In goed onderrichte kringen te Petersburg beschouwt men het aftreden van den minister van onderwijs, graaf DeljanofT, als vaststaande. Als zijn opvolger wordt reeds genoemd de ultra-orthodoxe geheimraad Sabler, de mede werker van den procureur der II. Synode Pobedonoszew, die (lus nog niets van zijn invloed schijnt verloren te hebben. Uit Petersburg wordt thans gemeld dat de Russische gezant te Konstantinopel, Nelidoff, den 3n December naar zijn post terugkeert. De metropolitnan van Moskou heeft thans eene commissie benoemd om hulp te ver- schallen aan de hongersnood lijdenden in Britsch Indië. Hij zelf heeft voor 500 roebels ingeteekend. OOSïENltlJ E-Ii O N G A It IJ E. De Ooatenrijksche regeering heeft in het Huis van afgevaardigden eerie nederlaag ge leden bij d'> behandeling van het ontwerp tot verhooging der jaarwedden van staats beambten. Terwijl de regeering die verhoo ging eerst wilde laten ingaan, zoodra de ver hooging der belasting op bier en sterke dran ken is toegestaan, stelde de commissie voor, haar met 1 Juli 1897 in werking te laten treden. De minister-president Badeni trad met verschillende partijen in onderhandeling en wist de jong-C/.echen voor zich te winnen. Een voorstel van den heer Zedwitz, dat in hoofdzaak met het regeeringsontwerp over eenstemt, werd echter met 123 tegen 114 stemmen verworpen, maar hei voorstel der commissie ondeiging hetzelfde lot met 141 tegen 108 stemmen. Op voorstel der Duit- sclie linkerzijde werd de zitting toen voor enkele oogenblikken geschorst, waarna de linkerzijde verklaarde voor de strekking van het regeeringsontwerp te zullen stemmen, om het niet geheel ten val te brengen. Op nieuw werd thans tot stemming overgegaan, waarbij het voorstel der commissie om de verhooging in 1897 te laten ingaan, ondanks het heftig verzet der regeering werd aange nomen. Aangezien het hier slechts een be drog van 1,700,(100 florijnen geldt, gelooft men dal de regeering zich bij deze beslis sing zal neerleggen. ITALIË. De koning van Servië is Donderdagmorgen van bet koninklijk paleis naar het hotel Quirinaal (waar de Russische gezant woont) gereden van waar hij naar het Vaticaan is gegaan. Na zijn bezoek bij den paus te heb ben afgelegd, ging hij via het hotel Quirinaal weer tiaar het Quirinaal terug. Zooals men weet, kan een bezoeker niet onmiddellijk van het Quirinaal naar het Vati caan gaan. Na zijn onderhoud met den paus heeft de van rang en adel, levenslange vei banning naar Siberië en dwangarbeid." Door haar gevoel overmand hield de daine eenige oogenblikken op toen riep zij «Begrijpt gij de smart eener moeder, die haren bloeienden, geliefden zoon op zulk eene wijze moet ver liezen f" Vol deelneming wilde Emilie hare hand vat ten om die aan de lippen te drukken, maar de oude dame had thans met beide handen het papier gevat en drukte het krampachtig samen. «Nietwaar, ge geeft uw plan om mij te ver laten op, mejuffrouw?" vroeg zij na een korte pauze. «Ik mag het helaas niet ik heb een hei ligen plicht te vervullen." «En wanneer wilt ge gaan «Als n het veroorlooft, over veertien dagen ik heb nog veel voor de reis in orde te ma ken." «Ik dwing niemand, die niet bij m i blijven wil; op dank en erkentelijkheid moet men niet rekenen." Een hevige blos kwam op de wangen van Emilia; bijna had ze een bitter antwoord gege ven, maar ze bedwong zich met wonderbaarlijke koning een bezoek aan den kardinaal-staats secretaris Rampolla gebracht. Crispi heeft gesproken, en het is geen vredelievende