Biinienlamlsche Berichten. met Menelik spoedig zal geteekend zqn. Omtrent het handelsverdrag met Frankrijk verneemt men dat er op het oogenblik niet veel warmte daarvoor bestaat, en dat het ministerie Di Rudini het wel niet sluiten zal als Italië er geen zeer goede zaken bij doet. De groote schoonmaak op Sicilië wordt voortgezetde regeering heeft nu ook den gemeenteraad van Palermo ontbonden, daar de reeds in hechtenis genomen ontvanger Martinez niet alleen schuldig blijkt te zijn aan de verduisteringen dier stedelijke gelden. De commandeur Pantaleone, een Piemontees, is als regeeringscommissaris benoemd en zal de stad nu eens zonder de hulp der Maffia (den bond die in Sicilië overal achter zit) regeeren. Nog eenige meerdere steden heb ben hetzelfde lot getroften, en zoo wordt de Siciliaansche kwestie nu eens met nadruk aan een einde aangepakt, waar niemand tot nu toe den moed had het aan te pakken. SPANJE. Volgens een door het agentschap Havas te Parijs uit Manilla ontvangen telegram hebben de Spanjaarden de opstandelingen verslagen, die zich in de stad Noveleta ver schanst hadden. De Spanjaarden namen de stad na een hevig gevecht. Van de opstande lingen sneuvelden vierhonderd, van de Span jaarden drie en dertig, B t G A R IJ E, De regeering heeft besloten een duizendtal Armenische boeren, die uit Anatolië gevlucht en naar Varna verhuisd zijn, in de Dobrudscha te koloniseeren, waar hun voor den landbouw geschikte grond zal worden verstrekt. De organen der oppositie bevatten het manifest van de oppositie aan de kiezers, waarin het stellen van gemeenschappelijke candidaten wordt aanbevolen, en als doel der regeering het verkorten der grondwettelijke rechten genoemd wordt. Het manifest is onder teekend door Tsankof, Radoslawof en Grekof Karawelof's naam ontbreekt. T U R K IJ E. De Russische gezant te Konstantinopel, Nelidof, die zich, zooals men weet, voor eenige dagen naar Petersburg begeeft, is Zaterdag in afscheidsgehoor door den sultan ontvangen. Tijdens de afwezigheid van den Russischen gezant uit Konstantinopel gaat de Oostenrijk- sche gezant tot herstel van gezondheid naar Kaïro. De ontvanger-generaal te Salonica heeft van den sultan bevel gekregen, hem ied'eren dag te seinen hoeveel hij geïnd heeft en geen betalingen te doen zonder toestemming van den sultan. Tevens is kennis gegeven dat de salarissen van openbare ambtenaren, te be ginnen met 1 Maart a.s., met 15 pCt. zullen verminderd worden. De vali van Diarbekr, wiens terugroeping herhaaldelijk door de gezanten verlangd was wegens zijn houding bij de troebelen van verleden jaar, is nu inderdaad afgezet. Hij wordt vervangen door Chalid bey, voorzitter van het crimineele hof. In de Dardanellen worden op bevel der Turksche admiraliteit twee electrische zoek lichten anngebracht, om des nachts de nade ring van vreemde oorlogsschepen te kunnen waarnemen. Volgens gerucht zal de oud-gouverneur van Kreta, Karatheodory pacha, eerste tolk des sultans, worden benoemd tot minister van buitenlandsche zaken en zal een christen ambtenaar met de portefeuille van bmnen- landsche zaken worden belast, dit laatste om het bewys te leveren dat de sultan bere:d is de door de mogendheden verlangde hervor mingen werkelijk in te voeren. De Vots. Ztg. verneemt, dat de wijze waarop de ^vrijwillige" inschiijving tot dekking van de kosten van bewapening enz. der reserve in Turkije geheven wordt, nog erger is dan ge dwongen belasting. Er worden lijsten aange legd van hen, die het naar hun inkomen ge schatte bedrag betalen; wie op die lijsten niet voorkomt is een rebel, een samenzweer der, ja nog erger. Vooral de Christenen wor den gedwongen tot dit fonds bij te dragen. Uit Athene wordt gemeld dat ter reede van Chania Zaterdag een stoomschip ver scheen met 100 Koptische soldaten, die als deserteurs van een Kretenzisch regiment naar Griekenland gevlucht waren en op verzoek der Grieksche regeering naar Alexandria werden getransporteerd. De gouverneur van Chania trachtte de deserteurs in handen te krijgen, iets waartegen de Grieksche consul zich krachtig en met succes verzette. In de stad bracht dit incident groote ontroering teweeg. GRIEKENLAND. De regeering heeft besloten de officieren, die zonder verlof naar Kreta vertrokken zjjn ter deelneming aan den opstand, maar dbor den krijgsraad werden vrijgesproken Van desertie, disciplinair te straffen. EGYPTE. De ministerraad zal zich eerstdaags bezig houden met een plan tot hervorming van het beheer van goederen in de doode hand, aan godsdienstige en liefdadige instellingen toe- behoorendvan Engeische zijde wordt be weerd dat de inlandsche beheerders zich daarbn aan grove misbruiken schuldig maken. Te Soeakin is een ais derwisch vermomd gepensioneerd officier van het Oostenrijksche leger aangehouden. Hij zal voor een krijgs raad terechtstaan. AMERIKA. Volgens de laatste berichten is de uitslag van de presidentsverkiezing in de Vereenigde Staten aldus geweest Voor Mac Kinley 24 Staten 277 stemmen. Voor Bryan. 