1 LJ li J A0. 1896. Donderdag 3 December N'. 9188. V ijftig'ste J a a r g a n g-. Verscnijnt dagelijks, r 1 T K V K uitgezonderd l>ir»stsac. IIT oi) Buiten 1 and sclie Be r i ebt. en. duitschland. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. FBKtl I ««IT k it n t it t. V to. tnvruTr.NTiEpitiis van 1 10 row mo nigoN mot inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone iegel meer- 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. F K A N K li IJ K. De keizerin van Oostenrijk is gisterochtend te Parijs aangekomen, en kort daarop naar Biarritz doorgereisd. Aan het Orleans-station bevond zich de president der republiek om H. M. te begroeten. Een officieele ontvangst bleef op verlangen van de keizerin achterwege. Lockroy zal de begrotingscommissie uit de Kamer verzoeken, 200 millioen op de be grooting van maiine te brengen tot het bou wen van nieuwe oorlogsschepen. Als eerste termijn, voor '97, zou dan 50 millioen ver langd worden. De minister van marine heeft gisteren de hoogeschool voor zeevaartkunde in de rue de i'Univeisité te Parijs ingewijd. Al het sensationeele nieuws in Europa schijnt tegenwoordig wel uit Hamburg te moeten komen. Eerst onthullingen, daarna werkstakingen en nueen Fransch- Duitsch-Russische entente. Vijf jaar geleden nog zou iedereen dit woord voor een con tradictio in terminis hebben uitgemaakt. En nu beschouwt men het niet alleen als niet onmogelijk, maar gaat zelfs een deel der Fransche pers zoover van het als niet onge- wenseht voor te stellen. He.t is de Hamburger Correspondent, die in een van hoogethand geïnspireerd ai tikelije de wcnschelijkheid van bovengenoemde entente, die reeds in Oost-Azië zulke goede gevolgen had, bepleit. Doel van de samenwerking zou natuurlijk zijnde ontruiming van Egypte door Enge land. Duitschland zou echter een prijs voor zjjn medewerking stellende erkenning van zijn rechten op Elzas-Lotharingen door Franki ijk. Het is nu wel voorloopig niet waarschijn lijk, dat de bovenbedoelde entente tot stand zal komen maar dat men er thans zoo over praten kan, is reeds een heuglijk verschijnsel. Generaal Gallieni, de militaire commandant van Madagascar, heeft aan zijn regeering geseind, dat :n Emyrne en op den weg naar Tamatave de toestane veel is verbeterd. Rond om de hoofdstad Tananarive is het landvolk weer aan het werk gegaan. De rechtbank te Albi heeft, toen het tele gram van den minister kwam, den afgevaar digde Chauvin dadelijk in vrijheid gesteld, en bovendien ook den glasblazer Doat, die met hem in hetzelfde geval verkeerde. By de gisteren in den Rijksdag voortge zette eerste lezing der rijksbegrooting ver klaarde de stnatssecretaiis der marine Holl- mann dat voor de vernieuwing der vloot, welker waarde 3'20 millioen mark bedraagt, en aangezien de uitgaven voor den bouw van nieuwe schepen gemiddeld per jaar 10 percent van de waarde der schepen moeten bedragen, eigenlijk 32 millioen noodig zou zijn, terwijl de regeering slechts 20 millioen vraagt. Dr. II. Paasche(nat,-lib.) begroette de spaar zaamheid der begrooting met vreugde, en ging vervolgens over tot bespreking van de werk staking te Hamburg, waardoor de nationale arbeid met groot nadeel bedreigd wordt en dat door de schuld van Engelsche opruiers. Het optreden der Hambutgsche regeering tegen Torn Mann achtte spreker een verblij dend verschijnsel. (Protest van de sociaal democraten.) Het hoofd der politie te Hamburg, senator Hachmann, de voorzitter der nBürgerschaft", Hinrichsen, en de voorzitter van de rechtbank van koophandel, Noack, hebben aan den