A". 1896. Zondag 15 en Maandag 16 November iT. 9176. Eerste Blad. KENNISGEVING. ijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER:, J. ODE. BinnenlandscUe Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BVBKA 1 B T K H T K A A 'ff 70. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van ■Schiedam, Gelet op art. 14, punt 6 van het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1S96 Staatsblad no. 76); Doen te weien, dat tengevolge van het niet aannemen der benoeming door den heer S. A. Maas, eene nieuwe verkiezing voor een lid van de Kamer van koophandel en fabrieken zal plaats hebben op Woensdag den i6dcn December &an- staande, ten laadhuize aldaar, en dat de inlevering der stembiljetten zal aan vangen des voormiddags ten elf ure en voort duren tot des namiddags ten twee ure, waarna onmiddellijk tot de opening der biljetten zal worden overgegaan. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behooit, den 14den November 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, VERNÉDE SCHIEDAM, 14 November 1896. De eigenaar van de Oosterstraat heeft van burgemeester en wethouders bericht ontvan gers dat aan de commissie voor de gasfabriek de opdracht is gegeven om in die straat bui zen le leggen voor de gasverlichting. Aan de »Vereeniging tot het verschaffen van goede woningen aan minvermogenden" is medegedeeld dat de verlichting van het Nieuwsticht voor rekening der gemeente zal gesciiieden. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de iu dit nummer voorkomende advertentie van de commissie voor den cursus in han denarbeid. Lettende op de uitbreiding, die gaandeweg aan dezen tak van onderwijs gegeven wordt, wenseht de commissie er de hout-siöjd, voor jongelieden boven twaalf jaar aan te verbinden. Zij is zoo gelukkig geweest voor haar plannen te winnen den heer A. van Waart, die zich te Naas in Zweden, te Kopenhagen en laatstelijk te Leipzig ge heel op de hoogte heeft gesteld van het nieuwste op dit gebieddie een diploma als onderwijzer in dit vak heeft verkregen, en die zich bereid heeft verklaard, de lei ding van dezen cursus op zich te nemen. Zij, die kennis willen nemen van hetgeen op een cursus in hout-siöjd wordt onderwe zen en vervaardigd, vinden daartoe gelegen heid op Woensdag 18 dezer, des avonds van jzes tot zeven uur in het gebouw boven de koopmansbeurs, waar de heer Van Waart dan tevens gaarne inlichtingen zal verstrekken. Behalve aan ouders, raden we aan jonge lieden boven twaalf jaar een bezoek tot ken nismaking ten sterkste aan, en voegen er tot toelichting bij, dat onder jongelieden zoowel jongeus als meisjes zjjn te verstaan. Elders toch bestaan cursussen ook voor jonge dames. Met verwijzing naar achterstaande adver tentie, tevens ter aanvuliing van het bericht in ons nummer van 1 er. 2 dezer, herinneren wij nogmaals aan de voorstelling van licht beelden, vanwege bot sLeger des Ileils" hier ter stede te geven. liet succes, waarin. de heer Mathews zich bij een vorig bezoek aan ons vaderland mocht verheugen, zal voor velen een aansporing te meer zijn om zich a.s. Woensdagavond naar den Tuin te be geven. Atjeh. Het Handelsblad ontving heden van zijn correspondent te Batavia het volgend tele gram »Op eene excursie naar Lepong van het 12e bataljon, zijn de le-luitenant O. W. Gobius en 2 minderen gesneuveld. Gewond werden 2 minderen." De Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in de Provincie Noord- Holland" heeft aan de Koningin-Regentes een adres gericht, waarin verzocht wordt om intrekking van de bestaande Zondagswet van 1815, In dat adres wordt herinnerd en betoogd dat de bepalingen van genoemde wet evenzeer als die van elke andere wet, waarvan de uitvoering aan den Burgemeester als hoofd der politie is opgedragen behooren te wor- gehandlmafl, en er geen reden kan bestaan oio ten opziclne van de Zondagswet te dien opzich te eene uitzondering toe te lalen dat echter de maatschappelijke omstandigheden sedert de invoering der Zondagswet inhetjnar 1815, zoodanig zijn veianderd en gewijzigd, dat eerie strenge doorvoering