V/oensdag 4 November. A°. 1896 N". 9167 Eerste Blad Verschfnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT G EVER: J OD ft. Bil it on lanclscIieBerïe.li ten Abonnementsprijs; per kwartaalf 1.85. Franco per po«t, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. li SS. E A BOTER» T-" .1 A T ffO. Advertentieprijs: van 110 gewone regels irn-t inbegrip van eene Commit1.10 Iedere gewone lege! meer- 0.10. Driemaal geplaatst wonlt tegen tweemaal berekend. 1) U I T S C H L A Ji D. De Hamburger Nachrichten .schrijft De onderhandelingen, die indertijd tusschen Rusland en Duitschland gevoerd zijl, zijn geen zeer ernstige staatsgeheimen. Geheim houding was voor Duitschland en het Drie voudig Verbond volstrekt niet noodig en was dan ook alleen het gevolg van den wensch van Rusland. De bewering, dat de publicatie een gebrek is aan trouw tegenover het Drie voudig Verbond is volkomen onwaar. De tekst van de akte van het Drievoudig Verbond be paalt zelfs dat Oostenrijk onzijdig kan blijven, indien Frankrijk Duitschland aanvalt en even eens indien Duitschland Rusland aanvalt zon der geprovoceerd te zijn. Op het oogenblik nog zou het aanbevelenswaard zijn, het ver drag, dat in 1890 is opgezegd, te vernieuwen, als Rusland althans daartoe bereid zou zijn. De Heichsanzeiger zou wat er nu nog onvol ledig is kunnen aanvullen door een publicatie van liet geheele verdrag. Onjuist was er niets in wat de courant had aangevoerd. De Hamb, Nachr. zou zelfs met het oog op de perswet kunnen eischen, dat de Heichsanzeiger haar •bericht verbetert. Bovenstaand artikel van de Ilamlurgcr Nachrichten, dat evenals het eerste onthul ling-artikel als rechtstreeks van vorst Bis marck afkomstig beschouwd wordt, heeft in toongevende kringen te Berlijn opnieuw een zeer pijnlijken indruk gemaakt, omdat het doel er van schijnt te z\jn, de verhouding der mogendheden van het Drievoudig Verbond tegenover Rusland te wijzigen, wat men daar niet wel mogelijk acht zonder dat verbond zelf te vernietigen. Men betreurt het daarom, dat de oud-kanselier, zonder kennis van nieuwe diplomatieke gebeurtenissen en van den tegenwoordigen Europeeschen toestand, op zulk eene storende wijze ingrijpt, kennelijk met de bedoeling om Rusland, in geval van een oorlog met Engeland, te verzekeren van de onzijdigheid van het Drievoudig Verbond. In hoeverre die opvatting juist is, zegt de Hamb. Nachrichten niet, maar evenmin laat het blad zich door bedreigingen uit het veld slaan. Integendeel bevatte het gisteren weer een hoofdartikel onder het opschrift »Over het Russische verdrag", waarin het zegt: »Wij werden tot de bespreking van deze aangelegenheid behalve door andere be weegredenen, waaromtrent wij niemand ver antwoording schuldig zijn voor het overige slechts gedreven door de aanhoudende ver- valschingen, waaraan de clericaal-lifaerale pers zich ten opzichte van de geschiedenis schul dig maakt, niet zonder medewerking van olQcieu.se zijde. Het doel van die valsche voorstellingen is om de regeering van keizer Wilhelm I en zijn kanselier verantwoordelijk te stellen voor alle misstanden, waarover thans van verschillende zijden wordt geklaagd, met name voor het afbreken der vroegere gunstige betrekkingen tot Rusland, waardoor de stelling van Duitschland in Europa zeker niet is verbeterd." Zaterdag hebben de rijkskanselier, vorst riohemohc, en Je staatssecretaris van buitenl. zaken, Von Marschall, eene gemeenschappe lijke audiëntie hij den keizer gehad, waarin de onthullingen der Ilamb. Nachr. werden besproken en besloten moet zijn noch tegen dat blad noch tegen vorst Von Bismarck iets te doen. De