A". 1896 Donderdag 19 November N°. 9178 Vijftigste J" a a r g a n g. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, U IT 8 R V E R J. ODÉ. Unit en lanflsclieBeriPh urn» G 0 UIU Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10, Bi» P, i BOTKttdTltl AT ÏO. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 18 November 1896. België heeft zijn ministerieele crisis, die zich even voor de bijeenkomst van de wet gevende veigadering heeft geopenbaard. De «duister van oorlog, die het met zijn collega's in het ministerie niet kan vinden, heeft zijn ontslag ingediend, een geval, dat minder de aandacht zou trekken, als de omstandigheden niet van zeer ernstigen aard waren, bovenal als de koning niet persoonlijk eenigszitis bi de zaak betrokken was. De Indépendance Beige, een blad van vrijzinnige richting, wijst op de ndelicate" positie, waarin koning Leopold II is geraakt. Sedert jaren, zegt dat £lad, heeft de koning op militaire her vorming als onmisbaar aangedrongen. De minister van oorlog, generaal Brassine, maakte zijn wetsvoorstel gereed en openlijk werd verklaard dat het kabinet wegens bet ge wicht 'der kwestie, met den minister zou staan of vallen. Toch vond men reeds destijds een middel tot uitstel. De premier Beernaert was wegens het verzet tegen zijn eiseh tot in voering der evenredige vertegenwoordiging afgetreden en door De Burlet vervangen, die als premier van binnenlandsche naar buiten- landsche zaken overging. De nieuwe ministers van binnenlandsche zaken en van financiën hadden tijd tot be studeering der zaak noodig, daar zij voorde .militie en de geldmiddelen er nauw bij be trokken waren. Maar reeds toen werd voor speld, dat het ontwerp nooit wet zou worden, -want zoodra de premier Burlet 't waagde er van te spreken als van een regeeringsont- werp, stoof de heer Woeste op om te zeggen dat men hier slechts van een voorstel van den minister van oorlog gewagen kon. Destijds werd van de linkerzijde generaal Brassine reeds uitgenoodigd om af te treden, daar zijn collega's hem tegenover Woeste niet hadden gesteund. Het moest hem destijds reeds ge bleken zijn, dat de clericale partij den persoon lijken dienstplicht beslist verwierp. Evenwel heeft de generaal door nu althans ontslag te nemen, zich gerehabiliteerd. Den voor de militaire hervorming ijveren den koning heeft het kabinet inmiddels mis leid. Die hervorming is door een ministerie der rechterzijde beloofd, daarna uitgesteld en nu ten grave gebracht. En de udelicat "positie van den koning is, naar de Ittde'p. zegt, het gevolg van het alom verspreid en niet weersproken gerucht, dat men den koning tot zwijgen heeft weten te brengen 'door zekere smarchandages" in zake den "Kongo of wat anders. Tot zooverre het blad, dat zich haast er bij te voegen, dat het aan al deze geruchten ■niet gelooft. Reeds de vooronderstelling, dat een fooi in staat is, den koning in de ver wijdering van de door hem noodig geachte hervorming te doen berusten, is voor het hoofd van den staat, tevens den chef van het leger, zulk een doodende beleediging, dat het loyalisme van het blad daartegen krachtig moet protesteeren. nDat men den koning tot zwijgen heeft weten te/ brengen door zekere nmarchan- dages" dn zake den Kongo of wat anders". De Kongostaat moet er natuuilijk bij, en als men weet, welke offers die staat reeds heeft gevraagd, is dit licht te begiijpen. Het is bekend, dat koning Leopold van België sedert jaren over het bezit van koloniën heeft nagedacht en er met mannen van beteekenis uit verschillende landen beeft geconfereerd. De bekende Afrika-reiziger Stanley heeft indertijd de aandacht van den koning op het Kongo-gebied gevestigd; gevolg is geweest de stichting van den Kongostaat. met Leopold II tot souverein, een staat, waarmede België overigens niets te maken had. De koning moet by zjjn stieven, om den bloei van dien staat te bevorderen, en vergeten we niet er bij te voegen dien bloei ten bate van zijn Belgische onderdanen te doen komen, een groot deel van zijn vermogen hebben inge boet, en tengevolge daar-'an is België hem herhaaldelijk te hulp moeten komen. Tien millioen franken zijn door de wet gevende macht toegestaan ten behoeve van den Kongo-spoorweg, verder is een voorschot aan den Kongostaat geschonken van vijf en twintig millioen franken later nog eens vijf millioen tot dekking van de schuld van den Kongostaat, en voor den reeds genoemden spoorweg nogmaals vijftien millioen, te zamen de respectabele som van vijf en vijftig millioen franken. Waren die belangryke bijdragen bewijzen van sympathie voor den staat, waarover België's koning den schepten zwaait Geens zins. Maar de zaak schijnt te wezen, dat de meerderheid zoo toeschietelijk was, opdat de koning aan het ministerie dier meerderheid totale vryheid van handelen zou laten. De socialistische en de radicale partij heb ben zich daarentegen steeds beijverd het dwaze der geheele Kougo-onderneming in het licht te stellen, en dat op echt Belgische, dat is bittere, luidruchtige manier. Onder anderen gaf de Be/orme een artikel over ïDe leelijkheid van den Kongo". Ze ont leende haar gegevens aan een nagelaten ge schrift van zekeren heer Paul Janssens, die vroeger onderwijzer te Molenbeek Saint-Jean, was geweest en later in dienst van den Kongo staat is getreden. Met de schrilste kleuren worden in dit geschrift al de ongerief el ij k- 'heden, en de ellenden, die