,A°. 1896 1ST. 9175. KENNISGEVING. ■Ciecte tea Mwc van iet ontostemis- fonffs voer letaftip «i-strijiers. Feuilleton. Jessie's Voogd. Zaterdag 14 November. ij ftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: T. ODÉ. Vrijdag 20 November a.s. Buiten lands die Be rich ten. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BIKSAI t BOTBRfcTRI AT 70. Aiivertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam, gezien een bij hem ingekomen schrijven dd. 7 dezer van het hoofdbestuur der vereeniging sTrouw aan Koning en Vaderland", waarin het mededeelt, dat bij k.k. besluit toestem ming is verkregen tot het houden van een algemeene collecte, brengt ter openbare kennis dat die collecte binnen deze gemeente zal plaats hebben op Moge ieder, waar het geldt een plicht der dankbaarheid te vervullen tegenover zoovelen dier dapperen, die in hun jeugd hun leven voor Koning en Vaderland veil hadden en thans, aan den avond huns levens gekomen, in kommer en ellende verkeeren, zich weder beijveren te geven naar de mate zijner krach ten, opdat die meer dan SO-jarlgcn, waar van de meesten ten grave neigen, de weinige ...dagen levens die hun nog geschonken zullen zijn, zoo dragelijk mogelijk zullen kunnen gemaakt worden. Schiedam, 13 November 1896. De Burgemeester voornoemd, 'VERSTEEG. Fit U K 11 IJ K. In de Kamerzitting van gisteren ontvouwde Mirman z\jn interpellatie over het feit dat de regeering liet katholiek congres te Rheims veroorloofd heeft te vergaderen, terwijl dat verlof geweigerd is aan leeraren en onder wijzers die krachtige verdedigers zijn van de republiek. Hij herinnert aan de onvaderland lievende verklaring van enkele priesters. De minister van justitie antwoordde dat hij net verlof geweigerd zou hebben als het gevraagd wasmaar moesten wij, vraagt hij, het con gres met geweld uiteenjagen De protestanten hebben een gelijke verdraagzaamheid genoten. De minister las een brief voor van Langé- nieux. aan zijn voorganger, waarin verzekerd wordt dat het congres van een privaat ka rakter zou diagen. De regeering heeft aan Langénieux het voorbehoud herhaald dat het vorig kabinet had gemaakt. De minister be toogde dat Mirman zich zelf heeft tegenge sproken. De vergadering van priesters, die op het congres is gevolgd, heeft een andere houding aangenomen dan het congres, waar alles geregeld is topgegaan. Een priester is gestraft met schorsing van traktement, en aan de bisschoppen is een rondschrijven ge richt, met de waarschuwing dat dergelijke feiten zich niet moesten herhalen. De redevoering van den minister lokte in het centrum langdurige toejuichingen uit. De republikein Le Mare eischle dat de katho lieken dezelfde vrijheden zullen genieten als de overige burgers. Bourgeois lichtte de doopceel van de bisschoppen, wier gedrag laakbaar is. Het katholiek congres streeft een politiek doel na en is gericht tegen de bur gerlijke maatschappij Méline zeide dat de interpellatie de Kamer iu staat zal stellen, haar vertrouwen te be tuigen in de regeering. Deze heeft de cle ricals propaganda niet aangemoedigd, maar kan aan den godsdienst niet den oorlog ver klaren. Haar staatkunde is in overeenstem ming met de landsbelangen. Daarop werd het debat gesloten. Méline nam een motie aan om over te gaan tot de orde van den dag, behelzende dat de Kamer haar vertrouwen uitspreekt in de regeering, en voorgesteld door Poincaré. Met 307 tegen 229 stemmen besloot de Kamer, een motie van Isambert om over te gaan tot de orde van den dag niet de voorkeur te geven, en nam die van Poin caré aan met 324 tegen 225 stemmen. Een bijvoegsel van Mirman, dat door Méline is afgewezen, werd met 302 tegen 176 stemmen verworpen. Even over halftien werd de vergadering gesloten. D U I T S C' II L A N D. De Rijksdag maakte Woensdag zijn gan- sche zitting zoek met de behandeling van een amendement van het centrumlid ltembold op 77 van het wetsontwerp op de rechter lijke organisatie, strekkende om te bepalen dat in de Kamers voor strafzaken zitting zullen hebben drie rechtsgeleerden en twee leeken. Na een zeer uitvoerig debat werd de paragraaf onveranderd goedgekeurd. De interpellatie van het centrum over de onthullingen der Hamburger Nachrichten /al drie punten betreffenof het Duitsch-Russisch verdiag tot I>90 heeft bestaanzoo ja, v.aaivin het niet hernieuwd is, en welke uitwerking de laatste mededeelingeri hebben gehad op de positie van Duitschland in het Drievoudig Verbond. Deze interpellatie, als mede die in zake het duel-vraagstuk, zijn tegen a.s. Maandag bij den Rijksdag aan de orde gesteld. Vermoedelijk zal staatssecretaris Von Marseliall zich er toe beperken, de eerste dezer inteipellaties te beantwoorden met een loflied op het Drievoudig Verbond en daarby onthullingen als de Hamburgsche afkeuren, maar overigens, gelijk de Post zich behoed zaam uitdrukt, i>aan de staatkunde van Bis marck ten volle recht laten wedervaren." Bij keizerlijke kabinetsorder zijn de kleuren der Posensche vlag veranderd in wit-zwart- wit. Tot dusver bestond die vlag uit een roode en eene witte baan, en aangezien