Bi nu e ii 1 a n d sche Berichten. de terugroeping van den enkele maanden geleden naar de Krim gezonden (regat-kapitein grootvorst Alexander Michaelowitsch, den gemaal van grootvorstin Xenia. De Petcrslurgski Qaseta geeft onder het opschrift iPax Vobis een artikel, waarin de Franschen aan het verstand wordt ge bracht, dat het nu eindelijk tijd wordt om de gedachte aan revanche op te geven en te leeren vergeten. sHebben wij, Russen," zegt dat blad, nhet jaar 1812 en Sebastopol niet vergeten, of heeft Oostenrijk soms I860 niet vergeten? En heeft Duilschiand dan vroeger ook geen nederlagen geleden Wij zijn overtuigd dat, indien men in de kwestie van de verzoening tusschen deze beide volken de hulp vroeg van den keizer van Rusland, na zich eerst losgemaakt Ie hebben van de legende dat Franschen en Duitschers slechts haat tegen elkaar kunnen koesteren, de keizer gaarne zijn bemiddeling zou ver- leenen. Mogen de natiën van Europa het weten, dat alleen de keizer van Rusland tot de beide volken zeggen kanj>pax OOSTENRIJ K-H OS 6 i R IJ E. L)e begrotingscommissie uit de Oostenrijk- sche Kamer heeft met 16 tegen 8stemmen den post voor het gymnasium te Gdli verworpen. Het handelstractaat tusschen Oostenrijk- Horigarije en Bulgarije, waarover reeds ge- ruimen tijd onderhandeld wordt, kan maar niet tot stand komen. Nu weer heeft de Bul- guirsche regeering eene moeilijkheid opge worpen door de invoering van een brande wijn-monopolie, waardoor de invoer van sterke dranken uit Oostenryk-IIongarije onmogelijk zal worden gemaakt. 1 T A L I E. De Romeinsche correspondent van de Times verzekert nu weer »uit de beste bron" dat Meneük werkelijk reeds een brief geschreven had waarin hij de spoedige invrijheidstelling der Itaüaansche krijgsgevangenen aankon digde, toen hij het bericht van het in beslag pemen van de Doehoijk ontving en in zijn toci'n daarover zijn brief verscheurde en een anderen schreef, die nu door mgr. Macario aan den paus is overhandigd. Twee metgezellen van Macario zijn onder weg overleden, en zijn secretaris ligt te Port- Saïd ziek. Be brief van Meneük is volgens de Inde pen dance van den volgenden inhoud De paus, schrijft hij, kon geen beteren gezant uitge kozen hebben en Meneük was eerst geneigd, dadelijk het verzoek toe te staan. Maar de houding der Itaüaansche regeering die, ter wijl zij zegt den vrede te willen, al hare vyandelykheden voortzet, noodzaakt hem den eenigen waarborg, dien hij bezit, te behouden. Menelik brengt in herinnering dat de oorlog niet door hem begonnen is, en hij rekent xich als koning en vader van zijn volk ver ons opnieuw in om ons doel, ons levensdoel te bereiken tot ook wij deeien in bet lot, dat niemand kan ontgaan. Be indruk, door het dioptreurig einde van den zwakkeling, die meende sterk te zijn, bij zijne vrienden en kennissen gewekt, de smade lijke dnod van Simon Jefferson met al zijne ver schrikkingen verloor voor de overlevenden lang zamerhand zijn afzichtelijkheid; de scherpe om trekken van dit treurig levensbeeld sleten af. En toen twee jaren waren verloopen en het voor jaar was teruggekeerd, toen deed de lente ook haar intrede op Westhampton-Court en tooide het schoone buiten in feestgewaad. Maar de menschen hadden am dien tooi niet genoeg. De kunst was de natuur te hulp ge komen om alles een feestelijk aanzien te geven. Guirlandes en festoenen en kleurigo vaandels, die lustig in den morgen wind wapperden, sier den het park. Aan den ingang er van had zich een muziek gezelschap opgesteld om de lang verwachten met fanfares te ontvangen. Heeren en dames stonden plicht, de invrijheidstelling der krijgsgevan genen tot geschikter tijd uit te stellen. Toch spreekt hij de hoop uit dat de stem van den oppersten priester, die de vader van alle Christenen is, voor de rechtvaardige zaak der onafhankelijkheid van het Abessynische volk zal opgaan, en het oogenbük zal ver haasten waarop de Itaüaansche gevangenen aan hun gezinnen teruggegeven kunnen worden. Meneük verklaart niets verzuimd te i hebben wat den toestand der krijgsgevan genen naar mogelijkheid kon verbeteren. SPANJE. In een gisteren door de koningin-regentes gepresideerde vergadering van den minister- raad las Canovas een telegran van de Plii- lippijnen voor, behelzende dat 4000 op standelingen een bataljon marine-infanterie nabij Noveleta hebben aangevallen, maar dat de opstandelingen teruggeslagen werden,,en de Spanjaarden 38 dooden en 100 gewonden hadden, onder wie de kolonel. Officieel wordt nu uit Havanna gemeld dat de stad Guaimaco, in de provincie Puerto Principe, zich aan de opstandelingen onder Garcia heeft overgegeven. Thomas