Binnenlandsche Berichten. douane-rechten tot onderpand. De koers van uitgifte zal heden worden vastgesteld. In de provincie Batangas zoo wordt van de Phillippijnen gemeld is de rust hersteld. Groepen opstandelingen, die zich te Tanamon verbonden, zijn met groote verliezen teruggeslagen. "Voorts moet er een gevecht geleverd zijn aan den rechteroever van de Pansifit, waarbij de opstandelingen ongeveer honderd man zouden hebben verloren. Gene raal Aquirre heett den linkeroever versterkt, en is toen tot Canan en Batangas doorge trokken. S E R V I E. Koning Alexander is van zijne reis naar Bucharest te Belgrado teruggekeerd. Het heet nu dat 's konings reis naar Cettiuje tot het volgend voorjaar is uitgesteld op verzoek van den vorst van Montenegro, die het te druk had met het huwelijk zijner dochter. Voorts wordt verzekerd dat 's konings reis naar Bucharest geen politieke beteekenis had, j evenmin als dat het geval zal zijn met zyne j reis naar Rome in het volgend jaar. Beide zijn slechts eene voortzetting van 's konings 1 bezoeken aan verschillende hoven, naar aan leiding zijner komst aan de vegeering. T U R K IJ E. De sultan heeft aan den Franschen gezant laten verzoeken dat de oorlogsschepen zijner regeering geen schietoefeningen meer zullen houden in de nabijheid der hoofdstad, aan- 1 gezien deze de vorige week in opschudding werd gebracht door het kanongebulder van het wachtschip Léger, dat geschutoefeningen hield in de zee van Marmora. De Porte heeft in plaats van de twee leden van de commissie tot hervorming van de gendarmerie op Kreta, tegen welke de ambas sadeurs zich hadden verzet, twee nieuwe leden benoemd, oversten met de vereischte taalkennis. "Voorts is Kostaki effendi, lid van het hof van appèl voor den handel, benoemd tot lid van de commissie tot hervorming van de rechtspraak op Kreta. De vergaderingen van deze commissie worden bijgewoond door de vreemde consuls,'als vertegenwoordigende de ambassadeurs. Uit Konstantinopel wordt aan de Times gemeld, dat de Porte heeft afgezien van de heffing van een hoofdgeld, met het oog op de ontevredenheid, welke de aankondiging er van heeft uitgelokt. AMERIKA., Eindelijk is de groote dag aangebroken der vei kiezingen van leden der conventie, welke geroepen is tot de vei kiezing van een presi dent en een vice-president der Vereenigde Staten voor den tijd van vier jaren. Bedoeld kiescollege moet evenveel leden tellen als het Huis van afgevaardigden en de Senaat te zamen, alzoo 357 45 x 2 447. Als leden van dit college zijn niet verkiesbaar de leden van een der beide Huizen van het Congres of personen die een staatsambt bekleeden. Uit Chicago wordt van gisteren gemeld Het democratische comité meent dat Mac. Kinley zal zegevieren in Cook County, waarin de stad Chicago ligt. Later maakte het democratische comité bekend dat Bryan zal winnen in Cork County met een meerderheid van 60,000 stemmen. Uit New-York wordt van gisteravond 7 uur gemeld: Tot nu toe zijn enkel plaatselijke resulta ten bekend, maar alle duiden op de over winning van Mac Kinley, wiens welslagen verzekerd schijnt in de steden New-York en Ciiicago, alsook in den staat Maine. Het succes van Bryan schijnt zeker in Zuid-Caro.ina. Een op het laatste oogenblik ontvangen telegram zegt dat Mac Kinley gewonnen heeft jn West-Virginia, een land dat tot nu toe aan de democratische partij behoorde. Near het schijnt heeft Mac Kinley tot n0g toe 191 stemmen in het Electoral College g «kregen tegen Btyan 9. