JC, 1896. Donderdag 12 November N°. 9173. KENNISGEVING. Vijftigste «Jaargang. Verschijnt dagei ks, uitgezonderd Dinsdag, CITGKVEÏ ~S. ODE. Buiten landscheBerichten. nou RAI i Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheale Bijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B «J II K A »OTKH»TttUT 70. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. PROCES-VERBAAL van de opening der stem briefjes, die ter benoeming van éen lid van den Gemeenteraad van Schiedam, den lOn November 1896 zijn ingeleverd. Op heden den elfden November 1800 zes en negentig, in de gemeente Schiedam, is door het bureau van stemopneming in de eerste afdeeling {hoofdbureau) in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal plaats genomen, des morgens ten negen ure. Het bureau is samengesteld uit den heer HENDRIK JACOB VERSTEEG, Burgemeester-Voorzitter, en de heeren HENDRIK ADRIAAN MAR1US ROELANTS, en zEGIDlUS ELZEVIER DOM, leden van den ge meenteraad, stemopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel de stembussen, bij hem den tienden November 1800 zes en negentig overgebracht uit de eerste afdeeling (hoofdbureau) en uit de tweede afdeeling (onderbureau). De zegels der bussen worden onderzocht en be vonden ongeschonden te zijn. De bussen worden geopend er bevonden zeshon derd twee en negentig stembriefjes te bevatter Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te ■zijn even groot als het getal dier kiezers Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden jij door den voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen liet bureai heeft van onwaarde verklaard elf briefjes, als tien welke niet waren ingevuld en éen dat geen persoon duidelijk aanwees. Hel getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest zeshonderd een en tachtig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren C. 4. XVouterlood 318 stemmen. J. O. Bender 93 Dr. B. de Bruijn 250 X. Viijland 1 H. Dienske 1 X L. van Emden 2 W. van Zon 1 P. F. van der Hammen 1 "T. A. J. Zoetmulder 1 Dr. 4 Endtz 1 a W. Oosterum 1 K. 4, van Erpecum 1 4. C. Zijderveld 1 II. 4. Versteeg 1 Mr. T. Weber 1 D. C. Kok 1 Hebben alzoo de meeste stemmen verkregen de feeeren C. J WOUTERI.OOD en Dr. B. DE BRUIJN, over wie mitsdien zal moeten worden herstemd zijnde overeenkomstig het bepaalde bij a; t. 11 der Gemeentewet, de lijst daartoe onmiddellijk opge maakt, teneinde met de brieven van. oproeping voor de herstemming aan de kiezers uitgereikt te worden. En zijn tegen deze opening van stembriefjes, door -de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen, •die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Schiedam, den 11 den November 1898. VERSTEEG, Voorzitta H. A. M. ROELANTS, JE. ELZEVIER DOM, 5 1 j Stemopnemen. ■i Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien art. 69 der wet van 4 Juli 1850 (staatsblad no. 37) Brengen Ier kennis van de ingezetenen, dat het proces-verbaal van de op den lOden lezer plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor den gemeenteraadter inzage is nedergelegd op de secietarie en dat afschiift daarvan is aan geplakt aan het raadhuis. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, don liden November 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. DÜITSCHIiSD. Bij den Rijksdag zal een ontwerp worden ingediend, rakende het gebruik van water dichte schotten op passagierssloomschepen in de groote vaart. In Westhavelland-Brandenburg is de socia list Pëus bij herstemming tot lid van den Duitschen Rjjksdag gekozen. Het aantal socia listische afgevaardigden bedraagt thans 49. Het Pruisische ministerie heeft de verlaging der vrachttarieven voor meststoffen met 20 pCt. gedurende 5 jaren verlengd. De Berlijnsclte correspondent dar N. B. Ct. schrijft van gisteren 1 De Bost, een vrij -conservatief blad dat der regeering welgezind is, keert zicli tegen het pian van het centrum over de Hamburgsche onthullingen in den Rijksdag eene interpel latie te houden. Het blad ziet daarin eene taktische betooging om de radicale en ultra- montaansche meerderheid, die indertijd het voorstel om Bismarck op zijn tachtigsten verjaardag geluk te wenschen afstemde en deswege door den keizer scherp veroordeeld werd, te rechtvaardigen. Uit de artikelen in de bladen over en weer blijkt reeds nu, dat eene interpellatie, als' het centrum in den zin heeft, een stormachtig beloop zou hebben. Intusschen hooren wij uit Karlsruhe, Stutt gart en Leipzig, dat daar op vergaderingen van nationaal-liberale vereenigingen telegram men met betuigingen van sympathie aan Bismarck zijn gezonden. Het kabaal is dus al aan den gang. De Badensche luitenant Brüsewitz, die een burger, die in een koffiehuis bij ongeluk tegen zjjn stoel stootte zonder zijn excuus te maken, overhoopstak, is tot zes jaar gevangenisstraf en afvoering van de ranglijst van het leger veroordeeld. De opperste rechtbank in Duitsck. Oost- Afrika heeft den plantage-bezitter Friedrich Schroder tot 5 jaar gevangenisstraf veroor deeld, wegens mishandeling van inboorlingen. F It A N K R IJ K. In de Kamer is verder door den heer Cha- mar,y de regeering over het bestuur van Algerië aangevallen hij achtte dat de kolonie aan drie kwalen leedadministratieve desor ganisatie, de nadeelige invloed van de toepas sing van het decreet Crémieux en de toepas sing van het fiscaal stelsel van het moeder land. De heer Thompson herinnerde, dat liet decreet Crémieux nog door het keizerrijk was voorbereid en door de radicalen iu de Algerijnsche departementen was gevraagd; hg vreest dat door zonder voorzorgsmaatre gelen de bepaling op te heffen waardoor kolonie en moederland verbonden zijn, men in Algerië een almachtig, onverantwoordelijk en niet te controleeren bestuur zal scheppen. Het debat over Algerië is geëindigd met eene motie van orde, doorRavarin voorgesteld, door de regeering aanvaard en bijna eenstem mig aangenomen. 