A0. 1896. Woensdag 28 October IN0. 9162. Eerste Blad. KENNISGEVING. i j f t i g- s t Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER'! I" ODÉ. Br it en 1 and s cli e Be r i c h t en* COURANT. Abonnementsprijs, par kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommeis f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUKKitl BOTERIVtt a A T SO. Anv'ERTENTiEPRUSvan 110 gewone regels met inoegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Rijden niet hondenkarren en bezigen van honden als trekdieren. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in het provinciaal blad no. 51 van dit jaar zijn opgenomen de door Gedeputeerde Staten dezer provincie vastgestelde gewijzigde vooischriften welke betrekking hebben op het rijden met hondenkarren en het bezigen van honden als trekdieren, waarbij o. a. be paald is, dat houders van hondenkarren verplicht zijn in de maand Januari 1897 zich bjj het gemeentebestuur aan te melden om zich opnieuw als houder eener honden kar te laten inschrijven. Schiedam, den 27sten October 189G. jBurgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. F It A N K It IJ K. In den ministerraad deelde de minister van buitenlandsche zaken, Ilanotaux, mede, dat de Frausche en de Italiaansche regeeringen zich op dit oogenblik bezighouden met de voorbereiding van stappen tot regeling van de maritieme betrekkingen. Challemel-Laeour, oud-voorzitter van den Senaat, is gistermiddag in den ouderdom van 69 jaar te Parijs overleden. Op het katholiekencongres te Reims zijn de volgende moties aangenomen Een commissie belast mot het voorbereiden van den verkiezingsstrijd en het maken van propaganda, zal in elk departement gevestigd worden. Op bepaalde tijdstippen zullen in elke streek vergaderingen gehouden worden ter beraad slaging over de katholieke belangen. Ieder jaar zal een nationaal katholieken congres bijeenkomen, dat alle denkbeelden en plannen zal vereenigen en waarvan de gemeenschappelijke pogingen tot verbetering van den toestand der katholieken zullen uit gaan. Aan een commissie, door het bestuur van het congres aangewezen, is opgedragen de noodige stappen te doen om de boven be schreven inrichting toe stand te brengen. In het laatst van 1897 zal een nationaal katho liekencongres voor het eerst bijeenkomen, te Parijs. Het schijnt dat er op het katholieken congres te Reims nogal eens woorden, vallen, die voor de Fransche republikeinen verre van aangenaam zijn en die wel eens den val van minister Barthou, zoo niet van het geheele ministerie zouden kunnen be werken. Onder groot entliusiasme is Zondag te Iiijssel het standbeeld van generaal Faidherbe, den »héld van het Noorderleger" in '70, onthuld. De minister van oorlog, generaal Billot, heeft een vaderlandlievende redevoering gehouden. I) I T S C K L A N D. In het begin der volgende maand zal eene divisie, bestaande uit drie pantserschepen en een kruiser, onder bevel van prins Hendrik van Pruisen, een oefeningstocht naar Zweden en Noorwegen aanvangen. Zaterdagochtend is te Schwerin het huwe lijk van den groothertog van Oldenburg met prinses Elisabeth van Mecklenburg voltrok ken, in tegenwoordigheid van den keizer, prins Hendiik, grootvorst YVladimir van Rus land en verschillende andere vorstelijke per sonen. De keizer droeg de uniform der Meck- lenburgsche dragonders. De czaar heeft Zondag te Darmstadt een feest van de officieren der garde en vervol gens eene voorstelling van sTannhiiuser" in den hofschouwburg bijgewoond. De onwil van het legerbestuur om de recruten uit EIzas-Lotharingen in het Rijks- land zelf te oefenen in plaats van hen bij Pruisische regimenten in te deelen, heeft dezer dagen weer tot eene nieuwe uiting van ontevredenheid aanleiding gegeven. Een trein met recruten, meerendeels uit Miihlhausen, was nauwelijks den Rijn gepasseerd, of de jongelieden begonnen oproerige kreten te uiten en de onderofficiere»* te beleedigen, terwijl in verschillende station waar de trein stopte, geduchte schade werd aangericht. Een aantal jeugdige Amerikaansche vrou wen hebben aan von Bismarck een reusach tig orchestrion vereerd, dat door middel van stoom in beweging wordt gebracht. ENGELAND. Koningin Victoria heeft hare goedkeuring gehecht aan de benoeming van den bisschop van Londen tot aartsbisschop van Canter bury, in de plaats van wijlen dr. Benson. Lord Salisbury heeft de Andreasorde, die de czaar hem heeft aangeboden, moeten wei geren, daar een Britsch minister geen buiten landsche orden mag aannemen. Het gerucht dat Chamberlain reeds in December van het vorige jaar bekend was met het plan van Jameson's inval wordt nu weer door het weekblad Speaker opgedischt. Het blad verzekert dat het de mededeeling uit volkomen vertrouwbare bron heeft. Op grond van het besluit van den post meester-generaal, dat ambtenaren, die deel nemen aan weddenschappen en aan cricket- of voetbal-wedstrijden op staanden voet kunnen wori.en ontslagen, zijn reeds vier ambtenaren in de piovincie, onder wie twee hoofdambte naren, uitgerioodigd ontslag te