taal, die de gevallen staatsman spreekt. In een brief voor een weldadigheids- bazar zegt lij, dat heel Europa den oorlog wil, maar dat geen enkele der mogendheden den strijd durft aan te binden, uit vrees voor de verschrikkelijke gevolgen. Zoodra zij ecliter zeker van hun succes zullen zijn, zal geheel Europa een groot slagveld zijn. De prefect van Genua heeft verboden, dat 200 aibeiders met de Norddeutsche Lloyd naar Hamburg, waar het werk door de dok wei kers gestaakt is, zouden vertrekken, zoo lang de tegeering geen verlof tot vertrekken had gegeven. Hij vreesde voor de werklieden meer onaangenaamheden als indertijd in Zurich. S I' A N J K. Maximo Gomez, een der aanvoerders van de Cuuaansclie oproei lingen, heelt uit Villa ^8anla Clara) aan een vriend te Washington geschreven, dat hij over 35,000 goed ge wapende manschappen beschikt en met dezen de provincie Havanna denkt binnen te rukken. Generaal Weyler is Maandag te Havauna teruggekeerd. Hij deed de reis over zee, van Marici iri Pia del Rio, omdat de reis over land moeilijker was. Wat de reden is van zijn terugkomst, weet men te Madrid niet, maar men vermoedt dat hij naar de hoofdstad is gegaan wegens ongunstige berichten over ade houding der insurgeuteri in het midden en het westelijk gedeelte van liet eiland. Zijn terugtocht wordt door de opstande lingen gelijkgesteld met een nederlaag, en te Madrid schijnt men er ook zoo over te denken, want de bladen laten zich scherp uit over dit échec en geven generaal Weyler den raad, zijn plaats in te ruimen voor een bekwamer man. Generaal Weyler heett aan de groote land bouwers op Cuba doen weten, dat hij niet kan toestaan, dat de oogst werd binnenge haald. De generaal, zal onmiddellijk naar het ope ratie-terrein vertrekken. De inschrijving welke de Imparcial ge opend heelt ten behoeve van de invaliden die van Cuba terugkeeren, heeft reeds 240,000 pesetas opgebracht. Dam bij komt nog de aan zienlijke opbrengst van een groot stierenge vecht, hetwelk de Imparcial had aangericht en dat buitengewoon vee! publiek trok, om dat de drie voornaamste espada s van Spanje er in optraden, terwijl de veteranen der stie renvechters, Lagartijo en Frasuelo, er voor naar Madrid gekomen waren enhetschouw- krachtMii'-panning en zei eenvoudig «flank n, me vrouw en verliet het vertrek. Acht ringen later reed de oude dame naar haren zoon, den vioegeren ritmeester Iwascheff van het garde-iegiment, om hem het laatste vaarwel vóur zijne verbanning toe te roepen. Emilie had verzocht om haar te mogen begelei den, waarschijnlijk omdat zij de lijdende vrouw in deze pijnlijke oogenblikken ter zijde wensehte te staan. De jonge, weikelijk schoone officier scheen verwonderd de gezelschapsjuffrouw zijner moe der te zien en zijn wonderlijk bewogen blik rustte een oogenblik vragend op Emilie's gelaat. Dezelslopg de oogen niet op, hield zich op den achtergiorid van liet vertrek en was schijnbaar geheel met hare eigen gedachten bezig. IwaschefT, die een rustige, edele houding be waarde, troostte zijne moeder, hij bezwoer haar zich toch te willen spaien en voor hem te blij ven leven een wederzien behoorde toch niet tot de onmogelijkheden. Onder een tranenstroom schudde de moeder het hoofd! nog eenmaal omvatte zij den gelief den zoon en snikte toen luide «Ach, alles zou ik kunnen verdragen, wan neer ik wist, dat er eene liefdevolle hand in spel in de presidentsloge bijwoonden. Ook de infante Isabella was aanwezig. Er was een loge bestemd voor gewonde krijgslieden, die bij hunne verschijning met verbazende geestdrift werden begroet. 