Binnenlandsche Berichten, zich meer en meer aan uitgelatenheid over. Allerwegen hoorde men de volksliederen, op balkons werd muziek gemaakt, vele huizen waren ge'illumeerd. De ongeregeldheden die begrijpelijkerwijs op verschillende plaatsen voorvielen, zijn vooral ernstig geweest te Lexington in Ken tucky, waar op twintig plaatsen gevochten werd, eerst met vuisten en vervolgens met revolvers. Kolonel Breckeuridge werd daar door een journalist aangevallen, en trok zijn revolver, maar de omstanders verhinderden hem er gebruik van te maken. Op een andere plaats in Kentucky is een man gedoodte Philadelphia werd bij een vechtpartij met revolvers een man neergeschotente St. Louis is een democraat door een republikeinsch verkiezingsagent doodeltjk gewond. Ook te Wilford in Alabama brak een hevige twist u'.c, waarbij drie negeis werden gedood en een vierde ernstig gewond. De handelstoestand in Brazilië verbetert, zich j zelfs heeft de president, in overeen stemming met het congres en de Bank der republiek, maatregelen moeten nemen om de producten-overvloeds-crisis, waaronder het land eenigszins lijdt, te verzachten. Zoo zou den landbouwers verzocht worden niet meer suiker te maken dan voor den uitvoer noodig is, Kaoutchouk, tabak en katoen hebben prachtige oogsten gegevenvan de eerste zijn nieuwe bosschen in Para op de oevers van de Toncantin ontdekt. De douanen hebben een aanzienlijke vermeerdering van ontvangst aan te wijzen. De landverhuizing neemt haar normalen gang ondanks de aanvallen waaraan zij blootstaatonlangs zijn 470 landverhuizers uit Canada komende te Santos binnenge komen. De consuls van Engeland, Frankrijk, België, Oostenrijk, Zweden en Portugal hebben een gezamenlijk schrijven aan den president gericht, met de verklaring dat hun landgenooten te St. Paul alle gewenschte vrijheid en de bescherming der autoriteiten genieten. De uitslag der presidentsverkiezing in de Vereenigde Staten geeft een verpletterende overwinning aan de republikeinen in elk opzicht en op elk punt, dat is zoowel bij de verkiezing van den president en vice-presi dent, als bij die der leden van het Huis van afgevaardigden, van de wetgevende lichamen der Staten, die de verkiezing van dertig se natoren in de hand hebben, en by de ver kiezing van overheidspersonen in de Staten en de steden. De overwinning der republi keinen is volkomen. The solid South, dat is de aangesloten macht der democraten in geheel het Zuiden, bestaat niet meer. Tam many Hall de beruchte volksmenner van New-York krijgt een afstraffing, even beslissend als die van twee jasr geleden. Voor de eerste maal sedert den oorlog hebben de republikeinen in de stad New-York de over winning behaald. Altgeld, de socialistische gouverneur van Illinois, is verslagen in den strijd om het gouverneurschap. AFRIKA. De Transvaalsche Volksraad heeft eene wijziging in de wet op de goudmijnen ge bracht, waardoor de eigendomsrechten der maatschappijen beter verzekerd zijn. De Britsche kapitein Ferreira heeft met 35 man Pango's kraal bij fort Salisbury genomen en verbrand. Van de rebellen werden er 31 gedood, waaronder drie hoofden; de overigen vluchtten naar de holen, die daarop met dyna miet werden verwoest. CHINA. De vijanden van den min ster van buitenl. zaken Li Hung Chang zitten niet stil. Nu weer hebben de mandarijnen hem beschul digd van kuiperijen met de moeder des kei zers en dringen zij op zijne ontzetting uit alle waardigheden aan. De keizer zou daartoe echter niet bereid zijn, maar Li willen straf fen met inhouding van zijne bezoldiging ge durende een jaar. SCHIEDAM, 5 November 18ü6. De kiesvereeniging nSchiedam" heeft in hare gisteravond gehouden vergadering voor de verkiezing van een lid van den gemeente raad op 10 dezer, in de vacatureSchuurman, tot candidaat gesteld den heer dr. B. de Bruijn. Met den gekozene waren op de voorloopige candidatenlijst geplaatst de heerendr. J. Endtz, K. J. van Erpecum, W. F. Tak en G. W. Snel. De beide laatsten hadden ver zocht niet verder in aanmerking te komen. Voor de vacaturen in het bestuur werden een drietal personen benoemd, die echter de benoeming niet aannamen. Binnenkort zal opnieuw eene vergadering worden gehouden om de opengevallen bestuursplaatsen aan te vullen. Tot afgevaardigde ter vergadering van de jiLiberale Unie" werd benoemd de heer W. F. Tak. De katholieke vereeniging »De Grondwet" heeft in hare gisteravond gehouden vergade ring tot candidaat voor den gemeenteraad gesteld den heer C. J. Wouterlood. De heer S. A. Maas heeft zijn benoeming tot lid van de Kamer van koophandel