A0. 1896. Zaterdag 5 Decembei IN0. 9190. ij f t i g s t Jaargang-. Verschijnt .dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: jT ODÉ. Buit en landsclie Bericht, en. DENEMARKEN. SCHIEOU COUR,i I. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUKEAI i O T E t» T K 4 AT 70. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. Bij de gisteren in den Rijksdag voortge zette behandeling der marine-begrooting voor 1897/98 besprak Liebknecht eene lange reeks van vngen en beweerde hij dal de Illts niet zeewaardig was en de bemanning niet meer moed aan den dag legde dan duizenden my n- werkers. De voorzitter laakte deze afbrekende beoor deeling van het gedrag van brave zeelieden. Liebknecht, zijne rede voortzettend, be toogde dat bij de Hamburgsche werkstaking de werkgevers thans willen gebruik maken van de gelegenheid om de werklieden ten onder te brengen. Voorts zeide hy dat, wan neer met ontbinding van den Rijksdag wordt gedrpïgd bij niet-aanneming der marine-be grooting, daarachter een zekere X steekt, van wien niemand weet, wat hy morgen of overmorgen doen zal. Dat zijn toestanden, den Rijksdag onwaardig. De voorzitter riep den spreker tot de orde. Liebknecht voort gaande zeide: »Het proces-Leckert bewijst dat in hoogere kringen intriges van den laagsten aard worden afgespeeld." Sprekers partij zal geen man en geen grosehen meer toestaan noch voor het leger noch voor de vloot. De staatssecretaris Von Bötticher sprak de hoop uit dat allen, die zich verheugen in wat het Duitsche rijk verworven heeft, schouder aan schouder zullen staan in den strijd tegen de sociaal-democratie. Aan een staatsgreep valt niet te denken, en van ontbinding van den Ryksdag is nog geen lettergreep sprake geweest. De werkstaking in de havensteden is de meest ongerechtvaardigde, die ooit heelt plaats gehad. Spreker laat geheel daar of van Engelsche zijde is medegewerkt om die werk staking uit te lokken, maar hij zou geen verwijt in dien zin tegen de Engelsche reeders willen slingeren. Dat de sociaal-democraten ertoe hebben medegewerkt, staat echter open lijk vast. De staatssecretaris van marine Hollmann betoogde dat de litis nog minstens twee jaren zeewaardig was, maar de redding der opva renden was onmogelijk. Von Stumm, van de rijkspartij, meikle op dat, waar het bij de werkstaking te Hamburg slechts gaat om de vraag wie de macht zal bezitten, de werkgevers zich door verwerping van het scheidsgerecht verdienstelijk hebben gemaakt jegens het algemeen welzijn. Auer, sociaal-democraat, voerde aan dat de havenwerkers te Hamburg slechts 850 mark per jaar verdienen, en nu van de gunstigere omstandigheden, waarin de reederij verkeert, profiteeren willen. Waren zij georganiseerd geweest, dan zou de werkstaking niet uit gebroken zijn. Von Bötticher daarentegen toonde aan dat de lamburgsche havenweikers meer verdie nen dan Auer gezegd heeft. Het is duidelijk dat er eene internationale werkstaking der havenwerkers op touw zou worden gezet de onvoorzichtige Duitschers zijn begonnen, en nu is men in de andere landen niet ge volgd. Naar zich hopen laat, zullen voortaan de Duitschers anderen de kastanjes uit hel vuur laten halen. De begrooting werd ten slotte aan de be grotingscommissie verzonden. In het proces Leckert-Lützow (de twee journalisten, die beklaagd worden ten onrechte beweerd te hebben, dat graaf Eulenburg een verkeerde lezing van de speech van den czaar te Dreslau aan de couranten zou mee gedeeld hebben, tengevolge van Engelsche intriges) verschenen gisteren te kwart voor twaalf de gedagvaarde getuigen, hoofdambte naren van het ministerie van buiten), zaken de staatssecretaris Von Marschall, de geheim- rath Holstein, de legatie-raad Hammann spoedig daarna kwamen de rijkskanselier Hohenlobe en zijn zoon, prins Alexander van Hohenlohe, die eveneens als getuigen gehoord moeten worden. In een brief van den bond van werkgevers te Hamburg en Altona aan den senator Hach- mann worden voor de weigering om de tus- schenkomst van een scheidsgerecht te aan- vaaiden, de volgende beweegredenen opge geven De werkstaking is een lichtvaardige uittarting en de leiders miskennen de rechten van anderen; voor de werklieden kan er niets goeds uit voorts loeiende tusschenkomst van een scheidsgerecht zou misplaatst zyn, daar geen strijd om het loon, maar strijd om de macht gevoerd wordt, en een valsche vrede zou weldra tot nieuwen stryd voerenafgezien nog van de samenstelling van het scheidsge recht, waai in vier vertegenwoordigers der werklieden en slechts een vertegenwoordiger van de patioons zitting zouden nemen. Te Bremen is gisteravond in een vergade ring van werkstakers met algemeene stemmen het bemiddelend voorstel aangenomen waar over de Entrepot-maatschappij en het werk stakerscomité het eens waren geworden voor het Gewerbegericht. B E L B I E. De Kamer zette gisteren de beraadslaging over de interpellatie-Maenhout in zake den invoer van Hollandsch vee voort. De minister van buitenl. zaken De Favereau wijst namens de regeering op de onjuiste gevolgen, welke de heer Colaert heeft ge trokken uit de woorden, in de Nederlandsche Kamer gesproken door den minister van buitenlandsche zaken. Er bestond geen enkele verbintenis, maar