uitgever! T ode. A". 1896 Vrijdag 20 November, N°. 9179, j i g* s t aargang. erschijnt dagelijks, uitgb^onderd Dinsdag. Buit en lands die Be rich ten. GOUIIilNI. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. dhraij botkritbaat 70 tnVERTENTlEPRUS: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantj Iedere gewone legel meer0,.( Iriemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. Na de verklaring van den minister van oorlog Von Goszler in de Rijksdagszitting van Dinsdag, dat hy het vonnis tegen luit. Brüse- witz, die te Carisruhe een burger doodstak omdat deze geen excuus had gevraagd wegens het zonder opzet stooten tegen zijn stoel, met de toelichtingen zou openbaar maken, zoodra het door den keizer is bekrachtigd en op diens bevel ter beschikking van het ministerie van oorlog is gesteld, zou men gedacht hebben dal hij deze zaak voor het oogenblik verder zou laten rusten. Niet alzoo. De minister ging over tot eene beoordeeling van het karakter van den lui tenant en van den door hem ver moorden ingenieur Siepmann en beweerde dat laatstgenoemde iemand van zeer opvlie genden aard was en dat er ernstige provo catie had plaats gehad. Hy betreurde het dat het gebeurde eene agitatie heeft in het leven geroepen, welke zich uit de pers naar het parlement heeft overgeplant, tengevolge waar van er eene ware spanning tegen het leger is ontstaan. Het is onmogelijk, zoo ging hij voort, zich een corps officieren te denken, dat niet doordrongen is van het gevoel zijner waardigheid. Ingeval van wettige zelfverde diging heeft de officier het recht, gebruik te •maken van zijn wapen. (De minister vergat •dat een burger niet gerechtigd is, in het open haar wapenen te dragen, zoodat hij niets heeft tot zijne wettige zelfverdediging tegen hak- lustige officieren, die eene beleediging uit lokken. Zijne woorden veroorzaakten dan ook eenige onrust.) Spr. bejammert ten zeerste de aanvallen waaraan het corps officieren bloot staat en hoopt dat de hartstochtelijke beoor deelingen van het gebeurde voor eene meer gezonde zullen plaats maken. (Toejuichingen van de rechterzijde, gefluit van de linkerzijde.) Het centrumlid dr. Bachem zag in het gebeurde een nieuw bewijs voor de nood zakelijkheid eener hervorming van het wetboek van militair strafrecht. Hij gaf toe dat men het gansche corps officieren niet moet be- cordeelen naar de daden van een zijner leden, maar was van oordeel dat eene beleediging als afgedaan moet worden beschouwd, wan neer zij volgens de bestaande wetten is ge oordeeld. De katholieke kerk verbiedt het tweegevecht ten strengste en spreker hoopt dan ook dat de katholieke officieren zich naar hare voorschriften zullen gedragen. De voorzitter sprak zijn leedwezen uit over de uitdrukking van den minister van oorlog at de agitatie zich van de pers naar het parlement heeft overgeplant; wanneer een lid van den Ryksdag deze uitdrukking had gebruikt, zou spreker hem tot de orde hebben geroepen. e sociaal-democraat Bebel was van oordeel dat duels bijna altijd worden uitgelokt door zoo erbarmelijke en vuile motieven, dat er niet van eergevoel sp.ake kan zijn, en be jammer se het dat de minister iet doode slachtoffer, dat zich niet meer kan verdedigen, eeft beklad om den officier te verontschul digen, terwijl deze laatste zoo onschuldig niet is maar als een diinkebroer bekend staat. Een dergelijke houding is weinig gent lemanlike. an de toezegging des rijkskanse liers verwacht spreker weinig heil. De voorzitter riep Bebel tot de orde wegens het als weinig gentlemanlike" voorstellen van de houding des ministers en keurde het af dat eerstgenoemde een