,A°. 1896 onderdag 10 December IN0. 9193. Nationale Militie. KENNISGEVING. ij t i g- s t e aar»an Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdat üitgeyer7~T odé. Buiten I and s cli e Be r i eh I en. COURU Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BtHüli! m O T li «4 V R A X V 70. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1<10 Iedere gewone regel meeri0> Ariemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam -herinneren bij dezen alle belanghebbenden aan hunne verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving -voor de nationale militie, in de maand Januari 1897. De bepalingen dei wet betiekkehjk de nationale militie van den l'Jden Augustus 1801 staatsblad no. 72) waarbij de inschrijving is geregeld, zijn de volgende Art 15 Jaarlijks woi den voor de militie ingeschreven, alle mannelijke ingezetenen, die op den Jsten Januari - van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden i lo. Hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ti gezelen is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 staatsblad no. 44); 2o. Hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikei vermeide tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield; 3o. Hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is ijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen staat, w,uir de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt: lo. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of is deze oveileden, de moeder, of, zijn beider: overleden, de voogd woont; 2o. Van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3o. Van hein, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achteigelaten, of wiens voogd buitenslands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont 4o Van den buitenslands wonenden zoon van een Nedeilander, die ter zake van's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, wiar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven: lo. De in een vreemd rijk achtergebleven zoon van I een ingezeten, die geen Nederlander is 2o. De in een vreemd rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3o. De zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden Ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den 1 sten en den 31 sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn «der, of, is deze overleden, zijne moeder, of zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aan gifte verplicht. De wijze, waarop van het doen van de aangifte blijken moet, wordt door Ons bepaald. Art 20, Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór liet volbiengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en wet- houders der gemeente, waar de inschrijving, volgens Art 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zin snede van art 18. Zijne inschrijving geschiedt Ju het register van het jaar, waai toe hij yoigens zijnen leeftijd behoort. Dientengevolge wordt aan alle mannelijke ingezete nen, die geboren zijn in."Èiet jaar 1877, kennisgegeven, 6at ten raadhuize, op dagen en uren hieronder ver meld, tot het doen dier inschrijving meer bepaaldelijk gelegenheid zal worden gegeven, te weten: op. SATERDAG den 9n Januari 1897, voor hen wier geslachtsnamen beginnen met een der letters A tot en met M, en MAANDAG den Un Januari 1897, ior hen wier geslachtsnamen beginnen met een der letters N tot en met Z, telkens van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. et register van inschrijving zal bovendien geopend blijven tot den 3lsten Januari daaraanvolgende des na middags ten vier ure, wanneer het voorloopig zal t worden gesloten. oorts worden belanghebbenden nog opmerkzaam gemaakt, dat met eene boete van ten hoogste honderd gulden worden gestraft zij, die verzuimen zich in de maand Januari voor de militie te doen inschrijven. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den Ssten Decembei 1896. Burgemeester en wethouder# véórnoemd, 1 VERSTEBTtiB De eecretai VERNüDE. D U I T S e II L A K D. Bij het Pruisische Huis van afgevaardig den is ingekomen de op 16 October tusschen Duitschland, voor Pruisen en Nederland ge- sloten overeenkomst aangaande het onder houd van de lichten op Borkum en de ver lichting, betonning en bebakenïng van de Beneden-Eems. De commissie uit het Pruisische Huis van afgevaardigden, voor het wetsontwerp tot regeling der onderwyzersbezoldigingen heeft art. waarbij het laagste traktement van de onderwijzers op 900, dat van de onderwijze ressen op mk. bepaald wordt, met ver- werping van alle amendementen volgens het regeeringsvoorstel aangenomen. De nationaal liberale leden hadden o. a. voorgesteld, de minima te biengen op 1000 en 750 mk. In een vergadering van lichterschippers te Hamburg is door den afgevaardigde Frohme medegedeeld dat de socialistische leden van den Rijksdag van hoogerhand uitgenoodigd 1 zijn, te streven naar een minnelijke schikking tusschen de werkgevers en de stakers. De afgevaardigden zijn geneigd, het tot stand komen van zulk een schikking in de hand te werken, mits de werkliedenorganisatiën in het vervolg op voet van gelijkheid behandeld j worden met de organisatiën der patroons. De reederïj Slomann heeft een loonlijst openbaargemaakt waaruit blijkt dat haar werklieden gemiddeld 5.20 mk. per dag ver dienden. Er zijn, naar het schijnt, nog niet genoeg vreemde werkkrachten beschikbaar. Negen groote kolenhandelaars laten hun bedienden en een gedeelte van het kantoorpersoneel op de schepen werken. In de laven