BiiinenLTiidsclie Berichten eene meerderheid alzoo van 21 stemmen, in gevallen waarin de partij als éen geheel op trad, hebben reeds 274 zetels veroverd, waar van 04 nieuwe, terwijl de naiionalen slechts 37, de independenten 9, de partij van Kossuth 48, die van Ugron 8 en de volkspaitij 21 barer kandidaten verkozen zag. Er moeten nog 7 herstemmingen en 11 nieuwe verkiezingen plaats hebben, maar aan den stand der par tijen zullen die niet vee! meer kunnen veran deren. "Wel heeft de clericale volkspartij hare gelederen belangrijk zien versterken, zoodat zij als zelfstandige fractie in het Parlement kan optieden, maar hare leiders, graaf Zichy en graat Esterhazy zijn beiden verslagen, en al sluiten de nationalen en de Ugronisten zich lij haar aan, de kerkelijk politieke wetten zulten zij evenmin in gevaar kunnen brengen als de pogingen der regeering om het verge lijk met Oostenrijk te vernieuwen. De Neder-Oo^tenrijksche vereeniging voor nijverheid heeft besloten in 1898 te "VVeenen een nijverheidstentoonstelling te organiseeren. ITALIË. Tegenover een bericht, van den Zwitser- schen ingenieur lig afkomstig, o. a. mede deelend dat het sluiten van den vrede met Abessynië slechts afhangt van Italiëdat het inbeslagnemen nn de Doelwijk bij den negus eenig misnoegen had teweeggebracht en de zending van Macario hem onaangenaam was, verklaart het agentschap Stefani dat delta- liaansche regeering tot heden geen bericht van majoor Nerazzini ontvangen heeft, en de verschillende geruchten dus niet zouden voor behoud geloofd kunnen worden. Kardinaal Hohenlohe, broeder van den Duitschen rijkskanselier is Vrijdag te Rome overleden, In 1872 is er sprake van geweest, prins Hohenlohe te benoemen tot Duitseh gezant by den Heiligen Stoel, maar Pius IX was met van Hohenlohe gediend, en de post bleef onbezet. Zeven jaar later werd hij tot kar dinaal, bisschop van Albano verheven, maar tengevolge van oneenigheid met het pauselijk hof legde hij zijn waardigheid neer en trok zich teiug op een zijner landgoederen in Duitsehland. Hij was in 1884 naar Rome teruggekeerd. Kardinaal Hohenlohe stond op goeden voet met Ciispi. Leo XIII heeft hem nooit mogen lyden. Bij den lijkdienst voor kardinaal Hohen lohe in de kerk St. Maria-Maggiore te Rome heeft het kapittel geweigerd de kransen, waaronder van koningin Margaritha en keizer "Wilhelm, in de kerk toe te laten. Zij werden eerst bij het verlaten van de kerk op de lijkkist geplaatst. SPANJE. Te Madrid is van den aartsbisschop van Manilla een telegram ontvangen, inhoudende dat de opstand op de Philippijnsche eilanden zich uitbreidt. Te Havanna, zoo wordt gemeld, loopt aanhoudend het gerucht dat Maceo zich wil onderwerpen. Maar als men weet wat de be richten uit Havanna waard zijn, kan ieder het zijne denken van een gerucht. R U H E N I E. "Volgens een Rumeensch blad, moet de koning zelf aan den Russischen gezant te Bucharest hebben verzekerd dat tusschen zyn land en Oostenrijk-Hongarije geen militaire overeenkomst bestaat. »De ontvangst, aan keizer Frans Jozef bereid zoo moet de koning gezegd hebben kan alleen be schouwd woiden als de voortzetting van de goede betrekkingen tusschen beide landen. Ik had wel gewild, dat de czaar op zijne reis door Europa eenigen tijd in Rumenië was gebleven, opdat dit rijk hem schitterend had kunnen ontvangen en hem had kunnen toonen de gevoelens, waarmede het volk is bezield, opdat de czaar, evenals de keizer van Oosten rijk, zich rekenschap had kunnen geven van de militaire macht van Rumenië. Maar Rume nië handhaaft zijn oude onafhankelijke stel ling een militaire conventie met Oostenrijk bestaat niet en heeft nooit bestaan." T U R IC IJ E. Uit Kcnstantinopel wordt thans aan de Parijsche Figaro gemeld, dat de sultan van Turkije, toegevende aan den diang der groote mogendheden, de volgende hervoi mingen heeft toegezegd: lo. Het ministerie zal vernieuwd worden. 2o. ier portefeuilles die van binnen- landsche zaken, openbare werken, landbouw en financiën zullen worden toegekend aan Christenen, waarvan er drie onderdanen des sultans moeten zijn. De vierde, die belast zal j worden met het beheer der Turksche finan ciën, zal een Europeaan zijn, waarschijnlijk een Franschman of Oostenrijker. 3o. Voor het geheels ryk zal gevormd worden een gemengde gendarmerie, samen gesteld uit Christenen en Turken, naar even redigheid van de bevolking in ieder district. 