Hiiiiionlaiidsclic Itor i h ten. De gezanten hebben den suitnn medege deeld dat de buitenlandsche commissieleden de organisatie van de gendarmerie en de rechterlijke macht op Kreta ter hand zouden nemen ook zonder Tuiksche medewerking, als de Poite niet van zin was, naar den geest van de overeenkomst dienaangaande te handelen. In de Zaterdag te Konstantinopei gehouden vergadering der internationale commissie heeft de Russische gemachtigde verklaard, dat hij niet naar Kreta zal vertrekken alvorens de nog hangende punten in zake de financieele regeliug en de hervorming der gendarmerie zijn geregeld en het verlangen uitgesproken dat zijne verklaringen in het proces-verbaal der vergadering werden opgenomen. Deze houding geeft stof tot verschillende beschou wingen. Uit Konstantinopei wordt aan de FranTcf. Zeitg. gemeld dat het bestuur der Turksehe openbare schuld aan het hesiuur der tabaks regie ophelderingen heeft gevraagd over de mindere opbrengst van dien tak van dienst, vergeleken bij het vorige dienstjaar, waarop de regie heeft geantwoord met eene klacht over de bestaande misbruiken, in zoo heftige termen als nog geen enkele Turksehe admi nistratie tot dusver dutfde uitspreken. A K K I K A. Naar de Daily Chronicle uit Washington verneemt, verwacht men daar niet, dat Cleveland in zijne boodschap aan het congres in December eene nieuwe staatkunde van tie regeering tegenover Cuba zal aankondigen. Dit zal aan Mae Kinley worden overgelaten, gelijk ook tie kwestie der Sandwich-edanden. Wat dit punt betreft, de republikeinen zullen voorstellen, de eilanden in te lijven en ze als een territory in het staten vei band op te nemen. De afgevaardigden van Hawaï zouden echter niet tlan met de goedkeuring van alle staten der Unie in het congres worden toe gelaten. Mac Kinley moei inet deze denk beelden instemmen. Uit New-York wordt aan de Frankfurter Zeitung gemeld dat het bericht van een groote nederlaag van generaal Weyler in de Ver- eenigde Staten een nieuwe beweging ten gunste van Cuba veroorzaakt beeft. Vele bladen verlangen dat de regeering nu dadelijk tu«schen beiden zal komenandere waar schuwen echter tegen overijlde stappen. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de op standelingen in de republiek Uruguay meeren- deels uiteengedreven zijn. De beweging wordt geleid door de partij der Witten (Blanco's), die sedert verstoken is van de regeering der republiek, die in handen is van de partij der Rooden. De Witten hebben beproefd de oproerlingen van Rio Gtanile, die sedert het her.-tel der ru*t in deze Bra/.iiiaansehe pro vincie werkloos zyn gebleven voor hunne beweging te win mat. De regeering van Uruguay bad daarvan lucht gekregen; de president was daarom in persoon naar de grens getrokken om de mannen van Rio Grande te bewegen hun steun te onthouden aan de Blanco's. Het schijnt echter dat hij niet geslaagd is en de partij tier Witten de mede werking heeft gekregen van het ooi logzuch* tig half Biaziliaansche, half Uruguay-che ele ment, dat den zin voor den arbeid heeft verloren en altijd gereed is aan beide zijden van de grens deel te nemen aan den party* strijd. Uit Montevideo wordt van gisteren gemeld De troepen hebben de opstandelingen ver slagen en zich meester gemaakt van Capilla en Barrico. De revolutie is gedemoraliseerd. AFRIKA. Ilij gelegenheid van een hem Zaterdag door de hoofdofficieren en notabelen van Pretoria aangeboden gala-diner heeft president Kruger eene hoogst belangrijk! redevoering ge houden, waarin hij verklaarde «lat de ge ruchten aangaande oorlogszuchtige neigingen der Zuidafrikaansche republiek valsch zijn. De burgers der republiek denken slechts aan offensieve maatregelen en verlangen niets anders dan hunne onafhankelijkheid te ver- 1 zekerenzoolang men hen met vrede laat, zullen zij nooit naar de wapenen grijpen. Wat betreft de schadeloosstelling wegens Jamesons irval, zeide de president dat, of- j schoon het zeer gemakkelijk zou zijn eene rekening op te maken van verscheidene millioe- nen. de Z. A. republiek zich zeer gema tigd zal toonen, in de stellige verwachting dat de Britsche regeering rekening zal houden met rechtmatige eischen. De regeering denkt er niet aan, de overeenkomst met Engeland te vei breken; in tegendeel stelt zij er eene eer in, hare verbintenissen met vreemde mogendheden te vervullen, overtuigd dat 1 ïecht gaat boven macht. Wat de mijnin dustrie aangaat, haie bevordering acht de president in het welbegrepen belang des lands. Uit fort Salisbuiy in Rhodesia komt het bericht dat het versterkte kamp alilaar opge broken is. De troepen worden den 12en December ontbonden. Volgens den bericht gever is men er niet ingenomen met hel afkondigen van den vredestoestand, en heeft het een slechten indruk gemaakt dat Cecil Rhodes en sir Charles Metcalfe met stillen trom vertrokken zijn. In den omtrek van Buluwajo is weer een farm door een familie betrokken. J A P A N. De regeering heeft besloten het volgend jaar een tweede universiteit te openen te Kioto. Aanvankelijk zullen daar slechts drie faculteiten worden ingesteldrechtsgeleerd heid, geneeskunde en werktuigkunde. Later zullen er ook leerstoelen komen voor natuur kunde, land- en boschbouvv en letteren. SCHIEDAM, 1 December 1*!