zij een zeldzaam exemplaar rijk. Doch bovendien treft men er tal van brandkeuzen, brochures, statistieken uit ons land en uit andere landen aan. Een catalogus van een en ander heeft de heer Van Rijn onderhanden. Distinctieven, diploma's, photo's en earica- turen, alles uitsluitend op de brandweer en de middelen tot blus«cliing betrekking heb bende, ontbreken evenmin. (AT. B. Ct.) De Spaansche schatgraver, die nog steeds van uit de militaire gevangenis te Barcelona brieven aan Hollanders schrijft met de mede- deeling in welke plaats een groote schat be graven ligt, die, als de ontvanger van den brief maar een sommetje gelds aan den brief schrijver zendt, voor een derde zijn eigendom wordt, heeft dezen zomer ook een brief ge- zonden aan iemand te Valkenburg (Limburg), j Deze persoon, iets naders van den Spaan- j schen schatgraver willende weten en toch te Barcelona moetende zijn, trachtte daar ter plaatse zelf iets naders omtrent deze op- liehtersfamilie te weten te komen. Allereerst ging hij naar het politiebureau, waar hij een tolk trachtte te bekomen om met zekeren senor Leon Guth, wonende Puerta nueva 36 met wien hij, blijkens de brieven van den schatgraver correspondeeren moest te kun nen spreken. Doch een tolk bekwam hij niet en de buurt zelf, de Puerta nueva, was, vol gens den hoofdcommissaris, een der minste wijken van Barcelona, wemelend van anar chisten en slechte vrouwen, waarheen het gevaarlijk was zich te begeven. Onze Lim burger liet zich echter niet afschrikken, per rijtuig liet h(j er zich heel alleen heen bren gen en aan no. 36 gekomen, een groot ge bouw, wandelde hij, met de hand aan den trekker der revolver en een spiegeltje in de hand om te zien wat achter hem gebeurde, de gangen door en de eindelooze trappen op. Slechts een enkele waschvrouw met opge stroopte mouwen ontmoette hij en eindelijk nog een werkman, die hem wist te vertellen, dat Leon Guth reeds langer dan een jaar ge leden verhuisd was, maar waarheen, dat wist niemand, zeifs de politie niet te zeggen. De ontdekkingstochten van den kloeken Limburger om in het donkerste Barcelona iets te weten te komen van de oplichters- bende, die reeds heel wat Hollandsche dub beltjes moet hebben opgeslokt, hebben niet veel anders opgeleverd dan een versterking van de meening dat men het best doet brie ven van den Spaanschen schatgraver nimmer of nooit te beantwoorden. Het 5-jarig dochtertje van den havenmees ter van den Oosterdoksluis te Amsterdam is gistermorgen spelende te water gevallen en verdronken. Te Schoterland is een consortium gevormd tot aankoop en ontginning van woeste gron den, teneinde een productieve werkverschaf fing in het leven te roepen. Een en ander moet een gevolg zyn van het bezoek dat mr. A. Kerdijk voor eenigen tijd aan deze ge meente bracht. De aankoop van grond zal eerstdaags volgen. Binnenkort zal er te Lochem een volkskook school geopend worden, waarbij als directrice benoemd is: mej. L. van Hoorn, te Win schoten. Een proces te Battersea trekt zeer de aandacht. Er is een Amerikaan in gemoeid, die zich voor geneesheer uiigaf, en een aan kanker lijdende vrouw behandelde. Door middel van Röntgen stralen heeft men nu zijn doctorsdiploma ge fotografeerd, en daarbij ontdekt dat er in den naam gekrast was. De behandeling der zaak wordt nog voortgezet. Bij den uitgever S. L. v. Looy, te Amsterdam is het eerste nummer verschenen van Belang en Rschtorgaan van het Comité van den Maat- sc..appelijkon en den Rechtstoestand der Vrouw in Nederland, van den Vrouwenbond te Gronin gen en van de Vereeniging sThugater", te Am sterdam. Het blad verschijnt tweemaal 's rnaands. Het eerste nummer bevat o. a. artikelen van Mr. E Fokker, Freule Jeltjo de Bosch Kemper en de redactrice, Mej. Henriötte