Coiw voor Gist- eo SjiriWereiJiDE. A". 1896. ondag 29 en Maandag 30 November. N\ 9186. Eerste Blad ijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. f- If 1 KVK II; J. O I) k. Biinienlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kvvaitaal1.S5. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afiondeilijke nommers- 0.10. R! ««Al j O T K K T H. A A T 7Q.' AiivertentiepRIJS van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. SCHIEDAM, 28 November 1806. sSchiedams Mannenkoor Orpheus" zal 3 en 4 Januari e.k. zijn dertigjarig bestaan vieren met een tweedaagsch muziekfeest, bestaande in kunstenaars-matinee, algemeene repetitie en feestconcert. Uitgevoerd zullen o. a. worden »der Falken Rainer" van Schreck en iScenen aus der Frithjofsage" van Max Brucb, met de laatste scène voor dameskoor, waartoe de vereeniging de medewei king heeft van een aanzienlijk aantal dames te dezer stede, die bovendien nog een afzonderlijk werk zullen ten gehoore brengen. Voor het vervullen der solo-partijen zijn uitgenoodigd de heer en mevrouw Orelio van Amsterdam, alsmede mej. M. Dongrie, vio liste, van het conservatoire te Btussel. Waar sO'-pheus", met zijn schoon muzikaal verleden, zooveel vei kwikkend genot belooft, daar zullen onze stadgenooten zeker gaarne in de feestvreugde deelen, te meer nu die gelegenheid voor iedereen, dus ook voor niet- leden, wordt opengesteld. De zangvereeniging »St-Gregorius" alhier zal 29 December a.s. haar 10-jaiig bestaan op feestelijke wijze herdenken, n.l. door een concert, waaraan musici van naam hunne medewerking zullen verleenenalsmejuf frouw H. Klijn de Jongh, sopraan de heeren J. Urlus, eerste tenor aan de Nederl. opera F. H. van Duinen, bas, allen te Amsterdam, en de heer Willem Feltzer, viool, te Berlijn. De tweede afdeeling van dit concert zal geheel door de solisten worden ingenomen en alzoo een ïkunstenaars-afdeeling voimen. Behalve voor de buitengewone leden, die met eene dame viijen toegang hebben, zal ■dit concert ook voor niet-leden tegen entiée toegankelijk zijn, waarvoor binnenkort een lijst ter teekening zal worden aangeboden. Wij vertrouwen dat vele onzer kunst lievende stadgenooten gaarne van deze ge legenheid zullen gebruik maken om zich een avond van kunstgenot te verschaffen. De uitgebreide verzameling platen betref fende de vroegere ambachtsgilden, door onzen yoormaligen stadgenoot den heer W. J. van Wagiendonk te Amsterdam in het Volkshuis alhier ten toon gesteld, is eene bezichtiging overwaard. Behalve tal \an gilden en op tochten in ooi logs- en vredestijd, treft men er aileilei insignes, syrnboien, penningen, diploma's enz. aan, alles toegelicht door bij schriften en aanwijzingen, waardoor de be zoeker een zeer goeden, tevens guuatigen in druk ontvangt van het werken en streven dezer middeleeuwsche werkliedenvereeni- gingen. Heeft allereerst de werkman belang by de bezichtiging der platen, wij kunnen allen die belangstellen in het vereenigingsleven en in middeleeuwsche kunst en smaak, een bezoek aan het Volkshuis ten zeerste aanbevelen. B: kon. besluit is benoemd tot generaal- majoor, de kolonel R, P. Verspyck, iid van het hoog militair gerechtshof. De Eerste Kamer, die Dinsdagavond bijeen komt, zal zich de daaropvolgende dagen wijden aan het afdeelingsonderzoek van de Indische begrooting eu van de overige aan hangige wetsontwerpen. Het voornemen be staat, de spoedeischende voorstellen als de invoeringswet op het personeel en de suiker accijns-voorziening in het laatst der volgende week in openbare veigadering af te doen, en alsdan uiteen te gaan en na Kerstmis terug te komen voor de behandeling der Indische begroeting. