Sene niieliip mint. A0. 1896 Zondag 6 en Maandag 7 December, N°. 9191. Tweede Blad. Feuilleton. V ij f t i g- s t ?r J" aargang. Verschijnt dagel fks, uitgezoruerd Dinsdag, UITGEVER ODE. BnitenlandscheBericliten. SCI 1 GOURANI. f 1.85. - 2.50. - 0.10. B li K G it I BOTBBSTRA AT ;0. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers DUITS C I U 8 D. Keizer Wilhelm heeft voor den bouw van een tweede Protestantsche kerk te Munster eene bijdrage van 80,000 mark toegezegd. De keizer heeft Woensdag langdurige be zoeken afgelegd bij den rijkskanselier en fcjj de gezanten van Engeland en Oostenrijk, 's Middags ging hij op reis naar Hannover. De keizer heeft aartshertog Otto van Oostenrijk bevorderd tot generaai-majoor a la suite van het garde ruiter-regiment. De Rijksdag heeft gisteren bij eerste en tweede lezing het handelsverdrag tusschen Duitschland en Nicaragua goedgekeurd. De commissie uit den Rijksdag! heeft de verkiezing van Holtz (Rijkspariy, aftredend) in het district Schwetz ongeldig verklaard. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft fn zijne zitting van Donderdag-het ont werp tot conversie der 4 pCt. Pruisische staatsleening in een 3i/s pCt. fonds bij tweede lezing onveranderd aangenomen na verwer ping van een amendeme:-' van den heer Richter om den termijn, bii.uen welken geen verdere verlaging van rente zal plaats heb ben, terug te brengen van 8 tot 5 jaar. Eveneens bij tweede lezingl werden aange nomen liet ontwerp in zake de overneming van den Hessischen Ludwig-spoorweg en de daarop betrekking hebbende suppletoire be grooting. De Bondsraad heeft nieuwe bepalingen vastgesteld voer buitenlandsche handelsreizi gers en marskramers. In het proces Leckert-Lützow Donderdag In de restauratie van een circus in een van de kleine steden bij Berlijn heerschte een vroo- lijke drukte. De artisten praatten en lachten, dikke blau we rookwolken hingen om de gaskronen, een geur van drank en worst en warm eten maak te de atmosfeer zeer benauwd, maar toch was bet er stampvol, en waren de dames-artisten in bare kleurrijke van valsche steenen schitterende toiletten omringd mor bewonderaars, en ston den en zaten de clowns, jongleurs, paardrijders «n acrobaten met kunstvrienden te praten en te eten. Ret bekoorlijkst was de scboone Senora Elvira, de duiven-koningin in haar blauw met wit toilet en met hare blauwe oogen en blonde baren, zoo zeldzaam bij een Spaansche vrouw. Ze bad een vriend uit hare jeugd teruggevonden, of eigenlijk had Ernst Hessel, een bleeke, me als getuige f optredend, heeft de rijkskanselier Von Hohenlohe de mogelijkheid eikend dat de aangeklaagde Leckert met hem gesproken heeft in de voorkamer van zijne woning te Breslau, maar hij herinnert zich niets van hetgeen dan bij dat gesprek wellicht gezegd zou zijn. De minister Yon Marschall verklaarde noch Liitzow noch Leckert te kennen. Hij heeft, veronderstellend dat de stenograaf geen Fransch zou kunnen stenographeeren, de toost van den czaar dadelijk opgeschreven en dit door hooge Russische beambten laten veri- fieeren. De valsche lezing kan enkel bare ver klaring vinden in eene vergissing van den berichtgever. Twee lezingen hebben er nooit bestaan. In een onderhoud met den politie- president is vastgesteld dat de politie-com- missaris voor strafzaken Tausch het artikel in de Welt am Montag toeschreef aan het ministerie van buitenlandsche zaken, terwyl later bleek dat Lützow de zegsman hiervan was, zoodat het bewezen is dal Liitzow als agent der politie is opgetreden. In den verderen loop van het getuigenver