PEK Ielegra af. Gemengde Bericht en. Laatste Berichten. Post en Telegraphie. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen, zal hare zittingen aanvangen op 24 Nov. a.s., te 9V, uur voormiddags, in het Nutsgebouw te Amsterdam. Om tot een van die examens te worden toegelaten zal de candidaat zich vóór 17 November a.s. schriftelijk moeten aanmel den bij den voorzitter der commissie, den gep. kapt.-luit. ter zee J. J. Stooker te Hil versum. Naar het V. D. uit de beste bron verneemt, heeft de minister van financiën bepaald dat i bg de aangifte van de waarde voor den invoer van goederen uit het buitenland de korting voor comptante betaling van hetfactnurbediag mag worden afgetrokken. 1 Door het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank is ingevolge het besluit der algemeene veigadering, een adres gezonden aan de beide Kamers der 1 Staten-Generaai en aan de ministers van binnenlandsehe zaken en van justitie, waarin op verschillende in het adres ontwikkelde gronden het verzoek wordt gedaan, te willen medewerken tot het brengen van eene ver andering in de Drankwet, die naar het oordeel der vereeniging beslist door het al gemeen belang wordt gevorderd en volkomen past in het stelsel der wet, n.I. het opnemen van een verbodsbepaling om sterken drank te verkoopen in stations en wachtkamers van spoor- en tram weg maatschappij in en op de openbare vervoermiddelen te water. Bij het comité tot verbetering van den maatschappelijken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland zijn tot dusver ingeko men 240 lijsten met 10,499 handteekeniogen van personen, die adhaesie betuigen aan het adres betrekkelijk het onderzoek naar het vaderschap. Het adres met de adhaesie- betuigingen is de vorige week aan H. M. de Koningin-Regentes verzonden. Naar wjj vernemen, is door de uNeder- landsch-A merikaansche Stoomvaart-Maat schappij (Holiand-Amerika Lijn)'' met de firma Harland Wolff te Belfast gecontracteerd over den bouw van een tweede stoomschip. Gedurende de maand October kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 557 schepen, metende 443,101 netto reg. ton, waarvan 36 zeilschepen, met. 14,389 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 540 sche pen, met. 436,101 netto reg. ton, waarvan 30 zeilschepen, met. 13,365 netto reg. ton. Sedert 1 Januari van dit jaar waren voor den Nieuwen Waterweg bestemd 5041 sehe- pen, metende 3,989,566 netto reg. ton, tegen 4487 schepen, met. 3,404,100 netto reg. ton in de eerste 10 maanden van 1895. AIzoo eene vermeerdering van 554 schepen en 585,466 netto reg. ton. Volgens opgave van iBureau Veritas" zijn in de maand Sept. verongelukt 82 zeilschepen, waaronder 1 Nederlandsch, en 18 stoom schepen, waaronder geen Nederlandsch. De regenmeter te Frederiksoord wees voor October 1896 aan 103.2 m.M., tegen 88 m.M. in 1895. De liberale kiesvereeniging sRotterdan: zal eene openbare vergadering (voor zoover de plaatsruimte toelaat ook voor niet-leden toegankelijk) houden op Maandag 9 Novem ber, des avonds, in het Nutsgebouw. Alsdan zal over het Atjeh-vraagstuk gesproken wor den door den heer J. A. Kruyt, oud-consul- generaal der Nederlanden te Pinang. In de verordening op de havens en wateren te Rotterdam komt de bepaling voor, dat schepen, welke eene lading inhouden welke nadeelig op de openbare gezondheid kan werken, op bevel van den havenmeester uit de gemeente moeten verwijderd worden. Hiertegen rezen bezwaren van de zijde van Ged. Staten, wijl deze bepaling er toe zou kunnen leiden, dat dergelijke schepen van de eene naar de andere gemeente werden verjaagd, zonder dat het eigenlijke doel, onschadelijk maken van de lading, wordt bereikt. De commissie voor de strafverordeningen stelt thans voor, aan dat bezwaar van Ged. Staten tegemoet te komen, door deze bepaling, in art 46 vervat, aldus te wijzigen: nSchippers van schepen, welke met onge- gebluschte kalk beladen zijn of een lading inhouden, die, naar het oordeel van B. en W., nadeelig op de openbare gezondheid kan werken, moeten, indien die schepen voor deze gemeente bestemd zijp', daarmede buiten de havens en wateren blijven, totdat de havenpolitie hun een ligplaats zal hebben aangewezen." Terwijl de verordening op de veemarkt te Rotterdam een wijziging moest ondergaan tengevolge van het besluit van den raad om den directeur en de keurmeesters van het abattoir met het toezicht te belasten, h- ben B, en W. de geheele verordening