,A°. 1896. Zondag 29 en Maandag 30 November. N9186. Tweede Blad "V ij f 11 g- s t Jaargang. Verschijnt dagelijks, uit?jezonderd Dinsdag, P ITK EVER; 0 1) K Buiten landsclieBer ich lei Een Russische geschiedenis. «Haam Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzondei lijke noiamers 1 1.85. - 2.50. - 0.10. K I' PS f1. A I KOTGKHTK 1 it t 70. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene CourantJ 1.10 ledfcie gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. II I T S t' H L A J Donderdag behandelde de Rijksdag twee interpellation van de sociaal-democratische partij. De eerste betrof de heffing van invoer rechten in Rusland van luxe-artikelen in leder. De staatssecretaris Von Bötticher ver klaarde dat de onderhandelingen in deze zaak niet zqn afgeloopen, zoodat voor het oogen- blik geen antwoord kon worden gegeven. Deze interpellatie werd daarop uitgesteld. De tweede betrof de heffing eener buiten gewone omzet-bela^ting van veibruiksver- eenigingen in verschillende gemeenten van het koninkrijk Saksen, welke heffing volgens Bebel in strijd is met de handels-wetgeving, •de rijksgrondwet en de wetten op de coöpe ratieve vereenigingea, en vooral onbillijk, omdat zij geschiedt ten nadeele der minge- goeden, met het doel de rijken te kunnen ontlasten van een deel der grondbelasting. De Saksische gevolmachtigde in den Bonds raad verklaarde dat zijne regeering het econo misch belang der coöperatieve verbruiksver- eenigingen niet uit het oog verliest, maar dat zij misbruiken met alle haar ten dienste staande wettelijke middelen moet bestijjden. Het centrumlid Fuchs betoogde dat de sociaal democraten zich van de coöperatieve ver- eenigingen bedienen in den klassenstrijd en dat de benadeeling van den middenstand voor namelijk te wijten is aan de groote maga zijnen der coöperatieve vereenigingen. De antisemiet Zimmerman viel de verbruiksver- Met volle muziek trok op een schoonen zomer morgen VAn het jaar 1826 een garderegiment door de nog ledige en stille straten van St.- Petersburg. Uit de benedenverdiepingen der huizen snel den volwassenen en kinderen de straat op, deels om beter den schoonen jubelmarsch te kunnen hooren, welken het muziekkorps voortreffelijk speelde, deels om zich te kunnen vei gasten aan het gezicht van den flinken troep. Ook menig aardig meisjeskopje werd aan de vensters der meer elegante gebouwen zichtbaar en blikte met onverholen belangstelling naar de slanke gestal ten der officieren, die met vastheid hunne rossen beteugelden. Geheel in tegenstelling met de opgewektheid, welke zichtbaar was bij de vele toeschouwers bij dit militaire schouwspel, ijlde een jongeda me, die met het hoofd uit een venster van een rijk gemeubileerd vertrek lag, bij de eerste ma ten der muziek en nadat zij een vluctuigen blik eenigingen heftig aan en was van oordeel dat het door de Saksische regeering gegeven voor beeld navolging verdient, ook ten aanzien der coöperatieve vereenigingen van officieren en ambtenaren. Verscheidene andere sprekers betoogden dat de vorming van coöperatieve vereenigingen eene schending is van de wetten des rijks, waarna de interpellatie werd ge sloten verklaard, zonder dat zy eenig resul taat heeft opgeleverd. De vereeniging van Pruisische onderwijzers heeft zich met een verzoeksclnift gewend tot de leden van den Landdag, om te betoogen dat ook het nieuwe wetsontwerp tot regeling der onderwijzersbezoldigingen de onderwij zers in slechtere conditie brengt dan andere categoriën van