het nu zij het ook in eene eenigszins andere nuance, de nationale kleur van Polen is, staken de Polen doorgaans bij nationale feesten de Posensche vlag uit, zonder dat de ovei heid bij machte was iets tegen deze Duitsch- vijandige betooging uit te richten. Tlmns is hieraan een einde gemaakt. De kaloenbeurs te Bremen heeft een bedrag van 30,000 mark beschikbaar gesteld voor het zenden eener commissie van deskundigen naar Oost-Azië, om daar een onderzoek in te stellen naar de voorwaarden van productie en afzet voor handel en nijverheid, meer bijzonder op liet gebied der weverij en van den katoenhandel. It EtOl E. Het ontslag tan den minister van oorlog verwekt groot opzien evenals het interim van den minister van verkeer Van den Peere boom groote vroolijkheid. Zooals men weet, is de koning sterk voor stander van legerhervorming. Men zegt nu, dat de clericale partij 's konings goedkeuring van het ontslag van generaal Brassine ver kregen heeft door concessie te doen op Kongo- gebied. DENEMARKEN. De koning is geheel hersteld uit Gmünden naar Kopenhagen teruggekeerd. Zijne gemalin blijft daar nog eenigen tijd bij hare dochter, de hertogin van Cumberland, die ongesteld is. RUSLAND. Te Petersburg verwacht men dat bij ge legenheid van het a.s. 100-jarig stichtingsfeest van het garde-jagers-regiment de door zijn huweljk met gravin Merenberg in 1891 in ongenade gevallen grootvorst Michael Michaelo- ■witsch, dre vroeger compagnies-commandant bij dat regiment was, zal worden terugge roepen. Ook verwacht men nog vóór Kerstmis f 46. Daarbuiten kwam leven. Hij luisterde. Voet stappen werden hoorbaar in de gang het waren niet die van den schildwacht't was de sherif met zijne lieden, beambten en gevangenbewaar ders. De deur der cel werd ontsloten. Juist sloeg de torenklok zes. ïSimon Jefferson, uw tijd is gekomen sprak de sherif langzaam en met nadruk. De mannen namen dfen veroordeelde in hun midden en brachten hem naar de kapel der gevan genis. Men moest hem bij dien gang links en rechts ondersteunen. Die weinige maanden hadden al de krachten van den sterken, robusten man geroofd. Ilij was vermagerdhet vel van aan- i gezicht en handen werd niet meer door de spieren gespannenhet scheen voor het uitgeteerde lichaam te ruim geworden. Zijnehanden beefden, de beenen waren slap en de onzekere, angstige blik naar den grond gericht. Midden in de kapel, op een verhevenheid, stond een met zwart laken bekleede stoel 't was de zetel der ter dood ver- oordeeldon. De misdadiger werd in den stoel getild. Om hem heen zaten een aantal medegevangenen uit Newgate, die nieuwsgierig en schuw tot den ge broken ouden man opzagen, wiens levenvuren neen, wiens minuten geteld waren. In eene soort loge rechts van den kansel zaten, allen in diepen rouw, de verwanten des veroordeelden, zijne echtgenoot Jane, zijn zoon Hugh, zijne nicht Jessie en vervolgens ook dokter Strehlan, Mary Wimpleton, Bob Dryful, Tapperday en zijne zuster ICitty. Eerst na eene wijl waagde Jeffer son het zijne oogen op te heffen naar die loge, aarzelend, maar als door een onweerstaanbaren drang bewogen. Hij herkende allen. Een diepe zucht, overgaande in een benauwd rochelen, ontwrong zich aan zijn beknelde borst, en de de vrouwen daarboven snikten en weenden luid, terwijl de mannen somber en zwijgend naar den grond blikten. De geestelijke besteeg den kansel. Hij sprak van verzoening door den dood, van aaidsche ge rechtigheid en hemelsche genade. Daarmede trachtte hij in dit verschrikkelijk oogenblik be rusting en tevens hoop op te wekken in de ziel, die straks van het lichaam zou scheiden, in volie bewustheid, vóór zijn tijd. Het geheele tooneel had iets diep aangrijpends die plechtige toespraak, dat gezicht op dien voor overgebogen zondaar, die zijn leven verspild had met het geluk te zoeken langs wegen, die on vermijdelijk tot het verderf moesten voeren. En aan het einde van de rede, die hem zicht baar getroffen had, werd de ongelukkige wegge voerd weggevoerd naar de plaats, vanwaar geen terugkeeren mogelijk is. XXI. Als eea eeuwjg zich voortspoedende stroom gaat het leven daarheen. De eene golf volgt op de andere, zij verdringen elkaar, en hoe zij blikkeren in de zon, of schuimend tegen den oever uiteenspatten, of, doer den storm voort- gezweept, zich bruisend een weg banen naar den oceaan, allen worden zij toch weder éen en vormen een beeld der vergankelijkheid. Een levensdag is een golf van den wereldstroom. Op den helderen frisschen morgen volgt de middag met zijne zorgen en zijne weikzaaamheden, de avond met zijne afmatting, en dan zinkt hij weg in het niet, verdrongen door den dag die volgt en die weder op zijne beurt zich in deeeUwig- heid verliest, 't Is een eindelooze wisseling, een komen en gaan, en wij menschen zwemmen op dezen levensstroom en banen ons, zoo wij sterk zijn, eenen weg, worden, zoo wij zwak zijn, meegevoerd, of komen om in den vloed. Eene rilling bevangt ons, als wij staren op dit levend graf, maar voort gaat het weer; wij spannen

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1