Gemengde Berichten. "iMMl 'VE L BUK A AF. 0 n (1 c i' w ij s. De heer Rinkes Borger komt, als tegenstander •van beperking van arbeidsduur, tegen het voorste] van Ged. Staten op, ook en vooral om den invloed naar buiten van een beslissing dezer vergadering. Spreker betreurt dat het advies van Ged. Sta ten geheel gegiond was op het gevoelen van den minister van waterstaat, in een discussie in de Tweede Kamer geopenbaard. Dit heeft hem te leurgesteld, omdat hij meende te zullen vernemen, dat misbtuiken bij de uitvoering van de prov. wei ken een bepei kende bepaling noodig maak ten. Ged. Staten nemen eenvoudig over wat den minister wenschelijk schijnt dat is eene ge makkelijke manier om sociale kwesties uit den weg te mimen. Spr. heelt niet genoeg autori teitsgevoel om als axioma te aanvaarden wat een minister wenschelijk schijnt (gelach). Hij heeft zich uitsluitend de vtaag gesteld of het provinciaal belang de beperking wettigt. En hij iomt tot het tegendeel, omdat *s der openbare prov. werken in de open lucht veiricht worden in van bet weder atlmnkelijk zijn. Spieker heeft meer bezwaren, o. de moeilijk heid van de mlvoei ing, en hij zal tegen het voorstel stemmen, vooiai ntn den invloed naar buiten; hierin zou hij slechts zien een toegeven aan de richting, die allen aibeid wil knellen in een keurslijf van wetten en reglementen. Spr. weigert beslist dezen eersten siap te doen. De heer Van Bylandt (Ged. Staten) zegt dat Gedep. Staten geen vrede kunnen hebben met een lijdelijke houding der provincie als werk geefster, ten aanzien van den arbeidsduur, als vaartoe de vorige spr. haar zou willen nopen. Ged. Staten kunnen niet toegeven dat de mis stand van te langduiigen arbeid denkbeeldig zon zijn, vooral niet in de bouwvakken, liet stelsel van openbare aanbesteding der wei ken, ook van prov. werken, heeft liet nadeel, dat de mogelijk heid van exploiiatie der arbeiders er door wordt geboren, wanneer de aannemer een te lage ra ming op meeideren arbeid z'jner weiklieden wil verhalen. Wat nu het vaststellen van 1 l uren betreft. Ged. Staten kwamen daartoe langs een empiri- schen weg, door onderzoek van de ondervinding elders of het oordeel van ter zake bevoegden. Regeling van arbeidsduur zonder regeling van loon is practisch uitvoerbaarer is, bij particu liere werkgeveis, in Den Haag, geen helminste bezwaar tegen gerezen. Bovendien, onder een werkduur van langer dan 11 uien moet de arbeid noodwendig lijden. Wat den invioed van een te nemen besluit betreft, kan spr. niet inzien dat wat goed is voor corpoiaties, met goed zou zijn voor de particuliere industrie. Er zijn voorbeelden te noemen in" ons land, waar vermindering van arbeidsduur met tot vermeerdering van loon nóch tot vermindering van productie beeft ge leid. Integendeel. Ged. Slaten stellen geen li-urigen arbeids dag voor bij prov. verordeningenzij denken daaraan niet, doch willen bij elk weik zelfstan dig beoordeeien of afwijking van den vveiklijd van 11 uren geen aanleiding zou geven tot mis- biuiken. Zij willen letten op den aard van bet werk en de wijze waarop bet moet worden uit gevoerd. Spreker hoopt, dat bet voorstel zal worden aangenomen. De heer Van Royen veieenigt zich met het gevoelen van den vorigen spreker. Do vraag is voor hem, of de wet in bet leven moet roe pen dien gelukkigen toestand voor den werk man, waarvan de wenschelijkheid door hem niet wordt ontkend. Spreker verwacht in dit, gelijk in elk ander opzicht, het allermeest van de niet hoog genoeg te schatten vrijheid. In onzen tijd van bijna overdreven humanisme, 1 van een streven tot bescherming der non haben- tes is de inmenging van de overheid onnoodig. Want die inmenging, die de zwakken beschermt, zal