Gemengde! Gerichte». PE It~TELEGHAAF. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Ondenvij s. Armenzorg. Rechtzaken. e, Pachtcorjmissïes die, door den steun der over heid, allerwegen de bemiddelaars en de scheids lieden kunnen worden tusschen eigenaar en pachter en het uitgangspunt eener wettelijke regeling /an het pachtcontract, voldoende aan plaatselijke behoeften. Afschaffing van de plaatsvervanging en zooveel mogelijke vermindering der uitgaven voor leger en vioot. ff. Verbetering van den rechtstoestand der vrouw. Afschaffing van het verbod tot onderzoek van het vaderschap. Bescherming van verwaar loosde kinderen. h Ingrijpende maatregelen ter bestrijding van het drankmisbruik. i. Schadeloosstelling aan hen die ten onrechte zijn gevangengenomen an besluit, het bovenstaande vast te stellen als verkiezings-program. Nu de plannen van de Rotterdamsche Tram wegmaatschappij omtrent de lijn door het Brielsche landMaassluis kekend zijn, betreurt men het in het westelijk deel van IJselmonde al meer en meer niet tijdig ge werkt te hebben om die lijn over Spijke- nisse naar Rotterdam te krijgen. Er bestond toen toch veel kans voor. Nu wil men evenwel nog trachten de be slissing over genoemd plan verschoven te krijgen en de lijn alsnog via Spijkenisse te doen gaan. Althans adressen in dien geest worden in gereedheid gebracht om aan den minister van waterstaat te worden opgezonden. Er is gisternacht op de Korte Hoogstraat te Rotterdam een moordaanslag gepleegd. De dader, de 18-jarige zoon van den kastelein v. V., Korte Hoogstraat 9, loste n.I. a bout portant een schot uit een met zes scherpe patronen geladen revolver op zijn beminde, doch het trof zijn doel niet. Van V. ging aan den haal, achtervolgd door politie en een volksmenigte. In de "Weste Wagenstraat loste hij bij korte tusschenpoozen zijn laatste vijf schoten op zijn achtervolgers, gelukkig zonder iemand te treffen. Spoedig was hij door de politie gegrepen. Hij is aan het politiebureau aan de Pauwensteeg in bewaring genomen. De jonge man, wiens geestvermogens ver moedelijk verstoord zijn, werd tot de daad gedreven door teleurgestelde liefde. De ver keering met het meisje (uit de Zonnebloem- steeg) werd door haar vader tegengewerkt. De trein, die hedenochtend te 5,58 (spoor- tijd) van Rotterdam naar Amsterdam moest vertrekken, vertrok eerst te 7.30, omdat ter hoogte van Beugelsdijk niet ver van het station-Rotterdam, de weg versperd was door een ontspoorde locomotief. Het totale aantal mazelen-gevallen te Vlaardingen bedraagt nu 929, waarvan 19 overleden. In de afgeloopen week werden 6 nieuwe gevallen geconstateerd. Te Vlaardingen is Zondag tijdens den mor gendienst in de R.-k. kerk eene juffrouw plotseling doodgebleven. Mr. H. graaf van Hogendorp te 's-Graven- hage overkwam gisterochtend bij het afrijden met zijn vélocipède van de brug bij het Bezuidenhout een ongeval. Zijn fiets raakte in de rails bekneld, de berijder viel en brak het rechterbeen op twee plaatsen. Nadat het been in het garnizoenshospitaal was gezet, werd de heer H. naar zijn woning in de Sweelinckstraat vervoerd. Zijn toestand was gistermiddag bevredigend. Terwijl de timmerman v. E. bezig was op de binten van de in aanbouw zijnde schuur van den heer v. Pr. te Abbenbroek eenige werkzaamheden te verrichten, viel hij naar beneden en kwam op een hoop steenen terecht. Bewusteloos werd hij naar zijn huis gedi-agen, en den volgenden dag is hij over leden. Als een zeer opmerkenswaardige omstan digheid deelt de Ned. BaTckerscrt. mede, dat er op 1 Dec., volgens de' officïeele gegevens, totaal geen tarwe in Amsterdam aanwezig