en - fabrieken niet aangenomen. De heer J. E. Bijlo, controleur le klasse in Ned. Indië, is benoemd tot gewestelijk secretaris in liet district Soerakarta, ter standplaats Soerakarta. Hedenmiddag is zekere A. Kok, wonende te Botterdam, bij het springen van een slee perswagen, nabij de Varkenssluis, gevallen en reed een der wielen hem over beide beenen, die daardoor zoodanig gekneusd werden, dat hij per brancard naar het Ziekenhuis alhier moest worden vervoerd. De Rotterdamsche diergaarde heeft van den heer G. van Hattem alhier een kerkuil ten geschenke ontvangen. i, De Koningin-Regentes van Nederland en hare dochter, de jonge Koningin Wilhelroina, zoo meldden de Fransche bladen gisteren, worden hedenavond te Aix-les-Bains ver wacht. En de bladen voegen er bij De Vor stinnen reizen incognito. Aan het station wacht haar geen officieel vertoon. Niettemin hebben de bewoners de kiesche attentie gehad, langs den geheelen weg tot Corbières de vlaggen uit te steken. Geheele verovering van Atjeh ligt voors hands niet in de bedoeling der Indische re geering aldus verklaart de minister van koloniën in zijn antwoord op het afdeelings- verslag der Indische begrooting. Bestendiging van de afgedwongen rust en werkelijke eer biediging van ons gezag is voorloopig het plan. Van bevoegde z'jde wordt medegedeeld dat een bericht, volgens hetwelk de minister van buitenlaudsche zaken aan zijn ambtge- genooten zou hebben gevraagd in hoever de bezoldiging der ambtenaren herziening be hoeft, juist naar aanleiding van eene bij het begrootings-onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer opgemaakte opmerking, in dien beperkten ziu moet worden opgevat dat die herziening slechts zou betreffen het kon. besluit van 31 December 1874, rege lende de bezoldiging der departements-ambte- naren teneinde dit in overeenstemming te brengen met de gedurende de laatste jaren ook aan andere ministeriën gedane benoe mingen van administrateurs, welker rang in die regeling niet is opgenomen. Deze kent alleen deze bezoldiging van referendarissen, hoofd-commiezen en verdere rangen. De heer P. Dumon te Brugge is door de Belgische regeering toegelaten als consul van Nederland aldaar. Boven ie wet. In het Haagsche Dagblad kwam Woensdag een opmerking voor, naar aanleiding van de belangrijke vraag of in de bepalingen van het burgerlijk wetboek omtrent het huwelijks recht wijziging behoort te worden gebracht ten opzichte van H. M. de Koningin. Het Dagblad acht het bespreken dier vraag niet alleen onkiesch, maar ook ijdel. Immers alle wetten, dus ook het burgerlijk wetboek, gaan uit van den souverein zij sworden gemaakt voor de onderdanen, ter wille van de orde onder hen." Het ware volgens het Dagblad, de verkeerde wereld, te verlangen sdal de Souverein zich zal voegen naar regels, die hij niet ook voor zich t zooals de Grondwet) maar uitsluitend voor zijn volk in het leven heeft geroepen Ware het anders dan zou, als voor de orde in het huishouden bepaald wordt, dat de dienstboden om halfelf thuis moeten zijn, de de keukenmeid ook mogen eischen dat meneer op dat tijdstip binnen is Het Algemeen Handelsblad zegt naar aan leiding hiervan Volgens deze wonderlijke wetsuitlegging is het hoofd van den Staal in Nederland alleen gebonden door de Grondwet, maar niet door de andere wetten. De Koning of de Koningin staat boven de gewone wet I Zoo reactionnair was men zelfs onder koning "Willem I nietIn bet wetboek van burger lijke rechtsvordering bijv., dat onder dien koning tot stand kwam, vindt men een ar tikel 8, dat in het bijzonder voorschrijft hoe de koning bij een proces optreedt, voor het geval hij eiscker dan wel gedaagde is. Zulk een bepaling ware zeker overbodig geweest, als de koning boven de wet stond en dus de verdere wettelijke regelen der procedure niet ook voor hem geschreven waren. In de voogdijvvet van 1888 wordt gezegd (art. 18), dat er, voor zoover daarvan bij die wet niet is afgeweken, op de voogdij over H. M. de Koningin de bepalingen van het burgerlijk recht toepasselijk zijn. Weder een bewijs dat, volgens Ned. recht, aan de ge wone wetten ook de koning onderworpen is, indien uitzonderingsbepalingen ontbreken. Dat is geen rde-wet-voorschrïjverij door onderdanen aan hun souverein," gelijk het Dagblad het noemt. Het is enkel de erkentenis, dat regelen door de wetgevende macht dat is door koning of koningin en de Staten- Generaal gezamenlijk vastgesteld, voor allen, ook voor koning of koningin, bindende zyn. Uitingen als die van het Dagbladherin neren aan de dagen van den ongel ukkigen koning