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 1 December niet plaats hebben. Volgens hier te lande aangekomen particu liere berichten is de gezondheidstoestand van den kolonel Van Vliet, den benoemden gou verneur van Atjeh, die aan een hartkwaal lijdt, van dien aard, dat de geneeskundige dienst hem zeer besli«t ontraden heeft naar Atjeh te vertrekken. Intusschen stond in de Donderdag aangekomen mailbladen geannon ceerd, dat kolonel Van Vliet afscheidsbezoe ken zou ontvangen, zoodat het mogelijk is, dat hij niettemin zijn betrekking gaat aan vaarden. Vad Te Curagao heeft zich eene commissie ge vormd om eene inschrijving te openen voor een huldeblijk, aan te bieden aan H. M. de Koningin-Weduwe, in 1898, bij H. D. aftre- din als Regentes van het koninkrijk, welke commissie bestaat uit de heeren Mr. Sol. G. Henriquez, procureur-generaal van het hof van justitie Mr. Th. J. A. Nuyens, lid van het hof van justitie en van den kolonialen raad Leon Vidal Leyba, directeur der gouver nementsbank en lid van den kolonialen raad E. S. L. Maduro, directeur van den gou vernementsbank H. Evertsz, administrateur der Aruba- Phosphaat-maatschappij J. B. van der Linde Schotborgh, grondei genaar M. B. Gorsira, koopman en grondeigenaar. In Nederland is men bezig overal plaatse lijke commissiën te vormenin enkele provin ciën wordt dit uitgesteld tot het begin van 1897. Het voornemen bestaat, om bij het ge schenk ter keuze van H. M. de Koningin- Weduwe te voegen een album, waarin vermeld zijn de namen van de leden der pro vinciale commissiën met daarboven het wapen der provincie en de namen van de leden der plaatselijke commissiën, met daarboven het wapen der gemeente en hier en daar zouden daartusschen kunnen worden gevoegd pen- teekeningen, enkele historische gebouwen voorstellende. Dergelijk album, aitistiek uitge voerd, zal eene geschiedkundige waarde heb ben. Gisteren wilde de luitenant S. B. aan "s rijks patronenfabi iek te Delft eene pioef nemen met een vuuipijl, welke hij daartoe in dc oven plaatste. De vuurpijl sprong en de voorzijde van den oven sloeg uiteen, waardoor de luitenant onder het puin bedolven werd. Naar het militair hospiiaal overgebracht, bleek het dat zijn linkeroog onherstelbaar ver loren was en dat ook borst en armen ernstig verwond waren. De toestand van den heer R. was heden bedenkelijk. Reeds bij het oprichten van mijn instituut, in het centrum van de industrie gelegen, bestond bij mg het plan zoo spoedig mogelijk hiervoor een specialen cursus te openen. Deze cursus zal bij voldoende deelname jaar lijks worden gegeven van begin Januari tot uit. Mei en zal bestaan uit theoieliMjhe en praktische lessen. De theoretische lessen zullen worden gegeven in Scheikunde (algemeene anorg, eu organ. met toegepaste scheikunde voor gist- en spiritusbereiding, in richting van brandergen). Natuurkunde (voor zoover noodig ter verkla ring van de scheikundige ver schijnselen en de bewerkingen in de branderijen). Bacteriologie (algemeene bacteriologie en speciale, betrekking hebbende op de gist-en spiritusfabricatie). Boekhouden, terwgl naar verkiezing kan worden deelgenomen aan den cursus voor stoomwerktuigkunde en machineteekenen. De praktische lessen omvatten alge meene qualitatieae en quantilatieve analyse zoo spoedig mogelijk gevolgd door analyses op het vak betrekking hebbende. Voor bac teriologie het onderzoek op