was. Herhaaldelijk wezen wjj er in den laatsten tjjd op zegt het blad dat de toestand zorgelijk was, maar zoo erg als op dit oogen- blik is 't nog nooit geweest. Geen tarwe in Amsterdam Te Sloterdijk is Zondagavond laat een jon geling die van een bezoek bij zjjn meisje huiswaarts keerde onverhoeds door eenige andere jongens aangevallen. Een van dezen bracht hem een messteek in de zijde toe. Hij verkeert in hoogst gevaarlijken toestand. De dader is in hechtenis genomen. Omtrent den moordaanslag te Sloterdijk kan nader het volgende werden gemeld De vier in het komplot betrokken perso nen zijn Maandag allen gearresteerd en aan een langdurig verhoor van den burgemees ter onderworpen. De eigenlijke dader, die den messteek heeft toegebracht, is gistermorgen naar Amsterdam vervoerd. Zijn houding was in de hoogste mate onverschillig. Het meisje moet herhaaldelijk dreigementen hebben ont vangen, dat het met haar vrijer niet goed zou afloopen, en dat ook zij zelve »er an moest" ingeval hij het waagde haar te be zoeken. Zij schijnt dit echter voor zich te hebben gehouden. Intusschen ligt de getroffene nog altijd in de woning, waar hij Zondagavond na den aanval is opgenomen, en kan vooiloopig niet vervoerd worden. Zijn toestand is lang niet zonder ge vaar. De steek is waarschijnlijk door den rug tot aan de longen gekomen. Er heeft zich althans veel bloed ook door de keel ontlast. De aanvallers behooren tot een deel der be volking van den Spaarndammerdijk, die reeds meermalen uiet politie en justitie in aanraking is geweest wegens ongeregeldheden. Te Callantsoog is Zaterdagnacht, tengevolge van den hevigen wind, een schip vastgeraakt op het strand. De bemanning, bestaande uit 12 personen, is gered. Men meldt uit Nieuwediep aan de N.B.Ct..- Bij de pogingen tot redding der in nood verkeerende equipage van den gestranden Belgischen stoomtrawler Louise Marie is de rendingsboot van Callantsoog lek gestooten en daardoor onbruikbaar geworden. Met een groote haringvletvan schipper Bakker van Callantsoog werden de in het want zittende schipbreukelingen daarop gered en behouden aan wal gebracht, evenals de vertegenwoor diger der «leepdienstreederij, de heer G. Roo sendaal, die zich aan boord van den trawler bevond. Het vaartuig, dat zwaar lek is, zit bij laag water tegen het strand. Men meldt uit CallantsoogDe opvarenden van den stoomtrawler Louise Marie zijn ge red het schip is vol water. Een idealen toestand voor drankbestrijders vindt men te Helenaveen. Daar is des Zon dagsmiddags na 1 uur geen sterke drank meer te krijgen. De maatschappij Helenaveen, die eigenares is van alle woningen aldaar, verhuurt geen herberg dan onder bovengenoemde voorwaarde. Een gevolg hiervan is, dat onder eene be volking van bijna uitsluitend peel werkers de Zondagen aldaar in den regel rustig en kalm voorbijgaan. Een treurig ongeluk had Maandag te Veen- dam plaats op de ijzeren helling van den heer G. Drenth. De schipper Schenkel, eige naar van liet nieuwgebouwde ijzeren schip, dat te water zou worden gelaten, geraakte met de borst onder het tegenwicht van den mast en werd ineens doodgedrukt. De onge lukkige laat een vrouw en 4 kinderen achter. Te Bunde (Pruisen), kort bij de Nieuwe Schans, zijn gevangengenomen en in 't huis van bewaring te Weener overgebracht twee Duitschers, die uit ons land kwamen en in 't bezit werden gevonden van djmamiet en patronen. Ook te Utrecht wordt binnenkort een creche geopend, een bewaarplaats voor kleine kin deren wier moeders uit werken moeten gaan en niet op hare zuigelingen kunnen passen. De Commanditaire Bankvereeniging A. Noorduijn Zonen te