Binneiilaiidsclie Berichten. gemankt met de Somalis. Dat de regeering maatregelen heeft genomen de mooi denaars hun gerechte straf te bezorgen,is al voldoende. Het oorlogsschip Volta is met vijf mitrail leuses en krijgsvoorraad uit Napels naar Mogadoxo vertrokken. De Opinions bevestigt het gerucht dat de Volta Massowah zal aan doen om daar 200 Askari's, voor de kust van Somaiiland bestemd, aan boord te nemen. Het prijsgerecht te Rome heeft gisteren het opbrengen van de DoelmjJc wettig ver klaard. Tengevolge van het sluiten van den vrede met Abessynië bestaat er evenwel geen reden meer om de verbeurdverklaring van schip en lading uit te spreken. Zjj blijven ter beschik king van de eigenaars, zonder dat dezen recht hebben op vergoeding wegens geleden schade. S P A N J K. Volgens een telegram aan de New- Vork Herald uit Jacksonville loopt daar het ge rucht, dat de Cubaansche insurgenten-aan- voerder Maceo de Trocha overgestoken is en dat de Spaansche gouverneur van Cuba, gene raal Weyler, gewond is. I II B IJ E. Naar aanleiding van de vele klachten der Fransche pers over den erbarmelijken toe stand, waarin de gevangen Armeniërs zich bevinden, vooral uit een sanitair oogpunt, heeft de sultan van Turkije eene zorgvuldige inspectie der gevangenissen gelast, en het gevolg hiervan is, dat in de voornaamste gevangenissen van Stamboel reeds belangrijke verbeteringen zijn aangebracht. De Porte moet beslist weigeren eenige schadevergoeding te betalen aan de slacht offers der jongste moorden. Nog dagelijks hebben te Konstantinopel gevangennemingen van Turken plaats. De gearresteerden worden onder bescherming der duisternis in huurrijtuigen overgebracht naar Yildiz kiosk, waar zij een vooiloopig verhoor ondergaan. Daarna worden zij geleid naar de centrale gevangenis te Stamboel. De minister van politie en de prefect der hoofd stad hebben al eenige dagen hun intrek ge nomen in Yildiz-kiosk. Er is niets uitgelekt van de reden dezer inhechtenisnemingen. Te Diarbekir heerscht, blijkens rapporten die bij den Fianschen gezant zijn ingekomen, groet gebrek reeds 500 personen zouden den hongerdood gestorven zijn. De oekumenische patriarch te Konstan- tinopel heeft geweigerd te voldoen aan den wenscli der Porte om de verkiezing van den metropolitaan van Ueskub te vernietigen, op grond dat die verkiezing op wettige wijze heeft plaats gehad en de synode daarom ook niet bereid zou zijn in eene nieuwe verkiezing toe te stemmen. De Porte heeft de Grieksche regeering verzocht den consul-generaal op Kreta, den heer Gennadios, terug te roepen. De Turksche regeering verdenkt dezen ambtenaar van stoken onder de Christenen. De regeering te Athene heeft geweigerd aan het verzoek te voldoen. Drie leden van het hervorming=eoimté voor Kreta, een Griek, een Franschman, en Nuzim Bey, zijn Zaterdag naar Kanea vertrokken. De commissie zal zich in de eerste plaats bezig houden met de afschaffing van het tegenwoor dige gebruik dat de rechters door het volk gekozen worden, en met de vraag of het wen- schelijk is, het recht van appèl hij het hof van cassatie af te schaffen. E P T E. De regeering heeft Zaterdag het bewuste half millioen ponden sterling aan de schuld- kas terugbetaald. De daarvoor noodige gelden heeft zij voorloopig uit haar eigen middelen genomen, welke zij weer zal aanvullen door dat bedrag van Engeland te leenen. Op die •wijze krijgt Engeland toch de gemaakte kos ten vergoed en wordt de schuldkas toch met de bewuste som belas1,, maar tevens t vervalt daardoor de aanleiding om de provin- t cie Dongola niet als een Egyptische provin- cie, maar als een Engelsch wingewest te beschouwen. Uit Kaïro wordt aan do Timet