van der Meij. Het gedenkteeken voor de gebroeders Grimm, te Hanau, is Zondag plechtig onthuld. Voor den uitvinder van de lucifers, Charles Sauria, zal in het Fransche plaatsje Saint Lothain, zijn geboorteplaats, een standbeeld opgericht worden. Sauria deed zijn uitvinding op 19-jarigen leeftijd, als leerling van het College te Döle (Jura). Hij was de zoon van een generaal der eerste Fransche Republiek, een leerling van Charles Fourier, een bekwaam staathuishoudkun dige, een geleerd schrijver en ook een metischen- vriend, want hij oefende de geneeskunde uit, zonder betaling aan te nemen. En de man, wiens uitvinding zoo algemeen verspreid is en Frankrijk (door het staatsmono polie) jaarlijks millioenen oplevert, is verleden jaar in vergetelheid, bijna doodarm, gestorven. Een Duitsche assurantie-maatschappij is be gonnen met het verzekeren tegen tweelingen zoo goed als tegen inbraak. De verzekeiden moeten een premie van 80 mark betalen, en zij krijgen, als er in hun gezin twee te gelijk som hun bo terham" komen, 4000 mark uitbetaald, ter ver goeding van de kosten. Naar het Frankf. Journal bericht, heeft de allereerste huisvader, die zich verzekerde, al een premie van 4000 mark gemd. De sterkste locomotief der wereld heeft op de lijn Nord Beige een proefrit' gedaan. Zij trok honderd wagens, elk met tien ton vracht gela den, met een snelheid van 70 kilometers. Deze moristerlocomotief is vervaardigd in de fabrie ken van Cockerill en bestemd voor de Turk- sche spoorwegen. Het derde eeuwfeest van den aardappel is den 4n dezer in Ierland gevierd. Het was toen 300 jaar geleden, dat Sir Walter Raleigh dat knolgewas uit Guyana overbracht naar Europa bij zijn aankomst in de Iersche haven Youghal. De eigenlijke ontdekkers van den aardappel zijn eenige varkens geweest, die met hun snuit de knollen uit den grond gtoeven, om ze gretig op te eten, en die daardoor de mannen van Raleigh's expeditie op het denkbeeld brachten, ze ook eens te pioeven. Raleigh ping toen op een hem toebehoorende pachthoeve aardappelen telen maar het gebruik van aardappelen verspreidde zich slechts lang zaam door Ierland, Engeland en over het vaste land van Europa. Men wantrouwde het nieuwe voedsel, dat dour vele dokters voor vei giftig werd veiklaard. Eerst in het laatst der vorige eeuw begon men den aardappel te waardeeren. Ter gelegenheid van het huwelijk van den kroonprins van Iialié zullen 2 miilioen gelegen- ïieidsbriefkaarten worden uitgegeven. Op de voor zijde zal worden gedrukt eene allegorische figuur, Italië voorstellend, hare armen uitstrekkend over de wapens van Italié en Montenegro. Op een band het opschrift »Per Ie nozze di S.A.R. il principe di Napoli con la principessa Elena di Montenegro". Bij koninklijk besluit is goedgekeurd, dat de in Zuid-Holland op te richten Rijkstuinbouw- winterschoo! zal worden gevestigd te Naaldwijk en het directoraat over deze inrichting opgedra gen aan den Rijkstuinbouwleeraar voor Zuid- Holland. Teneinde de uitbreiding van het mond- en klauwzeer, welke steeds grootere en grontere afmetingen verkrijgt, zooveel mogelijk te be perken, worden de burgemeesters der gemeenten door tusschenkorast van den commissaris der Koningin, namens den minister van binnen- landsche zaken aangeschreven, van elk geval van mond- en klauwzeer dadelijk, zoo mogelijk telegraphisch, mededeeling te doen aan den be trokken districtsveearts en diens naastbijwonen- den plaatsvervanger; waar veemarkten zijn daarop het strengst mogelijke toezicht te be vorderen en bij een voorkomend ziektegeval snel en krachtig op te treden. Het Genootschap ter bevordering der natuur-, j genees- en heelkunde te Amsterdam heeft in zijne algeineene vergadering de gouden medaille, gesticht ter herinnering aan wijlen den hoog leeraar C. B. Tilanus, toegekend aan dokter H. Zwaardemaker te Utrecht, voor zijne geschriften over de physiologic der reuk-organen, van 18901894 verschenen, en onlangs te Leipzig in een bundel herdrukt en vertaald. Onze landgenoot dr. H. Logeman, buitenge woon hoogleeraar te Gent, is benoemd tot ge woon boogleeraar. De kerkelijke collecte voor de Armeniërs, in de Ned.