"Tpört. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. instemming met hun vooraf kenbaar gemankte grondbeginselen. In die bijeenkomst werd vastgesteld, welke houding op grond van die beginselen moet worden aangenomen ten aanzien van de ge wichtigste staatkundige en sociale vraagstuk ken, welke thans in ons vaderland aan de orde zijn. De definitieve redactie van een beknopt program zal worden vastgesteld in een ver gadering, welke op den lOn dezer wordt gehouden. Alsdan wordt ook het concept reglement behandeld, dat aan allen, die adhaesie betuigden, toegezonden wordt. Gistervoormiddag omstreeks halftwaalf werd allerwege te Amsterdam een zware knal als van een erge ontploffing vernomen, zoo dat onwillekeurig de ramp van Muiden, waarbij het busk rui t magazijn in de lucht vloog, in de herinnering werd teruggeroepen. Na veel onderzoek kwam het bericht dat er in het rijks-kruitmagazijn te Ouderkerk eene ontpioffiing had plaats gehad. Bij een locaal onderzoek bleek echter dat aldaar eene tamelijk groote hoeveelheid van waardeloos kruit vernietigd was, wat meermalen geschiedt en dat de wind den knal over de vlakte naar Amsterdam had gevoerd. In Ouderkerk wordt allerwege den wen«ch geuit, dat bij het ver nietigen van waardeloos kruit dit telkens tot de kleinste hoeveelheden mocht beperkt wor den. In verband met de opening van het Dort mundEemskannal in liet aanstaande jaar worden de nieuwe contracten voor levering van Zweedsche ertsen naar Duitschland voor 1897 reeds gesloten met keuze via Rotter dam of Embden. Naar men meldt is de buitenplaats »Het Paradijs," aan den Ouden Dijk te Kralingen, aan particulieren verkocht. Het plan bestaat nu de Dijkstraat tot aan den Ouden Dijk door te trekken, waardoor gehemde straat aanmerkelijk in aanzien zal stijgen. In den afgeloopen nacht is teNoordwijk overleden de heer H. Remmerswaal. Toen hü Maandagmorgen naar Noordvvijk-Binnen reed oro brandstof te halen raakte het paard op holhij sprong van den wagen, welke over zijn borst en ondeilijf ging, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. Sedert een drietal dagen werd de dertig jarige dienstbode B. B., van de wed. Hepkema te Oranjewoud, vermist. De vrees, dat haar een ongeluk overkomen mocht zijn, werd Donderdagmorgen bewaarheidmen vond haar lijk in de regenput, waarin zij vermoedelijk bij het waterpuiten gevallen is. B(j het, in verband met de nieuwe kanaal- werken, te Emden, uitbaggeren en verbreeden van de vaargeul in de Eems tusschen de landpunt van Reide en de Oost-Friesche kust heeft men duidelijke sporen gevonden van verzonken dorpen. Niet alleen stuitte men bij dit werk op boomen en muren, maar men vond zelfs over blijlselen van deuren en gebinten en van een menigte huisraad. Uit de geschiedenis herinnere men zich, dat in 1277 op de landtong ten westen van het tegenwoordige Eemden een dijkbreuk plaats bad, en dat waarschijnlijk van hetzelfde jaar het ontstaan van den Doilard, eertijds een bevolkte streek, dagteekent. Men schrijft uit Utrecht van 3 dezer aan de N. B. Ct. Hedenavond te ongeveer kwart na zes uur werd de vroolijke drukte, die wegens het aanstaande Sint-Nicolaasfeest in de laatste dagen in onze winkelstraten heerscht, plot seling op een ontzettende wijze gestoord. De heer Bosman, winkelier in manufactu ren, die zijn magazijn op het drukste punt der stad (op den hoek der Choorstr 1 ge vestigd heeft, had reeds gedurende vele maan den door zjjne sgroote uitverkoopen" en door den roep dien hij zich verworven had van tegen ongehoord lage prijzen te verkoopen, groote menigten menschen voor zijn huis ver zameld, die zich verdrongen om het eerst in zijnen winkel te komen. Voor het aan staande Sint-Nieolaasfeest had h(j als reclame nog bekendgemaakt dat heden, Donderdag avond, van G—S uur ten behoeve der kin deren van zijne uitgebreide cliënteele de Sint zelf zou verschijnen en uildeeling houden. Reeds lang voor het aangekondigde uur stond dan ook een groote menigte om het huis opeengepakt, en toen de uitdeeling zou be ginnen, ontstond er een zoo hevig gedrang, dat de politie, ofschoon met een vrij sterke macht aanwezig, de grootste moeite had om het publiek, waaronder verscheiden moeders met kinderen, in bedwang te houden. Het schijnt echter dat er geen behoorlijk onder zoek is gedaan of de balies, die het zeer smalle grachtje van het water der Vischmarkt schei den, wel de noodige kracht hadden om aan het geweld, dat door dit gedrang ontstojid, weerstand te bieden. Althans op een gege ven oogenblik braken die balies over een afstand van ongeveer 10 M boven het