Heichsanzeiger is gemachtigd op hetgeen de Hamb. Nachr. in een artikel in de Heichs anzeiger beweerd heeft, het volgende te ant woorden. De vraag, van welk tijdstip af ge heime diplomatieke gebeurtenissen en han delingen het kaïakter vau staatsgeheimen vei liezen, kan uitsluitend door de leidende staatslieden, op het gezag van hunne ver antwoordelijkheid en van hunne bijzondere kennis van den actueelen politieken toestand, opgelost worden. Elke afwijking van dezen stelregel zou de huitenlandsche politiek bloot stellen aan verassingen en schokken, en de staatsbelangen zouden er door benadeeld worden of althans in gevaar worden gebracht. Waar Duitschland onvoorwaardelijk zich mede verbonden heeft, zoowel het enkele feit van de met Rusland gevoerde onderhandelingen als haren inhoud geheim te houden, daar duurt deze verplichting ook thans nog on ver andert voort voor allen, die van dieonderlian- handelingen afweten. Maar tevens vervalt door die omstandigheid de mogelijkheid om op den zakelijken inhoud der onderhandelin gen in te gaan. Een invloedrijk staatsman, Crispi waar schijnlijk, moet aan een medewerker van de Secoio XIX verzekerd hebben dat de bekende Hamhurgsehe onthullingen in overleg met keizer Wilhelm zijn gedaan, om aan de op gewonden Franschen een stortbad te geven. Volgens de Nem Freie Pressedie haar bericht van welingelichte zijde zegt te hebben, zijn de redenen waarom Bismarck zijn artikel in de Hamburger Nachrichten kan hebben geplaatst, deze: Bismarck zal bang geweest zijn dat de fout, in 4890 begaan, en die geleid heeft tot het afbreken der goede be trekkingen tusschen Duitschland en Rusland, nu herhaald zou worden, door na te laten, Ruslands politiek te ondersteunen en meer toenadering te zoeken tot Engeland. Zulk een tweede fout van Duitschlands politiek zou te gevaarlijker zijn, daar ze ongetwijfeld juist ten gevolge zou hebben wat de Fran schen tot heden niet hebben kunnen bereiken, namelijk een bepaald bondgenootschap tus schen Frankrijk en Rusland, en het zou dan nog slechts een kwestie van tijd en omstan digheden zijn, wanneer dit bondgenootschap j zich tegen Duitschland zou keeren. Als een andere beweegreden wordt opgegeven'lat de onthullingen de Franschen onder het oog moeten brengen, hoe weinig zij hun tegen- wooidige verhouding tot Rusland te danken hebben aan den invloed van hun revanche- denkbeehlen, maar veeleer aan de fouten die Duitschland na Bismarck's aftreden tegenover Rusland heeft gemaakt. Het verwijt, dat Bismarck uit haat tegen Caprivi gehandeld zou hebben, is onhoudbaar, want Bismarck heeft in Caprivi nooit den persoon gezien die tot het afbreken der betrekkingen met Rusland den stoot gegeven heeft. F RANK R IJ K. President Faure heeft gisteren zijn jaar lijkse!! bezoek gebracht aan den grafkelder van Carnot in het Pantheon. De prachtige krans, door den czaar geschonken, is er gisteren heengebracht. Ilij bestaat uit een plaat van rooskleurig marmer, een meter in docsjiede, waarop een verguld zilveren krans is vastgehecht. Op een der takken, die dwars over den krans heenliggen, staat»A Carnot, Nicolas II". Eg de beraadslaging in de Kamer over het ontwerp tot wering van de kunstwijnen heeft de regeering opnieuw een nederlaag geleden, doordat een amendement-Marcel Hubert, dat tot strekking had de kunstwijnen ten gebruike van de familie van den fabrikant van het ver bod uit te zonderen, aangenomen werd. Challemel Lacour heeft zijn geheele ver mogen, ongeveer 300,000 fr., aan de armen vermaakt/ om in sommen van 20, 30 en 40 fr. verdeeld te worden onder de behoeftigen van de buurt waarm hij woonde. De