aan een herziening onderworpen en eenige bepalingen aangevuld. Zoo zijn in art, 1 de uren van aanvang gewijzigd en zal de markt voortaan aanvangen van 1 Mei tot 31 Aug. te 6'/j uur, in April en September te 7 uren, in Maart en October te 7'/s uren en van 1 Nov. tot uit. Februari te 8 uren. Art. 7 betreffende het verbod om ziek vee op de markt te brengen is in dien zin aan gevuld, dat ziek vee, op de markt aange troffen wordende, onverwijld naar een daar voor bestemde plaats op het maiktterrein zal worden gebracht om daar nader te worden onderzocht. In art. 9 is het verbod opgenomen paar den te monsteren of te laten draven anders dan op het open terrein achter de bestaande overkappingen. In een nieuw art. 10 wordt bepaald, dat vee, hetwelk een half uur na het einde der markt aldaar onbeheerd wordt aangetroffen, op kosten en risico van den eigenaar wordt in bew ng gesteld. In ar*. '11 wordt bepaald, dat voortaan de hoogste boete (f 25) op overtredingen zal wor den gesteld. Art. 12 regelt het toezicht van den direc teur en keurmeesters van het abattoir. Het monument ter nagedachtenis van prins Willen* George Frederik van Oranje-Nassau, dat enkele maanden geleden uit de kerk der heremitanen te Padua naar Delft is overge bracht, is thans geplaatst in de Nieuwe Kerk aldaar. In het koor dier kerk achter het praalgraf van ptins Willem I, is in den muur nabjj de consistoriekamer het fraaie door Canova in Carrarisch marmer gehouwen mo nument geplaatst. Het is op manshoogte van den beganen grond aangebracht. Ter linkerzijde van het monument is de gedenksteen geplaatst, waarop in vergulde letters de naam, alsmede de geboorte- en overlijdensdata voorkomen. Be daarbij be- hoorende jaartallen ontbreken echter. Alleen vindt men daarop het jaartal 1822 vermeld, vermoedelijk dat van aflevering en plaatsing van het kunstwerk. De diamanthandel te Amsterdam, welke in de laatste jaren, tengevolge van verschil lende oorzaken, reeds zoo menigen stoot te verduren had, heeft opnieuw een schok onder gaan, waarvan de nadeelige gevolgen, voor dezen eens zoo bloeienden tak van handel, op het oogenblik in al hun omvang nog niet zijn na te gaan. De financiën van de firma Daniels Co., eigenares van de alom bekende fabriek in de -Zwanenburgerstraat, zijn namelijk gebleken in zeer desolaten toestand te verkeeren. Maandag, op den betaaldag, konden de schuid- eischers niet worden voldaan en kwam aan den dag, dat de oudste der twee firmanten sedert Zaterdag de stad verlaten had. Namens verscheidene schuldeischers is tegen de firma een klacht ingediend wegens verduistering van diamanten, tot een bedrag van ongeveer f 300,000. De tweede firmant, broeder van den ver trokkene, is door de justitie in verhoor ge nomen, doch verklaart van het gebeurde geheel onkundig te zijn. 't Stond gisteren aan het kantoor in de Tulpstraat niet stil van personen, die met de firma in relatie gestaan hadden en zich van den stand van zaken, zooveel dit mogeljjk was, wenscliten te vergewissen. Menigeen moest echter onverrichter zake weder ver trekken, omdat juiste opgaven nog niet ver strekt konden worden. Het passief in liet faillissement van mr, D. M. Hoen, kassier te Hoogezand, bedraagt f333,977, en het actief f156,552; vermoe delijk deficit f 177,455. Men vermoedt dat er 46 a 47 pCt. zal worden aangeboden. De eerste verificatie zal den 5n dezer ge houden worden (N. B. Ct.) De schuttersraad te Middelburg heeft Van der Veer, na zijne tweede weigering om de wapenen te komen afhalen, veroordeeld tot f10 boete, te verhalen bij provoost-arrest. 's-Gravenhagc. Gisternamiddag te half- vijf zijn de Koninginnen via Bazel naar Puguy- lez-Corbières bij Aix-lez-Bains afgereisd. In den gewonen trein der S.S. was het koninklijk salonrjjtuig ingehaakt, dat door een overdekt plankier in verbinding stond meteen waggon, de slaapcompartimenten voor de Vorstinnen bevattenddaaraan waren toegevoegd een salonrijtuig voor liet gevolg en een bagage wagen. De leden der hofhouding die deze reis mede maken, zijn: baionnessen Van Ittersum en Rengérs, hofdamesluitenant-generaal graaf Dumonceau kamerheer jhr. Van Pabst van Bingerden adjudant, luitenant-kolonel jhr. Van de Pollterwijl vanwege het kabinet der Koningin is toegevoegd de referendaris jhr. Vegelin van Claerbergen. In open rijtnig begaven H.H. M.M. zich van het paleis naar het station, waar een talrjjke menigte de vorstelijke reizigsters begroette. In de