verschillende bacteriën, het maken van voedingsbodems, steriliseer en het maken van reincultures, speciaal onderzoek van verschillende gistsoor- ten en het kweeken daarvan. De theoretische lessen voor scheikunde en natuurkunde wor den overdag gegeven, evenals de praktische voor eerstgenoemd vak. De andere lessen worden gegeven op avonduren. Hierdoor zal het voor H.H. n zaken niet onmogelijk zijn den cursus te volgen. Bij het geven der lessen wordt veronder steld, dat de deelnemers geheel onbekend zijn met de verschillende vakken. Het zal waar schijnlijk noodig blijken, dat de praktische lessen in scheikunde langer moeten worden voortgezet, waarvoor natuu»lijk ten allen tijde gelegenheid wordt gegeven. Ook de cursus in boekhouden zal langer tijd in beslag nemen. Het honorarium bedraagt voor den geheelen cursus f 250. In deze som is alles begi epen, behalve het praktische werk voor scheikunde, waarvoor eei.e vergoeding moet worden be taald, zooals in het gewone programma is aangegeven. Aan de inrichting zijn als leer aren verbonden Voor schei- en natuurkunde Dn W. P. Jorissen en ondergeteekende voor bacteriologie Dr. H. J. van 't Hoff, ass. de heer Weeda; voor stoomwerk tuigkunde de heer Lichtenbelt, ass. de heer Eiifman voor boekhouden de heer Maus. Gaarne worden alle gewenschte inlichtin gen verstrekt door den directeur Dr. BONNO VAN DIJKEN. Kmlgratie naar ZuId-AIrlkn. Het bestuur der Nedpi lamische Zuid-Afnkaan- scbe Vereeniging heeft een kennisgeving vei- spreid. waann de totstandkoming eenei sVoor schotbank", die aan flinke, bekwame, maar on vermogende landgenooten de middelen zou kunnen verschaffen om naar Zuid-Alrika te emigreeren, wendt aangekondigd. Zij heel! haar kanton te Aim-tei dam, Spuisiraat 161, en op haar statuten s du Kon. goedkeuiing vei kregen. De heeren nir. W. 11. De Beaufort te Leusden, J. L. Clnyse- naer te U.trecht, G. Mesdag Jzn te Groningen, A. S. Van Reeseraa te Rotterdam en nir. H.J. C. Van .Tjenen te Zaandam traden np als com missarissen en de heeren tor. J. E. Henny, mr. H. P. G. Quak en mr. J. B. Loman als directeuren. Leden der Vereeniging rijn zij, die ten minste éen aandeel.van,f 100 in hetgrondkapitaal be zitten. Indien het mogelijk is, zal over grond- kapitaal rpzite gorden uitgekeerd, die echter met hooger zal mogen zijn dan 4 pCt.'sjaais. De voorschotten worden verleend in rekening tegen behoorlijke zekerheid, hetzij door borg tocht, hetzij door onderpand van effecten of vastgoed Een gedeelte van het vooi schot kan ter beschikking worden gesteld van hier te lande achterblijvende betrekkingen, of wel na aankomst in Zuid-Afiika door den emigrant worden ont vangen, De vergoeding, door de voorschotneniers te betalen, is voorloopig bepaald op 8 pCt. 's jaar» van het bedrag van het voorschot. Lager kan de door hen te betalen renie thans nog niet gesteld worden, daar het kapitaal aanvankelijk gering is en al wordt door duecteuren en com- uiissanssen geen geldelijke belooning voor bun arbeid gewenscht, de Vereeniging heeft, zoowel hier te lande als te Pretoria, niet onbelangrijke onvermijdelijke uilgaven voor kosten van admi- mstiatie. Ten aantien der teiugbetahng is als regel gesteld, dat deze moet aanvangen zes maanden na den datum van het vertiek van den emigrant, en geschieden in maandehjksche ter mijnen ten kantoie van den tegenvvooidigei der Voouchoibank in Zuni-Afiika. Het giondkapitaal, aanvankelijk van f 10.000, werd gevormd door 100 aandeeien, genomen

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1