onmiddellijk uit het land gezet •worden. Die •vreemdelingen waren naar België gekomen om een revólutionnaire beweging aan te drij ven onder de dokwerkers van Antwerpen, om een werkstaking te beweikstelligen en de haven van Antwerpen te ruïneeren. De Bel gische regeering is thans nog met het En- gelsche ministerie van buitenlandsche zaken in onderhandeling over deze zaak, maar dit kan de minister nu al wel verklarenhij zal altoos verhinderen dat vreemdelingen mis bruik maken van onze gastvrijheid. Een motie van den afgevaardigde Vander- velde, waarin de Kamer de gevangenneming en de uitzetting van Ben Tillet betreurt, werd verworpen met 56 tegen 27 stemmen. De afgevaardigde Delbeke heeft een motie van vertrouwen in de regeering ingediend, welke werd aangenomen. Het blijkt dat het debat over den invoer van Nederlandsch vee in de Kamer geëindigd is zonder eenige motie, met het eenvoudig besluit om de discussie te eindigen. In den Senaat nog steeds de discussie over de maatregelen tegen het overmatige spelen in België. De senator Picard is teruggekomen op zgn beschuldigingenhij insinueert, dat de Petit-Bleu voor zijn campagne tegen de speelholen gesubsidieerd wordt door buiten landsche speelholen. De Petit-Bleu is woedend en sommeert den senator te preciseeren. Burgemeester en schepenen van Brussel zijn bij hun besluit gebleven om af te treden. A.s. Maandag zal de benoeming van nieuwe titularissen plaats hebben. E N U E L A N 1>. De opperbevelhebber van het leger, lord "VVolseley, heeft te Edinburg eene rede ge houden over den invloed van den oorlog en van den algeineenen dienstplicht op de mo derne beschaving. Het was geheel een lofrede op den algemeenen dienstplicht. De Lundensche graafschapsraad heeft op nieuw vier ambtenaren, in verband met de knoeierijen aan de afdeeling publieke werken, ontslagen en besloten een vijfde scherp te berispen. Ook werd besloten om den nieuw te benoemen directeur der afdeeling een hoo- ger salaris van 1500 p. st. te geven, aangezien men vrij algemeen van meening was, dat deze betrekking te laag was bezoldigd. De Daily Chronicle zegt, naar aanleiding van Jamesons invrijheidstelling: Wij zullen er" den minister van binnen- landsche zaken, wiens humaniteit jegens de dynamietmannen wij geprezen .bben, geen verwijt van maken. Als emine ite geneeshee- ren verklaren, dal het leven van Jameson gevaar loopt door een langer verblqf in de gevangenis, dan is het duidelijk, dat hij in vrijheid moet gesteld worden. Wij zijn altijd wijls kwelde hem die goddelijke gave, en ook nu wenschte hij gelijk te zijn aan andere men- schen Hij t,-itwoordde daarom weinig. Hij beloofde spoedig nog eens aan te komen en keerde naar zijn hotel terug, ging naar zijn kamer en begon een lijst te maken van de bestellingen den vongen dag gedaan. Dat deed V t heel vlug en natuurlijk uit zijn geheugen. De groote firma verhandelde onge veer tweeduizend verschillende artikelen, waar van de namen allen als vastgegroeid waren in Hessel's memorie, en bovendien zag hij duidelijk de hoeveelheid voor zich welke nog voorradig was in de magazijnen. De firma stelde zijne diensten op hoogen prijs en beschouwde hem als onmisbaar. Hij genoot dan ook een zeer ruim salaris en als hij meer verlangde wist hij meer te zullen krijgen, want op hem steunde de geheele zaak. Toch ben ik niet tevreden met mijn lot, sprak hij tot zich zeiven terwijl hij het adres op zijn brief schrpef, daarna de lamp wat r.eerdraaide en zich op zijn leunstoel uitstrekte. Gelukkig