veroordeelde be- leedigt, nog voor zijn vonnis is geveld. Bebel vervolgde dat zijne partij verlangt dat de daden van militairen, buiten dienst ge- pleegd, door den burgerlijken rechter zullen worden beoordeeld, opdat hst niet meer voor kom- dat bijv. een groot grondbezitter, die wordt aangeklaagd van melkvervalsching op groute schaal, zich beroept op zijn rang als reserve-luitenant, opdat zijn zaak behandeld kan worden door een krijgsraad, welks zit tingen niet openbaar zijn. En waarom is bijv. de reserve-luitenant, die een 80-jarigen nachtwaker met een dikken wandelstok in het aangezicht sloeg en deswege tot 500 mark boete werd veroordeeld, niet voor een eeregericht gedaagd, dat hem de eer om 's eizers rok te dragen onwaardig keurde Zoolang dergelijke dingen gebeuren is het gansche eergevoel van het officierencorps in sprekers oogen niets dan zwendel en humbug. De minister van oorlog ontkende, bij zijne beschouwingen van het duel, speciaal het oo te ïebben gehad op het geval-Brüsewitz. De heer Bannermann. nationaal-liberaal, enschte dat voor alle beroepen eeregerichten zullen worden ingesteld. Nog een andere spreker voerde het woord en yerweet den minister van oorlog gebrek aan objectiviteit in zijne redeneeringen. Tusschen den secretaris van staat Von Marschall en den Franschen gezant is giste ren een overeenkomst geteekend tusschen Duitschland en Frankrijk, waarbij aan den invoer uit Duitschland in Tunis de behande ling op den voet van de meest begunstigde natie behalve Frankrijk wordt gewaarborgd, in overeenstemming met de verdragen die Frankrijk heeft gesloten met andere landen, in bijzonder Italië en Oostenrijk-Hongarye. ENGELAND. De Nationale Unie van Conservatieve Ver enigingen heeft haar jaarlyksche vergadering te Rockdale gehouden. Lord Derby werd er, Dinsdag na de opening, tot president gekozen. In een 's avonds gebonden meeting hield Balfour een redevoering. O. m. sprak Balfour over de Armenische kwestie. Zonder overeenstemming tusschen de mogendheden zei hij valt er niets uit te richten, en ongelukkig bestaat er een zeker wantrouwen tegen Engeland. Toch seeft ingeland in dezen nooit egoïste bijbe- clingen gehad, 't Is zoo jammer dat men elders zoo iets denkt. Ook had Balfoür het nog over de Dongola- expeditie, die hij als bij uitnemendheid menschlievend voorstelde. De Londensche correspondent van de Manch. Guardian meent, dat voor het uit- voeien der hervormingen in de Armenische provincies een internationale leening zal wor- den uitgeschreven van 5,000,000 p. st. onder waarborg der mogendheden, en waai van de rente 2'/s pCt. zal bediagen. en gioot aantal officieren, die hebben deelgenomen aan de Soedan-expeiiitie, zijn vang verhoogd of gedecoreerd. Generaal tchener ontving de 2g klasse der Bath-orde. KüSL 'A N D. elijktijdig met baron velidoff is de Fran- sche gezant bij liet Russische hof, graaf De Montebello, te Petersbui g teruggekeerd, even als eerstgenoemde met het doel om het op treden tegenover Tuikye te bespreken. Graaf 3e Montebello heeft rechtstreeksche voor stellen van de Fransche regeering. Volgens den correspondent der 'Koln. Zeitg. te Peters burg is de strekking daarvan, den sultan, j desnoods met geweld te dwingen hervormin- I gen in te voeren, wanneer hij niet spoedig zijn beloften nakomt. Daartoe zou Frankryk de Tuiksche financiën geregeld willen zien, In de eerste plaats moet dus graaf De Monte bello de Russische regeering bewegen een vertegenwoordiger te benoemen in de com missie voor de openbare schuld van Turkije, welke commissie door haar niet is erkend, tusland moet daarentegen van dwang zeer keerig zijn