met selwerk af, en tuimelden onder een luid gegil een groot aantal kinderen en volwassenen van de hooge werf af in het water. Onder de drenkelingen was een agent van politie die echter spoedig naar de overzijde zwom en op de daar liggende vischkaren klom. Een der vischhandelaars, die vlak tegenover het magazijn van den heer Bosman woont, schijnt reeds nedenmorgen een derge lijke ramp te hebben voorzien. Aan zijne zusters deelde hij reeds vroeg zijne vrees mede dat de balies niet bestand zouden zijn tegen het gedrang dat op dat smalle grachtje (nauwelijks drie meter breed) kon verwacht worden, en ofschoon de zusters zijne vrees niet deelden, maakte hij zijne vischkaren los en legde stokken gereed. Toen dan ook het ongeluk voorviel, kon hij bjjna onmiddellijk van wal steken en pogingen tot redding doen. Deze gelukten zoo goed dat spoedig veertien kinderen en twee moeders op het droge gej- haald waren. In verschillende woningen werden de drenkelingen ondergebracht, o. a. bij den bedoelden viscbhandelaar, den heer Koenders, een vijftal, die daar uitstekend verpleegd werden en waarvan er na korten tijd een tweetal, na ook door de zorgen van den heer Bosman van droge kleeren te zijn voorzien, huiswuarts konden keeren. Naar het schijnt, zijn er geene dooden te betreuren. Ook nadat de brandweer die met grooten ijver bij deze gelegenheid werkzaam was, de zware balies uit het water had ge haald, bleek de vrees niet verwezenlijkt te zijn dat daaronder ook nog drenkelingen zouden liggen. Er was natuurlijk een talrijke en zeer verschrikte menigte op de been, die herhaal delijk in onrust gebracht werd door schreiende moeders die naar hare vermiste kinderen zochten. Tot nog toe kwamen die kinderen echter alle terecht, daar zij zich öt in het geheel niet op het terrein hadden bevonden of niet mede in de gracht getuimeld waren. Tot de verbazing, die hier vr(j algemeen ge uit wordt al komt zij dan ook a posteriori over het feit dat de politie een dergelijke drukte kon toestaan op dat nauwe en hoogst gevaarlijke punt, schijnen ook de meest toe gevend gezinde burgers wel eenige gegronde reden te hebben. Een nader bericht uit Utrecht aan de y, BCt. vermeldt het volgende: Het ongeluk bij den heer Bosman is goed afgeloopenallen die in het water gevallen, zjjn werden gered en bevinden zich in den besten welstand. De dienstdoende inspecteur op het hoofd bureau van politie had gisteravond een moei lijke taak door de beangste moeders, die daar naar hare kinderen kwamen zoeken en zoo daaromtrent geene inlichtingen konden gegeven worden flauw vielen en allerlei misbaar maakten. De Koenders worden zeer geprezen om de liefdevolle wijze waarop zij de in haar woning gebrachte vjjf vrouwen en kinderen verpleeg den en van het noodige voorzagen. I Ook een paar pleegzusters waren spoedig ter plaatse aanwezig om aan de geredden hulp te verleenen. I Als een bijzonderheid wordt verhaald dat aan den heer Bosman geweigerd was om de j uitdeeling aan de voorzijde van zijn winkel te i doen, omdat men voor belemmering van het 1 verkeer door de drukke Choorstraat vreesde, 1 daarom had zij plaats aan de achterzijde op het zoogenaamde Houtmarktje, waar toen het ongeluk gebeurde. In dezen zomer waren op last van burg. en weth. met het oog op de studentenfeesten alle balies in de stad door de bouwpolitie onderzocht en op tachtig verschillende plaat sen hersteld. Op het Houtmarktje waar slechts weinig passage is was het onderzoek echter nagelaten. Zij zjjn daarom alle op dezelfde hoogte afgeknapt als glas. In het Volkshuis te Apeldoorn zal eene tentoonstelling gehouden worden van voor werpen, door werklieden in hun vr(jen tqd vervaardigd. De hulpremmer G. der H. IJ. S. M. werd Donderdagavond op het stationsemplacement te Winterswijk door een van Zutfen komende goederentrein overreden en terstond gedood. Het ongeval moet aan eigen onvoorzichtigheid geweten worden. Hoewel gewaarschuwd, wilde hjj toch nog voor den naderenden trein de rails overloopen, waarbij hij zeker door de gladheid moet gevallen zijn. De man iaat vrouw en vier kinderen achter. Dezer dagen kwam men op een Geldersche - gemeente-secretarie tot de ontdekking, dat een jongen, die zich in Januari a.s. voor de nationale militie moet aangeven, in het ge boorteregister als meisje was ingeschreven en hem destijds ook als voornaam eeu meisjes naam was gegeven. Een der nog met werkende glasslijpers te Maastricht heeft zich tot den heer Regout gewend met de vraag, of zij, die nu nog bui tengesloten waren, er uit zouden blijven of niet. Het antwoord was, dat alle plaatsen