aan een verblijf in den Kongostaat verbonden zijn, afgeschilderd »Hoe", zoo heet het onder anderen in dit ge schrift, »gij wilt, dat de arbeider zich hier zal komen vestigen, louter met zijn lichamelijke kracht, met zijn vrouw en kinderen Op staanden voet gefusileerd te worden, zou oneindig beter voor hem en zijn gezin zijn. Verhuizing naar den Kongostaat beteekent niet anders dan spoedige en zekere uitroeiing dér geëmigreerd en." Tengevolge van de genoemde subsidiëii zijn noodige hei vormingen in België achterwege moeten blijven, o. a. de legerhei vorming. De minister van oorlog was met zijn plannen reeds lang gereed, doch de indiening daarvan werd uitgesteld, de eene zitting voor, de andere na. Eindelijk is het tot die indiening gekomen, maar de collega's van generaal Brassine be gonnen achteruit te krabbelen. Deze laatste begon te begrijpen, dat hij tevergeefs aan zijn plannen gewerkt had, en als man van eer heeft hij ontslag gevraagd, en de koning, voorstander van de plannen des ministers, is genoodzaakt geweest, hem te laten gaan. Waarlijk, geen benijdenswaardige toestand voor een vorst, die het goede heeft gewild, maar niet tot stand heeft kunnen biengen. F It i S K II IJ K. De president der republiek heeft het be schermheerschap der Fransche afdeeling van het Roode Kruis, hem door den hertog van Aumale aangeboden, aanvaard. De Kamer heeft gisteren met 297 tegen 238 stemmen het voorstel tot wijziging van de verkiezing voor den senaat verworpen. Op het einde der zitting vroeg Jourdan in eene inteipellatie wat de houding der regee ring tegenover den senaat zou wezen. Méline bestreed de blijkbare bedoeling van deze interpellatie. Ten slotte werd de eenvoudige orde van den dag, door de regeerïng aanvaaid, aangenomen met 311 tegen 241 stemmen. De Kamer heeft met 304 tegen 241 stem men een amendement van Jumel verworpen, volgens hetwelk alle gemeentelijke gedele geerden tevens senatoriale gedelegeerden zouden zijn. De minister van eeredienst Darlan heeft aan de bisschoppen een rondschrijven gezon den om hun in herinnering te brengen dat zij volgens een bepaling van het concordaat wel de beschikking hebben over gebouwen, helzy als woning voor zichzelf of voor de uitoefening van hun dienst, maar dat zy die gebouwen niet mogen gebruiken om er verga deringen, congressen of feesten te houden. Ue Temps meldt dat de Fransche regeering reeds maatregelen genomen heeft tot beveiliging van Frankrijk's rechten in het achterland van Dahomey en op den Niger, zoo de Roval Niger Company mocht trachten, door het bezetten van Badzjibo voor Frankrijk den handelsweg langs den Niger af te sluiten, die kapitein Toutée en luitenant Hourst geopend hebben. 1) I T S fl If t A S D. Keizer Wilhelm heeft den Italiaansellen minister-president Di Rudini per telegraaf gelukgewenscht met het sluiten van den vrede met Abbessynië en zond ook een tele gram aan koning Humbert. In den Rijksdag zette de heer Munckel gisteren de interpellatie der liberale partij in zake het duel en het geval Biüsewitz uiteen. De rijkskanselier verkluaide dat eerstdaags eene commissie van officieren bijeenkomt, welke rapport zal uitbrengen over voorschrif ten, volgens welke geschillen en beleedigingen tus chen officieren zullen worden onderworpen aan de beslissing van een eeregericht, onder beding dat hare onvoorwaardelijk verbindende uitspiaak nooit zal mogen uit- loopen op eene verplichting om te duelleeren of een verlof daartoe. Ook op het gebied van het burgerlijk p-echt is een uitgebreid onderzoek aan den gang ten behoeve van verscherping der bestaande wetsbepalingen. Het door vorigen spreker aangevoerde recht van gratie komt toe aan den souverein en staat niet ter beoordeeling van den Rijksdag. De minister van oorlog Von Gossler be sprak het geval-Briisewitz, waarbij hij her haaldelijk in de rede gevallen werd. Hij verklaarde dat de krijgsraad in deze zaak uitspiaak heeft gedaan, Baar dat zijn vonnis nog niet door den keizer bekrachtigd is en mitsdien nog geen rechtskracht bezit. De stukken zullen ecliter op keizerlijk bevel ter beschikking van het ministerie van oorlog worden gesteld het vonnis kau dan met de overwegingen worden openbaargemaakt. B E L I E. In de Kamer, die gisteren Beernaert tot voorzitter, en Tack en De Snoy tot onder voorzitters koos, is de interpellatie over de staatkundige beteekenis van Brassine'sontslag op 24 dezer bepaald. Volgens de Indepcndance bevat het wets ontwerp op de schutterijen, door de regpering ingediend, o. a. de bepaling dat de dienst doende schutter, zal bestaan uit personen tusschen 20 en 40 jaar, de reserve uit die van 40 tot 50; de rangen van kolonel en luitenant-kolonel zullen afgeschaft worden; de hoofd-otficieren worden benoemd door den koningde schutters van het eerste jaar zullen zich twaalf dagen moeten oefenen in het kamp van Beverloo. ENGELAND. In een te Belfast gehouden en door den lord-mayor gepresideerde vergadering is be sloten daar een standbeeld op te richten voor koningin Victoria, bij gelegenheid van haar zestigjarig regeeringsjubileum. Om den kleinen man in de gelegenheid te stellen bij te dragen, is een inscbrijvingelijst geopend voor bijdragen van ten hoogste 1 shilling. Teneinde aan de door hongersnood zoo zwaar geteisterde Britschindische bevolking werk te verschaffen, zjjn verschillende spoor-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1