ambtenaren. Zy verlangt, in overeenstemming met een reeds inl890ge- stelden^ eisch, voor de Pruisische onderwijzers een aanvangstractement van 1200 mk., dat binnen 25 jaren verdubbeld wordt door toe lagen naar liet aantal dienstjaren. Prinses Heinrich van Pruisen is gisteroch tend van een zoon bevallen. Het wordt thans bevestigd dat de leider der Engeische werklieden, Tom Mann, die zich eenige dagen te Altona heeft opgehouden, Donderdagavond te Eimsbiittel is gevangen genomen en aan boord van het stoomschip Nottingham gebracht, dat daarop naar Grimsby vertrok. De Frankfurter Zeitung is veroordeeld tot 200 mark boete, wegens het ontijdig publi- ceeren van de militaire begrooting. De re dactie der courant heeft daarop onmiddellijk een aanklacht tegen de Hamburger Nach- richten ingediend wegens hoogverraad. B E L U 1 E. De minister van binnenlaudsche zaken hepft het wetsontwerp tot reorganisatie der schut ter;! bij de Kamer ingediend. Het debat over de interpellatie Lorand in de Belgische Kamer is gisteren gevloten. Lo rand had de volgende motie ingediend «De Kamer, het betreurend dat de regeering geen wetsontwerp tot legerbervorming, uitgaande van afschaffing der plaatsvervanging, bij haar ngediend heeft, gaat over lot de orde van den dag." Daartegenover had de minister-presi dent verklaard, slechts de eenvoudige orde van den dag te kunnen aannemen. Deze laatste, 't eerst in stemming gebiacht, werd aangenomen met 73 stemmen tegen 38, by 40 onthoudingen. Het comité voor de oplichting van een Vlaamsche universiteit heeft zicli te Antwer pen geconstitueerd. Voorzitter is de heer Max Rooses, conservator van het museumPlantin. P It A A K It IJ K, Félix Faure Jieeft aan de Société des gens de Iettres meegedeeld, dat zij een driejaar- lljkschen prijs-Félix-Faure van 1000 francs konden uitloven. De Kamer heeft met 418 tegen 5 stemmen het wetsontwerp op de vieemde pasmunt aangenomen. Van Madagaskar wordt gemeld dat het in den omtrek van de hoofdstad kalmer is ge worden. Elders wordt nog druk geplunderd. RUSLAND. Een hooggeplaatst ambtenaar bij het minis terie van buitenl. zaken bepleit thans in de Novoije Vremija het sluiten van een afzon derlijk verdrag tusschen Rusland en Turkije, als het eenige middel om het voortbestaan van het rijk aan den Bosporus te verzekeren. «De Oostersche kwestie, zegt hij, is een zuiver Russische aangelegenheid; de Darda- nellen-kwestie is een binnenlandsch Russisch vraagstuk. De Turksehe kwestie is siechts een levenskwestie voor Rusland en Turkije. Een conferentie baat Rusland niets, maar zou de verdeeling van liet Tuiksche rijk ten ge volge kunnen hebben, omdat de Porie niet in staat is orde rust binnen haar grenzen te bewaren. «Rusland heeft nu reeds twee jaar lang de bloedige tooneelen nabij zijn grenzen kalm aangezien, in de verwachting dat de mogend heden het eens zouden worden, maar het is steeds duidelijk gebleken dat de Armenisch- Turksche onlusten aan de Russische grens worden gevoed door de tweespalt der mo gendheden en vroeger of later kunnen leiden tot een oorlog. Om dien te beletten moet Rusland verklaren dat menschenlevens en de rust der volkeren geen diplomatiek speelgoed zijn. Rusland moet een zelfstandigen stap doen en een eind maken aan de moorden aan zijn grenzen. Turkije en Rusland zijn tegenwoordig door niets gebonden. Rusland is thans meester van den topstand in het Oosten en het moet daarvan gebruik maken om zijn hegemonie en den vrede in het Oosten voor langen tijd te waarborgen." De