A0. 1896. Donderdag 5 November. N°. 9168. Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, n I TO KV~Ë J. ÜDR Buiten landselieBeri chten. DENEMARKEN. COURANT. Abonnemcntsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. gewone regels met BlIHRA S s BOTESSTR .4 ,a T ÏO. Advertentieprijs: van 110 inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone ïegel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. f| n K R IJ K. In de Kamerzitting van gisteren interpel leerde de lieer Cochin, van de rechterzijde, de regeeiing over het gebeurde in Armenië. Hij ontwikkelde daarbij de vraag of het ver drag van San Stéiano de vrije uitoefening der godsdiensten waarborgt en sprak zijne ver bazing uit dat het Armenische volk alle ver volgingen kan weerstaan, terwijl hij betoogde dat de Armeniërs geen anarchisten of revo- lutionnairen zijn. Graaf De Mun achtte de werkeloosheid van Europa ten aanzien van de misdaden in het Oosten nog betreurenswaardiger dan die mis daden zelf. De Porte heeft last gegeven tot de moorden. Frankrijk behoort de verdrukten te beschermen. De Mun verzocht, voor Armenië te doen wat men voor Kreta gedaan heeft, Hubbard gaf den raad, niet in te gaan op het voorstel om 6 Turksche provinciën onder Russisch, en 2 onder Engelsch protectoraat te stellen. Rusland en Frankrijk kunnen van den sultan de noodzakelijke hervormingen verkrijgen. Maar zij moeten hun actie in gelijke richting bewaren Voor de ontruiming van Egypte. De minister van buitenlandsche zaken Hanotaux, de sprekers beantwoordende, zeide dat de schuldigen aan den moord van pater Salvator gestraft zullen worden. De minister ging vervolgens den historischen loop van de Armeensche gebeurtenissen na; hij toonde aan dat de berichten elkander dikwijls tegen spreken, maar dat niettemin verscheidene mededeelingen behelzen dat er verwarring en anarchie heerscht in het Turksch bestuur. De mogendheden bleven niet lijdzaam tegen over de begane barbaarschheden, zij deden haar plicht. Zij stellen gezamenlijk pogingen in het werk teneinde den onduldbaren toe stand te doen ophouden; en uit die overeen stemming volgt dat een optreden op eigen hand niet geoorloofd is, maar dat de geza menlijke actie der mogendheden de eenheid- van het Ottomaansche rijk zal handhaven. Deze staatkunde is ook die van Frankrijk; een condominium zou betreurenswaardige gevolgen hebben. Toch moet naar een oplos sing gestreefd worden; Frankrijk en Rusland zullen te dien aanzien door de andere natiën begrepen worden. Het Europeeseh concert zal Turkije vragen hervormingen in te voeren en de veiligheid en de openbare rust en orde te verzekeren. Het te ondernemen werk zal moeilijk zijn, maar Europa zal zich van zjjn taak niet laten afbrengen. "Vervolgens hield Jaurès een lange rede voering waarin hij de staatkunde der regee ring aanviel en waarbij hij herhaaldelijk door geraas van stemmen en door den voorzitter Brisson in de rede werd gevallen. Aan het slot diende Jaurès de volgende motie n De Kamer, constateerende de verantwoor delijkheid van Europa en zijn hebzucht be treurende, hoopt dat alle arbeiders zich zullen vereenigen om veiligheid voor de Armeniërs te verkrijgen. De prioriteit van deze motie van Jaurès werd met 451 tegen 54 stemmen verworpen. Nadat bij stemming de prioriteit was toege kend aan een motie van Develle, waarbij de verklaringen der regeering worden goedge keurd, werd deze motie met 402 tegen 90 stemmen aangenomen. In den Senaat interpelleerde Le Provost de Launay gisteren de regeering over Mada gaskar. De minister van koloniën las daarop de nstructiën voor, aan Lachore medege geven door het vorige ministerie; deze in struction kwamen beter overeen met den toestand waarin de koningin geplaatst was door den veldtocht, die haar alle gezag ont nomen had de dorpen op de centrale hoog vlakten waren onder de wapenen gekomen om de strooptochten der F&havalos af te slaan. Generaal Duchesne kon niet tot een algeheele ontwapening overgaan in alle dorpen die op het tijdstip waarop het gezag der Hova's begon te wankelen, de partjj kozen van roof zuchtige oproerlingen. Door de tegenwoordige regeering werden strengere instructies gegeven om den opstand te dempen aan generaal Gallieni is geheel de vrije hand gelatenmen zal hem zenden wat hij verlangt. De minister zal binnenkort een wetsontwerp indienen tot het sluiten van een leening voor de conversie van de schuld van Madagaskar. De ministerraad heeft gisteren Barthou gemachtigd aan de Kamers een eerste kre diet van een millioen francs te vragen voor de slachtoffers der overstroomingen. D I I S C H I i 5 D. Onder de vele geruchten, die te Berlijn de ronde doen omtrent de reden welke er voor vorst Bismarck wel kan bestaan hebben om zoo onverwachts met onthullingen voor den dag te komen, welke evenzeer der regeering onaangenaam zijn als zij aan zijn aanzien afbreuk doen, is wel vermeldenswaardig de verklaring dat de oud-kanselier op deze wijze zijn toorn heeft willen luchten over het op treden des keizers, die den czaar zou verzocht hebben geen gevolg te geven aan zijn voor nemen om den ouden staatsman te bezoeken en daarbij eene kernachtige studenten-uit drukking te diens aanzien zou hebben ge bezigd. "Van belang is het overigens dat de pers meer en meer eenstemmig wordt in de afkeu ring van Von Bismarcks optreden. Uit