Beatty, een Engelschman, eige naar van een der grootste plantages van Cuba, wordt nog steeds door de regeering gevan gen gehouden. Volgens den correspondent van de Times te Havana is de beschuldiging van medeplichtigheid aan brandstichting, door de autoriteiten tegen hem ingebracht, geheel ongegrond. Volgens de laatste berichten heeft in de provincie Pinar del Rio een belangrijke botsing plaats gehad tusschen de opstandelingen en de regeeringstroepen, die door generaal Weyler persoonlijk aangevoerd werden. De Times verneemt uit Havanna, dat zestig duizend Spanjaarden een maand lang vruchte loos tegen Maceo hebben geopereerd in Pinar del Rio. Maceo's hoofdmacht bleef zelfs on aangetast. Ouder de grootste reserve wordt uit Parijs de volgende uit Washington ontvangen de pêche medegedeeld J» 3i De Spaansche minister Canovas moet in eene nota aan de vertegenwoordigers der mogendheden gevraagd hebben hoe hunne regeeringen het mogelijk geval zouden opvat ten dat Spanje zich door de houding der Vereenigde Staten in zake Cuba beleedigd achtte. De gezant der Vereen. Staten heeft de Spaansche regeering genoodzaakt die nota terug te nemen, met de bedreiging dat hij bij gebreke van dien zijne paspoorten zou verlangen." 8 E It V I E. Het verblijf van den ex-koning Milan in Oostenrijk en diens vertrouwelijke omgang met den vroegeren regent-generaal Belimar- kowitsch worden nlgemeen in verband ge bracht met allerlei snoode plannen. onder da veranda op den uitkijk en gegalon neerde bedienden liepen af en aan om mede de laatste hand te leggen aan de toebereidselen voor de feestelijke ontvangst van den eigenaar en de eigenares van Wesihampton Court. Dokter Strehlen keerde met zijne jeugdige echtgenoote van de huwelijksreis tei ug zij had den hunne wittebroodsweken in Italië doorge bracht. Natuurlijk dat de beste vrienden van het jonge paar. zi| die in zijne laatste lotgev 'len zulk een werkzaam aandeel hadden genomen, zich ook nu niet onbetuigd hadden gelaten. Daar waren Tapperday, Mary Wimplelon, Bob Dryful en zijne lieve Kitty, die reeds eenigen tijd met hem te Tewkesbury had doorgebracht. Want de aan Jessie in eigendom behoorende hoeve aldaar was weder onder het beheer ge komen van Bob, nadat het pachtcontiact van Riggs met eenige vergoeding voor den opstand was verbroken. De laatste was weer naar Lon den verhuisd, maar had niet lang van zijne vrijheid geprofiteerd. Zijne bloedverwanten had- T F B K IJ E. TJit Konstantinopel wordt gemeld Het besluit, waarbij de maatregelen van hervorming worden toepasselijk verklaard voor het geheele rijk, is gistermorgen officieel af gekondigd. Diran Bey, de zoon van Artin pacha, door den sultan uitgezonden om de Armeensche comité's in eenige Europeesche hoofdsteden aan te sporen hun kuiperijen te staken, heeft te Konstautinopel het bericht gebracht dat de comité's een afwachtende houding zullen aannemenzijn echter de beloofde hervor mingen over eenige maanden niet ten uitvoer gelegd, dan zouden zij hun werkzaamheid hervatten. A AI E ft 1 K A. Het heet thans weer, dat de mededeeüngen aangaande de samenstelling van een scheids gerecht in zake de Venezuelaansche kwestie voorbarig zijn. In de eerste plaats is het nogal vreemd dat Venezuela zelf, als grootste belang hebbende, niet in die commissie zon vertegen woordigd zyn, en in de tweede plaats is koning Oscar van Zweden wel gepolst over de aan neming van de vijfde plaats in de commissie van arbritage, maar is zijn besluit nog niet be kend zelfs wil men weten dat, wanneer bij mocht weigeren, de president van den Zwitser- schen Bond zal worden uitgenoodigd. Ook zal het verdrag van arbitrage, volgens de Daily Chronicle, niet worden geteekend door Enge land en de Vereenigde Staten, maar door Engeland en Venezuela, maar uit New-York wordt die bewering weer tegengesproken, wat trouwens zeer natuurlijk is met het oog op de verantwoordelijkheid, welke de Unie op zich neemt voor de ten uitvoer legging der scheidsrechterlijke beslissing. De president van Brazilië heeft, met het oog op zijne ongesteldheid, de teugels van het bewind tijdelijk in handen gegeven van den vice-president Pereira. Deze heeft even wel geweigerd het ontslag van het ministerie te aanvaarden, omdat hij hoopt op een spoedig herstel van den president. SCHIEDAM, 13 November 180Ö. Door de vereeniging ïiTrouw aan Koning en Vaderland" zal dezer dagen in geheel Nederland eene collecte worden gehouden voor het fonds dat die vereeniging wil vor men ter ondersteuning van behoeftigen, ge rechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadelmedaille. Ongetwijfeld zullen velen, door aan deze collecte bij te dragen, het goede doel der vereeniging willen steunen. De burgemeester van St.