degenen verdiukken die vrijheid verlangen. Men stelle niet achter eiken burger een politie agent. De heer Van Kempen meent dat, waar men j den werkman wil beschermen, men juist zijn j belangen benadeelt. De werkman is niet onge lukkig omdat hij te vee! werkt, maar omdat hij te weinig wei kt, te veel tijd heeft om leeg te loopen en in de kroeg te zitten. De fout is, dat door het stelsel van aanbe steding de werklieden moeten werken voor een bloedgeld, omdat men elk weik slechts gunt aan den laagsien inschrijver, die er uithaalt wat er uit te halen is Daardoor worden de werk lieden benadeeld en gaat men hun nu nog ver bieden langer dan een bepaalden tijd te werken, dan maakt men hun iot erger, niet beter. Na repliek van den heer Rinkes Borger wordt het voorstel van Ged. Staten verwoipen met 35 tegen 21 stemmen. Vóór de heerenMichiels van Verduynen, Drost, Crena de longh, Van Dissel, Kikkert, Goekoop, Van Bylandt, Van Wichen, Van der Lith, Blussé, Van Goor, Caan, D. van Weel, Bevers, Blok, Snouck Hurgronje, ITIielandeÉj Van der Hoog, Evers, Muller en Goedhart. De vergadering werd hierna gesloten. SCHIEDAM, IS November 1896. De Koninginnen zijn Maandag uit Corbiè- res naar het naburig Aix-les-Bains gereden, Ivaar zij het brongebouw bezichtigd heb ben. De directeur leidde de Vorstinnen door de verschillende gedeelten der inrichting en ook naar de grot, waar de voornaamste bron is. Daarna bezochteu II.H. M.M. het stad huis van Aix en een Museum. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat liet Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, voorden tijd van drie dagen, ingaande Woensdag den 18n November, den lichten rouw zal aannemen, wegens net overlijden van Z. K. H. den hertog Wilhelm van Wurtemberg. (Stct.) De gewone audiëntie van den minister van koloniën zalVrijdag 20 dezer niet plaats hebben. Eene vergadering der commissie van rap porteurs uit de Tweede Kamer voor de rijwiel belasting is belegd tegen Dinsdagavond. Naar het schijnt worden nog steeds bier of daar plannen gemaakt of commissies be noemd, met het doel gelden bijeen te bren gen voor een geschenk of huldeblijk aan H. M. de Koningin bij Hd. inhuldiging. Van zeer bevoegde zijde vernemen wij, dat nu H. M. evenwel Hd. verlangen heeft te kennen gegeven geen geschenken of hulde blijken van stolfelijken aard bij gelegenheid van Hd. meerderjarigheid en inhuldiging te ontvangen, de geschenken of huldeblijken, die niettegenstaande mochten worden aange boden, beslist zullen worden geweigerd. Hoe hoog de Koningin de gevoelens moge waardeeren, waaraan men uiting wenscht te geven, eischt de billijkheid dat op het door H. M. genomen besluit geeneilei uitzondering worde gemaakt. (Uil.) Herhaalde ernstige vermaning aan de Haasbode. De Maasbode plaalst aan het hoofd van haar nummer van gisteravond zonder com mentaar het volgende haar gestelde ultima tum Aan de Redactie van de Maasbode. De Maasbode van 16 November bevatte de ernstige vermaning van het Nederlandsch Episcopaat. Dinsdag den 17den November stond in uw blad een hoofdartikel, getiteld: »Een Pro gram" dat vlakweg in strijd was met de ern stige vermaning der Bisschoppen. Het heeft mij diep bedroefd. Persoonlijk en. voor de laatste maal herhaal ik de ernstige vermaning van het Episcopaat. Ik vertrouw, dat de Maasbode, die altijd het beginsel verdedigd heeft, dat de Katho lieken de leiding der Bisschoppen moeten volgen, dit beginsel in p r a c. t 'ij k zal bren gen. Haarlem, den 17den November 4896. De bisschop van Haarlem, C. J. M. BOTTEMANNE. De Ilaagsche öt. wijst om liet gegronde aan te toonen van liet vermoeden dat er veel kunstmatigs is in de buitengewone hoogte der graanprijzen, waardoor de bakkers