liggen op dit oogenblik 170 stoom- en 79 zeilschepen. In een vergadering van sociaal-democrati sche njjveren is besloten, tot den Senaat en de Bürgerschnft het verzoek tcrichten om niet langer onzijdig te blijven. De werkstaking op de werf te Bremer haven is reeds geëindigd. Het geschil over het loon is bijgelegd. F R A N K R IJ E. De Engelsche gezant sir Edmund Monson, gisteren zijn geloofsbrieven overhandigd aai den president der republiek. ('e Kamerzitting van Maandag vroeg Deloncle boe het staat met de kwestie in zake het betwiste grondgebied in Guyana, waarbij opmèrkte dat het steeds Engeland is dat moeilijkheden in Afrika opwerpt. ins Arenberg voegde hieraan toe dat alle pogingen van Frankrijk aan de Senegal en in Soedan vruchteloos zullen zijn, wan- neei het zijne pogingen niet langs den Niger kan vervoeren. Ie minister Lebon antwoordde dat Frank- lijk geeu enkelen zijner eischen heeft opge geven en dat van Engeland ae stellige ver- ze sring is ontvangen dat geen enkele Fran sche bezitting bedreigd wordt. irgeois en Goblet hebben Zondag beiden redevoeringen gehoudende eerste te Ioulouse, de tweede te Parijs. De Tempt spar zich in, en het valt hem gemakkelijk, tegenstrijdigheden in beider woorden aan te toonen. Opmerkelijk is vooral dat Bourgeois jog altijd toekomstig heil blijft zien in de republikeinsche concentratie, welke Goblet uil den booze acht. In twee arrondissementen is er herstem ming noodig voor een lid der Kamer. In S ns 'onne) gaat de strijd tusschen een radico-socinlist en een progressist in Pontar- ier (Doubs) tusschen twee republikeinen. ENGELAND. De onder-staatssecretaris voor oorlog, Bro- ■rick, heeft Maandag te Farnham een rede voering gehouden over de jongste administra tieve hervormingen in het leger. Hij zeide o. a. dat, als men de uitgaven voor het leger in Engeland vergelijkt bij die in Duitschland, men vindt dat de Engelschen hun vrijwilligers drie en een kwart maal duurder betalen dan een iitsche soldaat kost, waarbij nog komt dat het rantsoen de helft duuider is. Ook moesten, meende Brodrick, de Engelsche troepen beter geoefend worden. Da bladen melden dat thans bij het mi nisterie van binnenl. zaken een adres met 40000 handteekeningen is ingezonden, waarbij de invrijheidstelling der olficieien van dr. Jameson verzocht wordt. De laatste tijdingen uit Britsch Indië zijn gunstiger. De onderkoning seinde, dat opnieuw in vele streken regen gevallen is, dat de graanprijzen dalen en men in verscheidene districten niet meer behoeft te vreezen voor hongei snood. In tegenspraak met de laatste berichten uit Britsch Indië, die gewagen van gevallen regens en van de verwachting, dat in som mige streken de hongersnood afgewend zal worden, maakt de Daily Chronicle melding van particuliere berichten, die een zeer zwaren hongersnood voorspellen. RUSLAND. De regeering schijnt tliaus gereed om zoo- dra dat noodig is handelend op te treden in Turkije. De troepen in Zuid-Rusland zijn ge mobiliseerd langs de Turbsch-Armenische grt is zijn de garnizoenen op oorlogssterkte gebracht en de militaire wegen van den lukasus naar de urksche grens verkeeren n den besten toestand. Niemand, hoe uitge breid zijn pas ook zijn moge, wordt op die wegen toegelaten. Behalve Erzeroem is er geen versterkte plaats aan de overzyde der uiksche grens, die aan de Russische troe penmacht weerstand zou kunnen bieden, en zelfs deze eens zoo sterke vesting verkeert in een onbeschrijfelijke» staat van verval. )e Russische staf in den Kaukasus beschouwt een oprukken naai Klein-Azië dan ook als reinig meer dan een militaire wandeling, waarbij de vloot langs de Aziatische kust niet anders zou te doen hebben dan zich te vertoonen. De gezant te Konstantinopel, Nelidoff, zal eerst na Kerstmis op zijn post terugkeeren. Het gerucht houdt steeds aan, dat de mi lister voor de middelen van verkeer, vorst Chilkow, die het op verschillende punten niet eens is met zijn ambtgenoot van financiën, zal aftreden en vervangen worden door staats raad Maximow, chef der afd. spoorwegen van het ministerie van financiën. Naar het heet zou koning Menelik van Abessynië een smalle kuststrook tusschen de s.aliaansche kolonie en het Fransche Obok, aan Rusland hebben afgestaan tot liet aan leggen van een kolenstation. Rusland moet ook de Fransche regeering gepolst hebben over een afstand van Obok, maar een afwij zend antwoord hebben ontvangen. OOSTEN» IJ K-H O N G A R IJ E. In het ostenrijksche Huis van afgevaar digden heeft de heer Russ namens de Duit- sche Bohemers aangedrongen op een wet lot afschaffing van het dagbladzegel en tot ver gunning van het rondventen. De minister van justitie antwoordde, dat de schatkist door afschaffing van hat dag bladzegel meer dan 2 millioen zou derven. Met de kwestie van het rondventen staat of valt de tegenwoordige perswet, want als het rondventen niet verboden is, is geen objectief ingrijpen mogelijk. De minister was niette min voornemens, een voorstel tot wijziging der perswet in te dienen. ITALIË. Het bericht van het vermoorden van den consul-generaal te Zanzibar en zijne metge zellen door de Somalis, heeft gelukkig alleen den indruk van leedwezen over het gebeurde achtergelaten, zonder, zooals men vreesde, tot opgewonde wraakuitingen te leiden. Men be grijpt dat dit voorvallen zijn, waar ieder koloniseerende mogendheid in den aanvang aan blootstaatde Engelschen in '53 en de Duitschers in '65 hebben eveneens henulo

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1