1 A0. 1896 Woensdag 2 December. N°. 9187. Tweede Blad. "V ij f t i g s t aargang. Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER!"-?? ODÉ. Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Onderwas. I yyjt&j GOilTAIT Abonnehentsprijs, per kwartaal Franco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. B r K R A r s BOTERItRA AT 70. AnvERTENTiEPRijsran 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 1 December 1800. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 28 Nov. bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 2,807,325.08 en by de betaalmeesters- 2,680,732.35l/j Te zamenf 5,488,057.43'/j De gewone audiënties van de ministers van financiën en oorlog op Donderdag 3 en die van den minister van marine op Vrijdag 4 dezer zullen niet plaats hebben. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië, van 28 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 265,000 pikols. De verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkies district Sittard (vacature-mr. Lambrechts) zal plaats hebben 22 December e.k., en de her stemming, zoo noodig, op 5 Januari d. a. v. Naar de Maat- en Roerbode verneemt, is mr. Ch. C. M. W. baron de Biebeistein Rogalba Zowadsky, kantonrechter te Sittard, aangezocht om de candidatuur voor de Tweede Kamer voor het district Sittard te aanvaarden en is deze op dit verzoek inge gaan. Het bestuur van den Radicalen Bond is thans samengesteld uit de heeren: C. V. Gerritsen, te Amsterdam, voorzittermr. Z. van den Bergh, te 's-Gravenhage, vice-voor- zitter; H. L. van der Sleen, te Hoogeveen, le secretarisP. Nolting, te Amsterdam, 2e secretaris; P. W. J. van Hassel, te Utrecht, penningmeester; C. de Goede Hzn., te Pur- merend; H. A. van der Houven, te Delft; S. Jansma, te Leeuwarden en J. de Jong Pzn., te Rotterdam. Volgens een telegram uit Brussel aan het Berliner Tageblatt zouden er te Antwerpen nog geen voorteekenen vau werkstaking te bespeuren zijn, maar zouden te Rotterdam de bootwerkers voornemens zijn, morgen (Dinsdag) tot algemaene werkstaking over te gaan. Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, is het op Rotterdam betrekking hebbende gedeelte van dit bericht geheel uit de lucht gegrepen. (K. R. Ct.) De toestand van den luitenant B., wien in «rijks ijzergieterij te Delft het bekende onge- ok overkomen is, was gisteren bevredigend, zoodat er alle hoop bestaat dat hij in het leven zal behouden blijven. Zondagnamiddag had een bediende van het militair hospitaal te Delft het ongeluk te struikelen bij het afg..an van een trap. Het bleek later dat bij tengevolge van den val een hersenschudding had gekregen, waaraan hij dienzelfden avond oveileed. Kerkbrand te Haastrecht Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur hoorde men in de gemeente Haastrecht (Z.-Hde mare »de toren staat in brand" en al spoedig bleek dat èn kerk èn toren in lichte laaie stonden. De oorzaak daarvan is tot heden onbekend. Het was een indrukwekkend gezicht toen de lantaarn van den toren naar beneden ging; langzaam zakte hij omver en kwam terecht op een gebouw, daarnaast staande, dat daardoor gedeeltelijk verbrijzeld werd. Het kerkgebouw is zoogoed als geheel ver nield. De bijbels en de losse banken heeft men nog kunnen redden, doch het schoone orgel, de preekstoel en de zeer antieke kope ren kronen zijn vernietigd geworden. De muren zijn gedeeltelijk blijven staan, doch alles is slechts een geraamte. De spuit gasten hebben zich den geheelen dag en nacht uitstekend gehouden. Het water bevroor op de straten, zoodat den volgenden morgen de straten rondom het gebouw ijsbanen waren geworden. Het kerkgebouw was verzekerd bij de sAlgemeene Brand waarboig-Maatschappij Rotterdam" voor f 25000, het bovengedeelte van den toren met het inwendige voor f 10,000 bij de firma De Jong Co. te Am sterdam, by wie ook de inventaris van het gebouw en het orgel waren verzekerd voor f 14000. Eene groote menigte vreemdelingen kwam Zondag om de ruïne te zien. Zondag gingen acht Amsterdammers op schaatsen een uitstapje maken naar Haarlem, doch zakten te Halfweg allen door het js. Eenige hunner konden slechts met moeite gered worden. De reis werd natuurlijk afge broken. Het is een hevige orkaan geweest, die Don derdag over Athene en den Piraeus den hevigen watervloed deed komen, waarvan reeds melding is gemaakt en waardoor veel meer schade blijkt te zijn aangericht dan zich eerst liet aanzien. Ongekend hevig en langdurig was de wind stoot. De rivier de Ilissus, die het grootste deel van het jaar nagenoeg droog ligt, rees op eens tot een hoogte van 20 voet, zoodat de naburige voorsteden onder water gezet en gedeeltelijk verwoest werden. Ook werden eenige schokken van aardbeving gevoeld. Alle bruggen over den Ilissus, op twee na, werden weggoslagen. Vooral de buitenwijk Batrachonisi, die door het arme volk