en deswege kwam het reeds te onstantinopel tot oneenigheden tusschen Nelidoö en Cambon. Een regeling der Turk- sche financiën, die het verval van Turkije zou verschuiven naar een verre toekomst, strookt niet met Ruslands wenschen. De Petrrsb. Wjedomosti verklaart zich zeer be slist tegen de benoeming van een Russisch ge delegeerde ïn de commissie voor de Ottomaan- sche schuld, omdat dan Rusland, wanneer het tot afrekening met Turkye zou komen, aan den Bosporus niet alleen het Otto- maansche rijk maar geheel Europa tegenover zich zou hebben. Uit dessa wordt gemeld dat de regeering de garnizoenen in de grensdistricten van den Kaukasus versterkt. Binnen een maand zullen 18,000 man troepen uit Odessa, Sebastopol en andere steden naar Batoem worden ge zonden. Hunne bestemming is waarschijnlijk, een eind te maken aan de tallooze stroop tochten der Armeniërs, die dagelyks de grens overtrekken om zich aan het Turksche wan beheer te onttrekken en reeds tal van moor den hebben gepleegd, waardoor het zelfs in steden als Tiflis niet meer veilig is. SPANJE. De staat van zaken op Cuba zal nu spoedig een beslissende keer nemen, als men geloo- ven mag wat daaromtient uit Washington wordt gemeld. De Spaansche regeering vreest een vijandige demonstratie van het Congres der Vereenigde Staten dat 7 December bijlen- komt, en heeft daarom bij generaal Weyler aangedrongen, dat hij voordien tijd de rebellen ee beslissende nederlaag moet trachten toe te brengen. De houding welke de Amerikaan- sche regeering zal aannemen in de Cuba- kwestie, en de boodschap van president Cleve land zullen veel afhangen van de berichten die nu spoedig vei wacht worden. Wijzen ze op een succes van de Spanjaarden, dan zal president Cleveland zich waarschijnlijk aan de tot dusver gevolgde politiek van nnn- interventie houden. Mochten echter de insur- gt nten voordeelen behalen, dan is het moge- ijk, dat Cleveland niet langer zou aarzelen om hen als oorlogvoerende party te erkennen. en verzekert dat aan generaal Weyler s te verstaan gegeven dat hij een'beslissen- den slag moet slaan, of anders teruggeroepen zal worden. Spanje heeft den opperbevelheb ber zooveel troepen gezonden als hij wenschte, en wil nu ook resultaten zien. De generaal beschikt over 200,000 manin de campagne, die hij nu in Pinar del Rio tegen Maceo heeft geopend, heeft hij zelf het bevel genomen over een divisie van 60,000 man, terwijl Mnceo slechts 7000 nsurgenten onder zijn bevelen heeft. Generaal Weyler begrijpt dat het thans om zijn positie en zijn prestige gaat er maakt hardnekkig jacht op Maceo, die hem echter voortdurend ontwijkten met reden, want zyn kleine troep zou natuurlijk het onderspit moeten delven in een k-regelden veldslag. ia New- ork wordt uit Havana geseind, dat generaal Castellanos, na in het begin van de maand het garnizoen van Cascorro Camaguey ontzet te hebben, terugtrok naar San Miguel en onderweg achtmaal met Gomez en Garcia slaags raakte. Te San Miguel kwam het daarop nog eens tot een warm treffen, waarbij de independenten werden teruggeslagen. taimaro moet door de independenten geplunderd en verwoest zyn, T U E K IJ E. Igens de Daily News omvatten de rksche hervormingsplannen, waarover de mogendheden het feitelijk eens zijnlo. ver mindering van het Turksche leger2o. be noeming van een Europeeschen algemeenen ontvanger in elk vilajet, daar optredend voor een Europeeschen minister van financiën te onstantinopel3o. hervorming van de gen darmerie 4o. gelijkstelling van alle gods dienstige gezindten3o. wakufsbeheer looi- eene bijzondere commissie.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1