eene eenvoudige bevesiiging door den Nederlandschen minister van den eerbied der Belgische regeeiing voor het gemeene recht, dat zou woi den geschonden, wanneer België i> zonder afdoende redenen" zijne grenzen sloot. De afgevaardigden Raem-donck en Cartuy- vels drongen aan op sluiting der grenzen. De Smet de Nayer protesteerde tegen de rede van Maenhout, dat de regeering den landbouw zou opgeofferd hebben. Teneinde de goedkeuring te vei krijgen der overeen komst over Terneuzen-Gent, hebben wij de belangen van den landbouw verdedigd, aan gezien wij eenige maanden na de aanneming der overeenkomst de Hollnndsche boter en margarine hebben belast. Wanneer het onaf- doende der merking van het vee zal zijn aangetoond, zal men de toevlucht nemen tot het sluiten van de grens. In de gisternamiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad las de burgemeester Buis eene vei klaring voor, strekkende om het ontslag van het college van schepenen te rechtvaardigen, tegenover de coalitie van de katholieken en socialisten. /Bet college van burgemeester en schepenen kan z\jn rol niet beperken tot eene uitvoe ring vari de hem door de meerderheid van het toeval voorgeschreven bevelen, en het weigert zich te laten medeslepen in het socialistische «aderwerk. Het laat zich voorzien, dat de nieuwe koers van den raad tot verzwaring der lasten zal leiden. Overigens zegt hy dat het voorstel tot een inkomstenbelasting reeds aangekondigd is. Dejaer van de rechterzijde tracht te be wijzen, dat het ontslag het antwoord op een misverstand is. In het Folkething heett de minister-presi dent, naar aanleiding eener interpellatie van de linker hervormingspartij over hetgeen de regeering doet tot handhaving van de neu traliteit, verklaard dat de regeei ing te allen tjjdc er den nadruk op legde dat de bevesti ging van de hoofdstad enkel ten doel had de verzekering dier neutraliteit. De tegenwoor dige regeering, vervolgde de minister-presi dent, stieeft er naar, alles te vermijden waar door aan Denemarken in geval van oorlog verplichtingen zouden zijn opgelegd. De mede- deeling van de Pall Mall Gazette betreffende eene geheime overeenkomst met Rusland noemde de minister-president volmaakt on gegrond. De interpellant, Christofler Hage, constateerde dat dergeljjke kwaadwillige be weringen ten hoogste ongepast zyn, en dat de regeering en het Folkething geheel samen gaan in het ernstige streven om het land ver buiten Europeesche conflicten te laten blyven. Hy stelde eene motie van orde voor, het verzoek behelzend aan de regeering om in het buitenland de overtuiging te vestigen dat by botsingen tusschen andere staten Dene marken uitsluitend de handhaving van zijne neutraliteit wensclit. Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. ITALIË. In de Kamer heeft de minister van buiten landsche zaken gisteren, verschillende vragen beantwoordend over het vermoorden van Italianen in Afrika, medegedeeld dat aan Secchi door de regeering opgedragen was zich naar de kust van El Banader te be geven, teneinde de administratie van dat station over te dragen aan eene particuliere Italiaansche maatschappij. De minister zette niet de redenen uiteen waarom Secchi het binnenland introk, maar hij voor zich gelooft dat Secchi daar goede redenen voor had. Di Rudini, het door den minister van buitenlandsche zaken gesprokene bevestigend, voegde er aan toe dat hij altyd gekant is geweest tegen het bezetten van de El-Banader- kust, zoodat de regeering, den dood betreu rend van de dapperen, beslist gezind is tegen eene uitbreiding van het Italiaansche gezag tot die kust. Intussehen wil hij niet de ver antwoordelijkheid aanvaarden voor eene explo ratie voor rekening van de aardrijkskundige maatschappij. Hiermede was het incident afgeloopen. Vervolgens werden alle artikelen van het tractaat met Zwitserland betreffende den Sim- plon goedgekeurd. Uit Zanzibar wordt van 2 dezer gemeld De Italiaansche consul-generaal Cecchi, de kapiteins der oorlogsschepen Voltumo en Staffetta en ongeveer zes officieren zijn door de Somalis by Magadoxo gedoodbovendien werden honderd man gedood. SPANJE. De Timet verneemt uit HavannaGeneraal Weyler heeft voorgoed besloten, dat geen suiker meer aangeplant mag worden, teneinde op die wyze te beletten, dat de opstandelin gen van de suikerplanters geld bekomen door hun met het vernielen van hun plan tages te dreigen. B U L G A R IJ E. De verkiezingen voor de nieuwe Sobranje hebben weer aanleiding gegeven tot ver schillende ongeregeldheden. Te Sofia kwam de politie, die te zorgen had dat zoo min mogelijk kiezers voor de candidaten der oppositie tot de stembus werden toegelaten, in botsing met eene menigte van eenige duizenden personen, die naar het paleis trok om vrijheid van kiesrecht te eischen en haar op een hagelbui van steenen onthaalde. Eene afdeeling cavalerie joeg ten slotte de kies- lustigen met de blanke sabel uiteen, waarbij menigeen verwondingen opliep. De minister-president Stoiloff, de minister Geschow en tal van andere regeerings-candi- daten zijn verkozen. Naar het heet, heeft de oppositie slechts 15 zetels veroverd, maar al hare aanvoerders zyn verslagen.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1