JA [1ST. A0. 1896 Vrijdag 11 December. N°. 9194. ijftigste Jaargang. G Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT G E VER: X ODÉ. Ba it «'Ti landscheBer ichten. GRIEKENLAND. COURANT Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele RijSi Afzonderlijke noir.mers 1.85. - 2.50. - 0.10. B r K R A I B OT E It »TB T ?0. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Commissaris der Koningin in de provincie Zutd-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 3(Kten November 1896. n°. 110; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni ■1857 Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde Staton de jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, in deze ptovincie wordt gesloten op Donderdag don 31 sten December aan slaande mei zonsondergang, terwijl het schieten van houtsnippen geoorloofd blijft tot 1 Mei 1897, doch alleen door houders van groote jachtakten, bij jachten op schadelijk gedierte, waartoe, inge volge de artt. 16 of 26 der jachtwet, consent of Buitengewone machtiging is verleend, blijvende het in art. 15, sub lett. g dier wet bedoeld jachtbedrijf, van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen toegelaten tot en met den 18den Maart 1897. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks •te doen gebt uikelijk is, alsmede in het Provinciaal Had en in de Nedcrlandsche Staatscourant •worden geplaatst. s-Gravenhageden 3den December 1896. Da Commissaris der Koningin voornoemd, FOCK. DUITSCHLAND. In de Rijksdagiitting van gisteren betoogde de staatssecretaris Von Bütticher, bij de be handeling van het wetsontwerp betreffende de stoomvaartlijnen, dat het met de stoom- yaartverbindingen verkregen resultaat bewijst hoe dringend noodig en maatschappelijk nut tig de vraag is, of het nu reeds tijd is tot uitbreiding over te gaan. Het eerste vereischte is, onzen handel onafhankelijk van het bui tenland te maken. De stoomvaartlijnen zgn, naar de ervaring leert, zeer voordeelig voor de handelsbetrekkingen. De belangen der vaderlandsche nijverheid eischen dat de subsi die tot anderhalf millioen worde verhoogd. Von Stephan maakte opmerkzaam op de uitbreiding van het verkeer, waardoor de regeering zich in moeilijke omstandigheden bevindt. In Kopenhagen wordt onderhandeld over een nieuwe lijn tusschen die haven en Oostelijk Azië; België, Frankrijk en Enge land spannen al hun krachten inde vaart tusschen Antwerpen en Japan zal nu al om de veertien dagen geschieden. De rechtbank te Berlyn heeft afwijzend beschikt op een verzoek, om den wegens meineed in liet proces-Leckert-Lützow ge vangengenomen commissaris der politieke politie Von Tausch tegen eene borgstelling voorloopig op vrye voeten te stellen. Aan gezien het bedrag dier borgstelling zeer aan zienlijk zou zgn, ligt het vermoeden voor de hand dat dit geld zou worden verschaft door belanghebbenden, die voor verdere onthul- •liiigen hebben te vreezen. e Hctmb. Korrespondent zet in een hoofd artikel uiteen dat de werkstaking op het doode punt is gekomen. Zijn de partijen besloten om den strijd voort te zetten, dan zal de ge heele gemeenschap daaronder lijden. In wijden kring wenscht men het einde van den kamp, een oplossing die geen overwinnaais maakt noch overwonnenen. Maar nu geen der par tijen de hand tot den vrede uitsteekt, moeten onpartijdigen zich met de kwestie inlaten. Het blad doet het volgend voorstelde Senaat benoeme een college van drie personen, die beide partijen uitnoodigen om een gelyk aan tal vertrouwde afgevaardigden naar het col lege te kiezen, en die zullen onder leiding van het college de onderhandelingen voeren. De punten, waarover men het eeris is gewor den, zijn bindend. Geschillen worden door het college uitgemaakt. F K A N K R I." K. De president der republiek heeft Dinsdag de Russische grootvorst Nicolaas ontvangen. Faure beantwoordde kort daarna het bezoek. De Kamer heeft de begrooting van koloniën vrij wel ongewijzigd aangenomen. Tijdens de debatten kon de minister van koloniën meedeelen, dat er van Jen gouverneur van Madagascar zeer goede berichten ontvangen waren over den stand van zaken op het eiland. De oud-minister van marine Lockroy zal in de Kamer een voorstel doen tot invoering van een staals-monopolie van pelroleumraffi- naderij. De opbrengst daarvan zou voldoende zij l tot dekking van de door hem voorge stelde marine-kredieten. De directeur van de Parijsche militaire gevangenis, majoor Farcinetti, heeft ontslag moeten nemen, omdat hij te vaak betuigd heeft dat hij meende dat de verrader" Dreyfus het onschuldige slachtoffer van een complot was. In de mijnen van Rochebelle heeft een dynamietontploffing plaats gehad, die men in verband brengt met de werkstaking, welke nog steeds voortduurt. v KELSO. Men verzekert dat de Brusselsche schepe nen hunne herbenoeming zullen aannemen en dat Buis burgemeester zal blijven. EHELAS1). Naar aanleiding van het ontslag van 50 beambten van den North-Western-spoorweg, die op inkrimping van het aaiRal werkuren hadden aangedrongen, heerscht onder de beambten van ale spoorwegen een zekere agitatie. Dinsdag heeft het centraal-comité van den bond van spoorwegbeambten een manifest tot de beambten van den North Western gericht, waarbij zij worden uitge- noodigd eenparig partij te kiezen voor hunne weggezonden kameraden en hunne rechten en hunne vrijheid te eischen, welke door die handeling der maatschappij bedreigd worden. Er zullen meetings tot dat doel belegd woiden. 