president der vereeniging van reeders aldaar een schrijven gericht, waarin zij voorstellen een scheidsgerecht te benopmen tot beëindi ging der werkstaking. Aan dat scheidsgerecht zouden, behalve de drie genoemden, deelnemen éen lid van de werkgevers en vier afge vaardigden van de werklieden,tezamen acht personen. Besluiten, met een meerderheid van minstens zes stemmen genomen, moeten vooraf door alle betrokkenen als verbindend erkend worden. De drie genoemde heeren wijzen er uitdrukkelijk op, dat zij hun voorstel onderwerpen aan de beslissing der werkgevers en der werknemers, zonder vooraf met een andere partij voeling te hebben gehouden. Het aantal werkstakers bedraagt thans reeds ongeveer 13.000, waarvan 8000 ge huwden met 17,000 kinderen. Gisteren zou een begin worden gemaakt met het verleenen van ondprstandde gehuwden krijgen 9 mark 's weeks benevens 1 mark voor elk kind, de ongehuwden 8 mark 's weeks. De werkstakers meenen die uitkeering 3 of 4 weken te kunnen volhouden. Volgens de Vorwarts hebben de Ham- burgsche reeders de admiraliteit verzocht om twee a driehonderd matrozen te hunner beschikking te stellen teneinde de goederen, die langs de haven opgehoopt liggen, in te laden. In eene vergadering van al de vakver- eenigingen van dokwerkers en aanverwante vakken te Stockholm is besloten geen enkel schip uit Hamburg te lossen, dat daar geladen is door niet-unionistische werklieden. Gisteren heeft te Bremerhaven een ver gadering van bootwerkers, door omstreeks 1200 man bezocht, besloten voor de stakende kameraden in Hamburg en Bremen geld te verzamelen en de werkstaking met alle mid delen te ondersteunen. Te Bremerhaven zal echter niet worden gestaakt. B E L G I E. De gemeenteraad van Brussel heeft Maan dag de discussies over het minimum-loon der stadswerldieden voortgezet. Het minimum van fr. 4 werd verwoipen en dat van fr. 3, door christelijke democraten voorgesteld en door burgemeester en schepenen bestreden, met 19 tegen 17 stemmen aangenomen. Tengevolge van dit votum hebben burge meester en schepenen hun ontslag ingediend. RUSLAND. De minister van financiën heeft bepaald dat in de Noordwestelijke gouvernementen reeds met 1 Juli 1897 het bianriewijn-mono- poüe zal worden ingevoerd. In 1900 zal dit monopolie in geheel Rusland van kracht zijn. Et' bestaat tbans geen twijfel meer of de Russische Transsiberische spoorweg /.al wor den doorgetrokken tot \Vladiwo«tock. Piins Uchtomski, een vertrouweling van den czaar, deelt dat zelf mede in de Petersb. Wjedomosti, met de verzekering dat de bevolking van Mandsjoerije den nieuwen spoorweg, waarvan zij groote voordeelen verwacht, verlangend tegemoet ziet niet alleen, maar dat zij niets liever zou zien dan dat die gan^che provincie onder Russisch bestuur werd geplaatst Uit Odessa wordt aan de Times gemeld dat ij -ontieff met den secretai is van Menelik naar Abessynië vertrekt. Volgens rapporten van leden van het Russische Roode Kruis in Abessynië overtreft liet succes van deze zen ding alle verwachtingen, en haar invloed op den negus is volkomen. Deze missie, die maar een paar maanden in Abessynië zou verblijven, schijnt er nu voor onbepaalden tijd te blijven. Er is te Odessa weer een groote troep Chineezen aangekomen op weg naar de Ivau- kazus, waar zij op de nieuwe theecultuur het toezicht zullen houden. Die teelt is onder de zorg van den staat at zoo goed geslaagd, dat verscheiden particulieren theeplantages heb ben aangelegd. De Russische Kaukasus zal, naar men verwacht, weldra een ernstige mededinger worden op de theemarkt. ITALIË. In