Karei I van Engeland. Zij zijn geheel uit den tijd en verdienen eigenlijk niet als ernstig te worden opgevat. Het orgaan van het sAlgemeen Neder- landsch Werklieden-Verbond" de Werkmans bode, bevat in zjjn laatste nummer een reeks van ontboezemingen over het zilveren feest dat gevierd is. Vele daarvan zijn in dichtmaat. Een dier gedichten, van den heer S. Jansrna te Leeuwarden is getiteld »De geleidelijke weg" en bevat o. a. de volgende regels: 't Gevoel in zijn oorsprong is gelijk aan het kind, Waar d'indrukken wein'go nog zijn. En dat uit dit beperkt gezichtspunt gezwind Besluit, zonder eenige lijn. Maar intnsschea komt ook met jaren 't „verstand", En het vraagt naast „gevoel" ook een plaats, Zeer gelukkig! want dan is er'n wensch'lijk verband, Wen „gevoel" en „verstand" zijn als „maats". Dan zal grondslag va: al het vereenigde „doen", Steed; "zijn de geleid'lijke weg, Niet langzaam, maar zéker vooruit zich te spoen, Volgt uit dit „gemeen overleg". Deze versregels zegt het Alg. Hbl. teekenen het streven der flinke, ordelievende werklieden hier te lande, zooals dat nu 25 jaren lang door het Werkliedenverbond on der de uitnemende leiding van (wjjlen) Spliethoff, B. H. Heldt, Rommerts, Th. de 'Rot, F. Mol, D. de Klerk en anderen is in practijk gebracht. De trein van de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij, loopende op het gemeenschap pelijke baanvak Arnhem Emmerik, die thans te 6.08 's morgens van Arnhem vertrekt, zal met ingang van 5 dezer 20 minuten vroeger van Arnhem vertrekken, om 20 minu ten vroeger te Emmerik aan te komen. In verband hiermede zal de aankomst aan, en het vertrek van de tusschengelegen stations mede 20 minuten vroeger plaats vinden. In de Dinsdag gehouden zitting der Kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam was aan de orde een adres aan de Tvvfeede Kamer, ter ondersteuning van het adres van koffieplanters in het Malangsche over on regelmatigheden in de verpondings-belasting aldaar. De Kamer meent, dat de bezwaren der adressanten alleszins billijk zijn en besloot een adres in dien zin te verzenden. De heer Muntz vroeg of de Kamer bereid was eene commissie te benoemen om aan de Tweede Kamer een adres te formuleeren aangaande bezwaren tegen art. 36 van het ontwerp op het mijnwezen. Aan dit verlangen zal worden voldaan. De zitting werd daarna voortgezet met ge sloten deuren. De vereeniging van Ned.-Indische oud strijders »Je maintiendrai", te Rotterdam, heeft het eerelidmaatschap aangeboden aan den lieer mr. J. H. Bergsma, minister van koloniën, jlir. H. M. van der Wijck, minister van marine, en den heer F. B. s' Jacob, bur gemeester van Rotterdam, die het allen heb ben aanvaard, onder toekenning van een flinke gift in eens, ten behoeve van het we duwen-, zieken- en ondersteuningsfonds. Laatstgenoemde zeide een jaarlijksche gift toe. De suikerfabrikantenbond heeft in eene te Rotterdam gehouden vergadering besloten niet te contracteeren voordat de suikerwet geving voor 1897/98 is vastgesteld.' Te Rotterdam is aan het Haagscbeveer- bij het verboomen van de Haagsche pakschuit, een 24-jarige schippersknecht overboord ge slagen en verdronken. Zijn lijk werd 19 minuten later gevonden. Wegens de lage prijzen worden op de Zuid-Hollandscfie eilanden zeer veel aardap pelen gekuild, met de hoop op hooger prj- zen in het voorjaar. Het weekblad Vergunningsrecht brengt hulde aan den hoofdcommissaris van politie, den heer Franken te Amsterdam, wijl deze zoo gestreng optreedt tegen den clandestienen verkoop van sterken drank. Volgens genoemd blad zijn in den tijd, dat de heer Franken te Amsterdam in functie is, reeds 1210 processen-verbaal wegens clan destienen verkoop opgemaakt. Naar aan het Hblad wordt verzekerd, zijn de moeilijkheden, waarin de firma A. Daniële Co. te Amsterdam (diamantslijperij) ver keert, uitsluitend te wijten aan de daden van een der beide fumanten, wiens tegenwoordig verbijf onbekend is, en is de andere firmant, de heer Alfred Daniëls, daaraan geheel vreemd gebleven en is hij er zelf door verrast en het slachtoffer van geworden. Een ongelukkig begin van het echteljk leven is een paartje in de Bloemstraat te Amsterdam ten deel gevallen. Zaterdag hadden zj, buiten hun woning, bruiloft ge vierd en toen zy thuis kwamen, bleek door inbraak voor een waarde van f 300 aan gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd te zijn. Woensdag der vorige week strandde nabij Schiermonnikoog de Noorsche ijzeren bark Magda, kapitein Swensen, van Sundsvall met

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2