gezant te Stockholm, Sinowjew, is teruggei oepen, vermoedelijk om in de plaats van Nelidoff naar Konstantinopel te worden gezonden, wanneer deze het volgend jaar tot minister van buitenl. zaken benoemd wordt. op het korps had geworpen, met een luiden gil in een aangrenzende kamer en bedekte het schoone gelaat met de handen. Stellig waren er droeve herinneringen in haar opgekomen, want heets tranen rolden tusschen de smalle vingers door en met den uitroep: «Hoe anders was het voor een jaarO, mijn Godgeef me kracht om de zen vreesehjken slag te dragen I" zonk het meisje op de knieën. Het innige gebed, dat zij opzond, scheen hare zielesmarten te verminderen, want langzamerhand kreeg haar gelaat eene kalmere uitdrukking en het scheen alsof ze eene ingeving uit hoogere sferen had ontvangen, zoo kwam er plotseling een straal van hoop op het edel gevormde gelaat. In een kostbaar gemeubileerd en met allerlei snuisteiijen en mode-artikelen van de fijnste soort overladen vertrek zat een bejaarde dame op een lagen divan. Een kleed van zwarte zijde omhulde hare gestalte en de roodgeweende oogen blikten stijf op een blad papier, dat ze met hare blanke aristocratische handen zenuwachtig heen en weer bewoog. «Mevrouw", berichtte eene dienstbode, mejuf frouw Emihe verzoekt een kort onderhoud met li te mogen hebben." «Zou vroeg reeds?" antwoordde de dame op een toon van verwondering. «Laat haar binnen komen I" Ernilie, het jonge meisje, dat we straks in innig gebed verlaten hebben, opende zachtkens de deur en trad met eene bescheiden doch waardige houding binnen. Ze was eenvoudig ge kleed, maar de rangschikking van haar toilet getuigde van smaak en al hare bewegingen verrieden bevalligheid en zekerheid van optieden. Ernilie trad naar het voeteneinde van den divan en de dame wendde het hoofd een weinig naar de zijde waar zij stond, zonder nochtans hare gemakkelijke houding te laten varen. Hierin lag niets buitengewoons, want de dame was de li otscha gebiedster des huizes, het jonge meisje hare gezelschapsjuffrouw. Toen kwam er een blos op de wangen van Ernilie; ze scheen door de handelwijze der dame zich gekrenkt to gevoelen. «Mevrouw, ik kom met een verzoek", begon ze eindelijk aarzelend. «Spreek, mejuffrouw!" «Ik verzoek ontslag uit mijne betrekking in dit huis, mevrouw I" «En waarom, mejuffrouw?" «Ik ontving treurige belichten uit mijne woonplaats; wen heeft tuij daar noodig." Zelfzuchtig zooals velen, die door het geluk verwend zijn, achtte de dame het niet noodig om onderzoek te doen naur den kommer van het meifiye, dat sedert twee jaren hare luiisge- noote was en steeds ijverig haar best had ge daan om verveling en boozo luim der ge biedster verre te houden of te verjagen. Met duidelijk merkbare gejaagdheid antwoord de ze «En dat juist nu, mejuffrouw, nu ik in mijne smart u meer dan anders zal missen, au wilt gij mij verlaten V' «Een droevig noodlot dwingt mij er toe, mevrouw 1 fluisterde Emihe zacht. «Weet ge wat dit scluijveu bevat vroeg de dame, terwijl zij op den briel wees, welken ze nog altijd in de hand had, en wiens inhoud ze ach, hoevelen malen reeds gelezen had. «Ik vermoed hetmijnheer Anenkoff vertelde mij gisteren dat het oordeel over de Decem- bristen geveld was." «Welnu, alle pogingen van onze vrienden zijn vruchteloos geweest. Germiaal L. schrijft mij dat de Czaar het vonnis van het gerechtshof genadig heeft verzacht." «Maar deze verzachting beteekentvei lies

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5