de Kamerzitting van Maandag diende de minister-president Di Rudini nog de be grooting, een wetsontwerp totlegerorganisatie en een betreffende het Italiaansch Tunesisch verdrag in. In de gisteren gehouden zitting gaf Di Rudini, in antwoord op een interpellatie van Imbriani over het Afrikaansch vraagstuk, een historisch overzicht van de gebeurtenissen, cojstateerde dat het prestige van het leger te Adigrat en Kassala is verhoogd, en dat majoor Nernzzini zijn opdracht flink heeft vervuld. Moeilijkheden ten aanzien van de afbakening van de grenzen zijn niet te duch ten. De minister-president sprak uitvoerig over de onafhankelijkheid van Ethiopië en het Italiaansche protectoraat, en zeide dat het tijdstip nog niet is aangebroken om vaste beslissingen te nemen. De vrede heeft de rust hersteld, waardoor mannelijke besluiten moge lijk zijn geworden. Erythrea vormt een blij vend gevaar en moet in een buigerlijke volk planting worden verandetd. Fianceschi verlangde dat er onmiddellijk gestemd zou woiden. Di Rudini zou in dadelijke stemming een motie van wantrouwen zien en stelde de kwestie van vertrouwen. Hij verzocht alle vraagstukken die op Afrika be trekking hebben onbepaald uit te stellen. Over bet voorstel van Imbriani werd hoofde lijke stemming verlangd, en Agnini stelde voor, over acht dagen de kwestie van liet ontruimen van Erytlirea te behandelen. Di Rudini antwoordde dat luj niet heeft gevraagd Erythra te ontruimen, maar de voorwaarden heeft medpgedeeld waaronder de kolonie kan woiden behouden. Crispi verklaarde tegen de regeering te zullen stemmen. Bij het aflezen van de namen bleek dat de Kaïner niet talrijk genoeg was om een besluit te nemen, zoodat de stemming tot heden werd uitgesteld. In de couloiis werd vastgesteld dat er 159 stemmen tegen de motie Imbriani zouden zijn geweest, 25 voor, en 53 blanco. De Milaueesche Bon Chisciotte van 27 No vember is in beslag genomen wegens een teekening, waarin bet bezoek van koning Alexander van Servië aan het Vaticaan werd belachelijk gemaakt. Uit Rome wordt het gerucht tegengespro ken, dat er een concordaat tusschen Servië en den pauselijken stoel zou geteekend zijn. Leo XIII zou enkel zijn bescherming aan de Servische katholieken beloofd hebben. S I' A N J K. De opstandelingen op Cuba hebben een militairen ti eln door dynamiet doen ontsporen. Na een vrij hevig gevecht werden zij ge noodzaakt terug te trekken. In de hospitalen op het eiland Cuba liggen op het oogenblik niet minder dan 17340 Spaansche soldaten ziek. T U R K IJ E. De sultan wil niets weten van het finan- cieele hervormingsplan, dat van de Fransche regeering is uitgegaan. In de audiëntie, welke sir Edgar Vincent dezer dagen bij den sultan had, verklaarde deze uitdrukkelijk dat hij nooit een leening zou aannemen als bij daar voor zijne Cnancieele onafhankelijkheid moest opofferen. De correspondent der Frankf. Zeitg, ver nam van vertrouwbare personen uit de om geving des sultans, dat het plan evenmin kans van slagen heeft, al gingen alle Euro- peesche mogendheden op dit punt samen. Door al zijne raadgevers werd de sultan aan gespoord, zelfs aan geheel Europa krachtig het hoofd te bieden. De sultan is daartoe des te vaster besloten omdat bij weet, dat hij niet alleen zijn wereldlijke macht, maar ook zijn positie als khalief te verdedigen heeft, en deze zou zeer geschokt worden als hij liet voorstel der mogendheden ook slechts ten deele aannam. Indien tegen verwachting de omstandigheden stuiker mochten blijken dan

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1