bewoond wordt, had te lijden vele huizen zijn daar ingestort. In den Piraeus was de verwoesting nog erger. Het lager iiggende deel der stad, waar veel fabrieken staan, werd overstroomd, hier en daar 5 tot 6 voet hoog. Tal van menschen werden onder de puinhoopen der instortende gebouwen begraven. De gasfabriek, weet men al, kon niet werken, zoodat 's avonds alles in duibter was gehuld. Men vreest, dat ook vele dorpen van Attica zwaar geteisterd zijno. a. is het kam pement der Armenische vluchtelingen te Kolonos overstroomd. De meeste verbindingen met het binnenland werden gestoord. Donderdagavond waren reeds 28 lijken gevonden langs de oevers van den Ilissus er. den Cephisus, en 18 in den Piraeus en Phalernum. Alleen aan de fabrieken van den Piraeus moet 2 rnillioen dr. .schade toegebracht zijn. De koning heeft dadelijk 3000 drachem gezonden. De spoorwegen zijn op verschillende plaatsen vernield. Bij het omvallen van de locomoiief van een trein uit Patras werd de machinist gedood. De Europeesche mail is met een speciale boot door het kanaal van Corinthe verzonden. De zitting der Kamer kon Donderdag niet ge houden worden, daar er te weinig leden waren opgekomen. Voor zoover men kan nagaan, is geen van de oude monumenten beschadigd. De bemanning der Fransche en Russische oorlogsschepen hielp aan het reddirigsweik, en de zoeklichten van de sche pen werden daarbij op de stad gericht. De laatste berichten gewagen reeds van een kleine honderd dooden. In het zuiden van het Grieksche schiereiland Morea heerscht strenge koude. Op den spoorweg van Kalamata naar Diavolitsi is door sneeuw vallen het verkeer gestremd. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbeken den, over de le helft der maand November, welke op schriftelijk verzoek aan het postkantoor alhier kunnen worden gereclameeid. 1. E. J. F. Kolling, 's-Gravenhage. 2. M. L. Voogt. Uilveisura. 3. F. Vossenberg, Nijmegen. 4. J. J. Bos, Schiedam. 5. Neeltje Blok, Buitenland. 1. F. Davies, Newport. 2. Mann, North. Shields. Bij gelegenheid van het a.s. St.-Nicolaasfeest wordt het publiek ter kennis gebracht lo. dat de te verzenden postpakketten zorg vuldig behooren te worden ingepakt en de adressen op den omslag der pakketten zelf ge schreven of stevig vastgehecht moeten worden. Den afzenders wordt, in hun eigen belang, dringend verzocht hierop toe te zien. 2o. dat de vergunning, om meer dan éen pakket met dezelfde adreskaart te verzenden voor de zendingen gedurende de dagen van 3 tot en met 7 December buiten werking gesteld wordt. 3o. dat het postkantoor alhier, op Zondag 6 December op de gewone uren van openstelling, n.l. van 67 's morgens en van 10 3012.30 's middags (Gieenwicbtijd) voor den dienst der pnkketpost zal zijn opengesteld. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Spaarndam. De laatste bushchting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 2 December, des voor middags ten 8.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van liet stoomschip Ingertd. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 4 December, des morgens ten 4.30 ure. De wijze van vei zending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De aandacht van het publiek wordt gevestigd op artikel 13 der postwet, volgens hetwelk bank en munlpapier niet mag verzonden worden in gewone brieven, zooals thans nog herhaaldelijk voorkomt. Brieven, zoodanige waarde inhoudende, moeten volgens het wettelijk voorschrift ter aanteekening aangeboden worden. Ook het belang van de afzei.Jers brengt mede, dat de aanteekening van brieven met bank- en muntpapier niet wordt verzuimd het onderzoek naar aanleiding van klachten over beweerde of werkelijke vermissing van niet aangeteekende brieven kan toch uit den aard der zaak zelden tot een bevredigenden uitslag leiden. (Stel) De navolgende kantoren in Ned. Oost-Indië zijn weder voor den dienst der pakketpost in het internationaal verkeer opengesteld Amoentai of Amoenthai, Mangoenredja, Ma- nabahan of Moeara, Bahan, Moeia-Teroeh, Mar- tapoera, Rantau-Prapat en Whngi. Met ingang van heden, I Dec., zal voor het pubhek verkeer tusschen Amsterdam en Rotter dam eenerzijds en Berlijn en Hamburg ander zijds van da telephoon kunnen gebruik gemaakt. Gelegenheid tot het wisselen van gesprekken zal bestaan hier te lande, van af 7 uren voormiddags tot 9 uren namiddags (tijd van Greenwich)in Duitschiamt, volgens den midden-Europeeschen tijd, van 8 uren voorroiddags tot 10 uren na middags. De prijs voor een enkelvoudig gesprek bedraagt; tusschen Nederland en Hamburg 1,70 gld.: tusschen Nederland en Berlijn 1,95 gld. Overigens gelden voor dien dienst de regelen en voorwaarden, welke ten aanzien van het telephoonverkeer met Bremen zijn vermeld in de St.-Ct. van 2 Oct. 1.1. Bij de teekenakten-examens (L. O.) te Rot-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5