worden gedwongen om de broodprijzen hoog te stellen, op een stuk in de Russische Novoje Vretnja. In dat blad beveelt nl. prins Obolensky te Kazan, een autoriteit op liet gebied van landbouwzaken, aan, om Russische tarwe en rogge naar noodlijdende districten in Britsch Indië te zenden, waar zij goedkooper geleverd worden dan de Californisehe, om dat men in Rusland niet weet, wat met al het graan te doen. jWij worden geruïneerd door den over vloed van koren" zegt prins Obolensky »waarora zouden wij, in plaats van millioe- nen ratten en muizen te voeden, niet de millioenen menschen voeden, die nu in Indië met den hongerdood bedreigd worden 1" i In het binnenland van Rusland is de prijs der rogge gedaald van 40 tot 24 ko peken per pond, en er zijn enorme voorra den waarnaar geen vraag is. Is 't tegenover zulk eene openlijke verkla ring van een autoriteit niet minstens ver dacht uit Engeland te hooren vei kondigen, dat er graan te kort is en in de winter de prijzen zullen moeten oploopen, In elk geval, zegt de 22. Ct., is 't eene waarschuwing voor de bakkers, om zich niet door den graanhandel te laten beetnemen. Voor de betrekking van havenmeester te Maassluis hebben zich 56 sollicitanten aan gemeld. De werkzaamheden op het goudschip de Lvtine zijn voor dit jaar weer gestaakt. Men heeft nu slechts weinige goud- en zilver stukken opgehaald. In Friesland is een groote opruiming ge houden onder de veldmuizen. Door liet hoo- ge water moesten zij de landerijen verlaten, en kwamen zij boven, dan stonden honder den zeemeeuwen klaar om ze op te peuzelen. De zeemeeuwen kwamen zelfs tot aan het Tjeukermeer, om op deze muizen jacht te maken. Een stukadoor te Velp t^Geld.) heeft het schandelijke feit gepleegd om met geweld een jongen van 42-jarigen leeftijd zooveel sterken drank toe te dienen, dat de knaap spoedig daarna in bewusteloozen toestand vei keerde. De zaak is in handen van de politie. Hedenochtend is de goederentrein uit Rot terdam (Holl. spoor) bij zijn aankomst te Rozendaal door een onveilig signaal gereden, juist op het oogenblik dat de goederentrein uit Breda, waarvoor het signaal veilig stond, binnenreed. De trein uit Rotterdam kwam in het middelste gedeelte van dien uit Breda terecht, waardoor een zestal waggons werden verbrijzeld, echter zonder persoonlijke onge lukken. De lijn naar Breda is versperdalle trei nen in en van die richting moeten over Zwaluwe en ondervinden groote vertraging. De materieele schade is zeer groot. Nader meldt men ons Een groot getal arbeiders zijn bezig de gebroken wagens op te ruimen om de lijn vrij te maken, waarmede men nog heden gereed zal komen. De goederentrein van de Holl. spoor die het onveilig signaal voorbijreed is trein 1007, die van Breda trein 583. De schade zal ver moedelijk door de Holl. Spoorweg-Mij. moe ten geleden worden. Dank het goed overleg van den actieven stationchef konden de mail- en sneltreinen op tijd vertrekken. (N. B. Ct.) Op de lijn St.-Petersburg Warschau heelt Maandag opnieuw een botsing plaats gehad tus schen twee spoortreinen, waarbij 7 personen ge dood en 53 gekwetst werden. Naar een Brusselsch berichtgever meldt, viel onlangs in een veld bij Namen een meteoorsteen. Een der twee arbeiders, die daar aan het werk waren, ontving daarbij een zó<> geweldigen schok, dat hij eenigen tijd bewusteloos bleef. De me teoorsteen, die zich door de kracht van den val diep in den grond begroef, is geelachtig van kleur, ongeveer 30 pond zwaar en onregelmatig van vorm. Hij is aan drie zijden uw, doch aan éene zijde volkomen gelijk en glad, als gepolijst. Zijne lengte bedraagt 20 duim en zijne middel lijn 12 duim. Deskundigen, die den steen onder zocht hebben, deelon als een merkwaardig