A0. 1896 Vrijdag 27 November. N°. 9184. KENNISGEVING. ijftig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uit ezonderd Dinsdag, I - ITG K V Ik r7 J OI)f{. Buit oil lands cli e Ber i els ten. Eouy in Abonnementsprijs, per kwaitaal Franco per post, door het geheele P.ijk Afzonderlijke nominers 1 1.85. - 2.50. - 0.10. Bl Ills t I t» T 15 It V K A T ?0. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen ïvelke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders tan -Schiedam. Gezien het vei zoek van JULIUS STRöMER te Keulen om vergunning tot oprichting van een labrlek ter bereiding van consistente vetten, aan den Boordvestsingel no. 33, kadaster sectie H no. 302, en plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 2i/s paar denkracht en ketel met een veiwarmings- oppenlnk van 6 M*. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 (staatsblad n°. 95) Doen te weten Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den lOden December a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen voor liet tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied waar iiet behoort, den 26sten November 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be Secretaris VERNÈUE. B U I T S C II L A S D. Dinsdagvoormiddag heeft te Kiel de ont hulling plaats gehad van het ruiterstandbeeld van keizer Wilhelm I. Nadat de keizer en de keizerin met prins Hendrik van Pruisen had den plaats genomen in het voor hen bestemde paviljoen, waarvóór de korps-commandant, graaf WabWsee, en de gezamenlijke admi raals en officieren van het garnizoen zich hadden opgesteld, hield graaf Reventlovv eene toespraak, waarin hij erop wees dat dit het eerste gedenkteeken is, dat de provincie Sleeswijk-Holstein voor den landsheer heeft opgericht en den wensch uitte dat het duur zaam aan den band met het Duitsche rijk moge herinneren. De keizer gaf daarna bevel tot de onthulling, welke plaats had onder het spelen van het koraal »Nun danket alle Gott", het luiden der klokken en een ge- schutsalvo van 21 schoten. Daarna had de beëediging der marine- recruien plaats. In zijn toespraak tot de marine-recruten heeft de keizer o. a. gezegd, dat geen vqand Duitschland bedreigt. Deze zinsnede heeft grooten indruk gemaakt. Het bij den Rijksdag ingediende ontwerp tot herziening der wet op de verplichte ver zekering tegen ongelukken bepaalt zich tot enkele veranderingen, die door de ervaring in de onderdeelen der regeling noodig zijn gebleken, en laat de hoofdbeginselen onaan getast. In de toelichting wordt gezegd, dat een samensmelting der verzekeringen in éene wet gebleken is onmogelijk te zijn. Bij de verzekering tegen ongelukkeu vvaie het on raadzaam, af te wijken van den bestaanden grondslag, die op de tusschenkomsl der vak- vereenigingen rust en volkomen aan het doel heeft beantwoord. Het gaat echter niet aan, die veieenigingen ook met het beheer der verzekering in geval van ziekte, onge schiktheid om te werken of ouderdom te belasten. De personen die daaronder vallen, de aard van het gevaar, de omslag der kosten zijn verschillend. Daarom acht de regeering liet beter, die soorten van vei zekering af zonderlijk te herzien. Reeds Dinsdag maakte het Pruisische Huis van -afgevaardigden een begin met de be handeling van het conversie-ontwerp. In den loop van het debat verklaarde de minister van financiën Miquel dat <ie conversie der 4 pCt. staatsschuld in een 3'/» pCt. fonds noodzakelijk is met het oog op den zeer lagen rentestandaard en dat zij ook rechtvaardig is. Voorts wees hij er op, dat de rente der nieuwe schuldbrieven in de eerste acht jaren niet verlaagd zal worden. Verschillende sprekers voerden liet woord ten gunste van het ont werp, dat ten slotte naar de begrootings- commissie werd verwezen. Op het congres der christelijk-soeialen te Erfmt werd het program der partij in dien zin veranderd, dat niet uitdrukkelijk van »het geloof aan Jezus Christus", maar kortweg van »het Christendom" als middelpunt van het geestelijk en zedelijk volksleven gesproken wordt. Daarbij wilde de bekende geheimraad professor Sohm uit Leipzig ook de joden welkom heeten, indien zi: nuttig medearbei- den. Volgens Sohm was de taak van de nieuwe christehjk-sociale of nationaal-sociale partij de tot nu toe aan het hoofd der arbeiders beweging staande sociaal-democratie op dezen post te vervangen. De predikant Naumann berekende liet aantal leden dat zijn party thans telt, op tien duizend met het vooruit zicht bij de verkiezingen reeds nu ongeveer vijf duizend stemmen-te zullen kunnen uit brengen maar de sociaal-democratie was indertijd niet met een grooter getal aan- hungers begonnen. Feitelijk trekt het congres te Erfurt alleizijds zeer de aandacht, deels door wat er aan voorafging en deels ook door de maatschappelijke positie van de leden. Den eersten dag toch namen aan het debat deel twintig redenaars, onder wie, behalve arbei- deis, ledacteurs van volksbladen enz., vijf professoien, vyf predikanten en eenige doc toren. Uil Hamburg wordt gemeld dat de Ham burgAmerikaansche lijn, op aanvragen van personen die gewoon zijn hun goederen langs deze lijn te verzenden, geantwoord heeft dat de veizending kon plaats hebben over Bre men, Antwerpen of Rotterdam. De daar ge vestigde maatschappijen, behoorende tot den blind van stoomvaartmaatschappijen op N. Amerika, nemen alle verplichtingen der Ham- burg-Amerikaansche lijn over, in 't hijzonder het vervoer van reizigers. De Ilamb. Borsen- Tialle voegt hieibij dat de »pool" met andere groote maatschappijen de Ilamb.