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Zitting van 3 November, In de heden door den commissaris der Koningin, mr. C. Fock, geopende najaars vergadering heeft de voorzitter bij de mede- deeüng, dat de heer Van der Kemp als lid van Gedeputeerde Staten ontslag heeft ge nomen onder dankbetuiging voor de blijken van vertrouwen, die hij van de vergadering mocht ondervinden, en bij de kennisgeving van het overlijden van het lid der Eerste Kamer, den heer E. Cremers, zijn leedwezen betuigd over het door den heer Van der Kemp bedanken voor eene betrekking, die hij vol toewijding waarnam. Hij vertrouwde dat de Staten met dankbaarheid zouden erkennen al hetgeen Van der Kemp voor de provincie Zuid-Holland als lid der Staten gedaan heeft en twijfelde niet of zijn wensch zou instem ming vinden, dat zijne geschokte gezondheid in zoover mocht herstellen, dat hij gespaard zou blijven voor de zijnen en als gewoon lid der Staten kunne medewerken tot den bloei der provincie. Wat den heer Cremers betreft, herinnerde de voorzitter dat de overledene nog in de laatste zomervergadering door deze Staten naar de Eerste Kamer werd afgevaardigd en bracht hij verder hulde aan de onafhankelijke wijze waarop hg steeds zijn mandaat heeft volbracht, onder tekennengeving dat z. i. het Vaderland in Cremers een trouw en verdien stelijk burger verliest, wiens nagedachtenis bij allen in eere zal blijven. Op voorstel des voorzitters besloot de ver- gadtring den brief van den heer Van der Kemp te beantwoorden met eene betuiging van diep leedwezen over de omstandigheid, dat hij zich genoopt heeft gezien te bedanken en niet den wensch dat hij van zijne ziekte zou mogen herstellen, en het schrijven van mevrouw Cremers met een brief van rouw beklag te doen beantwoorden. Nadat tot de werkzaamheden was overge gaan, werden voor enkele onderwerpen twee commissiën benoemd eene bestaande uit de heeren De Bie, Overwater, Loopuyt, Crena de Iongh, Wal deck, Von Fisenne en D. van Weel (lid van Ged. Staten) voor het reglement op de paar denfokkerij de andere, samengesteld uit de heerer. Vaillant, Bichon van IJsselrnonde, Van Dissel,51 Dcynstee, Visser, Van Royen en De la Basse- cour Caan (lid van Ged. Staten), voor de sub- sidie-aanvraag voor wegverbetering van den Tedirigerbroekpolder en voor de ontwerpen tot wijziging der polderreglementen Het adres van Ged. Staten aan de regee ring om zeer ingrijpende wijziging van de wettelijke regeling der visscherij werd aan genomen voor kennisgeving. Het adres der vereeniging tot afschaffing van sterken drank oin maatregelen tegen drankgebruik op het werk en betreffende de uilbetaling van loon op het werk, werd ver zonden aan Ged. Staten, aan wie de vaststel ling van de plannen en voorwaarden van door de Staten bevolen werken is opgedragen, tenzij de Staten dit aan zich behouden, wat niet bet geval is. Eveneens werd verzonden aan Ged. Staten het verzoek om subsidie voor eene nieuwe waterkeering te Spijkenisse, welke zaak nog in onderzoek is. De heer Waldeck kreeg verlof aan Gedep. Staten te vragen naar de redenen waarom, nog geen praeadvies is uitgebracht over het adres van de Westlandsche stoomtramweg maatschappij betreffende een verbinding van velschillende plaatsen. Hij wees op het be lang eener spoedige beslissing voor een groot gedeelte van het Westland wegens het nut van dat vervoermiddel, eene beslissing tot dusver vertraagd door het subsidie-verzoek voor eene lijn ScheveningenMaassluis. De heer Blussé, lid van Gedep. Staten, antwoordde dat, daar de verbinding door Den Haag zal gaan, het gemeentebestuur aldaar over de aanvraag is geraadpleegd dat van het gemeentebestuur nog geen advies is ontvangen en de zaak daar diligent ge- gehouden wordt. De vergadering is verdaagd tot Dinsdag •17 November a.s., des voorm. ten 11 ure, als