voel ik mij niet. Ik zié zoo duidelijk de leehjke, vuile Gretel voor me, spelende met van meening geweest, dat deze heer niet de hoofdschuldige was in de transactie, waar van hij in naam het hoofd wasmaar wjj heb ben daarentegen ook altijd geloofd, dat het minst genomen al zeer verkeerd was, eer te bewijzen aan een man, die het ernstigste vergrijp tegen zijn land heeft gepleegd. Moge Jameson een bescheiden gebruik maken van zijne vrijheid. Verregaand onbeschaamd is wel de uit drukking van den onder-secretaris van buitenl. zaken Curzon in zijne redevoering te Man chester »dat de inval in Transvaal dadelijk sterk was afgekeurd en dat de bedrijvers waren gestraft, maar dat thans de oplossing der Transvaalsche kwestie meer afhing van het beleid, dat men te Pretoria zou too- nen dan, van dat in Downing street Een te Liverpool ontvangen telêgmm uit Lagos meldt, dat de gouverneur dier kolonie op het punt staat een verdrag te sluiten met de ISori's, waardoor het handelsverdrag tus- schen hun gebied en Lagos heropend wordt. Eene espeditie van de Niger-coropagnie tegen dien stam is nu tenminste niet meer noodig. RUSLAND, De minister van verkeersmiddelen heeft een wetsontwerp gereedgemaakt, strekkende om de rivieren de Lena en de Agra, in Siberië, door een spoorweg te verbinden. Het gerucht dat de beruchte verbanning naar Siberië langs administratieven weg afge schaft zou worden, wordt nu bevestigd, daar eerstdaags de minister van justitie een ont werp daartoe bij den Raad van State zal indienen. ÜOSTESBIJ K-H O N G A R IJ E. Het Oostenrijkscbe Huis van afgevaardig- heeft een motie aangenomen, waarin de regeering wordt uitgenoodigd, in de toekom stige handeMraktaten de bepaling op te ne men dat geschillen aan een scheidsgerecht moeten onderworpen worden. Ook heeft het Oostenrijk*che Huis van afge vaardigden de bijgevoegde bepalinge .n de wet die belasting legt op Beurszaken aange nomen. Ook werd een motie aangenomen, volgens welke de Beurswet geheel gewijzigd moet worden naar het model der Duitsche wet op dat stuk. ITALIË. De Perseveranza komt met het vrij ver rassende communiqué, dat er geen geheim ver bond beslaat tus^chen Italië en Rusland Wel heeft de minister-president Di Rudini, evenals in 1891, toenadering tot dit land gezocht, welk streven door Duitschland werd gesteund. Nadere berichten over de Itaiiaansche expe ditie bij de Somali's in Oost-Afrika melden het volgende: De consul-genei aal te Zanzibar, Secchi, was de straatjongens, dat ik door de duiven-koningin niet bekoord kon worden. Zoo gaat het mij nu altijd Ik la< h om de naive menschan, die zoo vol bewondering kunnen zijn, en toch benijd ik hen. Want zij zijn m staat in den zomer over berg en dal, door woud en weide te dolen en steeds weer opnieuw te bewonderen, terwijl ik, nadat ik oen dorp en de omstreken er van gezien heb, mij tot in de kleinste bijzonderheden alles herinner; geen beek kan mij dan meer iets zeggen, geen bloemengeur kan tot mij spreken. Lees ik een gedirht, hoor ik een lied, zie ik een toóneelstuk, dan weet ik vooruit ieder woord, ieder tooneel dat komen zal, 't is mij alsof mijn geheugen mij alles toefluistert wat er gebeuren zal voor mij is niets nieuws, och, ware ik als Elvira's duiven Op dat oogenblik geschiedde er iets, dat hem vei baasde, want iets dergelijks was hem nóg nooit overkomen Een der duiven hij her kende haar natuurlijk, want zij droeg een rood halsbandje en een sarkastische glimlach scheen óm hare lippen te spelen, vloog door het ven