hoor toonde Von Marschall aan dat van het ministerie van buitenlandsche zaken nooit persoonlijke aanvallen op ministers of ambte naren, hetzij al dan niet nog in functie, uit gegaan zijn. Natuurlijk kan het ministerie zich niet verantwoordelijk stellen voor alle artikelen in bladen waarmede het in betrek king staat. Die betrekking tot de dagbladpers is een noodzakelijk kwaad en kan niet binnen nog engere grenzen beperkt worden dan reeds geschied is, zonder belangen van den staat te benadeelen. De legatieraad Hammann deelde] mede dat de persafdeeiing van het ministerie van bui- lancholtek uitziende, keurig gekleede jonge man, haar herkend, ofschoon het veertien jaar geleden was, sinds hij de kleine Gretel Neumann met de straatjongens uit de buurt, waar ook hij woonde, bad zien spelen. Zoodra zij in baar van zilver flikkerend kostuum, met den versierden stok waarop de fladderende duiven zaten, was opgetreden, bad bij in de sprookjesachtige ver schijning het rossige straatkind berkend. Hij had toen een bouquet gekocht, omdat bij het zoo grappig vond huar in deze omgeving terug te vinden, en bet haar toegezonden met een briefje, waarin bij baar aan een makker harer jeugd, Ernst Hessel, herinnerde. Senora Elvira was hem geheel en al vergeten, maar ze bad hem toch met vreugde een onderhoud na afloop der voorstelling toegestaan. Daar zaten zij nu te zaaien Hessel was reiziger voor een groote Ëeilijnscbe firma in drogerijen, bevond zich toevallig in het provinciestadje en was blij in Gretel Neumann zulk een aangename afleiding te vinden. Hij sprak baar over de per sonen en gebeurtenissen uit hun jeugd zij wist er niets meer van, maar ze verwisselde heel gauw haar mooie Casultaansche taal met het tenlandsehe zaken nooit inlichtingen geeft over de binnenlandsche Pruisische aangele genheden, en over de binnenlandsche aan gelegenheden des rijks alleen dan, als de rijkskanselier het beveelt. Zulk eene beschik- van den rijkskanselier is in het geval, waarop dit proces betrekking heeft, niet gegeven. Prins Hohenlohe en de geheimtaad Holstein verklaarden eenstemmig Leckert nooit gezien te hebben. Bij de gisteren voortgezette behandeling van het proces deelde de ambtenaar van het O. M. mede dat h: tegen Lützow een in structie had laten instellen wegens zware vervalschtng van officieele stukken en bedrog. René, die door den commissaris van politie Tausch werd aangeduid als iemand die wei- licht de hand in 'tspel heeft gehad, ver klaarde, de beklaagden niet te kennen en ook niet in betrekking tejstaan tot het minis terie van buitenlandsche zaken. H"y kende ook Tausch niet, en onderhield geen be- tiekk'jtgeft inet de politie; evenmin, zeide h had hy iets te maken met het artikel in de Welt am Montag. De staatssecretaris Von Marschall ver klaarde dat Tausch al sedert vier jaar in 't geheel geen opdracht heeft ontvangen, dus ook geen opdracht om inlichtingen in te winnen naar personen die achter de zaak zouden zitten. Voordat de correspondent Huhn gehoord werd, merkt v. Marschall op dat er sprake is van een artikel van de Kölnische Zeitung over liet lot van liet militair ontwerp, waarin aanvallen op Uahnke voorkwamen. Als schrijver van het artikel noemde Tausch, na onderzoek, den correspondent Huhn. Tausch wilde naricht van den vertrouwden persoon hebben. Berlijnache straatdialect, bevestigde alles wat hij vertelde, hield zich alsof ze bet grootste belang j stelde in bijzonderheden, die ze geheel en al vergeten was, en verheugde zich met den Bwedergevonden vriend" over het weerzien, omdat hij