Hamburg wordt gemeld dat Wilhelm von Bismarck sedert het begin der vorige week te Friedrichsruh vertoeft. Men brengt zijn verblijf aldaar in verband met de ont- hullings-kwestie. De Hamburger Nachrichten zet de polemiek voorthet blad betoogt dat zijn ernstig ge meend beroep op de perswet niet als een grap opgevat mag worden. De Tester Lloyd bevat het verslag van een gesprek met een Oostenrijksch staatsman, die verklaart dat aan de regeering te Weenen niets bekend was van de overeenkomst tus- schen Rusland en Duitschland. Maar de ont hulling'heeft de goede verstandhouding tus- schen Oostenrijk en Duitschland nog inniger gemaakt, verzekerde de staatsman. Maandag had te Breslau de beêediging der recruten plaats. Die van het grenadiers-regi ment nKönig Friedrich Wilhelm" werd bijge woond door de erfprinses van Saksen-Mei- ningen, 's keizers zuster, chef van bet regiment, die na afloop der plechtigheid onverwachts de chambrées van twee compagnieën alsmede de keuken der manschappen bezocht en het eten proefde, waarover zjj hare tevredenheid uit sprak. Later dejeuneerde de prinses in het "fficiers-casino en bood bi) die gelegenheid aan het regiment een fraaien zilveren beker als aandenken aan. De Nordd. Allg. Zeitg. spreekt het door Amerikaansche bladen verspreide gerucht tegen, als zou de regeeripg voornemens zijn den invoer van geconserveerd vleesch uit Amerika feitelijk onmogelijk te maken door het uitvaardigen eener verordening, dat elke bus bij invoer zal moeten worden gekeurd. De werkstaking der vormers en metaal gieters te Berlijn, die zes maanden geduurd heeft, is Maandag eindelijk opgegeven, zonder dat de werklieden er iets bij gewonnen heb ben. De werkstaking der steendrukkers duurt nog voort. ENGELAND. De universiteit van Glasgow heeft den minister Chamberlain met 751 stemmen verkozen tot rector, tegen 517 stemmen die aan het parlementslid Birrell toevielen. Toen de uitslag der stemming bekend was, maak ten de studenten zich aan vrjj ernstige onge regeldheden schuldig. De Londensche graafschapsraad schijnt ernstige onregelmatigheden ontdekt te hebben in het beheer van de commissie voor publieke werken, welke begaan zijn om het publiek den indruk te geven, dat deze commissie verschillende werken goedkooper in eigen beheer kan uitvoéren dan bij aanneming het geval zou zyn, en dat het departement een zeer voordeelige instelling is. Yan oneerlijk heden om persoonlijke redenen is, naar het schijnt, geen sprake. Kolonel Rhodes, de broeder van Cecil, een der medeplichtigen aan Jamesons inval in de Transvaal, is onverwachts naar Zuid-Afrikn vertrokken. Het Britsche ministerie van oorlog spreekt het bericht tegen, dat de reis van den Sirdar naar Londen in verband zou staan met het plan, zoo spoedig mogelijk naar Chartoem op te rukken. Generaal Kitchener had recht op verlof en is niet naar Londen ontboden. Een telegram, gisteren door de regeering te Londen van den onderkoning van Britsch Indië ontvangen, stelt den toestand ernstig voor. Hongersnood wordt vooral verwacht in Pendsjab en Bengalen. In de noordwestelijke provinciën laat de toestand zich iets minder ernstig aanzien, maar ook daar verwacht men dat tegen het midden van December de helft van de bevolking gebrek zal lijden. Lord Sandhurst, gouverneur van Bombay, heeft zijn rondreis door Kathiawar om den daar reeds heerschenden hongersnood uit gesteld. Sedert eenige maanden werd door het bestuur der rijkspostspaarbank geconstateerd dat geld was uitbetaald op boekjes, gevuld met valsche plakzegels. De vorige week is de politie te Kopenhagen er eindelijk in geslaagd de hand te leggen op den vergulder Jens Jensen, voorzitter der Deensche anarchisten- vereeniging, die erkende van collega's, ver moedelijk in Duitschland, 50.000 van zulke valsche spaarbankzegels ontvangen te hebben ter nominale waarde van 5000 kronen, waar van reeds 1300 kronen is te gelde gemaakt, welk bedrag voor anarchistische doeleinden is gebruikt. Uit vrees voor zijn leven weigerde Jensen iets verder omtrent de zaak of zijn medeplichtigen mede te deelen. Niettemin heeft de politie een dezer laatsten weten op te sporen. Men veronderstelt dat de reis van den Duitschen anarchist Mochner naar Kopen hagen tijdens het verblijf van den czaar aldaar met deze zaak in verband staat. De politie te Kopenhagen heeft nog drie anarchisten gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid aan het in omloop brengen van valsche spaarkaszegels. Bij eene huis zoeking in de woning- van den redacteur van het socialistisch blad Proletaren werden eenige duizenden van die zegels gevonden. RUSLAND. Uit Petersburg wordt thans aan de ITeue Freie Pr esse gemeld, dat men in de politieke wereld aldaar de onthullingen der Hamburger JSachrioJiten als onjuist beschouwt, opgrond dat het daarin genoemde jaar als datum van het Duitsch-Russisch verdrag juist hetzelfde is, dat zich kenmerkte door de samentrek king van troepen langs de beide grenzen en door den buitengewoon aanvallenden toon der pers. Te Petersburg had men dan ook eene meer nadrukkelijke tegenspraak van de jEteichsanzeiger verwacht. SPANJE. De koningin-regentes heeft het decreet ge- teekend, waarbij de uitgifte wordt bevolen van de 5 pCt. binnenlandsche leening van 400 millioen peseta's, met de opbrengst der

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1