van alle voorsclu if- ten dier wet heden ten dage niet meer mogelijk kan worden geacht en zeer zeker tot onover komelijke moeilijkheden aanleiding zouden ge ven dat mitsdien liet hoofd der gemeente wordt geplaatst voor de keuze om, of roet de hand having der Zondagswet de hand te lichten en toe te zien, dat zij voortdurend wordt overtreden, krachtens den eed, bij de aanvaarding van zijne betrekking afgelegd, zijn plicht doende en de wet gastrenglijk handhavende, in de gemeen te moeilijkheden in het leven te roepen, waar van de gevolgen wellicht niet te overzien zijn. De vereeniging meent, dat het niet op haren weg ligt wenken omtrent het ontwer pen van wetten te geven en onthoudt zich daarom van de beantwoording van de vraag in hoeverre het wenschelijk is de oude wet door een nieuwe te doen vervangen. Volgens het Dagblad van Maastricht is de Belgische regeering het, behoudens de noodige bekrachting, eens geworden met onze regee ring omtrent de overneming door de eerste van de spoorwegmaatschappij Grand Central Beige, voor zoover Nederland daar belang bij heeft. Naar het blad meldt, werd Zaterdag j.l. de desbetreffende overeenkomst onder teekend. Een mededeeling van denzelfden inhoud leest men in een Brusselsche correspondentie van het Fransche blad Le Temps van gisteren. Het Centrum bevat een door den aartsbis schop te Utrecht en de bisschoppen te Haar lem, Breda, Roermond en 's-Hertogenbosch onderteekend schrijven aan de redactiën der Roomsche dag- en weekbladen in Nederland, waarin zij worden geprezen om hun ijver voor de verdediging der Kerk en waarin zij wor den vermaand over andere punten onderling niet te twisten, zoodat de onderlinge liefde en waardeering er schade onder lijden, een euvel, door den paus zelfs opgemerkt. De bisschoppen geven daarom aan de redactiën eenige voorschriften en vermaningen ter op volging. De Residentiebode is gemachtigd te verkla ren, dat het bericht van de a.-r. Nederlander over de oneenigheid der Nederl. bisschoppen in zake het katholiek program te eenenmale onjuist is. Een kenschetsend geval van preventieve hechtenis heeft zich te Rotterdam voorgedaan. In de vorige maand viel een man van de trap en bekwam een schedelbreuk en verder inwendig letsel, zoodat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Onder verdenking, ders man van de trap geworpen te hebben, werd daarop gearresteerd C. P. Punt. Men voerde hem geboeid naar de cellulaire ge vangenis, ofschoon de mishandelde zelf nog geen lelrouwbare verklaring had afgelegd. Van 25 October tot 7 November bleef Punt in voorarrest en in dien tijd werd hij geen enkele maal in verhoor genomen. Inmiddels is de mishandelde heisteld, of althans zijn leven buiten gevaar. Op den 7n November werd Punt aange zegd dat hij kon vertrekken en lnj kreeg, als verdiend in die 12 dagen, uitbetaald 38 cen ten, Züft eerste gang was naar den kruide nier, waar hij'sedert jaren als winkelbediende in betrekking if?, maar zijn patroon had reeds \eu Jmdér'-i'n'ziju plaats genomen en kon dien nu niet weer ontslaan. Door een misverstand van politie of justitie is de man dus reeds als een misdadiger behandeld, in het open baai vernederd en bovendien broodeloos ge maakt. Te 's-Graveuhage is Donderdagavond een zeer goed bezochte en door vele specialiteiten op waterbouwkundig en technisch gebied bijgewoonde openbare bijeenkomst gehouden, uitgeschreven door liet comité tot oprichting van een afdeeling 's-Gravenhage van den Nationalen Zuiderzee-Bond. De vooizitter, jhr. mr. W. F. Rochussen, gaf, na een korte inleiding, waarin hij er op wees, dat 's-Gravenhage steeds een goeden klank heeft, waar het geldt de verwezenlijking van liet groote plan, liet woord aan dr. Sehaep man, die door de commissie uitgenoodigd was over dat plan het woord te voeren. Deze begaafde spreker wensehte geen tech nisch betoog over de totstandkoming van de zaak te leveren, daar hij zich daartoe noch waterbouwkundige, noch financier voldoende oordeelde en van hygiène te nauwernood genoeg wist om zichzelven te kunnen staande houden. Hij wensehte