21 Staten 170 stemmen. Meerderheid voor Mac Kinley 3 Staten 107 stemmen. Het is nog niet bekend hoe de nieuwe Senaat zal saamgesteld zijn een paar dagen geleden vreesde men dat het aantal goud mannen en dat der voprstanders van jfeet zilver even groot, 45, zouden zijn. Nu is er een bericht dat 47 van de eersten en 43 van <ie anderen in den Senaat zitting zullen nemen. Volgens de laatste berichten zullen in liet nieuwe Huis van vertegenwoordigers plaats nemen 212 goud-republikeinen, 2 goud- democraten, 120 zilver-democraten en 23 zil- ver-rppublikeinen en leden der volkspartij. Uit Washington wordt gemeld Het arbitrageverdrag in de Venezueiaan- sche kwestie is Maandagavond gesloten. Het scheidsgerecht zal bestaan uit vijf leden, twee door Enge-iand en twee door de Vereenigde Staten benoemdde vijfde door deze vier. Een onbetwist bezit van vijftig jaar wordt in de gekoloniseerde streken als eigendoms recht beschouwd. Het verdiag bevat voorts eene algemeene overeenkomst, waarbij alle geschillen tusschen de beide landen van Engeische taal in het vervolg aan een scheids gerecht zullen worden onderworpen. Drie Midden-Amerikaansche republieken," Nicaragua, Honduras en San Salvador, hebben een overeenkomst geslotenwaarbij zij een gemeerschappelijk verkozen wetgevend lichaam belasten met de leiding van alle.bui- tenlandsche aangelegenheden en de bezetting van alle diplomatieke posten. De republieken hebben reeds hun gezantschappen te Was hington opgeheven en de zorg voor hunne belangen opgedragen aan een geraeenschap- peiyk gevolmachtigde. AFRIKA. President Kruger's verjaardag, zijn 71ste, is dit jaar op 14 October, om licht begrijpe lijke redenen, met meer dan gewone belang stelling en hartelijkheid in de Transvaal gevierd. De Daily Telegraph verneemt uit Pretoria, dd. 9 November: De Volksraad heeft mach tiging gegeven tot den aanleg van een spoor lijn van Machado over Lijdenburg naar Pil- grimsrust. Men gelooft, dat deze spoorweg voor de mijnen in het district van veel nut zal zijn. CHIN A. De Londensche correspondent van de Pe- tersburgsche Nowosti weet te vertellen dat China tegen het einde van den oorlog met Japan het eiland Formosa zonder vergoeding aan Engeland heeft willen afstaan, enkel om het niet in Japansche handen te zien vallen, maar dat lord Salisbury dit aanbod zelfs geen oogenblik heeft overwogen. TWEEDE KAMERDERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 10 November. Hedenvoormiddag te halftwaalf werden de werkzaamheden hervat. Bij de opening der vergadering bracht de voorzitter hulde aan de nagedachtenis van den waardigen volks vertegenwoordiger, den minister van staat mr. Cremers, den vroegeren talentvollen en onparlijdigen leider der vergaderingen, in wien allen betreuren den man, die het land in verschillende hooge betrekkingen met toewijding en onkreukbare trouw heeft ge diend en aan wiens karakter ook zijne tegen standers hulde brachten. Verder werd medegedeeld, dat de heer Farncombe Sanders, in ieven lid der Kamer, zjjne belangrijke verzameling boekwerken aan de bibliotheek der Kamer heeft vermaakt. Onder dankbare herinnering aan den over ledene heeft de Kamer, op voorstel des voorzitters, het legaat aanvaard. De heer Rethaan Macaré, nieuwbenoemd afgevaardigde voor Haarlem, heeft, na be- eediging, zitting genomen. Als de afdeelingen tijdig gereed zijn, zullen Donderdag te halftwee, en zoo niet, Vrijdag 11 uur in openbare vergadering verschillende wetsontwerpen worden behandeld, o. a. de overeenkomst met België betreffende het kanaal GentTerneuzen de wjjziging der pensioenwet en ten slotte de Indische be grooting voor 1897. De Kamer vergaderde heden in de afdee lingen tot onderzoek o. a. van de financieele wetten. Successierecht. Blijkens het regeeringsantwoord op het verslag der Kamer over het wetsontwerp houdende nadere regeling van het recht van successie en van overgang bij overlijden, heeft de minister van financiën teruggenomen de daarin aanvankelijk voorgestelde samensmel ting van het recht van overgang van effecten en rentegevende schuldvorderingen