-Maartensdijk heeft vanwege H. M. de Koningin ontvangen de som van f50, om die op het doelmatigst te besteden voor 2 kinderen van J. de Vliet, ten den den lichtzinnigen burger nog voor hij zijn geheele vermogen had verkwist onder curateele gesteld. Hoe hij klaagde en jammerde, hij moest nu met honderd pond 'sjaars trachten rond te komen. Ook Taddy, die niet meer Suutterton maar juffrouw Webster heette, was present. Het. was, hoe moeilijk het gegaan was, toch gelukt haar aan den man te brengen; zij was nu twee jaar getrouwd en 't ging haar goed. Haarman was kolen werker; Taddy had, zooals zij het zelf uit-, drukte, een steenkoolnering getrouwd. De hon derd ponden van Jessie en de toezegging van den dokter dat hem de levering van steenkool aan het districts-hospitaal zou worden opgedra gen, hadden hem ten opzichte van Taddy een oogje doen dichtknijpen. Jammer dat deze, be halve hare kleine tekortkomingen, nog dit groote gebrek had, dat zij wat te veel bield van zwaar hier. De buren wisten dan ook te vertellen dat Mr. Webster haar nu en dan op minder aan gename wijze aan het verstand moast bren gen, dat eene kolen verkoopster, die hare nering koste der gemeente opgenomen in de inrich ting voor doofstommen-onderwijs te Rotterdam. In eene afdeeiing der Tweede Kamer werd vrij algemeen aangedrongen op afschaffing van den vleesc h-a c c ij n s en in een andere afdeeiing wenschten sommigen verlaging van den s u i k e r-a c c ij n s. Uitbreiding van het aantal muntbiljetten en verbetering der qualiteit daarvan werd ia de afdeelingea der Tweede Kamer gevraagd. Tevens werd verbetering noodig geacht van den muntstempel der nieuwe zilveren pas munt en van den gulden. De Residentiebode schrijft In de talrijk bezochte afdeelingen der Tweede Kamer heeft het wetsontwerp van de ministers Sprenger van Eyk enYan Houten,, sregeling der financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeente", enz. blootgestaan aan eene geduchte critiek, zoodat op dit ontwerp het woord van het Kamerlid De Jong zoogoed als zeker van toepassing is sdaar komt toch niets van". Wij vestigen de aandacht in verband met de geruchten, welke in de laatste dagen weder vernomen zijn betreffende een moge- lijke sluiting van de Belgische grens voor Nederlandsch vee op de volgende woor den, heden door den minister van buiten- landsche zaken, jhr. Roëll, gesproken in het debat over de overeenkomst met België be trekkelijk het kanaal TerneuzenGent: j>De minister" aldus luidt het in ons Kamerverslag sgeeft ten slotte als zijn vaste overtuiging te kennen, en zoo spreekt men niet zonder grond van deze plaats, dat tot de sluiting van de Belgische grenzen voor ons vee noch nu, noch in de toekomst die verder gaat dan de naastbij liggende, zal worden overgegaan, tenzij zeer ernstige over wegingen van sanitairen aard onder onzen veestapel daartoe mochten nopen." N.R.Ct De gisteren te Amsterdam gehouden bui tengewone algemeene vergadering van stem gerechtigde deelhebbers in de uNederlandsche Handelmaatschappij" besloot met 186 tegen- 6 stemmen tot verlenging van het bestaan der maatschappij met 25 jaren, na 4 Januari 1900. Er is thans een Nederlandsche commissie voor de Brusselsche internationale tentoon stelling van 1897 gevormd met jhr," mr. C. J, den Tex als voorzitter, en den heer J. H. Schorer als secretaris. Woensdag kregen A. V., spoelinghaier, en C. v. d. K., knecht op de Schiedamsche pak schuit, in het Schouwgat te Overschie zulk een hevigen twist, dat eerstgenoemde een slag met een ijzeren haak op 't hoofd kreeg, en bloedend werd verwond en wel zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden inge- niet wil doen verloopen, nuchter moest zijn, Taddy is gelukkig wijs genoeg om te begrijpen, dat haar man het goed met haar meent en de wereld ook aan de zucht om te veel en te krachtig bier te drinken zekere perken heeft te stellen. Op dit oogenbük stond Taddy met haar man in het park en riep, om toch ook van haar ijver blijk te geven, een der bedienden toe, dat er meer bloemen op het pad gestrooid moesten worden. »Ik zeg, zij moeten op rozen wan leien, Edward, Dat zeg ik en daar blijf ik bij. Breng maar bloemen aan, man Ik zal ze wtl uitstrooien." sTaddy," zei haar man, vgeoVaag je nou ordelijk en maak mij voor het publiek niet te schande. En denk er om, vooral als streks het heerschap komt, hoor je Wie weet of wij niet de leverantie van kool op Westhampton-Court krijgen. Dat zou mij wel lijken, maar dan opge past, hoor je T' Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2