ster naar binnen en fladderde in de donkere kamer rond. Hossel wa» het met zich zelvén aan boord van Yoliumo te Mogadoxo aange komen en wilde met een karavaan de oevers van de Webi onderzoeken. Hij vertrok, ver gezeld door de kapiteins der Staffetta en der Yoltumo, den directeur der douanen, 7 offi cieren en 6 onderofficieren en soldaten, be nevens 70 gewapende Askari's (inlanders). De blanken waren te paard. Na een marsch van vijf uren sloeg men het kamp op, en reeds dienzelfden nacht werd men door de Somali's overvallen de Italianen trokken naar de kust terug; na eenige uren waren zij zoo uitgeput, dat zij zich niet meer door de aanvallers konden heenslaan. Van de Askari's werden er 18 gedood en 17 gewond; de overigen vluchtten. Een korporaal en twee Itaiiaansche soldaten zijn ontkomen, alle andere blanken zijn vermoord. Uit Mogadoxo is een afdeeling van 100 sol daten naar de plaats van liet onheil vertrok ken. De lijken werden gevonden en eenige omwonende stammen getuchtigd. O D Uit Zanzibar verneemt de Timet, dat de aanval der Somali's op de Itaiiaansche offi cieren geschied is op een afstand van vijftien mjjlen van de kust. De Italianen hadden hun kamp ontruimd en een andere stelling inge nomen, waarheen ze door de Somali's waren gevolgd. Zij zijn met pijlen gedood, nadat ze al hun ammunitie verschoten hadden. Er zal een sterke macht van blanken noodig zijn voor de voorgenomen expeditiehet ankeren van schepen aan de kust is thans onmogelijk. S P A H J E. Generaal Weyler is op 27 November uit Havanna vertrokken om ue leiding der ope ratien in het district Vuelta Abajo op zich te nemen. Men betwijfelt algemeen of hij succes zal hebben. B U M E N I E. Het nieuwe Kabinet heeft de vergadering van de Kamer van afgevaardigden bijgewoond. In de voorgelezen verklaring wordt gezegd, dat het Kabinet zich beijveren zal het natio naal liberaal program uit te voeren en de gerezen moeilijkheden op te lossen, welke een onmiddellijke vreedzame oplossing vragen. In welingelichte kringen gelooft men niet dat er eenige verandering zal komen, hetzij in de binnenlandsche of in de buitenlandsche politiek. B U L tt A B IJ E. Uit Weenen wordt thans gemeld dat het ontslag van den minister van oorlog Petroff voornamelijk hieraan te wijten is, dat zijne vrouw de mooiste in hel gansche vorstendom is en dat hare vijandinnen er in geslaagd zijn haar in moeilijkheden te brengen met vorstin Maria Louise, aan wie die jaloersche vrouwen bovendien wisten te beduiden dat de minister haar niet met de noodige onder- niet eens of hij haar wegjagen of wel vangen zou om aan tie senora terug te brengen. Maar voordat hij een besluit genomen bad, zette de duif zich op de leuning van zijn stoel neder en tjilpte Kijk toch zoo verwonderd niet, ontevreden menschenkind. Al hebt' ge nog zoo'n goed ge heugen, toch weet go niet dat ik aan een uwer voorouders die evenals gij, levensmoede was, te middernacht een bezoek in zijn stuudeerkamer heb gebracht. Toen echter had ik de gedaante van een zwarten poedel aangenomen. Hessel keerde zich om. In het duistere vertrek kon hij slechts vaag den omtrek van een géstal- te met helder lichtende oogen onderscheiden, •waarvan hij op de laatste schilderijententoon stelling te Berlijn een afbeelding had gezien dat herinnerde hij zich zeer duidelijk. Wat zóu hem de Booze, die in zulk een onschuldige gedaante tot hem kwam, te zeggen hebben 7 Voorzichtig" Hessel 1 Wanneer net u inderdaad ernst is, dat de gave u door de goden gezonden, uw