—Amer. lijn in staat stelt, haar overeengekomen aandeel in liet verkeer te beltouden, ook al kan zij, als tegenwoordig, tijdelijk niet aan de eischen voldoen; zoodat de maatschappij door de werk staking geen schade lijdt. Er wordt bijna niet meer gewerkt. Uit Mecklenburg, Sleeswijk-Holstein enz. komen veel losse werklui zich aanmelden, maar de meesten keeren dadelijk terug. Te Altona is het bij liet station lot een botsing geko men tusschen de stakers en de politie, die er hard op insloeg. Ook te Lubeck, Ivaar een gedeeltelijke werkstaking is uitgebroken in de emailfabriek van Thiel, zijn tusschen werkstakers en niet- werkstakeis ongeregeldheden voorgekomen: de politie kwam tusschen beide en nam eenige personen in hechtenis. NU S It R IJ E. De regeering schjjnt de expeditie naarToeat opgegeven te hebben. Te Tanger althans loopt het gerucht, dat een groote Fransche legermacht aan de grenzen van Marokko verzameld was, maar dat vreemde mogend heden zulk een pressie op de Fransche regee ring uitgeoefend hebben, dat zij van plan veranderd is. De Engelsche regeering heeft geen be zwaren gemaakt tegen de vervolging van Arton wegens de Panama-omkooperijen. De zaak is dus nu in handen gesteld van den rechter van instructie Le Poitevin. De werkstaking der gaswerkers te Bor deaux is geëindigd, doordat de maatschappij verschillende concessies heeft gedaan. Licht is thans in de stad weergekeerd. De boekhouder van de Banque de Paris et des Pays Bas te Parijs, Henri Mangard, is gearresteerd wegens verduistering van 70,000 fr. M. had veel geld op de harddraverijen en met speculaties verloren. ENGELAND. De Fall Mall Gazette verzekert dat de regeering voornemens is, aan hetPailement eene verhooging der voor het leger en de reserve toegestane kredieten met veischeidene millioenen te vragen, teneinde de artillerie van nieuwe wapenen te voorzien, een groot aantal nieuwe linie-bataljons te vormen en den transportdienst te reorganiseeren. Router's bui eau zegt officieel gemachtigd te zijn, mede te doelen dat er nog niets is bepaald over de lamingen der oorlogsbegroo- ting voor liet volgende jaar. Het bericht der Fall Mall Gazette is mitsdien voorbarig. Uit Bombay wordt onder vooibehoud be richt van een ernstig opioer te Rawulpindi, waar 200 sepoys" van het 27e regiment Punjab-infanterie aan bet muiten zijn gesla gen, de winkels hebben geplunderd, een politie agent zouden hebben gedood eri verscheidenen gewond. Aanhoudend vallende regens wendden in Britsch Indië bet gevaar voor hongersnood af. O O 8 T E N It IJ L-H O N G A It IJ E. Dinsdag heeft de linkerzijde in de Oosten- rij ksche Kamer de interpellatie tot den minister-president in zake de lede van den districts-cominissaris van Feldkirch, graaf Sehnffzoisch, gehouden, terwijl tevens door de Duitscb-Boheemsche dissidenten eene motie werd ingediend, waarbij de regeering wordt uilgenoodigd zich te vei klaren ten aan zien van de redevoeringen, welke, in strijd met alle begrip van tact, de niet-katholieke medeburgers kwetsen en in strijd zijn met den geest der bestaande wetten. Graaf Badeni verklaarde in zijn antwoord dat de regeering vasthoudt aan het beginsel dat politieke be ambten, die in dienst der gemeenschap staan, elk partij-standpunt moeten vermijden, en dat bij reeds het noodige heeft gedaan om eene herhaling van het gebeurde te voor komen. Na dit correcte antwoord trokken de Duitsch-Boliemers hunne motie in. ITALIË. De koning en de koningin kwamen Dins dagmorgen te Rome aan en werden met geestdrift door de bevolking toegejuicht. De Romeinen toonden hiermede hun vreugde over den vrede met Abessynië. Koning Alexander van Servië is te Rome aangekomen. Aan het station werd hij door koning Humbert verwelkomd. De minister van oorlog, generaal Pelloux, heeft opnieuw bij de Kamer een ontwerp tot reorganisatie van het leger ingediend. De beginselen der legerhervorming zyn het leger wordt gerecruteerd volgens het nationale stelsel; de mobilisatie geschiedt naar het gemengde (nationale en territoriale) stelsel. De twaalf legei korpsen waaruit het leger thans bestaat, blijven gehandhaafd. De regeering zal voor de behandeling van het ontwerp de urgentie vragen. De ratificatie van den vrede met Abessy- nië zal plaats hebben te Hariar. Koning Humbert zal door majoor Nerazzini, Menelik door ras Makonnen vertegenwoordigd worden. Meer en meer wint de meening in Italië veld, dat dit land zich uit Erythrea moet terugtrekken. De Correspondenzia Verdc, die goed ingelicht beet, beweert dat reeds op het oogenblik de ïegeeiing het taste plan heeft zich uit Eiythreu teiug te trekken.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1