feit made, dat de gladde zijde overdekt schijnt met hiëroglyphen, daarin met een of ander scherp werktuig gegrift, smaar" zoo voegt een plaatselijk blad er bij tniemand is nog in staat geweest, die teekens te ontcijferen". De prachtige doodkist, die Li-Ilung-Chang op zijn Europeesche reis overal heeft medegevoerd, is niet in China teruggekomen, Li-Hung-Chang zend, toen hij naar Amerika ging, dekistiooi- uit naar China, met liet stoomschip Glencartney maar dat schip is op zee verbrand met alles wat aan boord was Li's doodkist mee. De Cbineezen beschouwen dit verlies als een gunstig voorteeken voor het lange leven van den staatsman. Een Amerikaans-ch blad deelt het volgende verhaal mee. Hugh Gallagher, koopman te Montclair, moest voor eenigen tijd teiechtstaan wegens overtie- ding van de wet, waarbij het aan kooplieden verboden is de trottoirs te versperren. De heer Gallagher is een der rijkste ingezetenen van de stad, en was bovendien randiduat bij een der jongste vei kiezingen. Zijn drukke zaken stonden hem dan ook niet toe zelf voor den rechter te verschijnen. Maar loon zijn zaak vooikwam, is de heer Gallagher in zijn winkel aari de lele- phoon gaan staan en heeft den rechter opge scheld; allallo, mijnheer de rechter, ik erken schuldig te zijn." zTien dollar boete," ant woordde de rechter. vin orde," hernam Gal lagher. vSpijt mij u het geld niet door de te lephone le kunnen zenden; maar ik zend het u dadelijk door een bediende. Adieu," Zoo heeft de Amenkaansclie rechter een von nis door de telephoon uitgesproken. 's-GKAVEl*lI.*GK, 18 November. Tweede Kamer. Na de Indische begrooting komt aan de orde de invoeringswet op het nieuwe personeel. Het debat over de Indische begrooting ■wordt voortgezet. De minister van koloniën kent de redenen van Toekoe Oemar's afval nieten verdedigde het stelsel der buitenposten naast de geconcentreerde stelling in Atjeh als een noodzakelijk meer offensief optreden, waarvoor de in de begrooting aangevraagde post voldoende is, behoudens de uitbreiding van het korps marechaussees. Hij wil geen afwachtende houding aannemen, maar aan het opperbestuur der algemeene lichting der Atjeli-politiek laten bepalen. De heer M- Horn, leeraar bij het hooger on middelbaar onderwijs te Schiedam, zal Zaterdag avond in het Volkshuis aldaar optreden voor de afdeeling Schiedam van den Bond van Neder- landsche onderwijzers met het onderwerp; De verhouding tusschen het hoofd der school en den klasse-onderwijzer, en in verband hier mede de volgende stellingen verdedigen: 4. In het belang van liet onderwijs is samen werking tusschen het hoofd der school en de klasse-onderwijzers absoluut noodzakelijk. 2o. Die sarnenwe.-king is alleen dan te ver krijgen, wanneer het lioofd van de school het autocratisch standpunt, dat hij thans inneemt, laat varen, terwijl bij de klasse-onderwijzers in 't algemeen het gevoel van discipline sterk ontwikkeld behoort te zijn, terwijl zij tevens bedenken moeten, dat er onderscheid beslaat tusschen een hoofd eener school en een onder wijzer met hoofdakte. Namens de hoofdbesturen van het sNederl. Onderwijzers-Genootschap" en van den zBond van Nederl. Onderwijzers" circuleert ter teekening onder de openbare lagere onderwijzers een adres aan II. M. de Koningin-Regentes, waarin adres santen zzich eerbiedig en met bescheiden doch krachtigen aandrang tot Uwe Majesteit wenden met het verzoek, dat het Haar moge behagen eene wettelijke regeling in het leven te roepen, die, rekening houdende met de draagkracht der onderwijzers, hen trekt binnen den kring der ambtenaren, wier weduwen en weezen in het ge not van pensioenveizekeiing zijn gesteld".

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3