geheugen u" te zwaar drukt, vervolgde de schim, en gij daarvan verlost wenscht "te worden, dan kan ik «v» li Di n t w *1 scheiding behandelde. Reeds vroeger werd trouwens al gemeld dat de vorstin tijdens de afwezigheid van haren gemaal zoover is ge gaan, dat zij last gaf een bevel van den minister van oorlog niet uit te voeren en buiten diens medeweten order gaf tot het houden eener wapenschouwing. T U B K IJ E. Van de in den laatsten tijd gevangengenomen hoofdambtenaren van het grootmeesterschap (inspectie) der artillerie zijn er twee verban nen. In de laatste dagen zijn opnieuw een aantal personen gevangengenomen, meeren- deels wegens het in bezit zijn van jong- Turksche bladen of wegens het uiten hunner ontevredenheid over de regeering, grootendeeb wegens het niet uitbetalen van hun salaris. De commandant van Konstantinopel, maar schalk Kiazim, is benoemd tot commandant van het derde legerkorps te Salonica, terwijl de commandant van Ismid, divisie-generaal Saad Eddin, tot commandant van Konstan tinopel benoemd is. De Daily PTewt verneemt uit Konstanti nopel, dat de Porte definitief het voorstel van een Europeesch toezicht op de Turksche financiën heeft afgewezen. De Porte wil tevens aan de groote mogendheden bewijzen, dat zij bezuinigingen binnenslands hare financiën wel beredderen kan. Daarom zullen 100,000 man van de Redifs afgedankt en alle salarissen met 25 pCt. verminderd worden. Uit Konstantinopel wordt aan de Daily Mail gemeld, dat 40,000 Kurden de provincie Mamoeret-ul-Aziz zijn binnengedrongen en een Turksch dorp hebben uitgemoord en verbrand. Het plan tot hervorming der gendarmerie op Kreta is eindeljjk door alle commissarissen geteekend, maar de uitvoering daarvan dreigt nog op moeilpheden te zullen stoten. De Turksche leden der commissie hebben n.I. verklaard dat de Porte in beginsel is tegen de aanwerving van vreemdelingen, maar dat zq dit bezwaar voor het oogenblik wil ter zijde stellen. Over den opstand der Drusen wordt uit Beiroet geschreven, dat mannen, vrouwen, knapen en meisjes met ongeëvenaarde woede strijden. De geheele Hauran is thans in op stand en het is reeds nu te voorzien dat, als brj vorige Drusen-oproeren, ook nu de Turken zullen moeten toegeven. De Porte verspilt haar krachten nuttelooswat zij in het gun stigste geval zou kunnen bereiken is de vele moeite en de talrijke offers niet waard. De troepen verkeeren in een ellendigen toestand. De Hauran heeft geen wegen en is arm aan water, alle beschikbare levensmiddelen heb ben de Drusen medegenomen. Voor eenigen tijd kreeg elk soldaat per dag slechts een aan uw verlangen voldoen, mits Mits herhaalde de aangesprokene. Ik ben een man van zaken, maar ik maak bet mijn luitjes gaarne naar den zin, vervolgde de stem. Ik sta u een proeftijd toegevoelt ge u na ver loop daarvan gelukkig, dan eerst zullen we een contract sluiten, waarbij gij belooft mij uwe ziet na uwen dood af te staan. Beboef ik geen bloed te storten, geen eed tegenover getuigen af te leggen 7 Niets, uw eerewoord is mij voldoende. Dat neem ik aan 1 riep Ernst Hessel, en stak de zwevende schim zijne hand toe. Ik geef u mijn woord van eer, dat als ik mij gelukkig gevoel, mijn ziel uw eigendom zal worden 7 Top I klonk het en een nevel zweefde het venster uit, te gelijk met de duif. Hessel rilde. Hij vond het wel wat griezelig. Hij sloot bet venster en legde zich met het on bestemde bewustzijn iets bijzonders ondervonden te hebben, te bed. {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6