en het evenredig recht van registratie op scheidingen met het successierecht en de verhooging van dit laatste recht. Deze laatste verhooging is niet meer noodig als equivalent voor de verminderde opbrengst van de personeele belasting of voor eenigen anderen regeerings- maatregel. Dientengevolge vervalt ook het voorstel van samensmelting van de opcenten met de hoofdsom. Het gewijzigd wetsontwerp bepaalt zich dan nu tot de regeling van het recht van overgang van de onroerende goederen, nage laten door niet-ingezetenen, en voorts tot maatregelen om de ontduiking tegen te gaan die reeds een te groeten omvang heeft ge kregen en steeds dreigt toe te nemen. De wijziging der bestaande wet brengt mede dat de belasting in de rechte lyn en de zijljjn verschillend bljjven en dat beide met een gelijk getal percenten verhoogd worden. Nu de opcenten behouden biqven, worden ge noemde percenten in het gewijzigd ontwerp gesteld (in hoofdsom) op 4'/s voor de rechte lijn en 8'4 voor de zijlijn, eene verhooging van beide dus met 3 pCt. Die 3Vj pCt, en 38 opcenten van een bedrag van f 3,400,000, bedraagt f 164,220, wat een billijk equivalent is te noemen. Ten opzichte der maatregelen tegen ont duiking blijft bepaald, dat al wat binnen den tijd van een jaar vóór het overlijden ge schonken wordt, gerekend wordt als legaat te zijn verkregen. Nu het ontwerp tot zoo geringe beteekenis is teruggebracht, kan de bepaling van den datum der inwerkingtreding aan de Kroon worden overgelaten. SCHIEDAM, II November 18DG. Het bestuur van den Nieuwlandschen pol der heeft dezer dagen de hand geslagen aan de sedert jaren vervuilde sïooten in de Konijnenbuurt en in den omtrek van den officierentuin Verdient het bestuur een woord van lof voor zijn pogen om de polderbelangen te vereenigen met de eischen van welstand en hygiëne, niet minder lof komt het toe voor de wijze waarop het bij zijn optreden ge matigdheid aan ernst weet te paren en zich de welwillende medewerking van alle wei denkenden weet te verzekeren. Gis! era vond omstreeks halfzeven is een broeder van de orde der Trappisten nabij de Geriït-Verboonstraat, door het licht van een lantaarn misleid, in de Lange Haven geloopen, Op zijn hulpgeroep snelden eenige burgers, een politie-agent en de brugwachters toe. Zekere O. van der Linden van Rotterdam,, die daar passeerde, trok zijn jas uit en wierp die den drenkeling toe, die de jas dadelijk vastgreep, waarmede hij naar den kant ge haald en vervolgens op het droge gebracht- werd, waarna hij bij den heer W. A. J. "Witt- kampf in huis werd gebracht. Gelukkig ia de man er met den schrik en een nat pak afgekomen. Hedenmorgen is de timmermansknecht C. van Doorn, wonende te Rotterdam, werkzaam aan het in aanbouw zijnde nieuwe postkan toor alhier, met een voet in een beitel ge loopen, waardoor dat lichaamsdeel boven den enkel werd gewond. Na door dr. De Bruijn geneeskundig behandeld te zgo, werd hij per rijtuig naar het ziekenhuis te Rotterdam ge bracht. Hedenmorgen te 12'A uur is A. W. Bulier, meesterknecht in de branderij van den heer H, P. van der Drift aan de Westmolenstiaat alhier, op de stelling zijnde om de tempera tuur van het maisbeslag op te nemen, voor over in den beslagbak gevallen, tengevolge waarvan hij over het geheeie lichaam ernstige brandwonden bekomen heeft, voornamelijk aan armen, beenen en aangezicht. Nadat hem door dr. Elzevier Dom hulp was verleend, werd hij per rijtuig naar zijn woning aan de Mariastraat vervoerd. De gewone audiëntie van den minister van koloniën op Vrijdag 13 dezer zal niet plaats hebben. Naar het Vad. verneemt, komt het meest in aanmerking voor het lidmaatschap der Eerste Kamer, vacature-Cremers, mr. C. J, Sickesz, oud-lid dier Kamer. Het Vad. deelt mede, dat de wetenschap pelijke balans van het pensioenfonds voor weduwen en weezen, waarvan sprake is in art. 20 der wet van 9 Mei 1890 (Stbl. no. 79)r een batig saldo aanwijst van circa f9,000,000. Daardoor vermeerdert, zegt het blad, de kans voor de onderwijzers om op gunstige voor waarden in het fonds opgenomen te worden. Er is, naar de Vaderlander mededeelt, eene politieke vereeniging in wording, die niet kerkelijk wil zijn, maar zich stellen zal tegenover het streven van hen, die het gezag willen brengen in handen der bisschoppen. De Londensche correspondent van 't 2V, v. d. D. schrijft: 3 Het is te voorzien, dat aanstaanden winter de steeds stijgende broodprijzen grobte ellende zullen veroorzaken. De prijs van een gewoon

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2