gemeld, dat een Fransch syndicaat aan de regeering heeft aangeboden het half millioen ponden sterling voor te schieten om aan deschuld- kas terug te betalen, maar aangezien de regeering het aanbod van Engeland reeds heeft aangenomen en genoemd bedrag reeds heeft terugbetaald, kon zij natuurlijk op het Fransche aanbod niet ingaan. Naar men meldt hebben de Fransche en Russische commissarissen der Egyptische j schuld geprotesteerd tegen de leening van 500.000 p. st., welke Egypte op aandringen van lord Cromer bij de Britsche regeering j zal sluiten. A M E It i K A. Uit een afzonderlyk rapport bij de bood- schap, welke president Cleveland Maandag aan het Congres der Vereenigde Staten heeft ge zonden, blijkt dat de ontvangsten over het met 30 Juni 1896 afgesloten dienstjaar zijn I gestegen tot 409,475,408 en de uitgaven tot 1 403,678.654 dollars. In een afzonderlijk rapport van den staats secretaris Olney der Vereenigde Staten wordt nader uiteengezet waarom de regeering der Unie de Cubaansche opstandelingen niet als oorlogvoerende mogendheid kan erkennen. De opstandelingen hebben n.l. geen lokaal bestuur ingesteld zij hebben zelfs het noodige niet gedaan om zekere rechten uit te oefenen i wèl daarentegen hebben zij Amerikaarische i plantages vernield en Amerikaansche onder- danen beleedigd. Volgens bericht uit New-York aan de Times heeft de uit Canton teruggekeerde senator Thurston verklaard dat de reden van Mac Kinley om een buitengewone zitting 1 van het congres te laten houden, blijkt te zijn deze, dat populisten in den Senaat derepu- blikeinen vrij willen laten aldus te bandelen. Volgens berichten uit New-York veroor zaakt de overhaaste terugkeer van generaal Andrade uit Caracas allerlei gissingeni Som mige denken dat Venezuela wijziging ver langt van het 54e artikel van de overeen komst tusschen Engeland en Amerika, omdat het voor zichzelf schade vreest, als uit dat artikel mocht voortvloeien datdeSchomburgk- grenslijn werd bevestigd, of dat het 5e artikel van het vredesverdrag Venezuela werd uit gelegd. De Argentijnsche regeering heeft besloten de invoerrechten op sterken drank en likeu- i ren te verhoogen. TWEEDE KAMERDERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 8 December. Begrooting van binnenlandsche zaken. Hooger onderwijl. De lieer Kuyper criliseerde de methode, waarop de administratieve macht ten aanzien van het hooger onderwijs te werk gaat, vooral bij de keuze van personeel bij het bezetten der leerstoelen, waarbij op onweten schappelijke wijze wordt gehandeld. Zoo klaagt hij over liet gemis van een leerstoel in de hornoeuputhie, de geneeswijze voor de armen. Voorts meende hij dat onze hoogescholen bij den buitenlandsche universiteiten achterstaan, waardoor de faculteiten met de buitenland sche niet kunnen concurreeren. Voor het bijzondere hooger onderwijs wenscht hij vol komen rechtsgelijkheid met het openbare het recht voor de vrije universiteit tot het verleenen van graden het minder eenzijdig toekennen van studiebeurzengelijke uit- keering van rijkswege aan de bijzondere gymnasia De minister Van Houten veidedigde het stelsel van behoud der veelheid van acade miën, jui<t als waarborg tegen overheersching van lichtingen. Overigens wenscht hy aan de eischen der wet en wetenschap aan elke universiteit te voldoen en zijn z. i.dehoog- leerareu in de geneeskunde vrij in de homoeo- pathie te doceeren. De staat kan hierin niets voorschrijven. De heer Kuyper betwistte dit en hield ook tegenover den heer Tydeman vol, dat het hooger onderwys te Weenen, hoewel beter ingericht, minder kost dan in Nederland. De heer Beelaerts van Blokland stelde voor, de uitgetrokken