bezet waren en dat niemand der uitgeslotenen weer aangenomen zou worden. Dit zijn 6 gehuwde en 7 ongehuwde man nen, benevens 11 vrouwen. Van de 6 ex- bestuursleden hebben 3 elders werk gevon den. Volksdagblad.) Bij den doorloopenden schietwedstrijd van het j korps koninklijke scherpschutters vanJRotterdam in November j.l. is in den wedstrijd voor bui tengewone leden, staande uit de vrije hand door den heer A. H. van der Most te Schiedam de 34e medaille behaald met 54 punten en liggend opgelegd, door den heer J. Meijer van Schiedam de 5e medaille met 52 punten. Het feest van sPulchri Studio te VGraven- hage, in het voorjaar van 1897, bij zijn 50-jarig bestaan, zal in de groote zaal van den Dieren tuin aldaar worden gegeven. Het plan is out de feestzaal door medewerking van de schilders bet aanzien te geven van het Buitenhof en in die nagebootste omgeving een kermisfeest te houden, zooals dat in den ouden tijd op die die geschiedkundige plek van VGravenhage plaats had, en wel gecostumeerde groepen nit dat tijdvak. Man vleit zich ook bij die jubilé- feesten, die meerdere dagen zullen duren, met een Koninklijk bezoek. Dr. Yersin, een leerling van Pasteur, sinds vijf jaren in Cochin China gevestigd, heeft daar een serum ontdekt, dat, naarghij gelooft, een geneesmiddel tegen de pest is. Hij moet daar mee in het hospitaal te Arooy vijf en twintig lijders aan die vreeselijke ziekte behandeld en drie en twintig van hen genezen hebben. Toen zijn voorraad serum op was, ging hij naar Frankrijk; maar hij zal, naar men bericht,, waarschijnlijk eerlang naar China terugkeeren, om zich te belasten mat het bestuur van een- Pasteurgesticht, dat de Cbineesche regeering te Canton wil inrichten. Volgens het socialistische blad Voruiatls ia graat Von Finckenstein, een vertrouwd vriend van keizer Wilhelm, op zijn landgoed Malitz. door wilddieven doodgeschoten. Bij een brand in de Steinmetzstrasse te Ber lijn zijn twee kinderen omgekomen. Des mor gens om elf uur zag een brandweerman, die geen dienst had, rook komen uit een woning op de vierde verdieping. Hij forceerde de geslo ten deur en vond dicht bij de kachel een bran denden kinderwagen, waarin twee kinderen lagen. Het jongste, een knaapje van éen jaar,, was reeds dood het oudste, een driejarige jon gen, gaf nog teekenen van leven, doch stierf spoedig daarop. Vermoedelijk is de brand ont staan doordat de wagen te dicht bij de gloeiend» kachel heelt gestaan. Door bet jongste echtscheidingsvonnis in Frank rijk is beslist, dat de vrouw van een speler recht heeft tot bet verkrijgen van echtscheiding en dat aan haar he,. beheer over de eigendom men harer kinderen moet worden toegekend. In België zal van den len Mei a. s. af de spoortijd genoemd worden naar de wijzerplaat van 24 uren. Dat stelsel is in Italië al sinds drie jaren in gebruik, en het voldoet daar zeer goed. De nieuwe- tijdbenamingen worden al bij allerlei gelegenheden in het openbare en het bijzondere leven gebruikt. Er worden vergaderingen gehouden om 14 uur p er verschijnen dagbladen om 17 uur; men eet om 171/s uur; de schouwburgen beginnen om 20 uur en eindigen om 23Vs uur, enz. Op alle Britsch-Indische spoorwegen en een deel der spoorwegen in Canada telt men de uren van 1 tot 24. Een brutale aanranding is te Parijs gepleegd. Op den niet zeer drukken Boulevard Bourbon is op klaarlichten dag een kantoorknecht aan gevallen door een man, die hem peper in de oogen wierp, den riem van zijn tasch waar in een pas ontvangen bedrag van 17,400 fr, was aan den haal ging. De dief werd echter door eenige mannen die, de aanranding van verre hadden gezien, gegre pen en aan de politie overgeleverd. Hij trachtte de gestolen tasch in de Seine te werpen, maar zij bleef aan den kant liggen en werd aan den kantoorlooper teruggegeven. - De heer Pichler, die voor verscheidene maan den bij Serpenica in een afgrond stortte en thans pas hersteld te Weenen terug is, verhaalt van zijn val ïTerwij! ik in de diepte viel, hoorde ik zeer duidelijk de angstkreten van mijn metgezellen. Ik deed moeite een vast punt te grijpen, maar dat gelukte niet. Bij die pogingen werd mij het vleesch van armen en voeten gereten en einde lijk verloor ik het bewustzijn." Pichlers metgezellen, die naar de plek, waar hij gevallen was, snelden, meenden dat hij dood was. Hij werd naar Serpenica gebracht en daar in een schuur gebracht, waar men den adoode" een geheelen dag en een nacht alleen liet liggen, totdat eindelijk een man in de schuur kwam en ontdekte dat Pichler nog leefde.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2