'e Glasgow hebben een aantal matrozen liet werk gestaakt wegens weigering van loonsverhooging. De beweging, die geleid wordt door het Parlementslid Havelock Wilson, breidt zich uit en heden zal men trachten het vertrek der groote stoomschepen te beletten. De reede^s beweren genoeg mannen tegen het tegenwoordige loon te kunnen krijgen. OOSTESEIJ K-H O N G A It IJ E. «Keizer Frans Jozef heeft Dinsdag den Oos- tenrijkschen gezant by het Russische hof, prins Lichtenstein, in langdurig particulier gehoor ontvangen. Het Hongaarsche Huis van afgevaardigden heeft liet ontwerp tot belastinghervorming ongewijzigd goedgekeurd. ITALIË. De tractaten-commissie uit de Kamer heeft de drie verdragen met Tunis goedgekeurd, nadat de minister van builenlandsche zaken Visconti Venosta verklaard had, dat eene voortzetting van de onderhandelingen met Frankrijk de zaak bezwaarlijk verder bren gen zou. Uit Rome wordt aan de Toss. Zeiig. ge meld, dat de zending van troepen en ge schut naar de Benadirkust in Somaliiand niet ten doel heeft een tuchtexpeditie naar het binnenland te ondernemen, doch slechts om de handelsplaatsen aan de kust tegen eventueele aanvallen van de Somali te be schermen. SPANJE. Volgens een telegram uit Havanna, gisteren te New-York ontvangen, is Antonio Maceo in provincie Havanna gedoodzijn lijk is door de troepen van majoor Cirujeda herkend. Francisco Gomez, de zoon van Maximo, sneu velde insgelyks. Maceo was de trocha (het militaire afsluitingscordon) den 4n December overgetrokken en had daarna een scherp ge vecht met Cirujeda. Het bericht dat Weyler gewond is, is onwaar. Een officieel telegram uit Havanna, gisteren te Madrid ontvangen, bevestigt den dood van Maceo en van den zoon van Maximo Gomez. Uit Havanna werd Dinsdag geseind, dat generaal Figuero de opstandelingen in de provincie Havanna verslagen heeft, en deze daarbij 50 man aan dooden verloor. Bij Punta de Brava zijn bovendien 2000 opstandelingen door majoor Ciiujeda verslagen, met een ver lies van 40 man aan dooden. DeSpanja. den kregen in de twee gevechten te zamen 6 dooden en 58 gewonden. Uit Manilla is officieel geseind, dat een groot aantal menschen, die in Cavite gevangen werden gehouden, wisten los te breken. De troepen, die hen vervolgden, doodden er 00 in de straten en brachten de overigen in de gevangenis terug. Aan de zijde der Span jaarden viel een man en werden ei G gesvond. Op het eiland Paragua is eene samen zwering ontdekt. Vijf van de deelnemers werden terechtgesteld, de overige in de ge vangenis geworpen. Van de Philippijnsche eilanden is bericht ontvangen dat genei aal Rios aan de opstan delingen een nederlaag heeft toegebracht zy hadden 143 dooden en veel gewonden. Maarschalk Blanco heeft ontslag genomen als gouverneur-generaal van de Philippijnen. Uit Madrid wordt de benoeming gemeld van generaal Polavieja tot gouverneur-gene raal van de Philippijnsche eilanden, ter ver vanging van genei aal Blanco, die chef van het militaire huis des konings wordt. Het voormalige Cubaauschevrijbuitersschip, Laurada, wordt te Messina met vruchten geladen en heeft bevel ontvangen naar Va lencia te stoomen om haar lading vol te maken. Waarschijnlijk zal bij aankomst in deze stad het schip in beslag genomen en de kapitein gevangengezet worden. PORTUGAL. De Nordd. Allg. Zeitg. meldt naar aanlei ding van een telegram dat het blad Dinsdag van de Duitsche kolonie te Lorenco Marquez (Portugeesche kolonie in Zuidoost-Afrika) ontvangen heeft, dat de Hollandsche consul aldaar, de heer G. Pott, op een namiddag is aangevallen en verwond, dat bovendien een Engelsche vlag verscheurd is en dat men daarna een aanval heeft gedaan op het Duit sche consulaat. Naar Wolff's bureau te Berlgn verneemt, heeft de Duitsche regeering reeds te Lissa bon voldoening geëischt voor den aanval op het Duitsche consulaat te Lorenfo Marquez. S E S T I E. Koning Alexander blijft drie dagen te Weenen, op de terugreis uit Italië, en zal tegen het einde dezer week te Belgrado terug zijn. In de Kamerzitting van Dinsdag verklaarde de minister-president Delyannis, in antwoord op eene interpellatie namens de oppositie in zake de koninklijke boodschap van 4 dezer, dat de bedoeling dier boodschap slechts i«, eene leemte in de leger-organisatie aan te vullen. De regeering behoudt zich voor, de noodige leeningen voor te stellen, teneinde de voorgenomen maatregelen ten uitvoer te leggen. De sprekers der oppositie trachtten te doen uitkomen dat tusschen de Kroon en de regeering verschil van meening bestaat en waren van oordeel dat, in verband met de boodschap, de reeds ingediende begrooting behoort teruggenomen te worden. De discussie werd hierop verdaagd. De ministers waren Dinsdag aan de koninklijke tafel genoodïgd. T U R K IJ E. De Porto heeft thans aan de gezanten

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1