het onderwerp alleen te bespreken als Nederlander, bezield met nationale gevoelens en betrachtende de wel vaart van zijne landgenooten. Na een breedvoerige historische schets van I de Zuiderzee door de eeuwen heen, van tlien 1 swaterwolf", die de provinciën steeds be dreigde met watergevaar en watersnood, waarbij spreker herinnerde aan de tallooze plannen tot hare drooglegging, die in 1848 een eenigszins vasteren vorm begonnen aan te nemen, stond dr. Schaepman stil bij de voor deze aangelegenheid benoemde staats commissie, voor wier arbeid hij een eerbiedige bewondering koesterde, terwijl hare samen stelling een meesterstuk was. Aan de hand var het verslag dier staatscommissie behan delde de spieker het reeds ilialle bijzonder heden bekende pian voor de drooglegging en het IJselmeer met zoetwater als onmiddellijk gevolg van de afsluiting der Zuiderzee. Hij roemde den logischen eenvoud van dat plan en ziju eenvoudige logica. In gloediïjke taal leverde spreker nu een betoog, dat, waar een dergelijk vraagstuk gebracht is tot een punt, waarop de uitvoering kan aanvangen, men eindelijk dient te komen tot een besluit; niet langer moet angstvallig gewikt en gewogen worden, doch overgegaan tot de scheppende daad, het kloeke, machtige en krachtige begin en mag de droogmaking der Zuiderzee niet langer blijven een patiën- tiespel of een puzzle voor hel Nederland-che volk. Om dit nader toe te lichten, gaf spr. een schets van het groote volksbeiartg, dat bij de verwezenlijking van bet plan be trokken is. Spreker onderschrijft liet gevoelen der staatscommissie, dat deze ai beid is een staatsarbeid, op den voet, in baar verslag vermeld. Voorstander als hij is van alle indi- vidueele kracht, wist spr. toch door de er varing en door de geschiedenis te goed, dat zekere dingen alleen kunnen ondernomen worden door de centrale miclit. Hair wan neer nu het scheppen van eene nieuwe pro vincie (dat immers de quintessence van de droogmaking is) wonit overgelaten aan eene vereeniging van bijzondere krachten, vreesde hij hiervan het ontstaan van een macht van niet geringe beieekems in en tegenover den staat. Van zulk een macl t Loude spr. zich geen voorstander, want de oppe,overheid van den staat wordt daardoor bedreigd en het bestaan van het geheele werk afhankelijk gemaakt van liet bestaan van eene vereeni ging, die nimmer de onvergankelijkheid van den staat kan bezitten. Hij wensehte dus den arbeid door den staat te zien aangevangen en door de overheid voortgezet. Daardoor zal een degelijke arbeid worden verkregen, die aan alle individuen in den staat tot zegen zal strekken. Ten slotte zette dr. Schaepman nog uiteen, dat voor hem het groote en machtige natio naal belang van een krach tigen volksarbeid erbonden is, niet met eeri arbeid van het individu, maar een van liet algemeen, daar toch de levenskracht van een volk ligt in zjjn arbeid, in zijn geestesinspanning. En die droog making van de Zuiderzee symboliseert den volksarbeid, dien spreker zich voorstelt. In den laatsten tijd worden steeds meer proeven genomen met luchtballons zonder passagiers, maar met zelfregistreerende in strumenten. Reeds zijn daarmede merkwaar dige waarnemingen uit de allerhoogste lucht streken verkregen. In den afgeloopen nacht zouden tegelijkertijd uit Parijs, Straatsburg en Berlijn drie van zulke ballons opstijgen Tot de vinders wordt het verzoek gericht de instrumenten niet te openen. Voor een goede behandeling wordt eene belooning toe gezegd. Amsterdam. Tot wethouder is gekozen de heer dr. Blooker, met 20 stemmen. Hij nam die benoeming aan. De schade, welke de bank van leening heeft geleden door de handelingen van een ontrou wen beambte, bedraagt t 98,750. Burg. en we tb. zullen zich tot de Staten- Generaal wenden inet het verzoek om de voor stellen in zake het Noordzeekanaal (brug bij Velzen) aan te nemen. Heldor. Door de afdeeling Helder van den sRoomsch-katholieken Volksbond? werd vergunning geviaagd en verkregen voorden verkoop van sterke dranken in het door

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1