4o. In alle vilayets, waarin een gemengde bevolking woont, zullen Christen-ondergou- verneurs worden benoemd. In de vilayets waar de meerderheid der bevolking uit Chris tenen bestaat zullen de gouverneurs Chris tenen zijn. oo. In elke provincie van het rijk zal een generale raad worden ingesteld, bestaande uit Christenen en Turken; deze raad zal min stens veertien dagen in het jaar vergaderen. De besluiten van deze raden moeten onder worpen worden aan de bekrachtiging vn den staatsraad. 6o. De preventieve censuur wordt afge schaft. Een nieuwe peiswet zal worden inge voerd, waaraan alie bladen onderworpen zijn. De Toss. Zeitg. gelooft echter niet en het Weener Fremdenblatt deelt die meening dat ernstig aan hervormingen te denken is, zoolang niet een Europeescbe commissie van toezicht wordt gevormd, en als niet de Porte bevrijd wordt uit den financieelen nood. Zelf kan Turkije zich niet meer helpen en er zijn wel financiers die een regeling der financiën willen ondernemen, doch alleen onder waarborg der mogendheden. Op het oogenblik onderhandelt de Porte met het bestuur der vuurtorens over eene leening van 500,000 pd. st., tegen eene rente van niet minder dan 10 pCt. Volgens een bericht aan de Daily News uit Konstantinopel laat de Porte nog aan houdend Armeniërs in hechtenis nemen en belet de overigen het land te verlaten, hetgeen algemeen verontrust. De gezanten zijn klaar blijkelijk onmachtig om verder te gaan een hunner is zelfs al zes weken zonder instruc tion. Het vertrek met vei lof van Nelidoffis uitgesteld. E O I P T Verscheidene hoofden van stammen in Soedan hebben hun onderwerping aangeboden aan de regeering. Dientengevolge is het grootste deel van de streek tusschen Dongola, Berber en Omdurman nu vriendschappelijk gezind tegenover de Egyptenaren. AMERIKA. De Mc. Kinley-demonstratie, Zaterdag te New-York, is prachtig geslaagd en heeft duizenden en duizenden op de been gebracht. Om 10 uur des morgens zette de3toetzich in beweging en eerst tegen elven 's avonds werd bij ontbonden. De correspondent van de Londensche Daily Chronicle, die de Vereenigde Staten bereist om de kansen der verkiezing op te nemen, seint dat de laatste raming is*. Mc. Kinley 238 en Bryan 209 stemmen. De stand van de weddenschappen is thans vijf tegen één op Mc. Kinley. Illinois moet, zooals men weet, den door slag geven, en de President van het Bryans comité heeft nu zelf erkend, dat Mc. Kinley waarschijnlijk in dien staat zal zegevieren. SCHIEDAM, 3 November 18tfC, Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 3 November 1896, des namiddags ten twee ure. Tegenwoordig zijn 18 leden; er bestaat eene vacature. Afwezig met kennisgeving de heereri Maas en Van Harwegen den Breems. Voorzitter de burgemeester, de heer H. J. Versteeg. De notulen der gecontinueerde vergadering van 22 October j.l. worden gelezen en on veranderd vastgesteld. Hierna vraagt de heer De Groot het woord. Het was hem gebleken, dat zijne uitdruk king in de vorige vergadering, n.l. de moti veering door den heer Maas van den post voor de drinkwaterleiding in vei band met het bedrag, uitgetrokken voor onvoorziene uitgaven, eene ongeoorloofde financieele po litiek te achten, was opgevat alsof hij daar mede den heer Maas van oneerlijkheid had willen beschuldigen. Er steeds prijs opstel lende tegenover iedereen een scherpe uit drukking te verklaren, maar dubbel gaarne tegenover den heer Maas, die zich in de laatste jaren zoo bijzonder veel moeite en inspanning voor de gemeente heeft getroost, wenschte de spreker thans te verklaren alleen te hebben willen zeggen, dat be doelde motiveering streed met goede rege len van een financieel beleid en meer volstrekt niet. De vergadering gaf hiermede teekenen van instemming. Ingekomen wasProvinciaal blad no. 70 van dit jaar, houdende kennisgeving van het koninklyk besluit waarbij aan den heer G. L. Kepper, benoemd schoolopziener in het arrondissement Schiedam, tot wederopzegging vergund wordt te 's-Gravenhage te wonen aangenomen voor kennisgeving. Missive van burgemeester en wethouders ten geleide van de rekening van de commis sie van beheer van het pakhuis »De Neder landen", van 1 September 1894ulto. Dec. 1895om onderzoek en rapport in handen der financieele commissie. Rapport van de commissie Voor het bur gerlijk armbestuur op het adres van den stadsheelmeester J. A. Rutschy, om hem alsnog voor éen jaar in zijne betrekking te continueeren ter visie gelegd, om op den inhoud te letten, wanneer de behandeling van dit adres aan de orde zal zyn. Dankbetuigingen van mej. J. Jonkman en van mej. A. M. J. Prins voor hare benoeming tot onderwijzeres aan de 2e openbare tus- schenschool, aangenomen voor kennisgeving. Adres van D. van der Eijk te Overschie, om voor 1 Januari e.k. te beslissen op zijn adres d.d. 30 November 