nemen. ZWITSERLAND. De samenstelling van den Nationalen Raad wordt door de vei kiezingen weinig veranderd. D( conservatieven en gematigd liberalen verliezen zes zetels aan de linkerzijde. De socialisten zijn er in geslaagd, te Bazel een der hunnen te doen kiezen in eenige andere districten komen hun candidaten in herstem ming. De rechterzijde handhaaft liaie positie. Te Geriève zijn alle candidaten der radicale lijst met 700 stemmen meerderheid ge kozen. Ue rust is overal volkomen bewaard gebleven. De kantonnale wet op de spaarbanken is door de bevolking van het kanton Zurich met 10,0d0 stemmen meerderheid verworpen. O O S T E N It IJ Ii-11 O N G A It IJ E. De Hongaarsche minister voor de nationale verdediging, baron Fejervary, verklaarde in eeit~w Temesvar gehouden program-rede voering, dat «Ie nationale verdediging zoo danig georganiseerd was, dat elk burger zich veilig kan gevoelen tegen mogelijken aanval van buiten. »Het is echter noodig en het is de heilige plicht van de leidende kringen," zeide de minister, som met groote oplettend heid te volgen al wat het buitenland doet voor d.e bewapening zijner strijdkrachten." Met ongewone heftigheid wordt de ver kiezingsstrijd in Hongarije gevoerd. Alle oogeriblikken komen er te Presburg en Buda-Pest telegrammen in, die den toe stand als zeer ernstig afschilderen. Te Stampfen is de strijd zeer hevig. Te Erdocköz is de staat van beleg uitge roepen. Van 8 uur 's avonds moeten al de lichten uitgedoofd zijn en na 5 uur mag men niet meer buiten komen. Uit Graz zijn troepen vertrokken naar de bedreigde punten, maar de komst der soldaten verbittert liet volk nog meer. Ziehier het juiste getal der slachtoffers te Neusohleen meisje van 16 jaar gedood, 12 personen zwaar gewond, 18 licht gewond. Een aantal gekwetsten zijn reeds aan hun wonden bezweken. ITALIË. Zaterdag is het huwelijk tusschen den kroonprins en prinses Helena van Montenegro voltrokken. Het burgerlijk huwelijk werd ge sloten in de balzaal van het Quirinaal. Om een tafel in het midden van het vertrek waren geschaard de koning en de koningin, de Montenegrijnsche vorstenfamilie, koningin Maria Pia van Portugal, de hertog van Oporto, prins Victor Napoleon en prins Karageorge- vitch. Verder waren tegenwoordig de ridders van de orde van Annunciata, Crispi, Bian- cheri, de voorzitters der Kamers, de ministers, de grootwaardigheidsbekleeders, senatoren en afgevaardigden. De voorzitter van den Senaat, Farini, trad op als ambtenaar van den bur- gei lijken stand, de minister-president Di Rudini als notaris der kroonde hertog vau Aosta en de graaf van Tutijn waren dcge tuigen. Het bruidspaar sprak het sja" met luider stemme uit en teekende daarop de huwelijks oorkonde. Na afloop van liet burgerlijk hu welijk begaf zich een schitterende stoet van zes gala-koetsen naar de kerk van Santa Maria degli Angeli. in de lijk vei sierde straten was een geestdriftige menigte op de been. B:: het vertiek uit het koninklijk paleis bulderde het geschut, de troepen pre senteerden het geweer en overal weei klon ken Evna's ter eeie van de jonggehuwden en het koniiig-panr. De kerk was van buiten met smaak ver sierd van binnen was zij met roode drape rieën behangen. Boven het altaar was een rood fluweelen baldakijn geplaatst. Vlak voor het altaar stond een bidstoel voor het jonge paar, daarachter waren bidstoelen gereser veerd voor de ouders. De plechtigheid duurde anderhalf uur. De terugtocht naar het paleis was een zege tocht. liet gejubel was oorverdoovend en gold na het jonge paar in de eerste plaats koningin Margueritlm, die er in een goudbrokaat kleed alleiliefst uitzag, liet publiek wierp bloemen en gedichten in de bruidskoets. Bij de aan komst op het Quirinaal weerklonk een salvo en werden vierhonderd postduiven losgelaten, die de goede tijding der huwelijksvoltrekking naar alle deelen van Italië zouden overbrengen. De koninklijke familie heeft van alle regee- rende vorsten gelukwenschen ontvangen. Ko ning Umberto heeft een amnestie afgekondigd. Koning Umberto heeft 32 senatoren be noemd bij gelegenheid van het huwelijk van den prins van Napels. Meer dan 150 afgevaardigden hadden ver zocht tot senator te worden benoemd, maai de heer Di Rudini heeft geen hunner onder scheiden, om geen afgunst te wekken. Hij heeft enkel oud-afgevaardigden, geleerden en ambtenaren voorgedragen. De koning, de koningin en liet kroon prinselijk paar ontvingen Zondagmiddag een groot aantal burgemeesters, die door Di Rudini voorgesteld werden. De burgemeesters van Rome vertolkte de wenschen der burge meesters van Italië. De koning bedankte hem vriendelijk en de vorstelijke personen onder hielden zich geruimen tyd met de aanwezigen. Ter gelegenheid van het huwelijk van den prins van Napels heeft de koning 100000 lire aan de Romeinsche armen geschonken. De Milaansche dames zullen prinses Helena een prachtige bruidskorf van lazuursteen, ingelegd met gouden edelgesteenten, ten ge schenke aanbieden. Er is te Rome een verzameling brieven

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1