>G. lo. Januari a.s. gaat ons blad in eigen dom over aan deti heer H. J. C. Roelanls alhier, en aanvangende met dien datum zal de leiding der redactie worden toevertrouwd aan den heer P. van Groningen, thans redac teur van j De Nieuwe Amsterdammer, dagblad voor Nederland." De Zuiilhollandsche gymnastiek-onder- vvijzers-vereeniging hield Zondag in het gym nastieklokaal aan den Buitenhavenweg alhier haar algemeene vergadering. De voorzitter, de heer A. B. Meilink van Rolteidam, opende de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord, daarbij wijzende op de aanvallen, welke liet gyrrinastiek-onder- wijs, in 't bijzonder de vrije en orde-oefenin gen in den laatste» tijd te doorstaan hebben, tevens aansporende tot volharding inj den strijd. Naar aanleiding van eene lezing van den secretaris, den heer J. H. Reys Jr., over den toestand van den bond van gymnastiek- ondervvijzers betoogde de lieer Disse, van Rotterdam, dat de Rotterdamsche gymnas- tiek-ondervvijzers-veieeniging allerminst twee dracht heeft willen zaaien, doch juist integen deel den bond zoodanig beeft willen hervormen, dat alle vereenigingen zich er by konden aansluiten. Hierna leidde de heer Chr. Krijger het onderwerp in: De oefeningsstof der lagere school (in 't bijzonder de vrije en orde-oefe ningen)". Aan de hand der brochure van dr. Schmidt stelde de inleider den invloed in 't licht, welken deze oefeningen hebben op ademhaling, bloedsomloop, stofwisselingen spierarbeid, daarbij als zijn meening kenbaar makende, dat de vlugheidsoefeningen zonder herseninspanning voor schoolkinderen te ver kiezen zijn boven de gecompliceerde orde oefeningen. Nog hield de heer R. Koerselman van Rotterdam eene lezing over: sl'Hygiène de Pexercice chez lesenfants et les jeunes gens" van dr. Lagrange, welks vertaling in druk zal verschijnen. Nadat als plaats voor de eerstvolgende alge meene vergadering Rotterdam was aange wezen, sloot de voorzitter, met dankbetuiging voor de belangstelling en de verleende gast vrijheid, de vergadering. De Rotterdamsche timmerlieden-vereeni- ging ^Oproeping tot verbetering", afd. van den sNederi.Timinerliedenbond", hield gister avond in het café Centraal" op de Markt alhier eene druk bezochte propaganda-ver- gadering. De heer H. Verdorst, lid van het hoofdbestuur te Amsterdam, voerde het woord en zette in breede trekken liet nut van het vereenigingsleven uiteen, daarbij voorop zettende het nut van vak-centralisatie. Doel en streven van dien bond zijnuniform loon en vermindering van werktijd. Waarom uniform loon? Omdat, nu de eene aannemer goedkoopere arbeidskrachten aanbrengt dan de andere, dientengevolge aan hem die met duurdere arbeidskrachten werkt, eene oneer lijke concurrentie wordt aangedaan, om te vooikomen dat b.v. van Schiedam naar Rot terdam de timmerlieden zich verplaatsen omdat het loon daar hooger is. Waarom een kortere arbeidsduur? Om de werkloosheid tegen te gaan en eenigszins te fnuiken de macht der machines, die tegen woordig zoo enorm veel werk uit de handen nemen van hen, die vroeger een bestaan von den in het werk, dat nu door de machines wordt verricht. Spreker bewees een eu ander met tal van voorbeelden uit het buitenland, waar door het vereenigingsleven veel goeds was tot stand gekomen. Spreker achtte het daarom dringend noo- dig, dat de timmerlieden zich vereenigden. Naar geloof of politieke denkwijze wordt in den timmerliedenbond niet gevraagd, het reglement verbiedt zelfs deze onderwerpen in de vergaderingen te bespreken; alleen de strijd nm het bestaan staat op den voorgrond. Bij het debat dat hierop volgde, doch dat uit den aard der zaak uitsluitend door timmer lieden had moeten gevoerd worden, werd af geweken en vond II. Groenewegen de bekende clerieale kampioen in de sigaren- makerskwestie-Willeman aanleiding om ook dezen bond verdacht te maken ais sociaal-democratisch, zonder daarvoor echter het geringste argument te kunnen aanvoeren. Deze verdachtmaking lokte een hevig protest uit; enkele Schiedamsehe leden der afd. Rotter dam verklaarden reeds geruimen tijd lid te zijn en nog nooit in de vergaderingen iets anders te hebben hooien bespreken dan vakbelangen. De heer J. Koorengevel meende dat noch de j>R.