Nijmegen heeft gisteren bij de rechtbank te Arnhem het verzoekschrift ingediend om surséance van betaling. (N. B. Ct.) Te Weerd is het tweejarig dochtertje van den heer F. in een ketel met kokendheete soep gevallen. Olsclioon het kind hevige brand wonden kreeg, is haar toestand toch niet hopeloos. Een bekend slrooper uit de gemeente Overslag (Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen) is op den weg naar Moeibeke (België) dood gevonden. Hij was in den rug geschoten. Als vermoedelijke dader is gearresteerd een jachtopziener uit Moerbeke. 's-Gravenliage. De Koninginnen zullen morgen te 10 u. 43 min. (11 u. 3 m. locaal- tijd) met den gewonen trein uit Bazel aan het staatsspoorstation alhier aankomen. Gisteren was het vijf en twintig jaren gele den sedert mr. C. Polis, procureur-generaal by den Hoogen Raad der Nederlanden, werd benoemd tot advocaat-generaal bij het hoogste rechterlijk college. Een zeer hevige storm heeft Vrijdag en Zater dag op de zuidkust van Engeland veel schade aangericht. Vooral te Brighton is de verwoesting groot. De oude Chain-pier werd leeds eenige dagen geleden vei mold maar nu werd de middelste pier zwaar beschadigd en de Westpicr midden door gebroken. Op het afgesneden gedeelte aan den zeekant bevonden zich 5 menschen. Zij moes ten daar zes uren blijven voor zij veilig weer aan land werden gebracht. Ook de nieuwe in zee gaande electrische spoorwagen werd in den geweldigen storm stuk geslagen. Ook te Hythe en te Dover is de schade aanzienlijk. Op de kust van Bretagne zijn 45 visschers- 'vaartuigen vergaan. Gelukkig kwamen daarbij geen menschen om bet leven. Het hcht van den vuurtoren op bet eiland Sein woei uit, hetgeen een groot gevaar voor de scheepvaait opleverde; maar door deontzaglijk hooge golven was het onmogelijk den vuui toren te bereiken. Te Bordeaux is ook groote schade veroorzaakt door den storm. Er is een dijk doorgebroken. In de straten woeien men«chen omver. Stormen. Uit Bordeaux wordt gemeld, dat de dijk van Pointe de Grave is doorgebroken. De geheele vlakte staat onder water. In de haven van Brest zijn 60 visscheisschepen gezonken en bijna de geheele stad is ovetstroomd. De meubelen drijven rond en de menschen vluchten naar de zolders. Zatet dagnacht liep te Brest het gerucht, dat de vuurtoren van het eiland Sein, die een der gevaarlijkste plaatsen van de kust vellicht, door den storm was uitgedoofd. Men kon zich op dat oogenblik van de waarheid niet verzekeren, maar in alle geval was er iets gebeurd op den vuur toren, want de zwarte vlag wapperde. De berichten uit alle plaatsen, o» de kust gelegen, zijn nagenoeg eensluidend. Overal is groete schade aangericht. Te Les-Moutiers zijn de dijken doorgebroken en de zee heeft honderden hectaten bezaaide gronden overstroomd. Nabij" de Harbour-eilanden moet een stoom boot gezonken zijn. Uit Sable d'Olonne wordt gemeld, dat de visschersboot zAngèle" vergaan is. Drie man werden door een golf weggeslagen en verdron ken. De anderen werden gered door de jVen- geance", die juist uit zee terugkeerde. De bootjes van de »St. Antoine de Padoue" en de »Nil" zijn op het strand geworpen. Wat er van de booten en hun bemanning is geworden weet men met. Te Dieppe is een rots verzakt waarop een zomerhuisje stondde schade beloopt 60.000 gulden. De regen had den bodem ondermijnd en meti vreest nieuwe verzakkingen. Te Brighton is veel schade toegebracht aan den nieuwen electrischen spoorweg. Evenals Montserrat zijn ook andere eilan den in Britsch West-Indté door stormen, stort regens en overstroomingen geteisterd. Zoo heb ben op St. Vincent ook vele menschen het teven verlorenbuitenverblijven zijn weggespoeld en het verkeer staat op vele plaatsen stil. Trinidad en Barbados zijn ook zwaar geteisterd, ofschoon er geen menschen omgekomen schijnen te zijn. 