sommen voor het etnografisch museum niet over te brengen van onderwijs naar kunsten en wetenschappen, welk amen dement de strekking had om te handhaven den bestaanden toestand, in afwachting van voorstellen om over te gaan tot den bouw van een ethnografisch museum te 's-Graven- hage of te Leiden. Er moet niet geprejudici- eerd op eenige beslissing, ook niet over de vraag of het museum is in te richten tot kunstnijvei heidsmuseum. Het regeeringsvoor- stel prejudiceert stellig. Hij keurde af dat de minister curatoren der hoogeschooi niet ge hoord heeft over het opheffen der ethnogra- fische verzameling. De minister van binnenlandsche zaken ver dedigde de overbrenging van den post museum naar de afdeeling kunsten en wetenschappen, onathankelijk van de plaats van vestiging, maar uitsluitend in het belang van het mu seum zelf dat niet is een verzameling ten behoeve van een hoogleeraar in het vak en dus geen hulpmiddel van het onderwijs is. Het is een algemeen museum, en in het belang van zuivere toestanden heeft de regee ring de beslissing genomen. Wijziging der cijfers zou niets baten, daar het kon. besl. daardoor niet ongedaan kan worden. De heer Drucker constateert dat de oorzaak dezer zaak is het ontslag van den heer Serru- rier, maar de minister had tijdelijke voorzie ning kunnen nemen. Bij bestrijdt dat het museum.geen hulpmiddel van het onderwijs zou zijnjisn beroept zich op de lijst van 1880 en op de,rs praktijk, en acht den maatregel van den minister een gevaarlijk precedent. Het amendement-Beelaerts van Blokland werd aangenomen met 53 tegen 27 stemmen. Het amendemeni-Beelaerts van Blokland was eenparig aangeraden door de commissie van rapporteurs. De lieer De Savornin Lohman had het be streden, daar de minister bevoegd was te handelen, gelijk hij deed. De minister zeide dat bij de aanneming van het amendement de uitgaven voor het museum uit de onvoorziene uitgaven zullen gekweten worden. Wil men dit afkeuren, men stelle een tnotie voor. De minister heeft overgenomen het amen- dement-Lely-Van Karnebeek, tot aanstelling van een hoogieeraar in de wis- en natuur kunde aan de universiteit te Utrecht in plaats van een lector. De heer Vermeulen bestreed den post voor een nieuw geologisch mineralogisch labora torium te Groningen, wat door den heer Veegens en den minister werd verdedigd. De heer Vermeulen stelde nu voor eene vermindering met f 10,000. Morgen voortzetting. •SCHIEDAM, 9 December 181)6. Hedennacht omstreeks 1 uur bevond de heer J. Meijer zich in zijne branderij aan de Wiliemskade, toen hij het schokken van een ketel hoordemeenende dat het in zijne nevensstaande branderij was, ging hij er heen, doch bemerkte daar niets. Eindelyk kwam hij tot de ontdekking dat het geluid kwam uit het ketelhuis achter de stoombranderij van de heeren gebr. Van der Velden en dat daar ook brand was uitgebroken. Onmiddel lijk werd door hem en zijn personeel alarm gemaakt," waarop de politie toesnelde, die zich juist aan de overzijde op de Westerkade bevond. Spoedig was men met den slangen wagen van de gasfabriek aangerukt en kon water gegeven worden met behulp van de waterleiding. Nadat de brandweer was gearriveerd, nam deze het blusschingswerk van de politie over en was de brand spoedig gebluscht. Door den heer Meijer, bijgestaan door den meester knecht A. Boogaard, werd de kraan van den stoomketel geopend, zoodat deze kon ledig- loopen en het springen van den ketel werd voorkomen. Hel betelhuis is uitgebrand en een trap alsmede een gedeelte van den zolder van de daarnevens staande branderij, mede eigendom van de heeren gebr. Van der Velden, is verbrand. De autoriteiten waren spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig. De oorzaak van den brand is onbekend. De Koninginnen verlieten heden te elf uur Pallanza. Behalve de beide laatste dagen was heb weder gedurende het verblyf aldaar ongunstig. By kon. besluit is benoemd tot hoogheem raad van Delfland de heer S. J. van den Bergh,. In verband met de instelling van den mili tairen pensioenraad, zal het personeel, thans werkzaam bij den pensioenraad voor burger lijke ambtenaren, aanmerkelijk uitgebreid worden. De benoeming der bij die colleges- nieuw aan te stellen ambtenaren wordt weldra te gemoet gezien. Naar de Haarl. Crt. verneemt, is by ge legenheid van het 25-jarig jubileum van mr. C. Fock als commissaris der Koningin in Zuid-Holland, ook door het hoofdbestuur der »AIg. Vereeniging voor Bloembollencultuur'' aan dezen een bewijs van hulde gebracht. Een commissie uit het hoofdbestuur heeft den heer Fock gelukgewenscht en hem namens de- vereeniging een deel van het nFlorilegium Harlemense" aangeboden, een plaatwerk be staande uit afbeeldingen van bloemen van bol-, knol-, en wortelgewassen, waarvan thans de eerste twee afleveringen verschenen zijn j daarbij was gevoegd een gecalligrapheerde opdracht. De heer J. H. Krelage sprak den heer Fock toe, die zich zeer getroffen betuigde- voor de hem betoonde sympathie. Ook een commissie, bestaande uit afge vaardigden van de Zuidhollandscheafdeelingenr der »Aig. Vereeniging", heeft by monde van den heer P. F. L. Waldeck den heer Fock gelukgewenscht en hem daarbij aangeboden- een met zilver gemonteerden hoorn op zilve ren voetstuk, gedekt door een massief zilve ren beeld, >Flora" voorstellende. De heer Fock was zeer gevoelig ook voor dit blyk van deelneming in zijn feest. Radicaal program. Aan de vereenigingen, aangesloten bij denr ^Radicalen Bond", is door het bestuur een schrijven verzonden, mededeelende dat ter voldoening aan de opdracht om een ver kiezingsprogram te ontwerpen, het bestuur gegeven door de algemeene vergadering van 4 October, wordt voorgesteld het onderstaand besluit te nemen in de algemeene vergade ring, die gehouden zal worden op Zondag 3 Januari 1897 des middags te 1 uur in het gebouw voor »Kunsten en Wetenschappen" te 's-Gravenhage, en met verzoek de be handeling van dit voorstel in de onderscheiden vereeniging tydig aan de orde te stellen. De vergadering, voldoende aan artikel 13 der statuten, spreekt als haar oordeel uit dat de nieuwe kieswet zoodanig strijdt tegen de democratische beginselen dat, zoolang grond wetsherziening niet te verkrijgen is, een uitbrei ding van het kiesrecht tot de uiterste grens der grondwet een der voornaamste eischen blijft dat inmiddels op grondwetsherziening moet worden aangestuurd dat het tot stand komen der navolgende her vormingen niet mag worden vertraagu a. Verplichte verzekering tegen de gevolgen van ongevallen, ziekte, invaliditeit en ouderdom met geldelijken sieun van den staat. Kamers van arbeid. Wettelijke regeling van bet arbeids-con- tract, met name ter voorkoming van overraatï- gen arbeidsduur. Bepalingen omtrent loon en ar beidsduur in bestekken ea concession van de overheid uitgaande. b. Vermeerdering van den productieven land arbeid door de overheid of met baar steun. Uit breiding van het onteigeningsrecht, daarvoor noodig alsmede voor de verbetering van wonings toestanden. c. Herziening der armenwet teneinde te komen tot een stelselmatige en afdoende leni ging van armoede. Ter voorkoming van armoede maatregelen tegen werkloosheid en hare gevol- 8en d. Leerplicht. Wettelijke regeling van het vakonderwijs. Betere regeling der onderwijzers traktementen.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2