'e Toulouse heeft een verkiezing voor den gemeenteraad plaats gehad. De aftredende socialistische leden zijn grootendeels herkozen. Een Fransch officier en twee Spain's zijn, terwijl zij topografische opnemingen deden, in het zuiden van Algerië, vermoord door woes- tijnroovers. Sommige Fransche bladen zien daarin een voorieeken van een gevaarlijke anti-Fransche strooming en verklaren dat een expeditie naai- Toeat thans onmiddellijk moet vertrekken. B a L 6 I E. Hat generaal Brassine ontslag heeft ingediend als minister vun oorlog, is nu of ficieel. In den ministerraad heeft de generaal al het mogelijke gedaan zijne ambtgenooten te overtuigen, dat zij zich tegenover parle ment, leger en land zedelijk verbonden hadden het legerontwerp in te dienen; hij rekende hen een meerderheid voor door verbinding van linkerzijde en 42 leden der rechterzijde. Doch de collega's wilden niet dat een wets ontwerp door radicalen en socialisten tegen een deel der rechterzijde er door ging. De Koning is nu genoodzaakt geweest van den eenigen minister die zijn woord getrouw bleef het ontslag aan te i.cmen. Het vinden van een opvolger zal niet gemakkelijk zijn. LUXEMBURG. De Kamer heeft Simon met 26 stemmen, tegen 18 op Tornaco, tot voorzitter gekozen, en Tornaco met 22 stemmen, tegen 21 op den regeeringscandidaat Hemmer, tot onder voorzitter. Deze verkiezing is gericht tegen des staatsminister Eysschen. .E K GELAND. Maandag hebben in de steden van Enge land en Wales de burgemeesters-verkiezingen plaats gehad. Gekozen werden 156 conserva tieven, 33 liberale unionisten en 110 liberalen, terwijl in 8 gevallen de politieke kleur van de gekozenen niet bekend was. Sir II. H. Kitchener, uit Egypte te Londen teruggekeerd, heeft aan een vertegenwoordiger van Reuter verklaard, dat het naar zyn meaning verkeerd zou zijn, de kracht van den Khalief voor gebroken te houden. Omtrent den hongersnood in Britseh-Indië komt bericht, dat 67,000 menschen nu ge regeld ondersteuning ontvangen. Nog maar steeds blijft de regen uit en nog maar sleeds stijgen de prijzen der levensmiddelen. Ter verschaffing van werk zal men spoorwegen gaan aanleggen. In de provincie Bombay hebben 5000 men schen een graanpakhuis, waarin 1500 zakken koren, leeggeplunderd. De politie vermocht er weinig of niets tegen en moest van de vuurwapenen gebruik maken, waarbij twee dooden vielen en zes man gekwetst werden. De provinciale regeering van Manitoba heeft Zaterdag, na een debat van vier uren besloten, de voorgestelde schikking der school kwestie behoudens enkele wijzigingen van ondergeschikten aard aan te nemen. De nieuwe Britsche resident bij de Zuid- afrikaansche republiek, de heer Conyngltam Greene, heeft Vrijdag een afscheidsbezoek ge bracht aan het ministerie van koloniën en is Zaterdag te Southampton scheep gegaan naar Kaapstad. RUSLAND. Russische bladen hebben de juistheid der onthullingen van Bismarck ontkend. Waar schijnlijk zou de regeering met haar bekende stilzwijgendheid ook thans gezwegen hebben, wanneer de wind, door Bismarck aangeblazen, een klein briesje was gebleven. Nu evenwel dat briesje in de Eur.peescne pers een storm heeft verwekt, zal vermoedelijk ook Rusland zich niet langer stilhouden, doch beslist positie kiezen tegenover de onaangenaam heden, welke kunnen ontstaan, wanneer de gewezen rijkskanselier van het Buitsche rijk blijft voortgaan, zooals hij onlangs begonnen is. Volgens de Standard heeft keizer Nikolaas zelf met deze aangelegenheid ingelaten en bevolen, dat hem alle op het Russisch-Duitsch neutraliteitsverdrag betrekking hebbende documenten, welke zich mochten bevinden in de Russische staatsarchieven of in het bezit zijn van graaf Schuwaloff, vroeger gezant te Berlijn, zullen, worden voorgelegd, opdat iiij de kwestie grondig zal kunnen bestudeeren. Dus ook van Russische zyde zal men op helderingen kunnen verwachten. ZWITSERLAND. De kantons, die belang hebben bij het boren van een tunnel door den Simplon heb ben hun belangen door afgevaardigden doen bespreken in een vergadering, die dezer dagen te Lausanne is gehouden. De directie van de Jura-Simplon-maatschappij zette den stand van zaken uiteen: Alles is voor het beginnen van den arbeid geregeldalleen moet de Bondsvergadering het verdrag tusschen Zwit serland en Italië nog ratificeeren. Er werd besloten alle mogelijke stappen te doen om dit in de Decemberzitting gedaan te krijgen. ITALIË. De Kamer zal hare werkzaamheden eerst 2 of 3 December hervattenmen hoopt dan stellige berichten ontvangen te hebben van Nerazzini, waaruit zal blijken dat de vtede

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1