wanneer aan de orde is verkiezing van een lid van Gedep. Staten en van de Eerste Kamer, en wijders de onderwerpen heden voor behandeling aangewezen, waaronder de verzoeken tot beweegbaarmaking van de vaste bruggen in de provinciale vaart, (ad viezen A. van Leeuwen en B. Janse Johzn.), de mededeeliug van Gedep. Staten omtren^ maximum-arbeidstijd en minimum-loon in de bestekken voor de Gonwe-verbetering en de subsidie-verhooging voor het krank zinnigengesticht te Delft. SCHIEDAM, 4 November 1896. Bij de heden gehouden periodieke ver kiezing van 5 leden der Kamer van kooohan- del en fabrieken en van 1 lid ter vervulling der vacature-J. T. Wittkampf hebben van de 207 kiezers slechts 33 van hun recht gebruik gemaakt. Gekozen werden de heeren J. J. G. Nolet met 27, S. A. Maas met 28, J. H. Houtman met 27, P. M. J. A. Lagerweij met 27 en M. L. Honnerlage Grete met 27 stemmen, allen aftredende ledenterwijl voor de vaca- ture-Wittkampf gekozen werd de heer G. C. Beukers met 27 stemmen. Een talrijke menigte, zoo talrijk, dat ieder zich met een bescheiden plaatsje moest tevredenstellen, had zich gisteravond ver- eenigd in het gebouw aan de Lange Haven, dat voortaan den naam van «het Volkshuis" zal dragen, 't Was de feestelijke opening der stichting, hetgeen in de allereerste plaats ge schiedde door den voorzitter, den heer M. C. M. de Groot, die hulde bracht aan allen, welke de oprichting van het Volkshuis hebben ge steund. Gewagende van het feit, dat hierbij dankbaar herdacht mogen worden HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes, stelde de voorzitter voor, het volgende telegram te verzenden 5 Aan HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes brengen eerbiedig hulde en dank de feestvierenden bij de inwijding van het Schie- damsehe Volkshuis." Nadat de vergadering door luid applaus haar instemming met dezen huldegroet had betuigd, klonk het oude «Wilhelmus", waarna als feestredenaar optrad de heer J. A. i'ours van Amsterdam. Deze begon met er op te wijzen, dat in den tegenwoordigen tijd een strooming door de maatschappij gaat, die hij den stroom der menschenioaardeering zou willen noemen; liet Evangelie der humaniteit wordt alom ge predikt 't is de tijd der verteedering van het geweten. Jonge vrouwen uit de hoogere standen gorden zich op allerlei wijze aan om zich te wjjden aan de belangen der menschheid, hebben zich tot leus gekozen die van koningin Louise uit Multatuii's Vorstenschool»Ik eisch mijn wettig deel aan de algemeene taak Door zich te wijden aan opheffing van den arbeidenden stand, maakt het tegenwoordige geslacht de schuld goed, door het voorge slacht achtergelaten. En hoewel aan al deze pogingen bezwaren zijn verbonden, welnu Bezwaren zijn daar om overwonnen te wor den. Getuige hetgeen door Toyn bee in korten tijd tot stand is gebracht. In 1893 werd in de afdeeling van het werkliedenverbond alhier de wensch tot op richting van een Volkshuis vernomen; gelijk tijdig hiermede was dezelfde gedachte by eenige personen hier ter stede ontstaan; men ging aan den arbeidde «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" zeide haren steun toe, de zaak kwam tot stand: «hedenavond be ginnen we den arbeid. Moge Lchiedams Volks huis voortdurend in bloei toenemen In het tweede gedeelte zijner rede besprak de heer Tours op welsprekende wyze de be zwaren, tegen de oprichting van een Volks huis ingebracht, 1. «Godsdienstige bezwaren." Maar juist, dat een inrichting als deze geen specifiek kerkelyk karakter draagt, is haar een aan beveling. «Zijt gij mensch?" zoo vraagt men hier, en men eerbiedigt ieders godsdienstig beginsel, terwijl men zich boudt buiten kerk en politiek. 