1895waarbij hij aanbiedt, hetzij de hem toebehoorende Hen- drinastraat met brug kosteloos aan de ge meente in eigendom af te staan, hetzij aan de gemeente te verkoopen tegen nader over een te komen prijs, zijne perceelen kad. sectie M nrs. 597, 634 en 635, te zamen groot 1.58,58 HA, daar hij na dien tijd zijn aanbod niet langer gestand wenscht te doenom advies in handen van burgemeester en wet houders. Bezwaarschriften van A. A. Beekman, A. M. J. Drenth, C. van Gerven, J. Hosman, R. J. Kleipool en J. P. van Velzen tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896/7, om onder zoek en advies in handen gesteld der com missie voor de plaatselijke belastingen. Verzoek van J. H. Mooren, om gedeeltelijke restitutie van betaalde plaatselijke directe belasting, dienst 1896, wegens het verlaten der gemeente op 30 September j.l., op grond van art. 245 der gemeentewetde gevraagde restitutie verleend, ten bedrage van f 2.04. Idem van de wed. mr. H. J. Schuurman, geb. Hommes, wegens het verlaten der ge meente op 28 October j .1i estitutie verleend ten bedrage van f 14.31 Vs. Verzoek van J. H. Joostema, als boven, op grond van zijn voornemen om op 1 November de gemeente te verlaten. Verzoek van J. Tak, curator in het faillisse ment van J. M. Honnerlage Grete, om af schrijving op den aanslag van laatstgenoemde in de plaatselijke directe belasting, dienst 1896, wegens vei koop van diverse panden,, aan dezen in eigendom toebehoord hebbende, beiden om advies in handen gesteld van burgemeester en wethouders. Verzoek van mej. m, "VV, Kam, om resti tutie op den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895/6, van wijlen haren broeder, dr. N. M. Kam, overleden 4 Maart j.l. Op grond van art. 13 der verordening op de heffing dier belasting, in verband met art. 245 der gemeentewet, ontheffing verleend op gemelden aanslag over éen maand, ten bedrage yan f9.25. Verzoek als boven van de wed. G. Mak, geb. Noordijk, den dienst 1896 7 betreffende, wegens het overlijden op 6 October j.lvan haren echtgenoot, in handen van burgemees ter en wethouders om advies. Tot leden in het stembureau voor de op den 4n dezer te houden verkiezing van leden voor de Kamer van koophandel en fabrieken alhier werden benoemd de heerenHoek en Roelants,t die beiden verklaarden de benoe ming aan te nemen. Op voorstel vari den voorzitter werd besloten, dat alle overige leden zich beschikbaar stelden eventueel als plaatsvervanger op te treden. Het ontwerp-besluit tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente- begrooting voor 1896, van een bedrag van f 85.25 en de ontwerp-besluiten tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting van uitgaaf der gemeente voor 1896a. tot een gezamenlijk bedrag van f 1205.en 5, tot een bedrag van f800.—, werden onver anderd vastgesteld. Thans was aan de orde het door burge meester en wethouders, naar aanleiding van- het in de vorige vergadering genomen be sluit, ingediende ontwerp eener gewijzigde- heffing der belasting onder den naam van havengeld, met daarby" behoorend ontwerp- der verordening op de invordering dier be lasting. In art. 2 onder O. Binnenvaartuigen,, is nu tusschengevoegd 2°. Voor passagiers- stoombooten, uitsluitend gebruik makende van de aanlegkade langs de Maas en een geregelden dienst tusschen deze en andere gemeenten onderhoudendea. Voor elke reis, per M' f 0.02, b. In eens per jaar, per M* f 0.25, Burgemeester en wethouders hadden van deze gelegenheid gebruik gemaakt om nog een tweetal aanvullingen in dit zelfde artikel te doen, en wel onder A. Zeeschepen bij 2», achter stoombooten te voegen «en zeelichters", een soort schepen dat thans gebruikt wordt tot het vervoer van steenkolen uit Engeland, en welke gesleept wordenen ten tweede aan dit artikel als slotalinea toegevoegd r sOnder stoombooten worden in deze ver- ïordening mede begrepen alle vaartuigen, die »zich door motoren, op het schip aanwezig, «kunnen voortbewegen, onverschillig welke de «aard dïeri motoren ook zyn moge." Zorider discussie nam de raad deze ver ordeningen aan, zoodat ook de overgangsbe paling uit de vorige verordening nu vervalt. Besloten werd; met wijziging van het raadsbesluit van 29 September j.l. de jaarwedde van den leeraar aan het gym nasium en de middelbare scholen, dr. G. Bakker, op grond van lett. O van art. 2 der verordening van 7 April 4896, te verhoogen en deze varhooging gerekend te zijn ingegaan 1 September j.l., als wanneer hij reeds meer dan 10 jaren dienst had by het hooger of middelbaar onderwys, en niet met i April

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2