terechtstelling van den oom en den eerste-minister der koningin van Madagascar is in Frankrijk met voldoening vernomen. Het blijkt thans, dat generaal Gallieni dadelijk na zijn aankomst te Tanarive vier Hova-ministers naar het eiland Reunion heeft verbannen. Hij weigerde ook de koningin het eerst te be zoeken en verlangde dat ze hem het eerste bezoek zou brengen. Op alle openbare ge bouwen, ook op het koninklijk paleis, werd de Hovavlag vervangen door de Fransche. Generaal Gallieni heeft de overtuiging ge kregen, dat de opstand der Fahavolo's van het koninklijk paleis uit geleid werd. ENGELAND. De Westminster Gazette ontkent dat de gekroonde hoofden van Europa en president Faure zouden zijn uitgenoodigd tot bijwoning van het feest der zestigjarige regeering van koningin Victoria. Het blad verzekert, dat geen der gekroonde hoofden bij dit feest tegenwoordig zal zijn evenals bij het vijftig jarig jubilee zullen zij zich ook dan door een hunner bloedverwanten laten vertegenwoor digen. De Daihj News beweert van goed onder richte zijde te vernemen, dat de keizer van Oostenrijk in 1890 ongetwijfeld volkomen kennis droeg van het Duitseh-Riissiseh ver bond, maar dat die wetenschap toen evenmin als thans van eenigen invloed is geweest op Oostenrijks houding ten aanzien van het Drie voudig Verbond. Volgens dien zegsman staat het vast, dat Oostenrijk geneigd i* in 1897 dat vei bond te vernieuwen, maar is Itaüë's houding minder zeker; zelfs zou liet waar schijnlijk zijn dat het uit liet verbond zal treden en zich hij Frankrijk aansluiten. Wat Rusland betreft, dat zou Turkije voorshands ongestoord willen laten om zijne aandacht meer te wijden aan Oostelijk Azië. Voors hands schijnt de zegsman van het Londen=che blad niet veel geloof te verdienen. De werkstaking der huurkoetsiers te Londen is thans bijna algemeen. RUSLAND. De czaar is met zijn gemalin en dochtertje Zaterdagavond te Gatscliina aangekomen en na een kort bezoek aan de keizerin-moeder naar Zarskoje Selo doorgereisd, waar zij zich vooreerst zullen vestigen. Volgens de Daily Graphic zal de czaar geen uitvoering geven aan zijn plan lol bijeenroe ping eener Europeesche conferentie alvorens zijne ministers van oorlog en financiën heb ben overwogen welke de mogelijks gevolgen zullen zijn van zoodanige conferentie, omdat die voor het grootste deel op Rusland zullen neerkomen en de czaar, ook ingeval de con ferentie niet tot eene beslissing mocht leiden, in staat wenscht te zijn zelf uitvoering te geven aan de voorstellen, die hij aan het oordeel der mogendheden wil onderwerpen. OÜSTENRIJ K-H O N G A R IJ E. Het Oostenrijksche Huis van afgevaardig den heeft de wet op de rechterlijke organi satie, alsmede de wet tot invoering van in dustrie-rechtbanken en hare bevoegdheid om in loongeschillen te beslissen, bij tweede en derde lezing aangenomen. In de vergadering, Zaterdag door de Oos tenrijksche Kamerclub der Duitsche linker zijde gehouden, waren 65 leden tegenwoordig. Met 44 stemmen, hoofdzakelijk Moraviërs en groote grondeigenaars, tegen 20 Duitsch- Boliemers is het zonderlinge besluit genomen aan de leden der fractie vrij te laten om voor of tegen de geheime fondsen en de ge heele begrooting te stemmen, maar hen te verplichten, tegen den post voor het gymna sium van Cilli op de begrooting te stemmen. Men doet nu nog pogingen om te verhin deren dat de Duitsch-Boheiners de partij verlaten. Thans is de uitslag van 404 verkiezingen voor de Hongaarsche Kamer bekend. De libe ralen, die in de ontbonden Kamer slechts over 218 van de 415 stemmen beschikten,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1