-k. Volksbond" noch x> Patrimonium" hier iets gedaan hebben in het belang van den Welk man, ert dat zijn nog wel de vereeni gingen, waar de godsdienst op den voorgrond staatde verbetering in den toestand der kaarsenmakers is tot stand gekomen door de hulp van don N. N. B. B. Groenewegen werd daarna van repliek ge diend door den spreker en uitgenoodigd op een anderen door hem te bepalen avond een en ander te bewijzenspreker achtte daar voor nu de gelegenheid niet geschikt en zou het betreuren, wanneer de afd. Rotterdam, die kosten en moeite gemaakt had, door in menging van hem die geheel buiten het vak stond haar doel, n.I. om hier de 49e afd. in ons vaderland te stichten, zag mis lukken. Groenewegen accepteerde dit aanbod niet; hij bleef zijne meening handhaven,dat, nude bond geen godsdienstige kleur heeft, hij socialistisch is en verliet daarna de ver gadering. Na een warme opwekking tot toetreding van den voorzitter van de Rotterdamsche timmerlieden-vereeniging, werden de aan wezige timmerlieden uitgenoodigd te blijven en verlieten de andere personen de zaal. Naar wij vernemen is alhier een afd. ge vestigd 27 timmerlieden traden als lid toe. Heden gedenkt C. Hormann den dag waarop hij vóór 40 jaren in dienst trad bij de firma A. Dirkzwager alhier. Zijn patroon bood den jubilaris een kostbaar geschenk aan ten blijke van zijn erkentelijkheid voor diens ijverige en nauwgezette plichtsbetrachting, terwijl ook het personeel zich niet onbetuigd liet en den jubilaris ook door een geschenk van zijn sympathie deed blijken. Ook van vele stadgenooten ontving Hormann bewijzen van belangstelling, zoodat deze dag voor hem steeds in aangename herinnering zal blijven. De firma F. W. van der Eist Go., hout handelaren alhier, heeft op hare terreinen cn kantoor aan den Buitenhavenweg een electri- sche verlichting doen aanbrengen. Gisteravond heeft een eeiste proefneming plaats gehad, welke uitstekend is geslaagd. De inrichting is aangelegd door de firma W. Smit Sc Co. te Slikkerveer. De door de firma Wijnmalen en Hausmann te Rotterdam gisteren te halfdrie, voor een niet groot publiek, plaats gehad hebbende proefneming met den brandblusscher »Para~ feu heeft volkomen aan het doel beantwoord. Aan de Schoolstraat was een vuur aangericht van hout, petroleum en teer, hetwelk, niet tegenstaande het fel brandde en de geheele omgeving hel verlichtte, in weinige oogen- blikken geblusclit was. Het toestel, dat vooral bij binnenbranden met succes kan worden aangewend, is zeer gemakkelijk te hanteeren. Het beslaat uit een stalen bus, pl. rn. 22 cM hoog en pi. m. 12 cM middellijn. Door een onderaan beves tigde schroef kan een buis worden ingebracht, door welke opening tevens de vulling plaats heeft. Men behoeft slechts op een bovenaan bevestigden knop te drukken, en liet toestel spuit gedurende eenige minuten een straal van p!. m. 12 M horizontaal. Mr. C. Fock is lieden op zijn ambtsfeest bevorderd tot commandeur der Orde van den Nederlandscheri Leeuw. Bij kon. besluit is baron Von Hammei Purgstall erkend eu toegelaten als consul van Oostenrijk-Hongarye te Amsterdam, De heer O. Ljungström, ingevolge konink lijke machtiging benoemd tot vice-consul te IJstad, is in die hoedanigheid door de Zweed* sche regeering erkend. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van handelaren en fabrikan ten, belanghebbenden bij den handel met Australië, dat de consul-generaal voor Austra lië, de heer J. C. T. Reelfs, aan zyn departe ment te spreken zal zijn op Donderdag en Vrijdag e.k., 's morgens van 10 m uren en des namiddags van 24 uren. (Stct.) Men verneemt, dat de tegenwoordige vice- president van den Raad van State eerst tegen het einde des jaars zijn ambt zal nederleggen. Men schrijft uit Milaan aan het Haagsche Dagllad »Bij het bezoek der Koninginnen aan Milaan hebben de Italianen hun aard niet verloo chend. Het heeft toen zóo geducht geregend met bedelbrieven aan H. H. M. M., dat de burgemeester er aan te pas is moeten komen. Gestichten, studenten, alles schreef verzoeken om geld. Er waren ook zeer veel brieven by van houders van piano-orgels, die een zuster of nicht in Holland hebben. De jonge Koningin zou baar daar wel gezien hebben, dat mooie meisje met dat mooie orgeltje. Anderen schreven, dat zij gaarne naar Holland zouden willen gaan en vroegen geld om een mooi orgeltje te koopen. En zoo moeten er allerlei

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2