tiaar souper betaalde. Hessel had een zeldzaam goed geheugen. Wat bij eenmaal ge boord, gezien, gelezen of geleerd had, kon bij nooit vergeten. Zijn leeren was spelen geweest. Hij kende de namen der Merovingiscbe en Karolingische vorsten van buiten, wist op zijn duimpje wan neer ze geboren, aan de regeering gekomen en gestorven waren. Zijn onderwijzers in de chemie had bij voortdurend in verlegenheid gebracht, omdat hij de meest samengestelde formules beter kon onthouden dan zij zeiven. Zijn vader was een loterij-collecteurofschoon Ernst nog op het gymnasium ging, mocht bij nu en dan een kijkje nemen in de hoeken, en hij wist precies uit zijn hoofd de namen der bezitters van halve, kwart, achtste en zestiende loten, zoodat bij slechts de courant behoefde op te nemen om te zeggen welke van de klanten zijns vaders er aog in en welke er uit waren Toen Tausch op het verzoek vati den voor zitter weigerde den naam van dien vertrouw den persoon te noemen, beval Roesier hem onmiddellijk, aan den bevoegden politie-presi- dent Windheim te gaan mededeelen, dat het gerechtshof noodzakelijk den naam vernemen moet. Daarop vet trok Tausch. Uit Hamburg wordt van gisteren gemeld De centrale commissie uit de werkstakers heeft besloten de algemeene werkstaking af te kondigen voor alle werklieden die bjj het havenverkeer betrokken zijn. Hedenochtend vroeg werd een strooibiljet verspreid waarin alle weiklieden op de ka den, de bemanning van sleepbooten en de voerlieden worden aangespoord den arbeid te staken, om het verkeer ter reede geheel te doen stilstaan. Te halfnegen legde het grootste deel der werklieden aan de kaden van den staat den arbeid neer, een klein deel bleef voortwerken, maar vermoedel'yk slechts tot hedenmiddag, dan wordt ook een vergadering gehouden door de stakende kadewerklieden< In een door 4000 personen bezochte ver gadering hebben de stakende kadewerklieden het besluit van het comtté tot een algemeene werkstaking bekrachtigd, en zich met de overige werkstakers solidair verklaard. BELGIE. In de Kamerzitting van gisteren heeft de socialist Vandervelde de Vegeering geïnter pelleerd over het uit het land zetten van de de Engelschen Toni Mann, Sexton, Wilson en Ben Tillet. De minister van justitie heeft geantwoord dat h in dezen de gedragslijn en de regelen zijner voorgangers heeft gevolgd. Elke vreemdeling die zich niet onderwerpt aan de wetten des lands of die de burgers opstookt om de wetten te schenden, moet gekomen. Voor zijne vrienden was hij een wandelende encyclopedie; men sloeg hem op en bij gaf nouit een verkeerd antwoord. Talen leerde hij ongeloofelijk vlug, om ze nooit te vergeten. Hij kon alle stations opnoemen en de uren van aankomst en vertrek der treinen, hij wist waar ieder regiment lag, wie de comman dants waren, en nog veel meer. Zijn geheugen was angstwekkend sterk en hij zelf ging daat- onder gebuktbet benauwde hem. Senora Elvira, met wie hij afgesproken had den volgenden avond een wandeling te gaan doen, vertelde hem toen hij haar kwam halen dat ze verhinderd was, omdat ze «repetitie" had. Mijn duiven hebben zulk een slecht ge heugen, zeide zij, dat ze van de eene voorstel ling op de andere weder al hare kunsten ver geten. Ja, ja, vervolgde ze lachend, toen ze bemerkte dat haar vriend het maar half ge loofde; 'tis heusch waarl Ik wou dat mijn duiven zulk een goed geheugen hadden als gij ik kan mij niet genoeg verwonderen dat ge mij na veertien jaar herkend hebt. Ernst Hessel was niet erg teleurgesteld. Dik-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5