8 IJ .11 E S I E- De zitting van liet parlement is gisteren geopend. In de troonrede wordt gezegd dat de betrekkingen met alle staten uitstekend zijn de bezoeken van den keizer van Oosten rijk en van den koning van Servië welke oude banden bezegelden, worden m herinne ring gebracht, evenals de hervatting van de vriendschappelijke verhouding tot Grieken land. Na een lofspraak op het leger, spreekt de koning zijn overtuiging uit dat het land voor geen enkel offer ten behoeve daai van zal terugdeinzen. De rede kondigt voorts de herziening der militiewet aan en constateert dat de weinig bevredigende staat, in de laatste jaren, van het budget, zich thans verbeterd heeft; de koning hoopt dat de loopende be- grooting een vrij aanzienlijk overschot zal opleveren. Eindelijk worden de reorganisatie voor de buiteniandsehe schulden eri tal van andere wetsontwerpen toegezegd. GRIEKENLAND. De minister-president heeft, in antwoord op eene interpellatie, verklaard dat de ge- geruchten betreffende de aanhechting van Griekenland aan het Drievoudig Verbond ge heel ongegrond zijn. T U R K IJ E. De sultan heeft de verkiezing van den nieuwen Armenisehen patriarch nog niet be krachtigd en de tegenstanders van mgr. Or- manian trachten die te verijdelen door er aan te herinneren dat hij 10 jaren geleden, als L - jliop van Erzeroem, verdacht werd van vijandige neigingen tegen de regeering. De minister van onderwijs heeft aan de ambtenaren van zijn departement doen we ten dat in het vet volg de tractementsmaand op 40 dagen zal worden berekend, met andere woorden, oat zij slechts 9 malen iri het jaar aanspraak hebben op hun maandelijksch sala ris. Of hij hun verzekerd heeft' dat zij nu voortaan op de uitbetaling daarvan kunnen rekeneu wordt er echter niet bygemeld. Ook de overige ministerieën hebben bevel ont vangen op de uitgaven van bestuur 15k25 percent te bezuinigen. De vertegenwoordigers in het buitenland, alsmede de politie en de troepen in de hoofdstad hebben Woensdag hun maandgeld ontvangen. De daartoe noodige fondsen zijn grootendeels uit de opbrengst der invoer rechten en der tienden genomen. De groote financiers hebben de Porte n.l. dopn welen dat zij, zoolang geen eerlijke en bevoegde uwe nabijheid was, die mij kon vervangen en u kon verplegen en voor u zorgen. Maar te weten dat ge alleen en eenzaam onder leed en ontbering «Hij zal niet alleen blijven, als hij 't niet wil", liet zich daar plotseling een zachte stem naast hem hoeren. Emilie was naderbij gekomen en ging diep bewogen voort: «voor een jaar, mevrouw, be kende uw zoon mij, dat hij mij beminde en dat er geen geluk meer voor hem was, als ik hem niet toebehoorde. Ik betwijfelde geen oogenblik, dat zijne ouders, zijne rijke en trotsche familie hemel en aarde zouden bewegen om zulk een verbond te verhinderen. En later Mocht zijne liefde ten slotte ook al overwinnen, de bloemen des geluks zouden toch in dien strijd te veel geleden hebben. En duizenden netten had de groote wereld om den schitterenden cavalier geweven en de vrede der ecbtgenoote zou daar door zijn verstoord. Ik zeide daarom aan uwen zoon, mevrouwdat ik hem niet beminde. - De hemel weet, wat mij die leugen heeft gekost. Thans zal mij niemand den armen banneling misgunnen, en daarom, als hij zijne gevoelens niet veranderd heelt, dan volg ik hem als zijne gelukkige echtgenoote." ambtenaren worden aangesteld, niet op eenigen finaneieelen steun