koninklijke wachtkamers bevonden zich de ministers van buitenlandsche zaken, bin nenlandsehe zaken en marinede vice- president van den Raad van State, jhr. Van Panhuys, de commissaris der Koningin, de burgemeester, de adjudant-generaal jhr, Ver- spyck, de generaal-inajoor Doorman, nieuw- opgetreden gouverneur der residentie, en Hr. Ms. stalmeester baron Bentinck, met wie zoowel de Koningin als de Regentes zich voor het instappen onderhielden. In Frankrijk komen van vele kanten over- stroomingsbeiichten, vooral uit het Zuiden, waar de Rhóne en zijrivieren overloopen. Avignon en Tarascon staan half onder water. Ook de Seine wies Zaterdag onrustbarend. Het water is geel gekleurd. De winkeliers aan de Seinekaden hebben hun uitstallingen opge ruimd. De bruggen zijn bijna overstroomd Bij den Pont-Neuf is het pleintje achter het stand beeld van Henri IV geheel ondergeloopen. Een der armste gemeenten in Duitschland is het dorp Schenkenschans, aan den Rijn, on geveer tegenover Lobilh, waar niet éen ingeze tene eenige Rijksbelasting betaalt. Een ontzaglijke rotsmassa is neergestort op den spoorweg in nooidehjk Spanje tusschen Rentreria en Irum. Het verkeer is geheel ge stremd. Meer dan 4000 kubieke meter rots ligt op den weg en het zal tien dagen duren voor dat de rails weder vrij zijn. Een geneesheer in een dorp in Kentucky had het geluk, dat onder zijn leiding een vijfling werd geboren. De kleintjes werden eerst levend en daarna dood tentoongesteld onder directie van den dokter, wat voor de ouders een klein fortuintje medebracht, maar ook den dokter een gewenschte bekendheid verschafte. Ora die te vermeerderen kwam hij op het denkbeeld, op zijn papier en enveloppes een verkleinde photographic van het vijftal te laten plaatsen in den vorm van een postzegel. De talnjke aan vragen om zijn hulp werden op dit papier be antwoord. In antwoord op het telegram, gisteravond door de feestvierenden in het Volkshuis aan Hare Majesteiten de Koninginnen gezonden, werd hedenavond uit Pugny Coibières het volgend telegram ontvangen Schiedams Volkshuis Schiedam (Hollande). Hare Majesteiten zeggen U dank. Adjudant van dienst Van de Poll. Uit New-York wordt de verkiezing van Mac Kinley tot president der Vereenigde Staten gemeld. Reuter seinde uit New-York de volgende telegrammen Zoover berichten uit de staten zijn ingeko men, hebben Mac Kinley en Hobai t 226 in liet college van kiesgerechtigden of twee meer dan voor eene verkiezing vereischt wordt. De voor zitter van het bestuur de republikeinsche Congrespartij wenschte per telegraaf Mae Kinley met de groote overwinning geluk. Tot nu toe heeft Mac Kinley 271 stem- in het college van kiesgerechtigden, dat wil zeggen 47 stommen meer dan noodig is voor een verkiezing, Bryan heeft tot nu toe 37 stemmen. Volgens de laatste berichten uit New-York schijnen Mac Kinley enHobart261 stemmen te hebben in het college van kiesgerechtigden. Als vaststaande wordt aangenomen dat in Tennessee, Nebraska en Wyoming door Bryan de meerderheid is behaald, en dat Mac Kinley in Kentucky heeft overwonnen. De meerderheid van voorstanders tan Mac Kinley's verkiezing in het Electoral College is dus niet zoo groot als oorspronkelijk is aangenomén. De meerderheid voor Mac Kinley is in New- York grooter dan 250,000 stemmen, in Illinois 100,000 in Pennsylvania 300,000. Uit de tot nu toe ontvangen berichten kan men opmaken dat voor het Huis van vertegenwoordigers zijn gekozen 209 repu blikeinen en 85 democraten. De resultaten in Alabama, Cahfornië, Delaware, Kansas, Missouri en Washington ontbreken nog. In den nieuwen Senaat schijnen de repu blikeinen, voorstanders van sound money, 45 zetels te zullen bezetten; de democraten en populisten 42 plaatsen. 's-CKAVEX 11.1 GE, 4 November. Geslaagd voor akte wiskunde lager onderwijs de heer J. van der Hout, te Schiedam. De gelegenheid tot verzonding der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Ingerid. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 6 dezer, des vooi middags ten 4 30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeid te worden. De gelegenheid tot verzending derconespon- denlie naar New-Yoik (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Werkendam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 6 dezer, des voormid dags ten 11 ure. De wijze van verzending behoort duide'ijk op het adres vermeld te worden.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3