's-tKHÏElH14i;i5, 9 December. Tweede Kamer. Verworpen werd het amen dement-Vermeulen om te schrappen den posi •voor het geologisch mineralogisch laborato rium te Groningen. De minister verklaarde dat verbetering van het meisjesonderwijs in overweging is en ontkende het nut van een inspecteur voor het ambachtsonderwijsde fatale termijn voor de bijzondere scholen be treffende het aantal onderwijzers zal worden verlengd. Hij ontkende dat van slechter geest bij de onderwijzers sprake kan zjjn. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrre. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op tl dezer, des moigsns ten 4.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Niettegenstaande Frankrijk den invoer van Nederlandsch vee verboden heeft, blijft de uit voer naar België van des te grooter beteekenis. Van 28 Nov. tot 5 Dec. werden langs het grens station Rozen lai! uitgevoerd naar België; 66 stieren, 53 ns-en, 123 koeien 274 vaarzen, 253 kalveren, 165 schapen en 85 varkens, totaal 1024 stuks vee, eene waarde vei tegen woordigen- de van ruim f 125,000. Da eenentwintigste algemeene vergadering van den bond van Nederiandsche onderwijzers, zal worden gehouden op Dinsdag 29 en Woensdag 30 December, te 's-Giarenhage. in de foyer van het gebouw voor «Kunsten en Wetenschappen". Tot de oide der werkzaamheden behooren: Eerste dag. Voorstel-hoofdbestuur omtrent het samen wei ken met andere vereemgingen. Voorstei- Rotterdam betreffende de Opleiding. Voorstel- Rotterdam in zake schoolartsen. Tweede dag Verkiezing van een redacteur voor De Bode. Voorstellen omtrent De Bode: a. De Bode worde een weekblad, b. De redac teuren worden bezoldigd. Voorstel-Alblasserdam e. o. betreffende de pensioenen. Voorstel-Leenwar- den e. o. betreffende het geven van privaatlessen. Voorstel-Beeita e. o. omtient leerplicht. Voorstei- 's-Gravenhage betreffende 't jaarboekje. Voorstei- Wageningen omtrent 't opnemen in De Bode van toelichtingen op voorstellen, waarover refe rendum gehouden moet worden. Te Utrecht is eene vereeniging opgericht voet voorbereidend universitair Christelijk on derwijs. Deze vereeniging stelt zich ten doel de op richting en instandhouding van Christelijke gym nasia in Nedeiiand en zijne overzeesche bezit tingen. Door de commissie tot spijsverzorging voor onvermogende Israëlieten te Rotterdam is Maandag van N. N. eene gift ontvangen van 100 gid. en een van N N. van 25 gid. Niet minder dan 21,182 personen hebben zich reeds bij de commissie voor werkverschaffing te Amsteidam aangemeld om werk in de a.s wintermaanden. In eene gisteravond te Enschede gehouden vergadering is met een 30tal leden een vtreent- ging tot wering der bedelarij en tot juister hulp verieenen aan armen opgericht. In de gisteren gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam werd veroordeeld J. v. E., koopman te Schiedam, wegens mishandeling, tot 3 dagen gevangenisstraf. Vervolgens stond terecht J. v. S., vpehouder te Schiedam. Hij zoude lo. in den loop van het jaar 1896 te Schiedam een aan hem door Jan van der Meet* gegeven schriftelijke vergunning om gedurende het jaar 1895 te mogen visschea in zijn langs de Hollandsche spoor gelegen visch- water, hebben vervalscht door het daarin ge stelde jaar 1895 te veranderen in 1896 en 2o. op den 1 ln September 1896 te Ketel en Spalaud opzettelijk dat geschrift hebben vertoond aan

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3