hunnerzijds behoeft te rekenen. Reeds nu laat de regeering in de Anatolische provinciën eenige belastingen voor het met 13 Maart 1897 beginnende dienstjaar innen waarbij met groote gestrengheid wordt te werk gegaan. Volgens de Daily Mail hebben de eerste tolk en gunsteling des sultans, Izzedbey.en diens eerste secretaris Tasbim bey weer eene aanmatigende houding aangenomen zij moe ten n.l. aan de drogmans der vreemde ge zantschappen verboden hebben, zich in het vervolg met Turkije's binnenlandsche aan gelegenheden te bemoeien. Ondanks hunne bedreiging zijn de Europee- sclte leden der commissie voor de hervorming van. het politie- en rechtswezen op Kreta niet Dinsdag derwaarts vertrokken. Aanvankelijk konden zij het n.l, niet eens worden over nog enkele punten, die door den Russischen gemachtigde aan de orde wat en gesteld, en nu men daarover eindelijk tot overeenstem- ming is gekomen, wacht de commissie nog op de goedkeuring van het hervormingsplan door den ministerraad, die het met bekwamen, Turksclien spoed heeft ter hand genomen en waarschijnlijk nog wel eens zal moeten aan gemaand worden alvorens zijne goedkeuring daaraan te hechten. Naar liet heet, moet de Porte niet geneigd zijn toe te geven aan den eisch dat vreemde lingen in het leger op Kreta zullen worden toegelaten en zullen de vertegenwoordigers der mogendheden bijeenkomen om over dit punt nader te beraadslagen. A .11 Ij KIK A. Als minister van financiën zal waarschijn lijk door den nieuwen president der Noord- amerikaansche Unie Dingley worden aange wezen, op tariefgebied met MacKinley dezelfde uiterst-beschermende gevoelens toegedaan. Dingley is voor een vervroegde Congres zitting tot wijziging van liet tarief in zijn geest, ,es weken, meent hij, zouden daarvoor voldoende wezen, en de hervorming zou aan het land na 1 Juli minstens 50 millioet) dollars meer inkomsten verschaffen. De minister van oorlog der Yereenigde Sta ten heeft bij het congres weer een krediet aangevraagd van 10 miltioen dollars, teu behoeve der kustverdediging. De bedoeling is, tegen het jaar 1899 een 28 steden langs de kust der Unie in zoodanigen staat van verdediging te biengen, dat zij aan de aan vallen der sterkste vijandelijke vloot het hoofd zullen kunnen bieden, terwijl hij voorts 500 kanonnen wil aanschaffen, die in draagkracht moeten gelijkstaan met het sterkste vuur eener vijandelijke vloot. «Dierbare Emilie, edel, voortreffelijk meisje «Innig geliefde!" riepen moeder en zoon, en de jonge man hield eene bijna bewusteiooze in zijne armen. «Maar do reis naar uw vaderland, lieve Emilie", vroeg de moeder, terwijl ook zij het meisje teeder aan hare borst drukte. «Hier is mijn vaderland", antwoordde Emilie, terwijl ze haar schoon hoofdje tegen de borst van den geliefden man drukte. «De reis was maar een voorwendsel om mijne kleine bezitting in orde te kunnen brengen." «Emilie", bracht de moeder nog waarschuwend in bet midden, «ik bewonder uwen heldenmoed, maar uw lichaam is teer. Gij kent het lijden en de ontberingen niet, die u wachten Er is voor mij maar éen weg tot gelukGod zal met ons zijn." Emilie Ledontu zoo heette het moedige meisje werd de geliefde echtgenoote van Iwascheff en deelde met hem allen nood en ont bering. Na meer dan twintig jaren verbannen te zijn geweest, mocht ze met hem terugkeeren en werd door allen, die nog prijs stellen op de edele eigenschapper. der vrouw, met deelneming en bewondering ontvangen.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6