-Herv. gemeente, te Amsterdam gehou den, heeft f1886 opgebracht. Door den gepensionneerden kapitein V. V, van het O.-I. leger is een klacht ingediend bij da Haagsche rechtbank tegen dr. Le R. aldaar, ter zake van het door bemiddeling der posterijen ver zenden van geschriften van beleedigenden inhoud aan liet adres van genoemden kapitein. De zaak zal Maandag a.s. dienen, (Ilbd.) Jan Beudeker heeft berust in het vonnis der airondissements-rechtbank te 's-Gravenhage, waarbij hij veroordeeld is tot 12 jaar gevan genisstraf wegens het om het leven brengen van den artillerist Fortuin uit Rotteidam. De krijgsraad te Haarlem deed uitspraak in de zaak der luitenants Joh en Marius Stephen son en Blokhuis, beklaagd van mishandeling van den inspecteur der politie Van der Schneck te Amsterdam en den eerste ook wegens mishan deling van den politieagent Yeenman, De eerste beklaagde tot 18, de tweede en derde elk tol 14 dagen gevangenisstraf. Van dit vonnis komt de auvocaat fiscaal in hooger beroep. De krijgsraad te Haarlem heeft vrijgesproken den milicein kanonnier Willem Nieinan, die op het fort Pampus een militair zoodanig in de borst schoot, dat deze een uur later overleed. Hej vonnis overwoog o, a. dat Nieman niet wist, dat zijn geweer met geweer met een scherpe patroon was geladen. KRALINGSCHE VEER, Gisterochtend wer den ter mm kt alhier aangevoerd C wmterzalmen, die f2.90 tot 3.20 per i/2 kilo opbrachten, 1 zomerzalm, die fl.10 per >/s kilo opbracht, als mede 1 St.-Jacobszalm. Ved.-IIerv. Kerk. Beroepen: te Cillaarshoek ds. J. de Visser te Brakelte 's-Hertogenbosch dr. A. Rutgers van der Loelf te Ivei k-Avezaal h te Schar- woude (N.-H.) de lieer II. J. Groenman, em.-pred. te Groningen te Budel c. a. ds. W. II. Roo- bol te Oüstvuorne; te ICwadijk de heer G. Visser, cand. te Nijmegen, die voor's-IIeerenberg (Geld.) heelt bedankt; te Acqoui de heer A. Weeier, cand. te Zuilen. A a n g e n o m en naar Coimschute door den heer D. Gerretsen, cand. te Oosterbierum. Bedankt: voor Eexta door ds. A. F. Krull Jz. te Zeerijp. Schiedam, 24 October. Rogge: per 2100kilo Petersburger 135Ct. Helena f132 Ct. Gerst: per 1930 kilo Donau f123 Ct. Maïsper 2000 kilo nieuwe Mixed f93 Ct. Sloutwifn Noteering van den Brandersbond f 7Vs, der Makelaars - 8, per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. §pocIlng f'1.40 per ketel. Leiden, 23 October. De aanvuur en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt38 stieren f67 a 243, 290 vatte ossen en koeien f 112 a 258, of 50 a 64 c. per kilo, 188 vare dito f90 a 196, 198 graskalveren f20 a 65. 40 vette dito f34 a 85, of 60 a 80 c. per kilo, 28 nuchtere duo f 5.a 10, 829 vette schapen f 10.a 27.— of 28 a 32 c. per kilo, 210 weide dito f 13.a 22.—, 13 lammeren' f 10.a 16.144 magere varkens f 10 a 29, 412 biggen f3.a 9.4 veulens f 68 a 118, paarden fa 535 kalf-en melkkoeien f108 a 245. Maassluis, 23 October. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aan gevoerd 23 stnpels kaas, wegende 6927 kilo; prijs 20 a 25 ct. per kilo. Handel gewoon. Amsterdam, 24 October. Rogge op levering onveranderd per October f117, 116, 115, per Maart 1120, 119, M8- per Mei f120, 119, 118. Antwerpen, 24 October. Petroleum prijsh. Anierik. per Oct. fr. 18% per Dec. fr. 18% eerste 4 rnd. fr. 18%.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 7