2. 9Waarom den arbeider te ontwikkelen Laat hem werken, ontwikkeling kweekt onte vredenheid." Zoo spreken Christenen, zeide de spreker, maar met alle kracht, die in hem is, protesteert hij hiertegen. Heilige onte vredenheid noemt hy het echter, als de ar beider, door ontwikkeling hooger gestegen, tracht zijn positie en die der zijnen te ver beteren. Zijn ervaring heeft spreker geleerd, dat degelijke kennis geen ontevredenheid, integendeel bemoediging schenkt. 3. Ook wordt gezegd«Zulke stichtingen bevorderen de uithuizigheid". «Eigen haard is goud waard. «Het beste geluk is in eigen gezin te vinden." Maar is het niet eenzijdig, van den gehuwden man te eischen, dat hy nimmer zich eens verplaatst, gelegenheid heeft kennis op te doenis hetgeen zegen voor den ongehuwden man en het meisje, een gelegen heid te vinden, waar zij op verschillende wijzen, ten nutte van zich zelf en van anderen werkzaam kunnen zijn. De cursussen, die hier zullen gehouden worden o. a. knippen, ver stellen, koken, zullen het gezin ten goede komen. Wat deze laatste aangaat, men ver- gete niet«De weg naar het hart leidt niet zelden langs de maag" een smakelijk be reide maaltijd, hoe eenvoudig ook, verhoogt de goede stemming. Voor ailen zal hier veel te vinden zijn hier, waar Goddank geen Vergunning is, hier zal juist aan vermeerde ring "an huiselijk geluk gearbeid worden. 4. «Gij zult geen dank, gy zult miskenning ondervinden, wordt aan de voorstanders toe gevoegd maar uit eigen ervaring is het den spreker aangenaam, deze voorstanders te kun nen bemoedigen: hij heeft het tegendeel ondervonden. Met de opwekking, hier krachtig aan elkan ders geestelijke ontwikkeling te arbeiden, eindigde spreker zyn schoone rede. Eenige dames en heeren hadden zich be reidwillig met het muzikaal gedeelte van den avond belast, en behaalden met hunne voor drachten, zoowel wat de zangnummers, als die voor piano en viool betrof, veel succes. De gezellige zaal was eveneens belangeloos met groen en bloemen versierd. Geen wonder, dat de aanwezigen, die na- het woord van dank, door den heer De Groot gesproken, gezamenlijk het »Wilhelmus'r zongen, in opgewekte stemming huiswaarts keerden. Voorloopig zal het Volkshuis geopend zijn des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van 's namiddags 6 tot 10 uren des Zondags van 3 tot 10 uren. Op last van Hare Majesteit de Koningin- Weduwe, Regentes, brengt de directeur van het Kabinet der Koningin ter algemeene ken nis, dat gedurende Hoogst Derzelver verblijf in het buitenland, de aan Hare Majesteit geadresseerde brieven moeten bezorgd worden aan het Kabinet der Koningin te 's-Graven- hage, alwaar voor eene geregelde opzending dier stukken aan Hare Majesteit zal worden zorg gedragen. (Stct-) H.H. M.M. de Koninginnen hebben aan freule Van de Poll eo miss Saxton Winter bij haar aftreden resp. als sur-intendante en gouvernante der Koningin geschenken als aandenken vereerd en de beide Vorstinnen deden deze dames by haar vertrek uit het paleis uitgeleide tot in de vestibule. Behalve het vorstelyk souvenir ontving de voormalige gouvernante der Koningin op den dag van haar vertrek brieven en telegram men van deelneming en waardeering van verschillende leden der vorstelijke familie in het buitenland. De heeren van het Militaire Huis der Koningin boden haar een bouquet aan en dergelijk blijk van sympathie ontving zij ook van verschillende heeren vaa het civiele Huis. Volgens de Kreuzzeitung zouden HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes bin nenkort een bezoek brengen aan bet Wur- tembergsche hof.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2